Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Krapanj ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Krapanj ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Myslíte, že může existovat obydlený ostrov o rozloze menší než půl čtverečního kilometru? Ač se to zdá neuvěřitelné, skutečně může, a dokonce takový ostrov doopravdy existuje. Jmenuje se Krapanj a najdete ho asi 350 metrů od severodalmatské pevniny nedaleko známého letoviska Šibenik.

Nikoho tedy asi příliš nepřekvapí, že se ostrov Krapanj pyšní nejedním prvenstvím co do velikosti. Je jednak nejmenším trvale obydleným ostrovem v Chorvatsku a současně také nejmenším ostrůvkem v celém Jaderském moři. Má také nejplošší reliéf ze všech ostrovů Jadranu – je totiž úplně rovný a nepotkáte na něm jediný kopec ani kopeček. Jeho nadmořská výška činí něco málo přes jeden metr. 

Největšího věhlasu ale ostrov Krapanj dosáhl nikoliv svou drobnou velikostí, ale lovem mořských korálů a hub. Tradice tohoto oboru sahá až k počátkům osídlení ostrova, tedy do období 16. a 17. století, kdy sem přicházeli nejprve zemědělci pracovat na půdě majitelů ze Šibeniku, později pak běženci, kteří zde našli úkryt před Turky. K jejich hlavní obživě patřil především rybolov, postupně pak přibyl sběr mořských hub ze člunu pomocí harpuny a posléze sběr potopením a vyzvednutím zpod hladiny. Um potřebný k výlovu si předávali místní lidé z generace na generaci, a tak se tato jedinečná tradice zachovala dodnes. A rozhodně to nekončí pouhým výlovem; houba se dále zpracovává a také vyváží do mnoha zemí. Má totiž řadu příznivých účinků na pleť, užívá se proto například ve farmacii, v medicíně a v oblasti wellness. Houbu lze zakoupit přímo na ostrově. 

Pláže na ostrově Krapanj

Pobřeží kolem ostrova Krapanj je mělké, a tak tu snadno natrefíte na pěkné a bezpečné místo ke koupání, obvykle vhodné i pro rodiny s dětmi. Povrch je většinou pokryt kamínky. 

Spongiola

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování je dostupné jednak na samotném ostrově Krapanj, střechu nad hlavou ale seženete i v nedalekém pevninském letovisku Brodarica. V obou případech se převážně jedná o ubytování v soukromých apartmánech a pokojích, které poskytují k pronájmu přímo jejich majitelé. 

Na ostrově Krapanj můžete také využít služeb jediného místního hotelu, tedy hotelu Spongiola. Ten leží v blízkosti centra a zároveň hned u pláže, zatímco z druhé strany jej obklopuje borový les – jde tedy o ideální prostředí pro dokonalý prázdninový komfort. Hotel má čtyři hvězdy, a tak zaručuje vysoký standard ubytování. Nabízí wellness, vyhřívaný bazén, restauraci, bar či fitness. 

Během měsíce srpna se můžete na ostrově Krapanj stát svědky oslav lidového svátku Panny Marie Andělské, které jsou provázeny procesím a veslařskými závody. 

Výlety na ostrově Krapanj

Doporučujeme neopouštět ostrov Krapanj, dokud si neprohlédnete některé jeho zajímavosti. Jednou z nich je Muzeum mořských hub umístěné ve františkánském klášteře z přelomu 16. a 17. století. V muzeu si můžete prohlédnout náčiní a speciální potápěčské vybavení k výlovu hub, ale i ukázky samotných hub. Klášter pak ukrývá například renezanční obraz Poslední večeře, křížovou chodbu a některé pozoruhodné sakrální artefakty a obrazy.

Protože na ostrov je zakázán vjezd automobilům, je tu krásně čerstvý vzduch, který láká k procházkám. Poddejte se třeba romantické procházce úzkými starobylými uličkami městečka Krapanj, hlavního a jediného sídla ostrova. 

Až se nabažíte pobytu na ostrově Krapanj, vydejte se prozkoumat blízké letovisko Brodarica (cca 7 km), jež leží na pevnině, kterou od ostrova dělí jen pár set metrů široká mořská úžina. Nejlépe se tam dostanete místním trajektem. Z Brodaricy se pak můžete vypravit na obhlídku dalších pobřežních lokalit, jako je Šibenik (cca 11 km), Primošten (cca 20 km), Vodice (cca 20 km) nebo Tribunj (cca 23,5 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---