Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Opatija

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Kvarnerská riviéra – pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Opatija, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Opatija, luxusní přímořské letovisko poloostrova Istrie a jedno z nejstarších lázeňských městeček Chorvatska, leží na zalesněných stráních pohoří Učka pouhých 13,5 km od Rijeky. Jako významný ozdravný resort s dlouhou tradicí se tak může pochlubit velmi zajímavou a pestrou historií, která sahá až do 15. století. Tehdy nastal první důležitý opatijský milník – započala výstavba benediktinského opatství, kterému město vděčí za svůj dnešní název Opatija, jenž vznikl pozdějším odvozením z původního italského názvu „Abbazia“ – „Opatství“. V té době šlo ale stále ještě o poklidné a vcelku tiché místo. Zlom nastal až zhruba o 400 let později – v 19. století, kdy v Opatiji vyrostla první vila bohatého rijeckého obchodníka pojmenovaná Angiolina. Právě ta odstartovala tradici zdejšího cestovního ruchu a lázeňství. Opatija se začala rychle rozvíjet, k čemuž napomohlo i budování infrastruktury – silnice z Rijeky a železnice z Vídně. Během 19. století získala Opatija výbornou pověst a byla navštěvována bohatými evropskými klienty, šlechtici, obchodníky a další smetánkou jako módní lázeňské středisko. Tito hosté přicházeli zejména z Rakouska-Uherska a byli mezi nimi i slavní lidé, třeba rakouský hudební skladatel Gustav Mahler nebo sám císař František Josef I.

Po první světové válce však zaznamenalo letovisko stagnaci na několik příštích desítek let. Až v 60. letech minulého století přichází kýžené znovuzrození zdejšího, kdysi tak slavného cestovního ruchu. Staré hotely a vily se začaly opravovat a zároveň stavět nové. Celé město zase rozkvetlo a začalo opět lákat milovníky luxusu, léčebných pobytů, kultury, zábavy a společenského života.

Dnes je letovisko Opatija velmi frekventovanou lázeňskou destinací, která se v naprosté harmonii s přírodou rozkládá u břehů Kvarnerského zálivu. Zdejší upravené parky, zahrady, fontány, 12kilometrová pobřežní promenáda, koupaliště a bujná okolní příroda jsou vedle impozantní lázeňské architektury korunou krásy tohoto elegantního letoviska.

Pláže v Opatije

V resortu Opatija nejsou vyloženě pláže jako takové. Jsou tu ale čtyři velmi dobře zařízená, upravená a betonem zpevněná koupaliště, která vystačí na běžné koupání a lenošení na sluníčku.

Slatina 

Hlavní pláží je Slatina. Stejně jako ostatní koupaliště ve městě je tvořená betonovými platy a moly. Je návštěvníkům k dispozici přímo v centru Opatije, takže není třeba ani nikam daleko cestovat a jste hned u moře. Vstup do vody je upraven pomocí schůdků se zábradlím. Nedaleko pláže rostou sice stromy a keře, nejspolehlivější ochranou před sluncem je ale samozřejmě vedle kvalitního opalovacího krému slunečník, který si spolu s lehátkem můžete zapůjčit přímo v místě. Využít je také možné venkovní sprchy, převlékacích kabin nebo veřejných toalet. Samozřejmostí je občerstvení, které je dostupné v několika barech, kavárnách a stáncích, kde koupíte nápoje, jídlo, palačinky nebo zmrzlinu. Dále si můžete zahrát tenis, zajezdit na šlapadle nebo na banánu, zaskákat na trampolíně a těm nejmenším se jistě bude líbit dětské hřiště. Díky všem těmto vymoženostem, tedy především díky kvalitnímu vybavení, ale také čistotě vody, pláže a jejího okolí, byla pláž Slatina vyznamenána titulem Modré vlajky. Takže ani rodiny s malými děti se nemají čeho obávat a mohou na tuto pláž, respektive koupaliště, bez váhání vyrazit. Během léta se tu navíc pořádají zábavné a kulturní akce, které pobaví všechny návštěvníky bez rozdílu věku.

 Lido

Pláž Lido není klasická pláž, jakou známe z katalogů cestovních kanceláří, a už vůbec není písečná nebo oblázková. Jde naopak o umělou, vysoce moderní a luxusní plážovou terasu s veškerým komfortem, který si lze jen představit, včetně bazénu, lehátek, slunečníků, restaurace a také baru, vždy připraveného obsloužit příchozí hosty. Lido se nachází přímo v centru letoviska Opatija, nedaleko parku a prvního opatijského hotelu Angiolina, dnes muzea. Vstup je zdarma, za lehátka a slunečníky si ale musíte připlatit. Zdejší koktejlový bar nabízí pestrý výběr nápojů všeho druhu a hudba hraje k relaxaci po celý den i noc, kdy se terasa proměňuje v diskotéku pod širým nebem. Za úhradu si můžete dopřát také dokonalou relaxační masáž prováděnou zkušenými maséry.

Tomaševac

Pláž Tomaševac se rozkládá u hotelu Ambassador podél pobřežní promenády v letovisku Opatija. Skládá se z několika úseků tvořených betonem, skalisky, pískem a oblázky. Pláž je nositelkou Modré vlajky za svou čistotu a kvalitu. Na pláži se dá hrát plážový volejbal a nedaleko i tenis. Nemáte-li vlastní lehátko a slunečník, můžete si je pronajmout přímo zde, stejně jako náčiní potřebná k vodním sportům. A samozřejmě nechybí ani občerstvení v některé z restaurací, kaváren a cukráren v blízkosti pláže.

Škrbići

Pláž zvaná Škribići je k mání u hotelu Miramar v letovisku Opatija.

Menší pláže najdete také u obce Volosko zhruba 2 km od Opatije, další pak přiléhají k některým opatijským hotelům u pobřeží, zejména těm luxusnějším.

Turistická vybavenost, aktivity

Převážná většina ubytovacích zařízení v Opatiji má charakter vyššího standardu s nádechem lázeňského luxusu. A tomu samozřejmě odpovídají i ceny – levných variant ubytování tu je proto jen poskrovnu. Dokonce i četné soukromé pokoje jsou dražší než v jiných resortech Kvarnerské riviéry. Renomované luxusní hotely, v kterých se provádějí lázeňské a wellness procedury, ale i honosné rekreační domy u pobřeží nabízejí služby, které uspokojí i náročné klienty. Výjimkou nejsou hotely pyšnící se pěti hvězdičkami, čtyřhvězdičkových je nespočet. V jednom okamžiku jsou společně schopny pojmout až 7 tisíc hostů. Krásné budovy v lázeňském stylu jsou perlou letoviska, dotváří jeho ráz přímořských klimatických lázní a činí z Opatije atraktivní místo, které kontrastuje s nádhernou přírodou rozprostírající se kolem dokola.

Co se týče aktivit, jsou si majitelé ubytovacích zařízení i samotné město Opatija vědomi toho, že je třeba zajistit patřičný zábavný program, aby se hosté nenudili. Přestože je tedy Opatija spíše kultivovaným a umírněným letoviskem, jeho společenský život je bohatý, chcete-li se jej účastnit. Ať už jde o sport, kulturu nebo zábavné akce, každý si najde, co mu nejvíce vyhovuje. Opatija navíc není omezena jen na letní sezónu. Na ozdravné pobyty se sem jezdí i v zimě, a tak je program víceméně celoroční.

Hned zkraje roku se Opatija rozjíždí únorovým masopustním festivalem, který sestává z reje masek a doprovodných akcí. Březen bývá oslavou wellness služeb a je také příznačně pojmenován „Březen – oáza wellness“. V tu dobu místní lázeňské domy představují svou nabídku a dávají lidem zakusit své blahodárné procedury, masáže a zkrášlovací zákroky. Duben patří tradičně divadlu a zdejšímu Festivalu nezávislých divadel (FEN), ale také kávě a jejímu Festivalu kávy, která provoní město. V květnu se koná mezinárodní jachtařská regata a město se pomalu probouzí do začínající letní sezóny. S tou je spojený několikaměsíční festival Léto v Opatiji, který zahrnuje koncerty, folklorní akce, operní vystoupení nebo promítání filmů v amfiteátru pod širým nebem. Centrem letního veselí je scéna s velkým jevištěm v parku Angiolina, která pojme až 7,5 tisíce diváků.

Od června do července můžete v Opatiji zažít jedinečný retro festival RetrOpatija, který vrátí město do hudební minulosti prostřednictvím muziky a tance uplynulých dekád. Červenec bývá současně zasvěcen mimo jiné i jazzu, neboť se tu koná Liburnia Jazz Festival. A k retru se Opatija na přelomu července a srpna vrací ještě jednou, a to tentokrát přehlídkou vozů z klubu automobilových veteránů.

Srpen v Opatiji obvykle žije filmovým festivalem Liburnia Film Festival. V září se pak konají hlavně sportovní akce jako regaty nebo turnaje v házené či tenise.

Rok v Opatiji vrcholí festivalem Zima v Opatiji, který opět zahrnuje nesčetnou řádku událostí, mezi kterými bývá nejoblíbenější Festival čokolády nebo vánoční trhy s kluzištěm. Vše je zakončeno oslavami Nového roku.

Nezbytnou součástí letoviska Opatija jsou samozřejmě restaurace s tradičními pokrmy, ale i rychlá občerstvení, bary, taneční kluby nebo kasino. Jejich cenová politika však odpovídá popularitě letoviska a úrovni podniku, takže zřejmě budete muset při jejich návštěvě sáhnout hlouběji do kapsy.

Výlety v Opatije

Jestliže máte rádi hezké procházky, zůstaňte v Opatiji a vychutnejte si promenádu Lungomare. Je to 12 kilometrů dlouhá pobřežní stezka, která vede až do obce Volosko a sousedního letoviska Lovran. Vine se nekonečně podél honosných vil a paláců s bohatými zahradami, kolem přístavu a mnoha zátok. Pro romantiky je tedy jako stvořená. Najdete na ní také restaurace a různá zařízení pro sport i zábavu. Všudypřítomná zeleň vás bude provázet po celou cestu – palmy, kaštany, vavříny i další keře a stromy všeho druhu.

Když vyrazíte pro změnu přímo do centra města Opatija, natrefíte na kostel sv. Jakuba, který byl vystavěn na místě původního benediktinského kláštera, po němž je město pojmenováno. Ve vile Angiolina, která byla prvním hotelem ve městě, se nyní nachází zajímavé Muzeum cestovního ruchu se stálou expozicí a nárazovými výstavami na různá témata spojená s lázeňstvím a turistickou historií městečka.

Pouhé 2 km od Opatije je vzdálena obec či lépe řečeno jakési opatijské předměstí Volosko. V této nevelké vesnici můžete navštívit několik vyhlášených restaurací s regionálními specialitami.

Kolem celé Opatije se táhnou četné pěší i cyklistické stezky s krásným výhledem na pobřežní i vnitrozemskou krajinu.

Dalšími cíli výletů z Opatije jsou město Rijeka (cca 13,5 km), Přírodní park Učka (cca 17 km) a Národní park Risnjak (cca 69 km) nebo historické istrijské město Pula (cca 95 km).

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---