Unije ostrov
Střediska
Nedaleko severozápadního pobřeží ostrova Lošinj se nachází drobnější ostrov Unije, který patří podobně jako Krk nebo Rab k chorvatským Kvarnerským ostrovům. Jeho celková rozloha je jen cca 17 kilometrů čtverečních a stálých obyvatel, kteří se živí převážně rybolovem a zemědělstvím, tu žije jen něco málo kolem stovky. Z archeologických nálezů je patrné, že ostrov byl osídlen již v římském období – např. v zálivu Mirišće jsou k vidění pozůstatky římských domů, z nichž třeba villa rustica byla vybudována již v období mezi 1. až 4. stoletím našeho letopočtu.
Na ostrově Unije převládá příjemné středomořské klima, a tak je ideální jej navštívit v období od dubna do října, kdy jsou teploty vhodné ke koupání, sportu nebo pěším túrám skvostnou přírodou.
Co je v dnešní době již prakticky vzácností, jsou místa, kde nejsou žádné automobily. A právě takovým místem je ostrov Unije. Dostat se sem lze pouze po moři, a tak je nutné pozemní motorové prostředky zanechat na jiných ostrovech, na pevnině anebo doma. Pokud tedy zatoužíte po dokonalém odpočinku daleko od civilizačních vymožeností, ráj na zemi najdete na tomto jedinečném ostrově.
Geografie a příroda
Povrch ostrova tvoří převážně vápenec s pískem a daří se tu středomořské květeně a bylinkám. Z kulturních plodin vedou olivy, různé druhy ovoce a zeleniny, ale i vinná réva, z dřevin pak macchie, duby a borovice, z bylin vavřín, myrta, rozmarýn, třezalka, šalvěj nebo levandule.
Přestože je ostrov Unije formován převážně kopci a hornatou krajinou, zdaleka nejde o žádné velehory nebo vyprahlé skály bez známek života. Drtivá část ostrovního území je obdařena zeleným křovinatým porostem, lány barevných rostlin a košatými stromy, takže je pobyt uprostřed této nedotečené přírody přívětivý jak pro oko, tak pro zdravé dýchání. Nejvyšší bod ostrova Unije zvaný Kalk má jen něco málo přes 130 metrů, a tak na něj pohodlně vyšlápnete po svých. Podobně je tomu pak i u ostatních vyvýšených míst ostrova, kde Vám odměnou za výstup bude úchvatný výhled na obrovské mořské plochy táhnoucí se doširoka i dodaleka. Po celém ostrově vedou turistické stezky pro pěší nebo pro cyklisty, které usnadňují orientaci a zavedou Vás do nejhezčích koutů ostrova Unije.
Pláže na ostrově Unije
Západ ostrova Unije je hůře přístupný, neboť pobřeží není členité a obklopují jej strmé útesy. Na východě jsou už ale břehy tvarově rozmanitější a ukrývají řadu krásných odlehlých zátok s příjemnou atmosférou. A protože jsou tyto lokality kolem břehů ostrova poměrně málo turisticky navštěvované, můžete se tu zcela oddat čerpání nových sil, aniž byste byli rušeni davy dovolenkářů, hlučnými silnicemi nebo hlasitou hudbou doléhající z diskoték, jako tomu bývá v populárních letoviscích.
Většina zátok je pokryta oblázky a často na nich nenajdete živou duši, což nahrává všem, kteří touží po troše netradičního dobrodružství, poznávání netušených skvostů přírody i kultury a především po soukromí mimo komerční destinace.
Hlavní pláž se nachází přímo ve vesnici Unije. Je taktéž pokryta oblázky a moře se zde pyšní blankytně modrou, průzračně čistou vodou Jaderského moře. Západně od vesničky se pak dostanete pěší stezkou k nudistické pláži, která už jen završí pocit zdejší rajské svobody a nevázanosti.
Jednou z lákavých atrakcí ostrova Unije je bezesporu možnost potápění, a to hned v několika zajímavých lokalitách. Nejznámější je zřejmě ta kolem potopené lodi Tihany v téměř 40metrové hloubce u vesnice Unije, kde se krom vraku nachází ještě starověké amfory z jiného, mnohem staršího plavidla. U severovýchodních břehů ostrova najdou příznivci podmořského bádání další pěkné místo, kdy se z mělčiny dostanou až do hloubky 25 metrů. Tam čekají hejna barevných ryb a dalších mořských živočichů.
Turistická vybavenost, aktivity
Na ostrůvku Unije je pouze jedna jediná vesnice s přístavem v rozlehlé zátoce Uvala Unije na západním pobřeží. Obec se jmenuje stejně jako celý ostrov, je pomyslným středem nejúrodnější části ostrova a nabízí několik restaurací a skromnější možnosti ubytování. Pro svůj pobyt tak můžete zvolit pronájem pokoje, apartmánu nebo rovnou celého domku od přímého vlastníka. Velké luxusní hotely s bazény bohužel nejsou na ostrově Unije k mání.
Sama vesnička stojí minimálně za návštěvu, pokud netrávíte svou dovolenou přímo na ostrově Unije, ale na některém z jeho nedalekých sousedů. Už z dálky Vás upoutá kostel sv. Ondřeje a jeho vysoká zvonice tyčící se nad střechami okolních domků vystavěných kaskádovitě na zalesněném svahu při západním břehu ostrova.
A když už jsme zmínili svatého Ondřeje, nesmíme opomenout zdejší slavnosti, které s ním souvisejí. Jde totiž o Pohár sv. Ondřeje. Úkolem soutěžících v tomto rybářském klání je pomocí tradičního náčiní nachytat během několika hodin co nejvíce olihní, které se právě kolem břehů ostrova Unije soustřeďují více než jinde. Při určování vítěze se pak bere v potaz jak váha, tak počet ulovených kousků. Zlatý hřeb celého turnaje ale nastává až po skončení, kdy se úlovky promění v lahodné pokrmy, které se za zvuků hudby a bujarých oslav spořádají až do posledního sousta.
Přímo z vesničky Unije se do všech světových stran rozbíhají ostrovní stezky pro pěší a cyklisty. Při procházkách okouzlující krajinou kolem moře, polí a hájů narazíte na spoustu vyhlídkových bodů, z kterých se Vám naskytne překrásný pohled na mořskou hladinu a impozantní horizont, umocněný vůní bylin a slané vody.
Ostrov Unije je díky několika kotvištím – u obce Unije, v uzavřené zátoce Maračol uprostřed zelených strání a v několika dalších – vhodný pro jachtaře a fanoušky surfování.
Výlety na ostrově Unije
Ostrov Unije je s okolním světem spojen prostřednictvím pravidelných lodních linek z města Mali Lošijn na ostrově Lošijn a katamaránů z Rijeky, a tak se výlety doslova nabízejí.
Pokud si budete chtít alespoň na chviličku odpočinout od ležérní atmosféry ostrova Unije, je Mali Lošijn jako největší město chorvatských ostrovů ideálním cílem celodenního výletu, během kterého poznáte jeho pláže, historické památky, rozkvetlé zahrady, pestrý noční život a zajímavé tradice. Samozřejmostí jsou obchody, restaurace a kulturní akce během celého léta.
V Rijece je taktéž hodně k vidění a dostupná je i řada zajímavých aktivit. Ve třetím největším městě Chorvatska se můžete projít známým korzem – kulturním a společenským centrem s kvalitními obchody a příjemnými kavárnami. Nenechte si ujít návštěvu některého z muzeí, botanické zahrady nebo galerie. Ze zdejší pevnosti shlédněte dolů na přístav a rozlehlou mořskou hladinu, obzvláště pak po setmění, kdy se rozsvítí pouliční lampy a vytvoří romantickou atmosféru. A samozřejmě nesmí chybět koupání, jinak by snad ani nemohlo jít o Chorvatsko, které je k této příjemné aktivitě doslova jako stvořené. Rijeka má hned několik pláží, z nichž hned 3 získaly ocenění Modré vlajky za kvalitu a čistotu vody, a tak nic nebrání skvělému dovolenkovému zážitku.