Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Šimuni

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Pag ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Šimuni, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Menší, avšak velmi malebné letovisko Šimuni zaujímá své místo téměř uprostřed ostrova Pag, a to na jeho západním pobřeží. Je rozprostřeno podél členité zátoky zvláštního tvaru, která krom samotného resortu ukrývá také vyhlášený přístav pro plachetnice i rybářské lodě. Šimuni má navíc díky své poloze skvělou strategickou výhodu, neboť leží ve stejné vzdálenosti od obou dvou hlavních sídel ostrova, tedy mezi hlavním městem Pag na východním pobřeží a nejnavštěvovanějším resortem Novalja na severozápadním pobřeží ostrova.

Dnešní letovisko Šimuni bývalo v minulosti, ještě před rozšířením turismu, rybářskou osadou. Když však ostrov Pag začínali v 60. letech uplynulého století objevovat lidé z Evropy, posléze z celého světa, ráz obce se postupně proměňoval. Dnes tu stále můžete vidět původní zástavbu, která ale byla zmodernizována a uzpůsobena hostům. Místní lidé však zůstávají pořád vstřícní, milí a pohostinní jako za dávných časů. Vedle rybaření přibyla k jejich každodenní práci i péče o návštěvníky letoviska, tedy veškeré služby kolem cestovního ruchu.

Šimuni patří ke klidnějším letoviskům s pozvolným tempem života. Jeho návštěva je proto doporučována hlavně rodinám s dětmi, párům, které touží po odpočinku, a všem ostatním, kteří mají rádi pěkné koupání, romantické procházky, pozorování přístavního cvrkotu a koštování originálních pokrmů a lahodných vín.

Pláže v letovisku Šimuni

Kolem celé zátoky Šimuni se nachází řada pláží a menších zálivů, které lákají ke koupání bez přítomnosti většího počtu lidí. Můžete se tak oddávat klidu a nerušené relaxaci, poznávat okolí nebo dokonce prozkoumat podmořský svět, který je domovem množství zajímavých živočichů jako chobotnice, olihně nebo hejna pestrobarevných ryb různých druhů.

Nejlepší pláží v širém okolí je ale zaručeně ta, která se nachází u kempu stejného jména jako samotné letovisko. A totožný název si vysloužila i zmíněná pláž – tedy Šimuni. Najdete ji asi 2 kilometry od stejnojmenného resortu, kde se rozkládá areál kempingové vesničky s přírodní pláží, borovicemi hned za zády a impozantními skalami v pozadí. Povrch pláže má zlatavou barvu a tvoří jej hrubší písek a kamínky nebo oblázky, proto se někdy používá přezdívka Zlatá pláž. Je dlouhá několik kilometrů. Vstup do vody je mírný, a tak vhodný pro menší děti i neplavce. Část pláže je navíc vyhrazena lidem s pejsky a další část naturistům. Stromy přítomné kolem pláže chrání návštěvníky před horkým sluncem, a pokud by to bylo málo, poslouží plážový bar s letním osvěžením, tj. nápoji a něčím k snědku. Nechybí toaleta a parkoviště. Nabízena je spousta sportů – windsurfing, tenis, plážový volejbal, paintball, vodní polo, jízda na šlapadle či kajaku, skákání na trampolíně nebo organizované cvičení, třeba aerobik na pláži. A pokud by to přesto nestačilo, můžete se vypravit pod mořskou hladinu, kde máte možnost vedle živých tvorů spatřit i vrak potopené rybářské lodi. Kemp, který se nachází hned u pláže, má navíc připraveny další atrakce a program pro děti i dospělé.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytovat se můžete v soukromí u starousedlíků, nebo využít nabídky nedalekého kempu Šimuni, vzdáleného asi 2 kilometry od letoviska. Ten je velmi oblíbený, mimo jiné i proto, že poskytuje skutečně širokou škálu typů ubytování od stanů a přívěsů přes bungalovy až po mobilní domy. Cesta k němu je navíc velmi dobře značena a připraven je i dostatek zábavy a sportů. V době nejoblíbenější mezi příznivci kempingu, která trvá od května do září, oceníte přítomnost vzrostlých borovic a jejich příjemný stín. Ke kempu přináleží pláž s písčitým a kamenitým povrchem a mírnou svažitostí mořského dna. V kempu je dále restaurace, možnost nakoupit si i letní vyžití všeho druhu. A nechybí ani vymoženosti jako bankomat, směnárna, fast food nebo kosmetický salon.

Pokud jde o samotné letovisko Šimuni, najdete tu vše potřebné pro pohodovou dovolenou: pláže v pobřežních zákoutích po celém okolí, stánky s rychlým občerstvením, pizzerii, tržnici se sklizní ovoce a zeleniny místních farmářů, obchod se smíšeným zbožím, telefonní automat nebo poštovní schránku, abyste mohli svým přátelům a známým poslat hezký pozdrav z dovolené.

Cyklisty lákají pažské cyklistické stezky. Pokud jste také jedním z nich, vězte, že letovisko Šimuni a především pak kemp stejného jména je ideálním výchozím bodem cyklovýletů.

Pro jachtaře je připravena kvalitní marina Šimuni, která má přes dvě stovky míst ke kotvení, přičemž menší část je určena k suchému stání. Přístav získal důležitou certifikaci, jež mu dovoluje poskytnout zimní útočiště sportovním lodím. Krom toho jsou k dispozici klasické přístavní služby, včetně opravny, restaurace, ubytování a bankovních služeb.

V letovisku Šimuni nenajdete žádné větší památky, nicméně procházka vesničkou až ke kapličce na jejím okraji bude vždy příjemným zpestřením vaší poklidné dovolené.

Výlety v letovisku Šimuni

Chcete-li zůstat na ostrově, máte na výběr z několika možností. Vydat se můžete třeba na nejvyšší vrchol ostrova zvaný Sveti Vid, jehož vrchol se nachází ve výšce 348 metrů nad mořem. Až k němu přitom vede stezka, která je turisticky značená, což zdolávání této nevelké hory jistě usnadní. Začátek trasy najdete právě u letoviska Šimuni.

Další možností, co pěkného vidět na ostrově Pag, je jeho stejnojmenné hlavní město, vzdálené od Šimuni asi 12,5 km, dále slavné letovisko Novalja s živoucí plážovou legendou Zrće (asi 15 km), jedinečná pláž Sveti Duh (cca 8 km) s téměř měsíční krajinou kolem blankytně modrého moře nebo obec Caska (cca 15  km) s pozůstatky římského města.

Pokud byste chtěli vyrazit za hranice ostrova a poznat, co se nachází v jeho okolí, doporučuje se lodní výlet na ostrůvek Maun. Čeká tam příjemná zátoka s písečným dnem a tyrkysovou vodou, která je průzračná jako křišťál. Plavby bývají organizované a jejich součástí je obvykle i pohoštění v podobě ryb a dalších druhů masa.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---