Vranské jezero
Vranské jezero, nacházející se v samém středu přímořské části Severní Dalmácie, má jedno velké prvenství – je se svou rozlohou téměř 31 km2 největším přírodním jezerem Chorvatska. Jeho šířka přitom činí až 2 kilometry, zatímco délka, která kopíruje pobřeží Jadranu, čítá na více než 13 kilometrů. Od moře dělí jezero dlouhý a současně útlý pás pevniny, který v některých místech měří pouhý kilometr. A tak se tu těsně vedle sebe setkávají dva přírodní fenomény, které rozehrávají koncert jedinečných barevných odstínů – modrozelené, charakteristické pro smíšenou vodu Vranského jezera, a tyrkysové až syté modři, která je typická pro dalmatské pobřeží. Návštěvníci si proto mohou být zcela jisti, že takto neobvyklou barevnou kombinaci jen tak nikde jinde neuvidí.
A kterak vlastně Vransko jezero, jak se mu říká v chorvatštině, vůbec vzniklo? Původně byste tu našli jen krasové údolí. To ale později zaplnila voda, jež se sem dostala zpod zemského povrchu. Dnes dosahuje hladina jezera při maximálním množství vody téměř stejné výšky jako hladina moře, a tak se většina celého objemu přírodní nádrže obvykle drží pod úrovní samotného Jadranu.
Raritou Vranského jezera je, že jeho voda není sladká, jak by se u jezera dalo předpokládat, ale poloslaná, tedy jen lehce prosolená, avšak méně než ta mořská. Se samotným mořem je jezero propojeno uměle zbudovaným kanálem Prosika a podzemními trasami, kterými voda protéká z jezera až do moře.
Další zajímavostí Vranského jezera je skutečnost, že jde o poměrně mělké jezero – nejnižší bod se nachází v hloubce cca 4–6 metrů, což zapříčiňuje teplotní výkyvy vody. V létě tak může její teplota dosahovat až 25 °C, v zimě se drží blízko nuly, případně lehce namrzne na povrchu, ale díky neustálému přísunu čerstvé vody z přitékajících pramenů, které drží příznivou teplotu po celý rok, jezero nikdy zcela nezamrzá.
Vranské jezero je již od roku 1999 součástí chráněného přírodního parku, který se rozkládá na 57 kilometrech čtverečních plochy. Pod jeho správu spadá i ornitologická rezervace, založená ještě dříve než park, a to v roce 1983. Již tehdy bylo zřejmé, že je potřeba chránit zdejší hnízdiště ptáků, kteří u jezera zimují nebo i trvale přebývají, přičemž právě v době zimování se tu v jednu chvíli sejde až neuvěřitelných sto tisíc jedinců. Ptáci žijí obvykle v okolním rákosu a mokřadech a lze je pozorovat z k tomu určených vyhlídek. Spatřit tak můžete na 250 druhů ptactva od velkých kormoránů a volavek až po ty nejmenší druhy, ale také nespočet pozoruhodných zástupců hmyzí říše, kteří jsou důležitou ptačí potravou. Krom zmíněné ochrany živočichů jsou dalšími hlavními úkoly parku také uchování vzácné biodiverzity a péče o důležité vodní prameny.
Jestliže je život u jezera více než bohatý, o to bohatší je život podvodní – ve vodách jezera najdeme velké množství nejrůznějších ryb, a to nejen sladkovodních, ale i mořských, které se jinak vyskytují výhradně v moři. Díky poloslané vodě mohou oba druhy existovat pospolu v této jedinečné vodní nádrži. Nejčastěji se tu setkáte s kapry, štikami, úhoři a sumci. Kdo rád rybaří, má zde skvělou příležitost se plně oddat svému koníčku. Stačí si přímo v místě zajistit povolenku a vyrazit za bohatými úlovky.
Pláže u Vranského jezera
Ve Vranském jezeře je dovoleno koupání, a tak stačí najít si vhodné místečko, obvykle liduprázdné, kde se během pěší túry přírodním parkem můžete příjemně osvěžit. V jeden jediný den se tak lze vykoupat jak v moři, tak v jezeře, neboť je od sebe dělí jen úzký pruh pevniny. Z mořských pláží jsou nejblíže ty v letoviscích Pakoštane a Biograd na moru.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Pokud se chcete ubytovat přímo v blízkosti Vranského jezera, můžete tak učinit v obci Vrana, která leží u severozápadního břehu jezera. Najdete tu sice jen ubytování v soukromí, zato jde ale převážně o dobře vybavené prázdninové vilky.
Mezi cyklisty, rybáři a příznivci ornitologie, ale třeba i rodinami s dětmi, je velice oblíben kemp Vransko Lake Crkvine, který se zaměřuje především na aktivní návštěvníky. Kemp leží přímo na břehu jezera, a to mezi obcí Vrana (cca 6,5 km) a jadranským resortem Pakoštane (cca 3 km). K dispozici jsou tu stání pro karavany i mobilní domy. Pro rybáře je zde navíc možnost zakoupit si rybářskou povolenku a vybavení.
Jestliže zdejší nabídka nebude dostačovat, vyrazte do přímořských letovisek Pakoštane či Biograd na moru, kde je ubytovací kapacita na mnohem vyšší úrovni a budete si navíc moci vybrat z různých druhů zařízení, ať už to budou hotely, penziony nebo ubytování v soukromí.
Sport, pohybové aktivity
U Vranského jezera rozhodně není nuda. Zejména aktivní jedinci budou doslova nadšeni.
Ať už vyrazíte pěšky nebo na kole, budou vás na cestách kolem jedinečné vodní plochy provázet kilometry značených stezek, z nichž se vám naskytne úchvatný výhled do nádherné krajiny s jezerními scenériemi, s mokřady a zalesněnými kopci. Nezřídka na okraji cesty natrefíte na piknikové stoly, kde si můžete odpočinout, anebo na uměle zbudované pozorovatelny, ze kterých lze nerušeně sledovat zde žijící ptactvo.
Pokud neradi cestujete na vlastní pěst, můžete vyrazit na některý z organizovaných výletů, které pořádají místní cestovní kanceláře. Ty vás zavezou na člunu i do jinak hůře přístupných lokalit, odkud můžete pozorovat vzácné ptactvo, navíc s odborným výkladem. Dovoleno je také fotografovat, takže pokud jste příznivci focení, máte jedinečnou příležitost udělat si pár originálních snímků.
Vzhledem k tomu, že je jezero plné ryb, a to jak sladkovodních, tak mořských, je tato lokalita oblíbeným cílem vášnivých rybářů. Kdo by také nechtěl lovit v takzvaných brakických, tedy smíšených vodách, které jsou poměrně vzácné a které umožňují život tvorům z obou vodních světů, tedy mořského i sladkovodního. Chytat se tu dá navíc téměř po celý rok.
Další možnosti sportovního vyžití se nabízejí u mořských břehů. Nejblíže se nachází letovisko Pakoštane, kde vás krom plavání čeká potápění, jízda na vodních skútrech, windsurfing, plavba a jachtaření, na suchu si pak můžete zahrát plážový volejbal, stolní či klasický tenis nebo se projet na kole a čtyřkolce či na koni.
Stravování, restaurace
Na svých túrách parkem se můžete občerstvit v kempu Crkvine, dále v obci Vrana, případně u přístaviště Prosika. Nenechte si ujít zejména rybí speciality z místních úlovků, ať už mořských nebo jezerních.
Kultura, zábava
Vrcholem sezóny u Vranského jezera jsou historické slavnosti zvané „Dny vranských rytířů“. Konají se každoročně v druhé polovině srpna v obcích Vrana a Pakoštane. Názorně se při nich můžete seznámit s některými dějinnými událostmi, například s námořní bitvou mezi templáři a Turky o obec Vrana. Tato bitva se po setmění odehraje přímo před vašima očima. Krom toho se můžete těšit na středověký trh s ukázkami starých řemesel a ochutnávkou tradičních lahůdek. Nebudou chybět ani šermíři, hudba a tanec.
Výlety v okolí Vranského jezera
Bohatství Vranského jezera nespočívá jen v přírodních pokladech, ale také v historii, která se ukrývá v okolí jezera a která sahá až do roku 2000 před naším letopočtem. To je totiž doba, z níž pocházejí nejstarší zde nalezené artefakty. Celá oblast je navíc stále předmětem nejen archeologických výzkumů, a tak se můžeme jistě těšit na další zajímavé nálezy. Do té doby můžeme obdivovat třeba pozůstatky římského akvaduktu a antického potrubí nedaleko obcí Vrana a Sv. Filip i Jakov, odkud tato vodní cesta, dlouhá 41 kilometrů, přiváděla pitnou vodu až do Zadaru. U obce Vrana se také nachází takzvané nymfeum, jakýsi starověký oltář pro nymfy, a dále dvě jeskyně, kdy ve větší z nich můžete spatřit historické graffiti z 18. a 19. století. O něco více k vidění je na archeologickém nalezišti Crkvina, které leží nedaleko obce Pakoštane, tedy u západních břehů jezera. Místo se jmenuje Košević a můžete si tu prohlédnout ruiny středověkého kostela sv. Marie, který byl poničen Turky v 16. století. Přesto z něj dodnes zůstaly alespoň pozoruhodné obvodové zdi a tajuplná atmosféra ztracených časů.
Za návštěvu stojí i samotná obec Vrana, která je mimo jiné jedním z přístupových míst k jezeru. V obci Vrana najdete středověký královský hrad, později patřící templářům a ještě později johanitům. V 15. století zde převzali vládu Benátčané a o století později pak Turci. Dnes jsou rozlehlé ruiny hradu oblíbeným turistickým cílem.
Jak již bylo řečeno, obec Vrana dobyli v 16. století Turci. A zůstala tu po nich jedna pozoruhodná památka. Jmenuje se Mašković Han, pochází z první poloviny 17. století a nechal ji jako své letní sídlo vystavět vezír a admirál Jusuf Mašković, po němž nese svůj název. Dnes slouží jako luxusní hotel s restaurací. V areálu ale najdete i malé muzeum se stálou výstavou artefaktů nalezených v místě i v jeho širším okolí.
A když už budete u Vranského jezera, zavítejte do některého z nedalekých přímořských letovisek, jako je Pakoštane (které slouží také jako přístupový bod k jezeru) nebo Biograd na moru. Daleko to není ani do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, anebo do známého a populárního resortu Šibenik. V obou na vás čeká spousta zábavy a prázdninových zážitků.
Recenze
Oblast: |
Přírodní zajímavosti |
Středisko: |
|
Typ: |
Příroda |