Šibenik
Malebné chorvatské město Šibenik, ležící v jižní části Severní Dalmácie, není jen populární turistické letovisko s živým přístavem, krásnými plážemi a nekonečnými možnostmi zábavy, ale je také historickou a kulturní perlou, v celém Chorvatsku nevídanou. Dobové listiny totiž zmiňují Šibenik už v 11. století, takže jde o vůbec nejstarší chorvatskou obec na pobřeží Jadranu. Koneckonců při pohledu na zdejší starobylé domy a četné pamětihodnosti vám bude hned jasné, že toto město má za sebou opravdu dlouhou a bohatou historii.
Šibenik nicméně vyniká nejen svým stářím a kulturním dědictvím, nýbrž je pěkné i na pohled. Malebné domečky s pevností sv. Mikuláše, tedy zdejší dominantou, jsou rozprostřeny na strmých svazích nad mořem, kolem členitého pobřeží Šibenického zálivu, kam se navíc vlévá nádherná krasová řeka Krka. Není proto divu, že se o Šibeniku říká, že je nejkrásnějším místem celé jadranské oblasti.
V Šibeniku najdete vedle celé řady zajímavých historických památek také široké možnosti sportovního vyžití, a to od plážových aktivit, plavání a jachtingu až třeba po cyklistiku. Nechybí skvělé restaurace, bary a noční podniky. V Šibeniku tedy můžete zažít jedinečnou mozaiku zážitků, na které jen tak nezapomenete.
Šibenik má kolem 45 tisíc obyvatel, takže nejde o žádné velkoměsto, ale naopak ani o malou vesničku, zkrátka je to město velké tak akorát, aby dokázalo pokrýt potřeby jak místních, tak turistů. Zdejší lidé se věnují vedle stále narůstajících služeb v oblasti cestovního ruchu také zemědělské výrobě, rybolovu nebo dojíždějí na okraj města, kde se nachází moderní průmyslová zóna. A když hovoříme o průmyslu, nelze opomenout, že Šibenik, který je hlavním městem regionu, je také důležitou dopravní křižovatkou. Vede tudy silniční komunikace propojující celé pobřeží Severní Dalmácie a svou nezastupitelnou roli má také železniční stanice.
Alfou a omegou šibenické dopravy je ale samozřejmě přístav. Vzhledem k tomu, že je dobře vybaven a skvěle chráněn před otevřeným mořem dlouhou zátokou, zaříznutou ostře do pevniny, stal se oblíbeným cílem jachtařů, námořníků a příznivců plavby vůbec, neboť zde naleznou bezpečné útočiště a mohou si dopřát odpočinku před další dobrodružnou výpravou na širé moře. Nechybí moderní kotviště, které pojme na více než 400 plavidel. A proč je zdejší přístav tak důležitý? Pro turisty tím, že právě odtud vyrážejí organizované výletní lodě i jednotlivci za krásami Národního parku Krka, kde čeká kaskáda nádherných vodopádů, které jen tak někde neuvidíte.
V Šibeniku se dále můžete těšit na pěkné počasí. Vládne zde příjemné středomořské klima s mírnou zimou a horkým suchým létem, které je provázeno vlahým, osvěžujícím vánkem a vysokým počtem sluncem prozářených dní. Je tedy ideální pro aktivní letní dovolenou s dostupností veškerých služeb, spoustou zábavy a pestrou paletou výletů.
Pláže v letovisku Šibenik
Další pláže viz Šibenická riviéra – letoviska Brodarica, Grebaštica, Zablaće a Žaborić.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Nabídka ubytování je v letovisku Šibenik opravdu bohatá a díky štědrým investicím do výstavby a rekonstrukcí v posledních letech se ještě více rozšiřuje. Spousta již existujících hotelů byla v rámci přestavby vylepšena jak vzhledově, tak po stránce vybavení, a byly také zbudovány zcela nové hotelové a ubytovací komplexy či apartmány.
Jedním z prvních hotelů letoviska Šibenik je hotel Panorama, který se pyšní dlouhou tradicí v oblasti hotelnictví a pohostinství. Tento nedávno zrekonstruovaný hotel má 40 pokojů s balkony a veškerým vybavením. Hotelová restaurace disponuje terasou a pojme na tři stovky hostů. Největším lákadlem hotelu Panorama je ale panoramatický výhled, jak ostatně napovídá sám název. Budova je totiž umístěna na vysokém útesu, odkud se naskýtá dechberoucí výhled na ústí krasové řeky Krky, která sem přitéká z Národního parku Krka a vlévá se do moře. A co víc, tento pohled si můžete vychutnat i z venkovního hotelového bazénu.
Další apartmánové a hotelové ubytovací kapacity, a to poměrně rozsáhlé, umožňující ubytování až 1300 hostům, najdete zhruba 9 km od Šibeniku v turistickém středisku Solaris. Najdete tam několik hotelů, apartmány, bazény a veškerou turistickou infrastrukturu.
V Šibeniku samotném nejsou žádné kempy. Dobrou zprávou pro kempaře ale je, že pár kilometrů odtud se nachází autokemp Krka, který se skrývá uprostřed zelených borovicových hájů. K dispozici jsou zde kempovací místa pro zhruba čtyři desítky vozů a více než stovku návštěvníků. Samozřejmostí je další vybavení typické pro chorvatské kempy.
Pohybové aktivity, sport
Řada sportovních aktivit v letovisku Šibenik je spjata s místními plážemi a mořem. Krom klasického plavání, šnorchlování a potápění si můžete zajezdit na šlapadle, zasurfovat nebo si zahrát vodní polo a zkusit windsurfing. Samozřejmostí je rybolov a plavba, ať už na kajaku, kanoi nebo jachtě. Na souši pak na vás čeká tenis, fotbal, volejbal či basketbal.
Pro milovníky adrenalinu je připravena celá škála bláznivých akcí, jako bungee-jumping z šibenického mostu, horolezectví, paintball, plavba na rychlých člunech nebo dobrodružný sportovní rybolov prováděný z lodi na širém moři.
Mírnější povahy uvítají možnost vydat se do malebné okolní krajiny na pěší túru, vyjížďku na koni nebo cyklistický výlet. K dispozici je i upravená cyklistická stezka.
Jachting a plavba
Jachting a plavba vůbec patří neodmyslitelně k letovisku Šibenik. Ať už jste začínající mořeplavec nebo zkušený „mořský vlk“, najdete právě v Šibeniku ideální podmínky pro svou vášeň. Začátečníci budou vděční za poklidné moře a mírné povětrnostní podmínky, ti zkušení zase mohou využít skvělé polohy Šibeniku a vydat se třeba do Národního parku Krka nebo ke Kornatským ostrovům.
V letovisku Šibenik jsou k mání dva přístavy:
Marina D-Marin Mandalina je městský přístav letoviska Šibenik, kde můžete zakotvit za poplatek. Jde o dobře vybavený přístav, navíc ověnčený mezinárodními i domácími cenami za kvalitu. Zároveň patří k velmi bezpečným přístavům díky chráněnému zálivu, který jej obklopuje. Přístav nabízí řadu služeb, jako např. přípojku na vodu a elektřinu, čerpací stanici, opravnu, prádelnu, obchody, směnárnu, půjčovnu vozů, internetové připojení nebo sociální zařízení a sprchy. K dispozici je tu více než 400 kotvišť a ještě dalších 50 na suché stání. Kotvit zde přitom mohou i opravdu velké jachty do 140 metrů délky.
Marina Solaris je přístav u rekreačního střediska Solaris, které leží v bezprostřední blízkosti Šibeniku. Tento přístav nabízí necelých 250 kotvišť a základní vybavení, jako přípojku na vodu a elektřinu, opravnu, internetové připojení nebo sociální zařízení (toalety a sprchy). Krom toho tu natrefíte i na obchody, půjčovnu jízdních kol nebo bankomat.
Stravování, restaurace, nákupy
Vzhledem k tomu, že Šibenik je opravdu oblíbené, turisticky hojně navštěvované a poměrně velké letovisko, o jídlo a dobré restaurace tu rozhodně není nouze. Zajít můžete třeba do tradičních konob s domáckou atmosférou (např. Pelegrini), kde ochutnáte chorvatské a dalmatské speciality. Ujít si ale nenechte ani plážové bary a restaurace, které připravují lahodné steaky, ryby a sendviče.
Pokud jde o nákupy, v Šibeniku seženete všechno, co budete na dovolené potřebovat. Je zde několik supermarketů včetně Čechům důvěrně známého Lidlu. Na okraji města a kousek za ním jsou ještě dvě větší nákupní centra s obchody nejrůznějšího druhu od potravin až po kosmetiku a oblečení. Jestliže máte rádi čerstvé potraviny, v centru Šibeniku se konají trhy, kde si u stánků místních farmářů vyberete z široké nabídky především ovoce a zeleniny.
Kultura, zábava
V Šibeniku se rozhodně nudit nebudete. Během celé letní sezóny tu probíhá přehršel nejrůznějších akcí, festivalů a představení pro širokou veřejnost. Jen v samotné pevnosti sv. Michala se od června do poloviny září konají koncerty a vystoupení tanečníků, hudebníků, multiinstrumentalistů či zpěváků, ale i popových, rockových nebo tradičních folklorních skupin. To ale není zdaleka vše. V červenci a srpnu se můžete stát svědky hned několika hudebních festivalů zaměřených na různé žánry od popu, regé a elektronické hudby až po punk nebo jazz. Jedním z vůbec nejoblíbenějších počinů celého léta pak je červencový Mezinárodní dětský festival, který se koná pod širým nebem a který zahrnuje tanec, hudbu a tvůrčí dílny nejen pro děti.
Pokud jde o večerní zábavu, v letovisku Šibenik je sice živo, přesto tu nenajdete žádné velké diskotéky. Večerní zábava se odehrává především v barech a klubech. Za bujarým nočním povyražením tak musíte vyrazit do nedalekých letovisek Vodice (cca 14 km) nebo Primošten (cca 29 km).
Výlety v letovisku Šibenik
Šibenik je historické městečko s nezaměnitelnou atmosférou, disponující pestrou paletou památek a míst, která stojí za vidění. Proto než se vypravíte za jeho hranice, doporučujeme nejprve aspoň na chvíli setrvat v samotném Šibeniku a poznat vše, co nabízí.
Začít můžete tou nejvýznamnější pamětihodností, tedy katedrálou sv. Jakuba, která je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Je to nádherně propracovaná kamenná stavba goticko-renesanční architektury z 15. století, která byla vystavěna bez pomoci spojovacího materiálu a která uvnitř ukrývá řadu vzácných soch v životní velikosti. Druhou příčku co do významu zaujímá další jedinečná památka – pevnost sv. Mikuláše, která má taktéž své čestné místo na seznamu UNESCO. Krom této se v Šibeniku nacházejí ještě další tři pevnosti – pevnost sv. Michala, pevnost sv. Jana a pevnost Šubićevac. Všechny měly přitom za úkol chránit obec před nájezdy agresivních Turků v dobách dávno minulých. A skutečně se jim to i podařilo. Pevnosti, které střežily Šibenik jak od moře, tak z pevniny, se postaraly o to, že dnešní letovisko nebylo nikdy dobito. Nejstarší z pevností je pevnost sv. Michala, která dnes slouží jako místo četných kulturních festivalů, koncertů a společenských akcí.
Při svých toulkách spletí starých kamenných uliček a náměstíček Šibeniku dále narazíte na hradby, paláce a také více než 20 kostelů, z nichž některé jsou dnes užívány jako výstavní prostory, galerie nebo muzea. Na hlavním šibenickém náměstí, kde se nachází katedrála sv. Jakuba, si můžete prohlédnout ještě městskou radnici ze 16. století a dále městské muzeum, řadu paláců, klášterů se zahradami, kostelů a dalších historických budov.
Jakmile prozkoumáte Šibenik a jeho bezprostřední okolí skrz naskrz, můžete se vydat na výlet do vzdálenějších míst. Směrem na severozápad od letoviska navštivte obce a resorty Vodice (cca 14 km), Tribunj (cca 17 km) a Biograd na moru (cca 47 km). Naopak ve směru na jihovýchod nemůžete při pobřeží minout známé letovisko Primošten (cca 29 km) nebo starobylé městečko Trogir (cca 48 km).
Pouhých 14 kilometrů od Šibeniku se rozkládá Národní park Krka, který si určitě nenechte ujít, protože jde o jeden z nejkrásnějších parků svého druhu nejen v Chorvatsku. Jde o kaskádu krasových vodopádů na řece Krce, která protéká zelenou krajinou plnou kopců, lesů a hájů. Vypravit se k tomuto přírodnímu unikátu můžete ze Šibeniku hned několika způsoby – buď automobilem, nebo lodí do obce Skradin a dále pak organizovanou plavbou až k vodopádům, anebo klidně i pěšky, pokud vám nevadí zhruba hodinová procházka. Odměnou vám bude pohled na nádherné přírodní scenérie a navíc se tu můžete v jednom z jezírek s vodopádem i vykoupat.
Dalším přírodním skvostem, který můžete navštívit při svém pobytu v Šibeniku, je Národní park Kornatské ostrovy. Není to přitom park, na jaký jsme běžně zvyklí. Tento se nachází přímo na moři. Tvoří jej totiž soustava mnoha ostrovů a ostrůvků, kolem kterých projíždíte na lodi a kocháte se neuvěřitelnou podívanou, kterou připravila sama matka příroda.
Zůstaneme-li ještě na moři, nelze vynechat některé ostrovy, které leží v blízkosti Šibeniku a které byste měli taktéž zařadit na seznam svých výletních cílů. Například zelený ostrov Zlarin, kde jsou zakázány automobily, se nachází jen asi 25 minut plavby přímým trajektem z letoviska Šibenik. Z trochu jiného soudku je ostrůvek Krapanj, který najdete při pobřeží letoviska Brodarica, vzdáleného jen asi 9,5 km od Šibeniku. Na Krapanji najdete malebný klášter ukrytý mezi bohatou vegetací, v němž bylo zřízeno Muzeum mořských hub, jejichž sběrem se právě tento ostrůvek v minulosti proslavil. Dalším ostrůvkem, který stojí za vidění, je Prvić, malý ostrov s pěknými plážemi a zcela bez automobilové dopravy.
O něco vzdálenějšími destinacemi, které se ale dají snadno zvládnout během dovolené v Šibeniku, je ještě Vranské jezero (cca 44 km), Národní park Paklenica (ca 94 km) a města Zadar (cca 85 km) nebo Split (cca 80 km).
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - pevnina
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Rušné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Diskotéky Nákupy Muzea Památky |