Crikvenická riviéra

Střediska

Odhadovaná doba čtení: 30 min.

Crikvenickou riviéru tvoří jeden dlouhý pás pobřeží podél lesnaté chorvatské pevniny, kterou jako perličky na šňůrce zdobí malebná letoviska od Jadranova až po Selce. Společně se ukrývají v rozlehlém Kvarnerském zálivu, jehož součástí jsou mimo jiné i známé a populární Kvarnerské ostrovy, mezi nimi například Rab nebo Krk. Jednotlivá letoviska Crikvenické riviéry – jmenovitě Selce, Crikvenica, Dramalj a Jadranovo – se téměř slévají do jedné nádherné oblázkovo-písčité pláže, která je dlouhá více než 13 kilometrů.

Crikvenická riviéra je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací pro letní dovolenou v Evropě. Přispívá k tomu především dobrá dostupnost všemi dopravními prostředky, tedy autem, vlakem, letadlem i lodí, a v neposlední řadě také vzdálenost, kdy sem odkudkoliv z evropského kontinentu dojedete nebo doletíte během jednoho jediného dne, z Prahy po silnici dokonce jen za cca 9 hodin. Za takto krátký čas se můžete ocitnout v malém ráji na zemi, kde vládne příjemné středomořské klima, všudypřítomná zeleň v kopcovité krajině a průzračné moře s čistými plážemi.  

A čisté nejsou jen pláže, ale také místní vzduch, který prospívá lidem s různými onemocněními dýchacího ústrojí, astmatikům, nebo dokonce alergikům, neboť právě nebezpečných alergenů je v crikvenickém vzduchu obsaženo mizivé množství. Crikvenická riviéra je tak nejen místem pohodové letní dovolené u moře, ale také cílem ozdravných a lázeňských pobytů.

Geografie a příroda v regionu Crikvenická riviéra

Crikvenická riviéra se rozprostírá podél Kvarnerského zálivu na pobřeží pevninského Chorvatska a je součástí takzvaného Chorvatského přímoří, tedy dlouhého pobřežního pásu táhnoucího se od Rijeky až po Karlobag. Říká se, že právě Crikvenická riviéra, omývaná křišťálově průzračnými vodami Jaderského moře, je vůbec nejhezčí oblastí celého přímoří. Není proto divu, že si díky svým neoddiskutovatelným krásám, čistotě, kvalitě a ekologii hned několik zdejších pláží vysloužilo prestižní označení Modré vlajky.

Pobřeží kolem Crikvenické riviéry je prakticky jedna dlouhá pláž pokrytá pískem, oblázky nebo kameny, opatřená kulisou v podobě horských vrcholů a zelených kopců porostlých hustým rostlinstvem, hlavně borovicemi. Díky nim má většina pláží dostatek přírodního stínu, který ochrání před nepříznivými vlivy prudkého letního slunce. Dlouhé kilometry pobřeží ukrývají nádherné zátoky, které potěší nejen oko, ale lákají i ke koupání, slunění a dalším aktivitám. Břehy kolem riviéry jsou navíc mělké, a to až do vzdálenosti několika metrů až desítek metrů od pevniny, a tak jsou díky své bezpečnosti ideální pro všechny, kteří se bojí hloubek, nebo pro rodiny s malými dětmi.

Klima, počasí

Pokud jde o počasí, Crikvenická riviéra jednoznačně těží ze své výborné polohy. Celý pobřežní pás kolem Crikvenice je totiž obklopen z jedné strany pohořím Kapela a z druhé strany nedalekým ostrovem Krk, který se táhne kolem chorvatského pobřeží v délce cca 40 kilometrů. Crikvenická riviéra je tak díky této přírodní bariéře chráněna před nepříznivými vlivy silného větru a těší se vzácné kombinaci ostrovního a kontinentálního klimatu. Oceňovaný je zejména zdejší vzduch, který je namixován z horského a mořského. Ten je v příznivém poměru prosycen mořskou solí a především je oproštěn od škodlivých látek, smogu, prachových částic a alergenů, takže velmi čistý a zdravý. Navíc je obohacen dalšími složkami, které blahodárně působí na lidské zdraví, jako třeba ozón nebo jód. Jeho účinky jsou tak využívány především při zdejších ozdravných pobytech jako součást léčby nebo zkrátka jen k upevnění zdraví a pročištění plic a pokožky od civilizačních neduhů.

Počasí v oblasti Crikvenické riviéry se obecně řadí k mírnému pásu, který je označován jako středozemní. Celoroční průměrná hodnota slunečního svitu se pohybuje kolem 2 500 hodin. Léta jsou tu teplá až horká, poměrně suchá, s průměrnými teplotami kolem 23 °C. Nejvyšší letní teploty vzduchu přesahují lehce třicítku a voda dosahuje až 27 °C, což je ideální stav v době dovolených, tj. v červenci a srpnu, kdy se na Crikvenickou riviéru jezdí hlavně za koupáním. Zimy bývají na riviéře mírné, doprovázené větrem a deštěm a tudíž vlhké, s průměrnými teplotami kolem 9 °C. Zimní hodnoty teploměru klesající pod bod mrazu nebo dokonce sníh nejsou pro tuto část Chorvatska vůbec typické a jsou spíše výjimkou.

Historie

Oblast dnešní Crikvenické riviéry byla prokazatelně obydlena už v dobách před naším letopočtem, a to jednak kmenem Liburnů, který sídlil i na okolních ostrovech a v dalších částech Kvarnerského zálivu, ale také Římany. Ti tu založili osadu zvanou Ad Turres a v ní tehdy známou dílnu, která na přelomu letopočtů využívala zdejší zdroje hlíny a vody a vyráběla různé keramické předměty. K jejich distribuci byla poloha dnešní Crikvenické  riviéry téměř ideální, neboť umožňovala přepravu zboží jak po zemi, tak po moři. Ač se tento příběh možná zdá být jakousi antickou idylkou, nenechte se mýlit. Už tehdy museli Římané povolat vojsko, aby chránilo přístupové cesty k pobřeží. A ani v dalších staletích nebyl život kolem Kvarnerského zálivu zrovna procházkou v růžové zahradě. Střídala se údobí bojů a klidu, vládci a jejich národnosti se proměňovaly, jako se měnil vzhled sídel a krajiny. Snad na jedinou výjimku. Mnohé části území zálivu upadly na stovky let pod nadvládu Benátské republiky, ne však tento pobřežní kraj. Ten se proto značně odlišuje a nenese znaky benátské architektury, které lze pozorovat na Kvarnerských ostrovech, třeba na Krku, Rabu nebo Pagu. Přesto lze pozůstatky jednotlivých údobí spatřit dodnes i tady, a to díky předmětům uchovaným v muzeích (např. keramika, amfory, zbraně, šperky) nebo v podobě pozůstatků budov či obranných zdí v různých lokalitách Kvarneru i Crikvenické riviéry.

V době středověku začaly vedle opevněných měst kolem úrodného údolí Vinodol vznikat současně i potřebné přístavy a rybářské osady přímo u pobřeží, které zajišťovaly dodávku ryb a mořských produktů. Z těchto přímořských vesnic a městeček později vyrostly dnešní resorty a z potomků původních rybářů se stali majitelé penzionů, hotelů, restaurací a poskytovatelé služeb v cestovním ruchu. Za počátek zdejší turistiky se uvádí konec 19. století, kdy lidé poznali účinky zdejšího zdravého vzduchu a kdy byl vybudován první lázeňský dům. Následný rychlý a úspěšný rozvoj pozastavily až obě světové války a také občanská válka v Jugoslávii. Od jejího konce a uznání nezávislého Chorvatska v 90. letech minulého století už ale nic nebránilo v cestě plnému obnovení pozapomenuté slávy Crikvenické riviéry. A tak se dnes můžete vydat na příjemnou dovolenou v krásné přírodě, koupat se v moři a užívat klidu a míru, který si toto nádherné místo rozhodně zaslouží.  

Pláže, koupání, plážové aktivity v regionu Crikvenická riviéra

Vzhledem k tomu, že se Crikvenická riviéra rozkládá na více než 13 kilometrech chorvatského pobřeží, které je navíc v této části pokryto pískem a oblázky, je zřejmé, že půjde o skvělé místo, kam vyrazit na prázdniny nebo letní dovolenou. Přírodní pobřežní pás je rozdělen na jednotlivé pláže, které obvykle přináleží k nejbližšímu ze čtyř hlavních resortů. Krom toho tu ale můžete mezi letovisky najít ještě další zátoky s menšími plážemi, kde čeká více soukromí a méně turistů. Voda je kolem Crikvenice díky 4% obsahu soli a příznivým proudům, které ji pročišťují a obměňují, vždy křišťálově průzračná.

Mezi plážemi Crikvenické riviéry můžete navštívit například tyto:

Balustrada (u letoviska Crikvenica) 

Crni molo (u letoviska Crikvenica)

Dramalj (u letoviska Dramalj)

Gradska plaža (Městská pláž letoviska Crikvenica)

Kačjak (u letoviska Dramalj)

Omorika (u letoviska Dramalj)

Poli mora (u letoviska Selce)

Rokan (u letoviska Selce)

Turistická vybavenost, turistické aktivity, atrakce, zajímavosti 

Crikvenická riviéra rozhodně není žádným turistickým výstřelkem posledních let. Její krásy a příznivé účinky zdejšího čistého vzduchu lidé objevili a začali využívat k rekreačním účelům už na konci 19. století, kdy v Crikvenici vznikly přímořské lázně. Tradice turistického ruchu se tak počítá už na více než sto let, přičemž ani čeští návštěvníci nezůstali pozadu. Ti totiž využívali benefitů, které Crikvenická riviéra přináší, už na počátku 20. století, a ta tak patřila dokonce k nejpopulárnějším cílům českých turistů. A dnes tomu není jinak. Crikvenická riviéra patří nadále k našim prázdninovým stálicím, a to nejen pokud jde o ozdravné pobyty, ale především i o klasickou dovolenou u moře na krásných plážích a s plným komfortem.

Na rozvoji turistiky v této oblasti má bezesporu podíl zdejší kvalitní dopravní infrastruktura. Na Crikvenickou riviéru se tak lze dostat jak po silnici a železnici, tak například z okolních ostrovů po moři, nebo díky rijeckému letišti umístěnému na ostrově Krk i letadlem.

Ubytování

Možnosti ubytování jsou vzhledem k povaze Crikvenické riviéry pochopitelně široké a je čistě na každém návštěvníkovi, který typ ubytovacího zařízení mu nejvíce vyhovuje a který zvolí. Turisticky nejvyspělejší je letovisko Crikvenica, které dokáže uspokojit i náročné návštěvníky s vysokými požadavky na služby a kvalitu. Připraveny jsou tu hotely všech dostupných kategorií, včetně luxusních čtyř- a pětihvězdičkových. Hotely v Crikvenici jsou většinou umístěny nedaleko pláže a obklopené bujnou vegetací, mají vlastní hotelové restaurace, které nabízejí tradiční i mezinárodní gastronomické lahůdky, bývají dále vybaveny sportovními zařízeními a bazény a pro své hosty pořádají zábavné i kulturní programy. Vedle hotelů je možné vybírat také z dostupnějších variant, třeba složit hlavu v apartmánu či penzionu, anebo zvolit ubytování u soukromého majitele.  

V letovisku Dramalj je k dispozici nejčastěji ubytování soukromějšího charakteru, například v pronajatých apartmánech či apartmánových domech, bungalovech nebo ve dvou přímořských kempech. Krom toho tu najdeme jeden velký kongresový hotel hned nad pláží.

V Selce se nalézá léčebna kardiovaskulárních, dýchacích a revmatických obtíží a také několik větších hotelů, včetně luxusního pětihvězdičkového hotelu ve tvaru parníku s vlastním bazénem a nádherným výhledem na moře.

Letovisko Jadranovo nabízí výhradně soukromé pokoje.

Hoteliéři na Crikvenické riviéře se také v posledních letech stále častěji věnují rozvoji wellness a lázeňských služeb, které jsou u hostů čím dál populárnější, podobně jako je současným trendem v celé Evropě.

Turistika, pěší túry, výlety v regionu Crikvenická Riviéra

Byla by opravdu škoda, kdyby tak pěkná krajina, ještě navíc zasazená do oblasti, která se těší teplému a dlouhému létu, ležela takříkajíc ladem a nebyla využita k cyklistice či pěším túrám. Jenom na stezkách živou přírodou lze totiž poznat její skutečné poklady a také udělat něco pro své zdraví. A to na Crikvenické riviéře dobře vědí, a tak si můžete vybrat hned z šesti cyklistických a sedmi pěších tras.

S řídítky v rukou a chodidly v pedálech jízdního kola můžete vyrazit kolem tyrkysového mořského pobřeží, k údolí Vinodol, okolo rozkvetlých luk, parků a zahrad nebo všudypřítomnými lesy a kopci. Čekají vás dechberoucí scenérie na šesti různých trasách vyznačených ve specializovaných mapách, které obdržíte v místních turistických a informačních centrech, případně v hotelu nebo kempu.

Samostatnou kapitolou jsou stezky pro pěší. Je jich celkem sedm a vedou podobně jako ty cyklistické zajímavou a panensky krásnou přírodou kolem Crikvenické riviéry i za její pomyslné hranice. Podél pestrého pobřeží, kolem odlehlých mořských zátok, zelenými lesy a přes kopce a kopečky dojdete příjemně zvlněnou krajinou do čtyř crikvenických letovisek – Crikvenica,  Damalj, Jadranovo a Selce –, dále do přímořského resortu Novi Vinodolski a až k údolí Vinodol. Stejně jako je tomu u cyklostezek, i všechny procházkové trasy jsou zaneseny na turistické mapě. Říci si o ni můžete v některém z infocenter a turistických nebo cestovních kanceláří, eventuálně v hotelu nebo kempu.

Jednou z nejpopulárnějších a nejromantičtějších pěších tras je takzvaná Zamilovaná stezka. Ta si svůj název vysloužila díky mladým zamilovaným párům, které láká několik kilometrů dlouhá procházka lesy, kde nejsou rušeni davy turistů a mohou se kochat výhledy do otevřené okouzlující krajiny, včetně krásného údolí Vinodol. Stezka je soustředěna v blízkosti letoviska Crikvenica a zavede vás do kopců s pozůstatky z antické pevnosti Badanj, ke zdroji pitné vody z 19. století, k jezeru Tribalj a na další zajímavá místa.

Potápění a šnorchlování 

Jestliže patříte k vyznavačům podvodního sportu, tedy potápění, anebo byste rádi tuto zkušenost získali úplně poprvé, vyhledejte některý z potápěčských klubů a center v Crikvenici nebo v Selce. Ty totiž pořádají organizované ponory do zajímavých lokalit v okolí, kde můžete spatřit mnohé zástupce vodní říše a získat nevšední zážitek, a to nejen v létě, ale dokonce po celý rok.

Jachting a plavba

Po celé Crikvenické riviéře jsou vybudována přístaviště, kde můžete zakotvit své plavidlo nebo odkud se můžete vydávat na plavby za poznáním malebného pobřeží. Pokud byste ale chtěli ukotvit loď nebo jachtu po dobu zimního období, poslouží nejlépe marina v Punatu na nedalekém ostrově Krk.

Stravování, restaurace

Chorvatská kuchyně je obecně známa svými charakteristickými prvky, kterými jsou hlavně mořské plody, ryby, olivový olej, zelenina, ovoce, koření, bylinky, sůl a výborné moučníky. S touto symbiózou chutí se tak můžete setkat i na Crikvenické riviéře. Ta navíc dbá na svou vlastní tradiční gastronomii, která je zcela jedinečná a můžete ji zažít pouze zde. Nenechte si proto ujít třeba crikveničke rupice – menší ryby obalované v kukuřičné mouce a dozlatova smažené na olivovém oleji s česnekem, petrželkou, cibulí, solí a pepřem, dále batudu, lahodný předkrm z vepřových žebírek, fazolí, kukuřice, zeleniny a ječmene, nebo krevety, sépie a ryby dělané na víně a olivovém oleji s česnekem, cibulí a zeleninou. Ze sladkých pokrmů nesmíme zapomenout na skvělé crikvenické palačinky, smažené vdolečky, štrúdl nebo dort Frankopan.

Hotely a další ubytovací zařízení se ale přizpůsobují i konzervativnějším hostům, kteří mají raději kontinentální kuchyni nebo rychlé občerstvení, takže pokud nejste příznivcem velkých experimentů nebo se zkrátka rádi držíte už vyzkoušeného a známého, není třeba se obávat, hlady určitě nezůstanete.

Hudební a jiné festivaly, svátky, tradice

Každé letovisko Crikvenické riviéry má vlastní letní program, který zahrnuje různé společenské a kulturní akce, festivaly, koncerty, vystoupení, soutěže, průvody, výstavy, trhy a oslavy.

Rybářský týden (Ribarski tjedan) (v letovisku Crikvenica)

Jedním z nejpopulárnějších svátků Crikvenické riviéry je Rybářský týden, který je pořádán v Crikvenici a který vzdává hold předešlým generacím rybářů, jimž dnešní letovisko vděčí za svou existenci, tradici rybolovu i kuchyni. Oslava probíhá vždy na konci srpna nebo počátkem září již od roku 1966. Je tak jednou z nejstarších kulturních akcí Crikvenické riviéry. V průběhu slavností se konají doprovodné akce, jako koncerty, divadelní představení, zpěvy a tance, sportovní klání, výstavy a rukodělné workshopy. Ovšem tím nejdůležitějším jsou samozřejmě ryby připravované na různé způsoby po celou dobu Rybářského týdne. Vrcholem je pak ohňostroj, který o půlnocí posledního dne festivalu ukončí další ročník této velkolepé události.

Ovocné festivaly (v letovisku Crikvenica)

Za pozornost nepochybně stojí nejen léto, ale i jaro na Crikvenické riviéře, které provází sladká vůně ovoce. Právě v tuto dobu se totiž v Crikvenici konají festivaly zaměřené vždy na konkrétní druh oblíbeného ovoce, třeba jahody nebo třešně. Z nich se během festivalu připravují lahodné dobroty, které je možné i ochutnat.  

Dny Crikvenice (v letovisku Crikvenica)

Takzvané Dny Crikvenice se konají každoročně 14. srpna a jejich součástí je řada kulturních událostí, jako koncerty, sportovní akce a další zábavný program.

Festival květin (v letovisku Crikvenica)

Festival květin se pořádá v Crikvenici v druhé polovině září. Trvá několik dní, během nichž se centrum města zahalí do pestrých barev a omamných vůní zde vypěstovaných květin. Součástí je prodejní výstava jednak samotných květů a kytic a jednak je možné zakoupit i veškeré vybavení potřebné k pěstění okrasných rostlin, tedy zahrádkářské potřeby, semena a sazenice nebo květináče a další dekorace vhodné na zahradu, za okno nebo na květinový balkon.

Dny Ad Turres (v letovisku Crikvenica)

Dny připomínající římské období crikvenické historie se konají každý rok v centru Crikvenice a na archeologickém nalezišti Ad Turres od 20. do 21. července, kdy je právě v plném proudu letní turistická sezóna. Pokud se vám tedy poštěstí být ve známém resortu nebo v jeho blízkosti zrovna v těchto dnech, můžete se těšit na opravdu nevšední zážitek. Dny Ad Turres, nazvané podle zdejšího původního osídlení vybudovaného Římany, vás totiž vrátí o dva tisíce let zpět v čase, kdy se náhle ocitnete v době gladiátorů a obžérských večírků římské šlechty. V centru Crikvenice tak potkáte průvod postav oděných do starověkých kostýmů, budete svědky gladiátorských soubojů a vystoupení polykačů ohně, uslyšíte starobylou hudbu, zúčastníte se trhu s otroky, užasnete nad šikovnýma rukama římských řemeslníků a umělců, pobaví vás antičtí šprýmaři, ochutnáte pokrmy připravené podle starých receptur a děti se zúčastní her tehdejší římské mládeže. K programu patří ale mnohem více, například staré sportovní hry, lukostřelba, výcvik římských vojáků, rukodělné workshopy, ukázky římských oděvů, šperků a účesů, taneční a hudební vystoupení a další zajímavé aktivity.

Plavecký maraton Šilo – Crikvenica (v letovisku Crikvenica)

Svátek Nanebevzetí Panny Marie, patronky Crikvenice, a plavecký maraton – co mohou mít tyto zdánlivě nesouvisející události společného? Je to datum 15. srpna, kdy se slaví svátek nejslavnější světice a současně se koná plavecké sportovní klání, které má již více než stoletou tradici, čímž se řadí mezi vůbec nejstarší plavecké maratony v celém Chorvatsku. Profesionální i rekreační plavci se tento den sejdou v Crikvenici, aby poměřili své síly na 3,5 kilometru dlouhé trati mezi Crikvenicí a letoviskem Šilo na nedalekém ostrově Krk.

Rybolov s hosty (Ribolov s gostima) (v letovisku Selce) 

Oslava rybářů a jejich umu je na programu v letovisku Selce několikrát během sezóny. Během této speciální události můžete sami vyzkoušet, jaké to je být opravdovým rybářem. Zkušení lovci ryb vás zasvětí do svého umění a pochlubí se vlastními úlovky i dobrodružnými příběhy ze svých výprav za úlovkem. Na břehu pak čeká zasloužená konzumace rybích pokrmů za doprovodu hudby a dalšího zábavného programu.  

Přímořská noc (Primorska noć) (v letovisku Selce)

Přímořská noc je kulturní a gastronomická akce, která se koná v letovisku Selce. Během ní může každý návštěvník dopřát svým chuťovým buňkám nový zážitek v podobě některé ze zdejších kulinářských lahůdek, jako sýr, med nebo alkoholické nápoje a likéry. Ve stáncích se současně prodávají ručně vyráběné předměty a dárky, vhodné jako suvenýr z dovolené pro rodinu a známé. Bohatý program je doprovázen živou hudbou a tradičními kulturními vystoupeními.

(Sr)etno Selce (v letovisku Selce)

Na celé dva dny uprostřed července se letovisko Selce, s trochou nadsázky, promění v jedno živé, voňavé, chutné a sluchu i oku lahodící etnografické muzeum. Akce nazvaná (Sr)etno Selce totiž zavede návštěvníky do starých dob, kdy se běžné úkony každodenního života dělaly úplně jinak než dnes, tedy tradičním způsobem. A o tom je celý tento festival – jak se dříve pralo a vařilo, jak se mlátilo obilí, jaké nosili lidé oblečení, jak se česali a co jedli a pili. Seznámit se tak můžete s místními kroji, tanci, hudbou, tradičními pokrmy a nápoji, ale i domácími potravinovými i nepotravinovými výrobky, včetně suvenýrů, které můžete zakoupit u některého z mnoha stánků.

Festival veselého člověka (Festival veselog čovika – VeSeLcE) (v letovisku Selce) 

Zajímavá kulturní událost pod názvem Festival veselého člověka se koná v centru letoviska Selce v polovině srpna. Jedná se o jedinečnou přehlídku pouličního umění, kterému přímořská atmosféra dodává nevšední rozměr. Pouliční umělci všeho druhu vám vykouzlí úsměv na tváři při hudebních, dramatických, žonglérských, artistických i jiných vystoupeních. Co si tedy více přát na své dovolené než stát se, s přispěním těchto šikovných lidiček, veselým člověkem.

Den turismu v Selce (Dan turizma u Selcu) (v letovisku Selce)

Dne 4. srpna pořádají místní v letovisku Selce největší zdejší akci letní sezóny, která je především určena turistům a návštěvníkům resortu. V tento srpnový den se totiž slaví oficiální vznik turismu v Selce, neboť právě 4. 8. 1894 tu vzniklo první koupaliště a později i první hotel, čímž započala již více než 120letá historie cestovního ruchu v tomto rekreačním středisku. Celý den je doslova naplněn hudbou, zpěvem, dobrým jídlem, v čele s rybami, a samozřejmě vínem. Nechybí ani ukázky tradičních krojů, tanců a písní. Večer a noc jsou pak ve znamení světelné show – ohňostroje a přehlídky osvětlených lodí. Veselí trvá po celou noc, kdy lidé plesají ve víru celonoční party.

Dny Jadranova – Jakovlje (v letovisku Jadranovo)

Významnou událostí letoviska Jadranovo, na kterou se těší místní i turisté, je oslava svátku sv. Jakuba. Jmenuje se Jadranovo – Jakovlje, koná se vždy ve dnech 21. až 27. července a jeho součástí je bohatý kulturní a sportovní program, například turnaje ve stolním tenise, ve vodních sportech nebo v boccie, sportu podobném hře petanque. Hlavní program je navíc doplněn řadou dalších doprovodných a zábavných akcí.

Noční zábava

Crikvenica je jako hlavní město a současně největší letovisko Crikvenické riviéry i zdejším centrem noční zábavy. Nejširší paleta nočního veselí v celém regionu se proto nabízí právě zde. Příznivci nočního povyražení tu najdou řadu diskoklubů, tanečních teras, zejména u hotelů, dále pak barů a jiných nočních podniků. V Crikvenici jsou nejoblíbenější zařízení s celonočním provozem umístěna v blízkosti pláže Crni molo.

Kdo neholduje příliš živé zábavě, ale dává raději přednost romantice nebo poklidným způsobem strávenému večeru, může zavítat do některé z restaurací nebo kaváren v kterémkoli ze čtyř crikvenických resortů a posedět nad dobrým pokrmem a sklenkou dobrého pití.

Sportovní aktivity 

V jednotlivých letoviscích Crikvenické riviéry je připravena spousta možností, jak protáhnout tělo a pěkně si zasportovat. Dostupné jsou všechny známé i méně známé vodní a suchozemské sporty, na prvním místě samozřejmě s plaváním v moři nebo v bazénu u hotelu. Krom toho jsou k dispozici dětská hřiště, různé druhy sportovišť nebo brouzdaliště pro bezpečné dovádění ve vodě. 

Vodní sporty dostupné na Crikvenické riviéře: plavání, potápění, jízda na vodních lyžích, wakeboarding, plavba, jachting, parasailing, sportovní rybaření, dovádění na vodních hradech. 

Suchozemské sporty dostupné na Crikvenické riviéře: plážový volejbal, basketbal, minigolf, tenis, stolní tenis, badminton, skákání na trampolíně, jogging, pěší túry, jízda na kole, fitness, aerobik, nejrůznější aktivity v adrenalinovém parku (lanové centrum, paintball). 

Hitem posledních let je paragliding. Umět létat – odvěký sen člověka – se tu splní do puntíku, neboť paragliding dává doslova „křídla“, která vás vznesou do výšky a umožní spatřit nádherné pobřeží Crikvenické riviéry z ptačí perspektivy. Let nad rozlehlým údolím Vinodol, borovicovými lesy, blankytnými mořskými dálavami, malebnými vesničkami, jezerem Tribalj a ostrovy uprostřed vod Kvarnerského zálivu aspiruje na silný, ne-li nejsilnější zážitek na celý život. Obzvláště pak pokud se rozhodnete absolvovat tento nevšední počin ve dvou při tandemovém letu.

Pamětihodnosti, muzea

Pamětihodnosti hlavního města Crikvenica

Kostel a farnost Nanebevzetí Panny Marie

Městské muzeum Crikvenica

Městská galerie Crikvenica

Igralište

Hrad Frankopan – klášter Pauline (dnes hotel Kaštel)

Kostel s klášterem sv. Antonína z Padovy

Akvárium Crikvenica:

Akvárium v centru Crikvenice není sice památkou historickou, patří ale rozhodně k vyhledávaným atrakcím. Ve dvou desítkách akvárií tu můžete vidět zhruba 100 druhů ryb z Jaderského moře, které omývá břehy Crikvenické riviéry, dalších 50 druhů z tropických oblastí a dokonce i několik sladkovodních exemplářů. Raritou akvária je klaun očkatý, oranžová rybka známá z animované pohádky Hledá se Nemo, a obávaná piraňa, kterou proslavily hororové filmy. Z dalších živočišných druhů jsou vedle ryb k vidění třeba žralok, chobotnice nebo mořský koník. Do areálu se platí drobné vstupné. V prostoru akvária se nachází obchůdek se suvenýry a mušlemi.

Další památky Crikvenice

V Crikvenici můžete při svých toulkách městem zahlédnout několik dalších zajímavých památek, například ruský ortodoxní kostel se svou typickou architekturou, několik významných soch chorvatského umělce Zvonka Cara, jehož crikvenický ateliér byl taktéž zpřístupněn veřejnosti, meteorologickou stanici v parku Stjepana Radiće nebo dochovanou část starého kamenného lisu na olivy vystavenou přímo na ulici v centru Crikvenice.

Pamětihodnosti mimo hlavní město

Kostel svaté Heleny (v letovisku Dramalj)

Lokvišće (v letovisku Jadranovo)

Kostel svatého Jakuba (v letovisku Jadranovo)

Kostel sv. Kateřiny (v letovisku Selce)

Kaple sv. Jiří (v letovisku Selce)

Kaple sv. Josefa (v letovisku Selce)

Výlety v regionu Crikvenická riviéra

Crikvenická riviéra leží na velmi strategickém místě, což věděli už staří Římané, kteří si právě tuto lokalitu vybrali pro vybudování své keramické manufaktury a následnou distribuci zboží. Riviéra se totiž nachází na chorvatské pevnině, lépe řečeno na jejím pobřeží v Kvarnerském zálivu, takže je jakýmsi spojníkem mezi vnitrozemím a chorvatskými ostrovy. Byl by proto hřích nevyužít tuto výhodu i v turistický prospěch.

Jako první se nabízejí výlety směrem do vnitrozemí, kde se nedaleko od Crikvenické riviéry rozkládá krásná příroda údolí Vinodol a horská oblast Gorski kotar s rozlehlým jezerem uprostřed hustě zalesněných kopců. Daleko to ale není ani na slavná Plitvická jezera, která se nacházejí asi 130 km od Crikvenice jihovýchodním směrem a k nimž se dá pohodlně dojet autem.

Pokud se budete držet při pobřeží a vydáte se na jih, dorazíte po cca 70 km do národního parku Velebit, na jehož úpatí můžete navíc navštívit botanickou zahradu. Vydáte-li se ovšem na opačnou stranu od Crikvenické riviéry, tedy na sever, dojedete do Rijeky, velkého přístavu a třetího největšího města Chorvatska s pevností Trsat vypínající se na kopci nad městem. Jestliže budete pokračovat ještě dále podél pobřeží od Rijeky směrem na severozápad, čeká na vás Opatija, přímořské lázně a turistické letovisko s příjemnou lázeňskou atmosférou, promenádou, parky, fontánami a možnostmi koupání v moři přímo ve městě. Tím to ale stále nemusí skončit. Z Opatije se můžete vypravit na chorvatský poloostrov Istrie, kde na jeho samé špici po asi 100 km narazíte na starobylé město Pula s obrovským římským amfiteátrem a dalšími historickými a kulturními památkami.

Další možností, kam vyrazit z Crikvenické riviéry, jsou ostrovy Kvarneru. Nejblíže je položen Krk a jeho letoviska Krk a Šilo či pozoruhodná krcká jeskyně Biserujka. Ostrov Rab zase láká na svá historická městečka a pěkné pláže, ostrov Pag na staleté olivovníky, ovčí sýr a taktéž plážemi lemované pobřeží.

Zajímavou příležitostí, která se naskýtá při pobytu na Crikvenické riviéře, je projížďka lodí s proskleným dnem nebo nejrůznější lodní výlety po celém okolí zálivu. Mnohé společnosti nabízejí v rámci svých plaveb i pohoštění v podobě pikniků a grilování, a tak půjde o skutečně výjimečný zážitek. Díky výborné dopravní infrastruktuře Crikvenické riviéry je tímto způsobem možné navštívit opravdu velké množství nejrůznějších míst, letovisek, pláží, potápěčských lokalit, přírodních skvostů i historických památek.

A pokud by se vám snad zdálo, že je seznam výletů tímto vyčerpán, nenechte se mýlit. Ještě jsme nezmínili možnosti vyrazit za hranice samotného Chorvatska. Zhruba za 3 hodiny se totiž můžete dostat autem nebo autobusem z Crikvenické riviéry až do romantických italských Benátek anebo za cca hodinu a půl do zhruba 100 km vzdáleného Slovinska, kde se u hranice skrývá hluboko ve skalách jeskyně Postojna.

Mapa