Ilovik ostrov

Střediska

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Nevelký ostrůvek Ilovik, který svou rozlohou zaujímá sotva 6 kilometrů čtverečních Kvarneru, bývá také nazýván ostrovem květin. Květiny jsou totiž poznávacím znamením tohoto barevného kousku pevniny jižně od ostrova Lošinj v tyrkysových vodách Jaderského moře. U všech stavení tak najdete velké množství kvetoucích růží, oleandrů, ovocných stromů a dalších voňavých rostlin. Jednou ze zvláštností tohoto místa je pak mimo jiné obrovské rozšíření eukalyptu, který tu roste téměř na každém kroku.

Na sever od ostrova Ilovik se do délky rozprostírá jeho menší bratříček – neobydlený ostrůvek Sveti Petar, na kterém se vedle hřbitova nachází ještě historické památky v podobě ruin starodávné pevnosti, kostela a klášterních budov.

Přestože je převážná část území ostrova Ilovik hornatá, najde se na něm i dostatek úrodné půdy, která poskytuje ideální podmínky k pěstování ovoce, oliv a vinné révy. Kopce a hory jsou pak obvykle cílem turistických výšlapů. Například v severní části můžete vylézt na kopec Krisine, na východě na Vela Stražu a uprostřed ostrova zdolat horu Did, která je se svými 88 metry současně nejvyšším vrcholem celého ostrůvku.

Ilovik má pouze jednu jedinou vesnici, která nese stejné jméno jako celý ostrov. Nachází se na severovýchodě ostrova a žije tu jen pouhých několik stovek obyvatel.  

Plážena ostrově Ilovik

Při severovýchodním břehu ostrova se táhne úzký průplav, který odděluje Ilovik od malého ostrůvku Sveti Petar. Vedle skutečnosti, že tento mořský kanál poskytuje skvělé podmínky ke kotvení, je současně jakousi přirozenou ochranou před nepříznivými vlivy počasí. Celá severovýchodní oblast ostrova Ilovik je tak příjemně kryta, a proto je ideálním místem jak pro příznivce klasické letní dovolené na pláži, tak pro rybáře nebo fanoušky mořské plavby.                             

Pláže na Iloviku jsou převážně písečné a moře velmi mělké. A podobně je tomu i na sousedním ostrově Sveti Petar, kde se taktéž můžete vykoupat a poležet v horkém písku.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování je na Iloviku k dispozici jen v soukromí, tedy u místních, což má své obrovské kouzlo. Není nad příjemné večerní posezení v květinových zahradách u zdejších obyvatel, kteří jsou na své pěstitelské úspěchy patřičně pyšní.

Ve vesnici Ilovik najdete pár obchodů a restaurací a nechybí ani přístaviště určené menším plavidlům. Další služby nebo možnosti nákupů a zábavy zde ale nehledejte. Vzhledem k velikosti ostrova i jeho hlavního sídla jde spíše o destinaci vhodnou pro milovníky klidnější dovolené mimo zaplněné turistické resorty nebo pro návštěvníky z okolních ostrovů. Těmi jsou nejčastěji lidé, kteří tráví svůj volný čas na ostrově Lošijn, odkud vyplouvají v pravidelných intervalech přímé lodní spoje až na Ilovik.

Výlety na ostrově Ilovik

Mezi památky ostrova patří středověký kostel sv. Ondřeje v lokalitě Sicadrija. Na ostrově Sveti Petar jsou pak k vidění rozvaliny benátské pevnosti a benediktinského opatství s kostelem a klášterem.

Pokud máte ubytování zajištěno mimo ostrov Ilovik, můžete se sem snadno dopravit některou vodní linkou nebo využít organizovaného výletu z ostrova Lošinj. Pokud ale zvolíte ubytovaní přímo na ostrově, získáte jedinečnou příležitost poznat ještě další zajímavá místa, například se vypravit na malé ostrovy Vele, Male Orulje nebo Silbu.

Mapa