Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Istrie

Základní informace o Istrii

Istrie (chorvatsky Istra) je nejsevernějším přímořským chorvatským regionem. Jedná se o poloostrov ležící mezi Terstským zálivem na italské straně a Kvarnerským zálivem na straně chorvatské. I samotný poloostrov je rozdělen hranicemi. Malá severozápadní část náleží Itálii, dále následuje slovinský Pobřežně-krasový region a největší část poloostrova je pak již chorvatská.

Celková rozloha Istrie je 3 700 km2. Planina tvořená zejména vápenci se zvedá až k hoře Učka s nadmořskou výškou 1 396 m. Po celém poloostrově se vyskytují krasové útvary a jeskyně.

Istrie má za sebou bohatou a často i divokou historii, která se podepsala i na pestré etnické skladbě zdejšího obyvatelstva. Podle posledního sčítání z roku 2011 je zde přibližně 68% Chorvatů, 12% se prohlásilo za Istrijce a s menšími procenty pak Italové, Srbové, Bosňáci a Albánci. V současné době zde trvale žije přibližně 200 tis. obyvatel. Správním střediskem Istrie je Pazin. Na Istrii také stále ještě přežívají dva původní jazyky z románské jazykové větve: istrijština a starorumunština.

Istrie a její zajímavosti

Malebný poloostrov omývaný průzračnými vodami Jaderského moře si získal mezi českými návštěvníky nezastupitelné místo. Půvabná krajina s členitým mírným terénem pokrytým zelení je poseta romantickými starobylými městečky s křivolakými uličkami kamenných domů, nechybí malebné kostelíky, typická náměstí a často i pozůstatky hrazení. Při pobřeží naleznete řadu rybářských vesniček, ale i především moderní turistická letoviska s veškerou vybaveností, jakou si může návštěvník na své dovolené přát.

Pokud toužíte na své dovolené kromě koupání zažít i autentickou atmosféru místního historického města, neměli byste minout Rovinj, která nezapře benátské kořeny své architektury. Do dávnější minulosti se můžete ponořit například v Pule, kde naleznete dobře dochované památky na římské období. Eufraziova bazilika v Poreči se zase může pochlubit zápisem v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Obecně celé vnitrozemí ukrývá řadu městeček, která se vyhnula překotné modernizaci a turizmu poslední doby a nabízí poklidnou ospalou pohodu v kulisách středověké zástavby.

Načervenalá půda pokrývající značnou část Istrie je velmi úrodná. Pěstuje se zde velké množství ovoce a zeleniny, která se pak prodává na oblíbených místních trzích a dodává do hotelů a restaurací. Opominout nelze ani místní vinohrady, které produkují vyhledávaná istrijská vína (například merlot, cabernet, malvazia…). Řada zemědělských usedlostí nabízí možnost ochutnávky vína i dalších produktů.

Zajímavostí Istrie jsou malé domečky skládané z lomového kamene s kruhovým základem stavěné v minulosti v zemědělských oblastech jako úkryt před nepřízní počasí i pro úschovu nářadí a úrody. Domečky se nazývají kažuni a na Istrii se jich do dneška dochovalo několik tisíc.

Mezi přírodními zajímavostmi vyniká zejména Limský záliv.

Pláže na Istrii

Převážná část pláží na Istrii je kamenitá až skalnatá s poměrně strmým přístupem do vody. V posledních desetiletích však pro větší pohodlí byla řada z nich doplněna betonovými platy a terasami, které usnadňují jak přístup do vody, tak opalování. Na vhodné části pobřeží byly navezeny drobné kamínky nebo oblázky, někde dokonce písek. Nechybí obvykle sprchy, možnost občerstvení nebo zapůjčení lehátek a slunečníků.

Doprava na Istrii

Pro návštěvu Istrie hovoří její dobrá dostupnost, která umožňuje i kratší pobyty pro pracovně vytížené.

I v případě, že jste se na Istrii dostali bez vlastního automobilu, nemusíte si odříci cestování. Ve většině letovisek je možné zapůjčení motorového člunu na poznávání spíše menších úseků pobřeží. Zapůjčit lze také kola, která se v poslední době stávají čím dál populárnější, a s tím ruku v ruce také roste síť cyklostezek. Samozřejmostí jsou také půjčovny aut a skútrů.

Západoistrijské přímoří

Letoviska: Banjole, Barbariga, Fažana, Funtana, Kanegra, Limský záliv, Medulin, Novigrad, Pomer, Poreč, Premantura, Pula, Rovinj Savudrija, Tar, Umag, Vrsar

Západoistrijské ostrovy

Brijuni (Maly Brijuni a Veli Brijuni)

Kvarnerská riviéra

Brseč, Duga Uvala, Ičiči, Lovran, Medvedja, Mošćenička Draga, Opatia, Plominský záliv, Rabac

Istrijské vnitrozemí

Bale, Beram, Boljun, Buje, Buzet, Galižana, Grožnjan, Hum, Motovun, Oprtalj, Pazin, Roč, Svetvinčenat, Žminj

--- • --- • ---
---