Lošinj ostrov

Střediska

Odhadovaná doba čtení: 17 min.

Lošinj je jedním z takzvaných Kvarnerských ostrovů. Nachází se téměř přesně na půli cesty mezi poloostrovem Istria a chorvatskou pevninou, kde zaujímá plochu zhruba 75 čtverečních kilometrů. Je tak jedenáctým největším ostrovem Jadranu. Téměř celou rozlohu přitom tvoří nesmírně bohatá a hustá vegetace, a tak bychom mohli říci, že jde o jakousi zelenou oázu uprostřed Jaderského moře. A právě díky všudypřítomné zeleni, která dokonale filtruje vzduch, a čistému pobřeží, kde se mimo jiné zdržují i delfíni, patří Lošinj k vyhledávaným cílům turistů, včetně těch, kteří přijíždějí do zdejších klimatických lázní v městečkách Mali a Veli Lošinj na ozdravné pobyty.

Není bez zajímavosti, že dnešní ostrov Lošinj býval kdysi dávno spojen se sousedním ostrovem Cres v jeden velký celek zvaný Apsyrtides, jenž platil za vůbec největší ostrov v Jaderském moři. Obří ostrov se tak sice mohl chlubit svou velikostí, ta mu ale na druhé straně přinášela i jednu zásadní nevýhodu – vzhledem k tomu, že základem dopravy byla přeprava lodní, zabralo obeplutí tak velkého a hlavně dlouhého ostrova mnoho času. A jak známo, čas jsou peníze. Proto se tehdejší obyvatelé, kterými byli antičtí Řekové a Římané, rozhodli v nejužším místě mezi Cresem a Lošinjem prokopat průplav. Ten je zde dodnes a stále rozděluje ostrov na dva samostatné celky, propojené později vybudovaným otočným mostem v obci Osor. Most není dosud automatizován, ale je postaru ovládán klikou, což mu dodává na nostalgii a potažmo turistické atraktivnosti.

Na ostrově Lošinj žije více než osm tisíc lidí, přičemž zhruba 75 % z nich bydlí v hlavním městě Mali Lošinj. Jejich každodenní náplní je rybaření, zemědělství, výroba menších plavidel a poskytování služeb v oblasti turistiky.

Ostrov Lošinj má tři větší obce: hlavní městečko Mali Lošinj, lázeňské městečko Veli Lošinj a přímořskou vísku Nerezine.

Geografie a příroda ostrova Lošinj

Ostrov Lošinj je dlouhý 33 kilometrů, není ale široký ve všech částech stejně. Jeho šířka se pohybuje od necelých pěti kilometrů až do pouhého čtvrt kilometru v nejužší části u hlavního městečka Mali Lošinj.

Severu ostrova Lošinj dominuje kopcovitý až hornatý terén. Nejvyšším vrcholem ostrova je kopec Televrina ve výšce 588 metrů, jenž je součástí pohoří Osorščica. Na masiv lze vystoupat po značených stezkách – odměnou za výšlap bude nejen sama úžasná procházka malebnou horskou krajinou, ale na vrcholu také překrásný výhled na moře s ostrovy a ostrůvky vykukujícími nad hladinu.

Jih ostrova je naopak oproti severu typický všudypřítomnou zelení, zejména pak borovicovými lesy, výjimkou nejsou ale ani palmy nebo agáve, zkrátka subtropická květena. Jižní část ostrova má navíc členitější pobřeží, vhodné ke koupání a prázdninovým radovánkám.

Klima a počasí 

Ostrov Lošinj se nachází v mírné klimatické zóně podobné středozemnímu pásu, má tedy dostatek vlhkosti, zároveň se ale vyznačuje teplými léty a nepříliš chladnými zimami (zima je oproti létu typická vyšší oblačností). Během letní sezóny, tj. od června do září, se teploty po většinu dnů pohybují nad 20 °C, nezřídka ale, hlavně v červenci a srpnu, překračují hranici 30 °C, což je stav ideální ke koupání jak v bazénu, tak v moři. Nejteplejším měsícem je červenec s teplotou kolem min. 25 °C. Po celou sezónu bývá příznivá i teplota mořské vody – příjemných cca 20 °C. A stejná hodnota se často drží také v noci – tu pak nazýváme tropickou. Naopak nejstudenější je únor, přesto ale pod bod mrazu sklouzne ukazatel teploměru jen velmi výjimečně.

Nejenže má ostrov Lošinj příjemně teplé počasí, ale navíc patří i k nejslunnějším oblastem Chorvatska. Slunce tu září více než 260 dní v roce. Nejčastěji je tomu tak samozřejmě v létě, kdy zde zažijete nejvíce slunných dní s nejvyšším počtem hodin slunečního svitu, zatímco deštivých dní hrozí v tomto období jen pouhé čtyři za měsíc. I proto je Lošinj oblíbenou turistickou destinací pro slunnou letní dovolenou.

Flora a fauna

Flora

Díky skvělému klimatu je ostrov Lošinj ideálním prostředím pro růst flory. Zdejší vegetaci tvoří převážně původní rostlinstvo, které je nejhustší a nejbohatší v jižní části ostrova. Narazíte tu na subtropické a středomořské typy rostlin jako borovice-pinie, které formují rozlehlé, sytě zelené lesy; dále jsou to oleandry nebo agáve a dokonce i některé druhy palem.

Výjimkou na ostrově Lošinj není ani exotická květena dovezená z ciziny, která byla začleněna do upravených lesoparků, například do známého lesoparku v zálivu Čikat, který byl založen už v 19. století. Neobvyklé exempláře můžete běžně spatřit i v zahradách místních luxusních vil.

Celkem na ostrově najdeme více než tisíc druhů rostlin. Patří k nim i léčivé či okrasné květiny a keře, kaktusy, magnolie a nechybí ani ovocné stromy plodící exotické ovoce, např. citrony, pomeranče nebo mandarinky. Nejkrásnějším obdobím na ostrově jsou jarní měsíce, kdy vše pučí, rozkvétá a voní, a je tedy opravdu nač se dívat a k čemu přivonět.

Lošinjské rostliny nemají ale zdaleka jen dekorativní funkci. Zejména husté borovicové lesy slouží jako přírodní ochrana před silným větrem a přispívají ke zdravému životnímu prostředí a ovzduší. Jak již víte, na ostrově se nacházejí takzvané klimatické lázně, a tak i z toho důvodu jsou rostliny pro ostrov Lošinj naprosto zásadním, nejen turistickým artiklem.

Fauna

Největší poklad ostrova Lošinj, co se zvířectva týče, není paradoxně ukryt přímo na ostrově, nýbrž ve vodách kolem. Díky podmořským proudům je zdejší pobřeží křišťálově čisté, a navíc je členité, tudíž představuje ideální domov pro mnohé vodní živočichy od ryb a krabů až po mušle a vodní rostliny.

Nejdůležitějším členem podmořské rodiny není nikdo jiný než delfíni. Ti jsou bezmezně milováni turisty a úzkostlivě chráněni zdejšími organizacemi. Delfíní rezervace se nachází na západním pobřeží ostrova a je již od roku 2006 pod ochranou zákona. Žije tu něco přes sto delfínů, což je úctyhodné číslo vzhledem k tomu, že jde o živočicha v těchto končinách velmi ojedinělého.

Na souši, tedy na samotném ostrově Lošinj, asi nejčastěji potkáte ovečky, zejména pak v severní části ostrova, kde spásají tamní podhorské lučiny. To jsou však domácí zvířata. A co zvěř divoká? Samozřejmě ani o tu zde není nouze. Při svých toulkách lošinjskou krajinou můžete při troše štěstí zpozorovat třeba muflony a daňky, z ptačí říše jestřába, sokola či přísně chráněného supa bělohlavého a z menších zvířat pak například ještěry nebo hady (žádný z nich ale není jedovatý).

Historie ostrova Lošinj

Nálezy v jeskyních na Lošinji dokládají přítomnost člověka již v pravěku. Proto můžeme na četných místech ostrova spatřit pozůstatky osídlení starými kmeny, jejichž členové byli prvními zdejšími obyvateli.

V době starověku, kdy byl ještě Lošinj spojen s Cresem v jeden jediný ostrov Apsyrtides, přicházejí Římané, kteří zásadně změní život na ostrově s dopadem až do dnešních dnů – rozdělí ostrov uměle vyhloubeným průlivem na dva samostatné ostrovy, tedy Lošinj a Cres. Stopy po římském osídlení jsou na obou ostrovech stále viditelné a nejstarší obce mají za sebou více než čtyřtisíciletou historii.  

Masivnější osidlování nastalo na ostrově Lošinj až v raném středověku a vrcholilo v polovině 13. století. Šlo především o Slovany. Tito první křesťané zanechali na Lošinji odkaz v podobě románských kostelíků rozesetých na různých místech ostrova.

Později ovládli Lošinj – společně s mnoha dalšími ostrovy – mocní Benátčané, kteří setrvali až téměř do konce 18. století. Během jejich nadvlády došlo k rozkvětu – z ostrova se stala námořní křižovatka a přístav v hlavním městě Lošinji se zařadil mezi nejvýznamnější přístavy v celém Jaderském moři. Dokonce se tu stavěli lodě a vyplouvali odtud do širých dálav ti nejlepší námořníci a lodní kapitáni.

Léta námořního věhlasu trvala zhruba do sklonku 19. století, kdy započíná nová éra – éra cestovního ruchu, lázeňství a turistiky. První hotel byl na Lošinji postaven v roce 1887. Jmenoval se Vindobona a stál v letovisku Mali Lošinj. Zanedlouho, přesně roku 1892, byl ostrov Lošinj prohlášen klimatickými lázněmi, což nastartovalo jeho obrovskou popularitu. Nejprve sem začala proudit rakousko-uherská smetánka, jež vystavěla lázeňské domy a luxusní vily. Později si mohla ozdravné podnebí dopřát i široká veřejnost, která sem dodnes přijíždí za léčbou dýchacích potíží a alergií.

Nicméně ještě předtím, než se ostrov proměnil v turistickou destinaci, jak ji známe dnes, čekala jej dvě krušná období – 1. světová válka, kdy byl přidružen k Itálii, a 2. světová válka, kdy nastoupili němečtí okupanti. Všechna úskalí ale ostrov úspěšně překonal a v současné chvíli se může těšit vysoké turistické návštěvnosti. Během let zde byly zbudovány moderní penziony, rodinné hotýlky a wellness hotely s bazény, dále řada klubů, taveren a restaurací s nabídkou lokálních specialit a místní pláže byly zrekonstruovány tak, aby vyhovovaly i nejnáročnějším hostům.

Pláže, koupání, plážové aktivity

U letoviska Mali Lošinj:

Borik, Borik 2, Čikat, Veli Žal

U letoviska Veli Lošinj:

Punta, Rovenska, Zagregačka, Javorna

U letoviska Nerezine:

Gabolka, Radimutak

Turistická vybavenost, turistické aktivity, atrakce, zajímavosti

Ubytování 

Ostrov Lošinj se primárně orientuje na cestovní ruch a s ním spjaté služby, které pochopitelně zahrnují také ubytování. Proto tu najdete širokou a hlavně početnou nabídku ubytovacích zařízení od klasických hotelů, wellness hotelů a hostelů přes apartmány a kempy až po soukromé pokoje nebo dokonce celé prázdninové vily k pronájmu. Ty bývají často velmi luxusní, disponují vlastními bazény a jsou plně vybaveny. Velmi oblíbené jsou kempy. Těch je na celém ostrově hned několik, z nichž největší jsou Poljana a Čikat v letovisku Mali Lošinj. V této obci je také nejvíce hotelů a dalších možností, kde se ubytovat.

Turistika, pěší a cyklistické túry

Návštěvu ostrova Lošinj nemusíte plánovat jen na léto. Vládne tu totiž příznivé klima, které vás nezklame ani na podzim nebo v zimě. Zkrátka celý rok je na Lošinji co dělat a co vidět, a tak stačí najít chvilku volného času a vyrazit.

Ostrov Lošinj protínají kilometry značených pěších a cyklistických stezek přírodou, které se rozpínají křížem krážem od jednoho břehu k druhému, a tak vás zavedou do všech koutů ostrova. A co víc – není tu jen hodně k vidění, ale také k přičichnutí. Cestou malebnými končinami Lošinje bude mít váš nos doslova hody. Díky množství vonných bylin, kvetoucích rostlin a další zeleně ucítíte jedinečnou směsici aromat, která se vám již navždy vryje do paměti a bude vám připomínat nádherný čas strávený na ostrově Lošinj.

Potápění, šnorchlování, sportovní aktivity

Jste-li dobrodružné povahy, určitě vás potěší informace, že se v blízkosti břehů ostrova Lošinj nachází několik skvělých potápěčských lokalit.

Patrně tou nejoblíbenější je vrak antické lodi z 2. století našeho letopočtu, který najdete na jihu ostrova směrem ke břehům ostrůvku Ilovik, ve vzdálenosti asi půl kilometru od pobřeží. Loď, která převážela italské víno, tu leží na mořském dně spolu s amforami unikátního typu zvaného Ilovik. Potopené plavidlo, které je jedinečným dokladem přítomnosti Římanů v oblasti Kvarneru, čeká v hloubce asi 27 metrů.

Další populární lokalita oblíbená mezi potápěči se nachází pouhých 20 metrů od mysu Margarina na ostrově Susak jihozápadně od ostrova Lošinj. Právě toto místo kdysi protínala významná námořní křižovatka, kterou proplouvaly lodě s nejrůznějším nákladem. Dvě z nich, jež převážely stavební materiál, do svého cíle už nedorazily, a tak je dnes můžete spatřit už jen jako vraky v hloubce mezi cca 6 a 30 metry. Krom toho je zde k vidění i bohatý podmořský život, a to jak z říše fauny, tak flory. Na místo lze vyrazit z letoviska Mali Lošinj.

Na ostrově Lošinj se můžete věnovat nejen potápění, ale i mnoha dalším rozmanitým sportům a aktivitám, jako plavání, šnorchlování, jízda na šlapadle, člunu či lodi, surfování, windsurfing, vodní lyžování nebo rybolov. A nechybí tu ani akvapark, kde se vyřádí jak děti, tak dospělí.

Jachting a plavba

Jachtaři využívají na ostrově Lošinj zejména přístav v hlavní obci Mali Lošinj, který nabízí zhruba 150 kotvišť. K dispozici jsou také přípojky na vodu a do elektrické sítě. Veškeré další služby jsou dostupné v okolí, neboť se přístav nachází v samém centru obce – jsou tu obchody, sociální zařízení, trhy, ubytovací zařízení, restaurace, tankovací stanice, prádelna, lékař, lékárna, pošta, policie i úřady. Přístav je vcelku dobře chráněn před větrem a patří k nejbezpečnějším v celé oblasti Kvarneru, přesto se mohou příležitostně objevit vlny, které ale pro větší lodě a jachty nepředstavují významnější riziko.

Stravování, restaurace, nákupy

Lošinjská kuchyně by se dala přirovnat k barevnému koktejlu chutí a vůní, neboť je velmi pestrá a vychází z toho, co dá dům a zdejší příroda. Velký díl místního jídelníčku proto tvoří zejména mořské plody a ryby, dále skopové maso, oblíbenou přísadou je pak olivový olej a dochucovadlem nejrůznější bylinky a koření pocházející z místních zdrojů. V tradičních tavernách se stále vaří podle původních receptur, takže chcete-li ochutnat něco opravu autentického, zvolte některou z mnoha takovýchto restaurací. Vedle nich samozřejmě narazíte i na kontinentální a mezinárodní kuchyni včetně rychlého občerstvení, bister a pizzerií. A v neposlední řadě si nenechte ujít ochutnávku zdejšího vína a domácí bylinkové pálenky.

Pokud jde o nákupy, na ostrově nenajdete žádná velká nákupní centra, naopak veškeré možnosti nákupů jsou soustředěny do menších místních obchodů a obchůdků.

Kultura, zábava

Na ostrově Lošinj si můžete užít moderní zábavy v nočních klubech, na diskotékách a v hospůdkách s živou hudbou nebo se zúčastnit tradičních folklorních akcí s původními zpěvy, tanci a ukázkou dobových krojů. Čekají na vás Rybářské noci, Lošinjské kulturní léto, Den delfínů, jazzový festival a řada koncertů, hereckých vystoupení či kulturních událostí. Zajímavostí jsou koncerty pro jachtařské posádky, kdy se hudba nese po mořské hladině, aby si ji mohli poslechnout námořníci přímo ze svých palub. Vlastní zábavu připravují také některé hotely.

Výlety na ostrově Lošinj

Při prohlídce ostrova by vám neměla uniknout tři městečka – hlavní obec Mali Lošinj, lázeňské městečko Veli Lošinj a letovisko Nerezine. Ve všech si vychutnáte pěknou romantickou procházku starými uličkami a kolem pěkného pobřeží. V obci Mali Lošinj na vás čekají historické vily v barokním a klasicistním stylu, patřící kdysi zámožným loďařům a námořním kapitánům, dále botanická zahrada, benátská pevnost nad městem a kostel sv. Martina. V Nerezine si prohlédněte františkánský klášter z 16. století, který najdete netradičně přímo u mořského břehu. Nejvíce k vidění je pak v letovisku Veli Lošinj. Můžete se těšit na románský kostel sv. Mikuláše z 15. století, farní kostel sv. Antonína s oddělenou zvonicí, obrannou věž Uskok-kula z 16. století s muzeem a nádherným výhledem po okolí, krásné vily s bohatými zahradami či parky s exotickou květenou.

Jakmile se nabažíte všech zajímavostí, památek a pozoruhodných míst ostrova Lošinj, vypravte se na průzkum jeho bezprostředního i vzdálenějšího okolí. Nejblíže leží ostrov Cres, s nímž je Lošinj propojen mostem u obce Osor a silnicí protínající oba ostrovy. Výlet na Cres se tedy doslova nabízí.

Z obce Mali Lošinj vyrážejí pravidelné trajektové linky do hlavního města Severní Dalmácie – Zadaru, který rozhodně stojí za to navštívit. Trajekty navíc staví i na okolních ostrovech jako Premuda, Silba, Olib nebo Ist. Z dalších ostrovů pak můžete navštívit třeba romantický ostrov Unije, květinový ostrov Ilovik či písečný ostrov Susak. Na delší výlet pak vydá návštěva ostrova Rab.

Mapa