Sveti Grgur ostrov

Střediska

Odhadovaná doba čtení: 2 min.

Popis ostrova Sveti Grgur

Sveti Grgur je ostrov menších rozměrů nacházející se jen několik kilometrů od severovýchodního cípu ostrova Rab.

Přestože je Sveti Grgur považován za jeden z nejzelenějších ostrovů v Jaderském moři, jeho historie není zrovna růžová, ba spíše rudá. V období celých 40 let – od roku 1948 do roku 1988 – na něm byla provozována ženská věznice pro odpůrkyně totalitního komunistického režimu. Dodnes můžete na jednom ze svahů ostrova zahlédnout obří bílý nápis TITO s pěticípou hvězdou, který postavili za nesnadných podmínek sami věznění a který připomíná nechvalně známý kult osobnosti tohoto diktátora. Nicméně ostrov byl znám jako vězeňský už v době druhé světové války, kdy zde působili němečtí a italští vojáci. Vedle vězeňských cel zde bylo dokonce zbudováno několik menších pevností, promyšlený systém zásobování pitnou vodou nebo luxusní palác pro velitele věznice.

Dnes je ostrov neobydlený, veškeré budovy jsou v dezolátním stavu, a tak sem jezdí už jen turisté za dobrodružným zážitkem. Ale nejen to. Jak už bylo zmíněno, ostrov je jedním z nejzelenějších v celé oblasti Jaderského moře, a tak lze očekávat velmi pestrou faunu a floru. Rostlinstvo se skládá zejména z keřů a stromů, ale výjimkou nejsou ani kaktusy. Ze zvířat si návštěvníci ostrova oblíbili jeleny a daňky, kteří si na přítomnost lidí už tak zvykli, že se nechají pozorovat zblízka, fotit a krmit z ruky. V poslední době se rozmáhá i jejich lov jako další z turistických lákadel.

Na ostrov nejezdí žádná pravidelná linka. Dopravu si musí každý zájemce zajistit sám, například pronajmout si loď nebo využít vodního taxi, případně se na ostrov Sveti Grgur vypravit v rámci lodních výletů, které jsou nabízeny v letoviscích na okolních ostrovech.

A nesmíme zapomenout ani na možnosti jiného vyžití na tomto malém ostrůvku. Díky několika klidným odlehlým zátokám s čistou vodou je možné se skvěle vykoupat v moři a zašnorchlovat si či se rovnou potopit do vodních hlubin. Pod mořskou hladinou, zejména při skalách na severu ostrova, se totiž ukrývá hotové podmořské království plné ryb, vodního rostlinstva, korálů a zajímavých jeskynních útvarů.

Mapa