Kvarner

Odhadovaná doba čtení: 3 min.

Základní informace o Kvarneru

Region Kvarner se nachází mezi poloostrovem Istria a regionem Severní Dalmácie. Přibližně tedy mezi letovisky Opatia a Crikvenica. Turismus zde má dlouholetou tradici sahající do 19. stol., kdy zdejší podnebí vyhledávala pro svůj odpočinek evropská šlechta. Toto mírné podnebí doplněné bohatou zelení a malebnými městečky od té doby neztratilo nic ze své přitažlivosti. Dnešní turistická letoviska navázala na původní tradici a nabízejí široké spektrum ubytování, stravování a sportovního vyžití.

Na rozdíl od sousední Istrie tvoří region Kvarner nejen pevninská část, ale také velké množství menších i větších ostrovů. Dílem jsou to ostrovy trvale obydlené s plnou turistickou vybaveností, ale naleznete zde i malé neobývané ostrůvku, které vybízejí k prozkoumání a klidné chvíli odpočinku. Mezi největší ostrovy Kvarneru patří Cres, Krk, Pag a Lošinj.

Kvarner a jeho zajímavosti

Kvarner se může pochlubit celou řadou historických památek. Namátkou jmenujme například Trsatský hrad, římský most u Beli na ostrově Cres nebo výstavnou katedrálu sv. Víta v Rijece.

Nechybí ani malá vnitrozemská městečka s dobře dochovanými historickými centry, jako je třeba Dobrinj na ostrově Krk.

Velkou předností regionu Kvarner je jeho přírodní bohatství, zahrnující kromě krásných ostrovů hned několik národních parků. Národní park Paklenica patří k nejstarším v Chorvatsku. Vyhlášen byl už v roce 1949 a rozkládá se na ploše přibližně 100 km2, které jsou protkány přibližně 150 km pěších stezek. Park tvoří především kaňony Velké a Malé Paklenice s vodopády a řadou krasových útvarů.

Jen cca. 50 km od Rijeky leží Národní park Risnjak s bohatou sítí naučných stezek. Park poskytuje zázemí nejen turistům, ale také horolezcům, speleologům, botanikům, a pokud se sem vypravíte v zimě, můžete si zde užít i lyžování.

Zatím nejnovějším chorvatským národním parkem je Národní park Severní Velebit. V tomto horském parku bylo zaznamenáno na 2700 rostlinných druhů z toho přibližně 100 endemitních. Z živočišné říše zde můžete s trocho štěstí nalézt například medvědy, vlky nebo kočkovité šelmy. Běžně jsou k vidění kamzíci.

Pláže Kvarneru

Pláže regionu Kvarner jsou ponejvíce kamínkové či oblázkové. V některých případech skalnaté s betonovými platy pro opalování a snadnější přístup do vody. Písečné pláže jsou zde v menšině, ale i ty se najdou, jako například pláž Baška na ostrově Krk. Pláže přímo v letoviscích disponují obvykle veškerou turistickou vybaveností, jako jsou sprchy, lehátka a slunečníky k zapůjčení, občerstvení a možnosti vodních i pozemních sportů.

U odlehlejších pláží zpravidla podobné vybavení nebývá, za menší komfort však budete odměněni odpočinkem v přírodě, kde se s vůní moře mísí vůně levandule, borovic a šalvěje.

Doprava v Kvarneru

Mezi jednotlivými letovisky funguje místní autobusová doprava. Pro návštěvu národních parků je dobré si půjčit auto. Prakticky ve všech letoviscích bývá možnost zapůjčit také kolo nebo motorový člun.

Mapa