Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Crikvenica

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Crikvenická riviéra - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Crikvenica, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Crikvenica patří k vůbec nejznámějším letoviskům celého Chorvatska. Pokud vyslovíme fakt, že má toto rozkošné městečko již více než stoletou tradici v oblasti turismu, lázeňství a cestovního ruchu, nemůžeme se nad jeho věhlasem ani trochu podivovat. Velký podíl na úspěchu Crikvenice přitom mají i čeští návštěvníci, kteří tento příjemný kout Chorvatska objevili už v meziválečném období a zůstali mu dodnes věrní.  

Letovisko Crikvenica leží pouhých 32 km od Rijeky, třetího největšího města Chorvatska po Záhřebu a Splitu. Pobřeží Kvarnerského zálivu podél Crikvenice měří celkem asi 6 kilometrů a táhne se mezi letovisky Dramalj na severozápadě a Selce na jihovýchodě Crikvenické riviéry, pod kterou společně s letoviskem Jadranovo spadají. A právě po Crikvenici, která je největším letoviskem ze čtyř jmenovaných, získala celá riviéra své jméno.

A čím se vlastně Crikvenica tolik proslavila? Jsou to především její krásné a kvalitní pláže, ale také zdejší příjemné klima, krásná příroda plná zeleně a zdravý vzduch, který má blahodárné účinky na lidské zdraví. Díky dlouhé tradici turismu je letovisko již plně vybaveno a poskytuje veškeré služby, které lze v destinaci tohoto typu očekávat, tj. širokou škálu ubytovacích kapacit, restaurace, bary, pobřežní promenádu, obchody, diskotéky, dobré dopravní spojení s blízkým i vzdálenějším okolím, wellness a lázeňské procedury, folklórní a jiné festivaly, možnosti nejrůznějších sportů, zábavy a výletů.

Zajímavostí je, že na místě dnešní Crikvenice před zhruba 2000 lety stávalo římské město Ad Turres s keramickou dílnou, která úspěšně vyráběla a vyvážela nejrůznějších předměty včetně zdejších amfor s plochým dnem, které jsou vzácné svým tvarem a jedinečností. Přesto se římský název města neuchoval a po vybudování kostela Nanebevzetí Panny Marie v blízkosti jiné památky – hradu Frankopan, později kláštera a vojenského sanatoria, dnes hotelu Kaštel – získalo své jméno odvozením právě od slova crikva, které v překladu znamená kostel.

Pláže u letoviska Crikvenica

Balustrada, Crni molo, Gradska plaža

Viz podrobné popisy jednotlivých pláží v textu o Crikvenické riviéře. 

Turistická vybavenost, aktivity

Nabídka ubytovacích možností v letovisku Crikvenice je vzhledem k stoleté turistické tradici samozřejmě velmi široká. Vybrat si tak můžete buď hotel jakékoliv klasické kategorie, tedy od levnějšího dvouhvězdičkového po luxusní s pěti hvězdami, nebo zvolit apartmán či pokoj v soukromí u přímých majitelů nemovitosti. Pokud jde právě o apartmány, většina z nich má vlastní sociální zařízení, kuchyň a často i terasu s výhledem na moře. Jestliže ale preferujete spíše hotely a zároveň byste chtěli zažít něco méně obvyklého, ubytujte se v hotelu Kaštel, který v průběhu let několikrát změnil účel užívání od hradu přes klášter a vojenské sanatorium až po dnešní hotel. Přijíždíte-li se naopak léčit s revmatickými, srdečními nebo dýchacími potížemi, pravděpodobně zvolíte některý z lázeňských domů. K dispozici jsou i kempy. 

Centrum města Crikvenica s promenádou je plné různých obchodů a obchůdků, krámků se suvenýry i běžným zbožím a nechybí ani tržiště, kde seženete potraviny všeho druhu, například čerstvou zeleninu a ovoce, maso nebo pečivo. Kdo si na dovolené nechce vařit a nemá zajištěnu stravu v hotelu, může využít nabídky řady restaurací, které připravují nejen tradiční ryby a mořské plody, ale také nám známější kontinentální kuchyni.   

Pokud jde o povyražení a zábavu, Crikvenica má každý rok připraven pestrý letní program napěchovaný koncerty, vystoupeními, průvody, trhy, tradičními zpěvy a tanci, ukázkou krojů nebo ochutnávkami místních specialit. Můžete se tak stát svědky například Rybářského týdne, ovocných festivalů jahod nebo třešní, Festivalu květin, římských Dnů Ad Turres nebo Plaveckého maratonu Šilo – Crikvenica. 

Výlety v letovisku Crikvenica

Jestliže nechcete vyrážet nikam daleko, vystačíte si v letovisku Crikvenica, kde můžete navštívit některou z historických památek nebo zajít do Akvária Crikvenica, kde si prohlédnete různé druhy ryb a dalších mořských tvorů žijících jak v Jaderském moři, tak v tropických oblastech. 

Vzrušujícím zážitkem se může stát plavba na lodi s proskleným dnem, která vám umožní prohlédnout si podmořský život, aniž byste se museli potápět nebo šnorchlovat. Stejně dobrodružné jsou i lodní výlety po okolí, často včetně grilování přímo na lodi, které vás zavedou na pozoruhodná místa Kvarnerského zálivu a okolních ostrovů, třeba blízkého Krku nebo Rabu a Cresu. 

Bez zajímavosti nejsou ani okolní letoviska Selce, Dramalj a Jadranovo, která jsou jakousi prodlouženou rukou crikvenického pobřeží. Mají připraveny další pláže, sportovní aktivity, kulturní akce a festivaly i památky. 

Chcete-li se ale podívat ještě o něco dál, navštivte město Rijeka (cca 30 km), historické město Pula (cca 130 km) s římským amfiteátrem a dalšími antickými památkami, Plitvická jezera (cca 100 km) nebo národní park Velebit s botanickou zahradou (cca 70 km). 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---