Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Novalja

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Pag ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Novalja, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Přístavní letovisko Novalja, které se nachází v mořské zátoce na severozápadním pobřeží ostrova Pag, je vyhlášeným centrem noční zábavy, diskoték a nekončících party. Je proto cílem především mladých lidí, kteří tento typ povyražení na své dovolené vyhledávají. Dá se proto říci, že Novalja je vůbec nejrušnějším letoviskem ostrova a současně nejfrekventovanějším co do počtu návštěvníků a noclehů (kolem půl milionu ročně). Není proto divu, že se Novalje a její pláži Zrće někdy přezdívá „chorvatská Ibiza“, neboť právě známý španělský ostrov ji svým charakterem a atmosférou velmi připomíná.

Původně šlo o tradiční rybářskou vesničku, která se postupně přeměnila ve větší vesnici, až nakonec vyrostla do krásy malebného rušného městečka při pobřeží. Dnes tu krom pestrých možností zábavy najdete i gastronomické zážitky v četných místních restauracích, které mají na jídelníčku třeba jehněčí maso, tradiční pažský sýr nebo mořské plody na různé způsoby. Dále si můžete zarybařit, zasportovat, projít se historickým centrem nebo se vydat po zajímavém okolí, které skýtá další řadu pláží a zátok.

Jestliže tedy toužíte po aktivní dovolené ve víru tance, adrenalinu a nezapomenutelných zážitků, je Novalja určena právě vám. Pokud ale hledáte spíše klid a nerušenou relaxaci, najdete na ostrově Pagu mnoho jiných, o poznání klidnějších lokalit.

Pláže v letovisku Novalja

Když se řekne letovisko Novalja, většině těch, kteří již měli čest toto místo navštívit, se současně vybaví Zrće – turisticky atraktivní, skvěle vybavená a údajně nejkrásnější pláž na Jadranu, která nabízí celou škálu služeb a letní zábavy. Pláž leží asi 3 km od Novalji, odkud vyráží pravidelná hromadná doprava až sem. Zrće je nejznámější, nejoblíbenější a také nejživější pláží celého ostrova Pag. Díky nekončícím večírkům, nevázanému tanci a řadě slavných barů a klubů patří mezi destinace určené především milovníkům diskoték a moderní hudby. Přesto to neznamená, že by na tuto pláž nejezdil nikdo jiný. Právě naopak. Díky její vybavenosti, množství vodních sportů (např. jízda na vodním skútru, vodních lyžích, kajaku, motorovém člunu, šlapadle nebo stále oblíbenějším wakeboardu) a dále pak díky plážovému volejbalu a velkému dětskému hřišti s prolézačkami sem hlavě přes den rádi zavítají i rodiče s dětmi nebo příznivci adrenalinu. Pláž je široká a dlouhá několik stovek metrů. Celá tato plocha je přitom pokryta příjemnými oblázky, které sestupují až na mírně svažité mořské dno. Velkým plusem je také ocenění Modré vlajky, která je zárukou čistoty vody i samotné pláže. Po setmění se kluby kolem pobřeží proměňují v jednu velkou noční party, a to každý den během celé letní sezóny. 

Zrće však není zdaleka jedinou pláží v okolí letoviska Novalja. Většinou jde o přírodní pláže pokryté oblázky nebo dokonce i pískem, některé jsou částečně kamenité nebo jsou na nich vybudovány betonové plochy k pohodlnějšímu opalování a relaxaci.

Další pláže v okolí Novalje jsou například:

Babe – písčito-oblázková pláž obestřená zelení, s nejteplejší vodou v celém okolí, plážovým barem, půjčovnou lehátek a dalším vybavením.

Caska – zátoka nedaleko Novalji s písčito-oblázkovou pláží a možností prohlédnout si zbytky římského města nad i pod hladinou moře.

Lokunje – městská pláž letoviska Novalja, s mělkým přístupem do teplé, průzračné a klidné mořské vody. Stín poskytují borovice, povrch pláže je tvořen oblázky, místy kameny. Zajištěno je občerstvení.

Planjka – Trinćel – pokud překročíte ostrov napříč od letoviska Novalja na opačný východní břeh, dostanete se do zátoky Stara Novalja, kde se nachází pláž Planjka – Trinćel, oceněná Modrou vlajkou a dalšími vyznamenáními. Pláž tvoří jemný písek, dno moře je jen mírně svažité, voda je klidná a teplá, a tak je tato pláž vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Stín poskytují kolem rostoucí stromy a nechybí ani veškeré vybavení, občerstvení a možnosti sportů.

Straško – velmi dlouhá pláž (téměř 2 km) u stejnojmenného kempu, obklopená lesem, vzdálená asi 1 km od Novalji. Je pokryta oblázky a mořské dno pískem. Nabízí širokou škálu sportů, volnočasových aktivit a služeb. Pyšní se oceněním Modré vlajky za kvalitu a čistotu.

Vrtić – menší pláž s písčito-oblázkovým povrchem, úchvatným výhledem na zátoku a krásnými západy slunce.

Turistická vybavenost, aktivity

Velkou popularitu letoviska podporuje široká nabídka ubytování přímo ve městě – vyhlášené hotely, ubytování u majitelů nemovitostí, soukromé apartmány, ale i velmi vyhledávaný kemp Straško s pestrým sportovním a zábavním zázemím. Pokud kapacity nestačí, nabízí se ještě ubytovací možnosti v okolí, třeba v nedaleké obci Gajac, vzdálené asi 4,5 km od letoviska Novalja.

Letovisko, jehož historie v oblasti turismu se začíná psát od 60. let minulého století, je dnes velmi rozvinuté, o čemž svědčí celá škála stravovacích zařízení od tradičních konob a restaurací přes kavárny až po pizzerie, bistra a rychlé občerstvení. Nechybí samozřejmě obchůdky a stánky s různým zbožím, včetně suvenýrů. V letovisku Novalja dále najdete také městské infocentrum, banky, směnárny, dopolední trh s čerstvými rybami a plody moře, dlouhou promenádu, dětské hřiště nebo parkoviště.

Srdcem letní zábavy, hudby a tance letoviska Novalja a potažmo celého ostrova Pag je bezesporu pláž Zrće. A není to vůbec s podivem. Množství a nabídka zdejších klubů jako by nikdy nekončila, diskotéky se konají každý den, hudba hraje nonstop a barevné nápoje tečou proudem. Během celého léta se pořádají festivaly, koncerty, plážové party, soutěže a další zábavní program. Majitelé klubů jsou navíc velmi inovativní a vymýšlejí stále nové akce, které jejich návštěvníci doslova milují. Přijíždějí sem proto nejen tisíce mladých lidí, ale také známí DJové z různých zemí Evropy i světa. To vše je tato „chorvatská Ibiza“. Krom toho je pláž opravdu velmi pěkná, dobře vybavená a s kvalitní možností koupání i opalování.

Sportovci si mohou v Novalje plnými doušky vychutnávat cyklistiky díky množství značených cyklistických tras v okolí. Ostatní mohou využít třeba tenisových kurtů a fitness centra nebo si zahrát stolní tenis, volejbal i plážový volejbal, badminton nebo minigolf. Z vodních sportů je k dispozici jízda na všem možném od vodních lyží přes motorové čluny a šlapadla až po moderní wakeboarding. Na pláži Zrće navíc můžete okusit pravý adrenalin, až si skočíte bungee-jumping z jeřábu. Nedaleko od Novalji se pak nachází kemp Straško, který rozšiřuje sportovní možnosti o další řadu zajímavých aktivit.

Výlety v letovisku Novalja

Na pěkný výlet vystačí i samotné městečko Novalja, a to ať už přebýváte právě tady, anebo v některém z jiných letovisek a do Novalji se chystáte jen na návštěvu. Procházka městem slibuje příjemný zážitek. V centru se můžete podívat do kostela Panny Marie Růžencové ze 17. století, který byl vystavěn na 1 600 let staré křesťanské bazilice. Původní svatostánek připomíná fragment jeho mozaikové podlahy. Další památkou je kostel sv. Kateřiny s palmami před vchodem a římský vodovod zvaný Talijanova buža (Italova díra), do kterého se sestupuje přímo z Městského muzea Novalja. Tento historický unikát je zdejší raritou. A když už budete v prostorách muzea, prohlédněte si i další zajímavosti a exponáty z antiky, fotografie potopených lodí nebo etnografickou sbírku.

Asi 3,5 km od letoviska Novalja čeká zátoka s osadou Caska. Právě tady stávalo v antických dobách římské město, které se po zemětřesení doslova propadlo do hlubin země. Přesto jsou některé jeho pozůstatky vidět dodnes a prohlédnout si je můžete jak na souši, tak pod hladinou moře.

Určitě byste při návštěvě Novalji a vůbec ostrova Pag neměli zapomenout na vzácné olivové háje u letoviska Lun, vzdáleného asi 19 km. Mnohé jsou totiž staré více než tisíc let, přičemž některé zdroje uvádějí stáří dokonce kolem dvou tisíciletí, a to už je nějaký věk. Navíc mají tyto stromy bizarní až strašidelné tvary vlivem přírodních vlivů i zásahů člověka, takže mnohdy vypadají jako živé bytosti z fantasy filmů.

Z dalších míst můžete navštívit hlavní město Pag (cca 15 km), letoviska Šimuni a Mandre (cca 14 km), řadu pláží, například ty v Pažském zálivu, typické vyprahlou, téměř měsíční krajinou, anebo se vydat na nejvyšší bod ostrova Sveti Vid (348 m).

Pokud by se vám ale zachtělo alespoň na chvíli ostrov Pag a letovisko Novalja opustit a podívat se, jak to vypadá na jiných chorvatských ostrovech, není nic snazšího. Přímo odtud totiž vyplouvají výletní lodě a čluny na ostrovy Rab a Lošinj, případně na malé ostrůvky Silba a Olib.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy
--- • --- • ---
---