Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sveti Grgur ostrov

Popis ostrova Sveti Grgur

Sveti Grgur je ostrov menších rozměrů nacházející se jen několik kilometrů od severovýchodního cípu ostrova Rab.

Přestože je Sveti Grgur považován za jeden z nejzelenějších ostrovů v Jaderském moři, jeho historie není zrovna růžová, ba spíše rudá. V období celých 40 let – od roku 1948 do roku 1988 – na něm byla provozována ženská věznice pro odpůrkyně totalitního komunistického režimu. Dodnes můžete na jednom ze svahů ostrova zahlédnout obří bílý nápis TITO s pěticípou hvězdou, který postavili za nesnadných podmínek sami věznění a který připomíná nechvalně známý kult osobnosti tohoto diktátora. Nicméně ostrov byl znám jako vězeňský už v době druhé světové války, kdy zde působili němečtí a italští vojáci. Vedle vězeňských cel zde bylo dokonce zbudováno několik menších pevností, promyšlený systém zásobování pitnou vodou nebo luxusní palác pro velitele věznice.

Dnes je ostrov neobydlený, veškeré budovy jsou v dezolátním stavu, a tak sem jezdí už jen turisté za dobrodružným zážitkem. Ale nejen to. Jak už bylo zmíněno, ostrov je jedním z nejzelenějších v celé oblasti Jaderského moře, a tak lze očekávat velmi pestrou faunu a floru. Rostlinstvo se skládá zejména z keřů a stromů, ale výjimkou nejsou ani kaktusy. Ze zvířat si návštěvníci ostrova oblíbili jeleny a daňky, kteří si na přítomnost lidí už tak zvykli, že se nechají pozorovat zblízka, fotit a krmit z ruky. V poslední době se rozmáhá i jejich lov jako další z turistických lákadel.

Na ostrov nejezdí žádná pravidelná linka. Dopravu si musí každý zájemce zajistit sám, například pronajmout si loď nebo využít vodního taxi, případně se na ostrov Sveti Grgur vypravit v rámci lodních výletů, které jsou nabízeny v letoviscích na okolních ostrovech.

A nesmíme zapomenout ani na možnosti jiného vyžití na tomto malém ostrůvku. Díky několika klidným odlehlým zátokám s čistou vodou je možné se skvěle vykoupat v moři a zašnorchlovat si či se rovnou potopit do vodních hlubin. Pod mořskou hladinou, zejména při skalách na severu ostrova, se totiž ukrývá hotové podmořské království plné ryb, vodního rostlinstva, korálů a zajímavých jeskynních útvarů.

--- • --- • ---
---