Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pag

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Pag ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pag, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malebné přímořské městečko s dlouhou a zajímavou historií, obestřené na jedné straně horami a na straně druhé celou paletou modrých odstínů, kterou vytváří mořská voda v široké Pažské zátoce. Řeč je o Pagu, hlavním městě stejnojmenného ostrova. Leží téměř v samém srdci ostrova Pag, je jeho správním, kulturním a obchodním centrem a současně je vůbec největším městským sídlem a největším přístavem na ostrově Pag. V rámci Pažské zátoky zaujímá své místo na jejím jihovýchodním pobřeží, kde se záliv stává součástí slaného jezera Paška solila. Břehy lemující zátoku navíc čítají co do délky na téměř 30 kilometrů a jsou převážně formovány písčitými a oblázkovými plážemi.

Přestože se již řada místních obyvatel věnuje naplno turistickému ruchu, stále zůstávají tradiční profese, které jsou potřebné zejména v zemědělství při chovu ovcí, v potravinářství při výrobě soli, sýra či vína, anebo v oblasti rybolovu a stavby lodí. Obzvláště pak na zdejší sýrové pochoutce, která se nazývá paški sir, si ostrované velmi zakládají, pořádají se ochutnávky a soutěže a dokonce se na jeho vývoji podílí i vědci, aby kvalita byla stále vyšší a vyšší. Z masových výrobků stojí za ochutnání pažské jehněčí maso. Obě tyto pochoutky přitom spojují dvě věci – zde rostoucí byliny a všudypřítomná sůl, kterými je sýr i maso prosyceno a má tak zcela jedinečnou chuť. Z vín stojí za okoštování výborná žutica a z dalších produktů třeba med, který taktéž vyniká specifickým bylinným aroma i chutí. Ostrov Pag ale proslul i jedním významným nepotravinovým produktem – krajkou, která byla dokonce zařazena mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Pag původně stálo o kus dále, než kde jej můžeme navštívit dnes. Zvyšující se požadavky na tehdejší město, které prosperovalo díky obzvláště výnosné soli, přispěly k myšlence vybudování města nového, a to prakticky hned vedle staré zástavby. V první polovině 15. století tak byl položen základní kámen dnešního města Pag, které bylo inspirováno stavbou římských a středověkých měst. Má tak jedno hlavní náměstí, dvě širší křižující se ulice a řadu navazujících menších uliček. Domy jsou kamenné a stále si uchovávají svůj historický charakter, přestože jsou přizpůsobeny moderní době.

Je tedy zřejmé, o čem asi bude návštěva nebo pobyt ve městě Pag. Protože jde o klidnější letovisko, minimálně ve srovnání například s rušnou Novaljou, je vhodné pro všechny, kteří hledají dostupnost pláží a veškerých služeb, ale současně i relaxaci a možnost vyrazit za poznáním tradic a gurmánskými zážitky.

Pláže v letovisku Pag

Celá Pažská zátoka je doslova olemována plážemi, je jich tu kolem třiceti, a tak je opravdu z čeho vybírat. Vstup do vody je většinou mělký, pokrytý oblázky nebo pískem.

Přímo ve městě Pagu se v docházkové vzdálenosti od centra nachází pláž Prosika. Je dlouhá necelý kilometr (cca 800 metrů), její povrch je písčitý a mírně svažitý. Díky skvělému vybavení, veškerým službám, možnostem zábavy a kvalitnímu koupání sem míří hlavně rodiny s dětmi. K dispozici jsou sprchy, bazén, dětské hřiště, vodní skluzavka, stánek s občerstvením, restaurace a kavárna. Není tak problém strávit tu klidně celý den. Na pláži si můžete i zasportovat – například zahrát si tenis a plážový volejbal nebo si půjčit vodní lyže či šlapadlo. Nezapomíná se ani na handicapované, kteří zde mají své zázemí. A hned za pláží je dostupné i prostorné parkoviště.

Asi 3 km od města Pagu objevíte další skvělé pláže Bošana a Vodice, přístupné autem. Nebývají tak hojně navštěvovány, takže poskytují více soukromí.

V okolí Pagu, zvláště v části zvané Lokunje, můžete občas potkat lidi namazané jakousi tmavou páchnoucí hmotou. Není to nic jiného než sladkovodní léčivé bahno a tito lidé rozhodně nejsou žádní šílenci, ba naopak. Tito lidé se totiž už také doslechli o jeho blahodárných účincích, zejména na pohybový systém a na revmatické obtíže. Podobně prospěšný vliv má bahno v letovisku Povljana na jihovýchodě ostrova Pag.

Kolem Pagu a v celé Pažské zátoce najdeme ještě řadu dalších pláží. Pokud máte raději koupání v ranních a dopoledních hodinách, vydejte se na severní pláže zátoky, kde vás sluníčko v této době pěkně opálí, třeba na Bašacu nebo Koticu. Naopak k odpoledním vodním radovánkám a pobytu na pláži je vhodný západ zátoky, například již zmiňovaná Bošana nebo Vodice. A na své si přijdou i příznivci koupání takzvaně na Adama a Evu, neboť tu najdou naturistické pláže, ke kterým se řadí třeba Sv. Duh s nádherným výhledem na hory a křišťálově čistou vodou.

Turistická vybavenost, aktivity

Ve městě Pag je dostatek veškerého vybavení, které se dá na takovém místě očekávat – od obchodů a řady služeb až po možnosti ubytování.

Ubytovací nabídka je přitom velmi pestrá a vybírat tak můžete z široké škály možností od soukromých apartmánů přes kempy až po skvěle zařízené hotely s bazény a neomezeným komfortem. Samozřejmě ve městě nechybí celá řádka restaurací, kaváren a obchodů se suvenýry.

Během léta probíhá v Pagu festival Pažské léto spojený s vážnou hudbou, koncerty a dalším kulturním programem, čímž se naskytuje jedinečná příležitost nahlédnout do života místních obyvatel, kteří si stále uchovávají velkou část svých zvyků. Obdivovat můžete třeba jejich nádherné kroje a alespoň na chvíli se posunout v čase o několik století nazpátek. Značné oblibě se těší i karnevaly, divadelní představení a hudební vystoupení.

Velkou nabídku nejrůznějších sportů ocení hlavně milovníci pohybu a aktivní dovolené. Fotbalová hřiště, tenisové kurty, plážový volejbal, vodní skútry a lyže, windsurfing nebo potápění – to vše město Pag nabízí. Rozhodně neprohloupí ani ti, kteří si na dovolenou vezmou kola a vyrazí poznávat ostrov Pag ze sedla, neboť síť cyklistických tras je tu rozsáhlá. Máte-li raději rybolov, jste také na správném místě, protože právě ten je tu již zažitou tradicí. A něco se najde i pro milovníky adrenalinu. Ti mohou zdolat zdejší skály jen několik kilometrů od města Pag. 

Výlety v letovisku Pag

Pokud nechcete dovolenou strávit jen na pláži, nabízí se jako první možnost prohlídka samotného města. Při procházkách historickými uličkami a po náměstí narazíte třeba na kostel Nanebevzetí Panny Marie, středověkou kamennou věž Skrivanat, Knížecí palác nebo městské opevnění a další kostely a dokonce i klášter. Zájemcům o historii a tradiční výrobu odpoví na mnohé otázky zdejší muzea, třeba Muzeum krajky nebo Muzeum soli.

Z Pagu můžete vyrážet na lodní výlety kolem Pažského zálivu a navštívit pláže, okolní ostrovy a ostrůvky, nebo si skočit do vody přímo z lodi v k tomu určených lokalitách. Podle druhu plavby bývá zajištěno i občerstvení, počítá se s koupáním a cestou můžete zažít mnohá dobrodružství, třeba spatřit delfíny nebo krmit ptáky přímo z lodi.

Jestliže raději poznáváte krajinu při pěších výpravách nebo na kole, můžete se dostat až k vrcholkům Sv. Jiří a na nejvyšší vrchol ostrova Sv. Vid (348 m), z nichž se vám naskytne nádherný výhled do okolí.

Lodí nebo autem se dopravíte na pláž Sveti Duh s písčitým mořským dnem, kopcovitými kulisami a pitnou vodou pramenící přímo na pláži. Stejně tak můžete vyrazit i do osady Caska, kde se nacházelo římské město, dnes pohřbené pod hladinou moře.

Nenechte si ujít ornitologickou lokalitu Velo blato, která se nachází asi 10 km od města Pag, kde můžete pozorovat nejen ptáky a obojživelníky, ale i pěknou přírodu kolem sladkovodního jezera.

A za návštěvu stojí i jiná zdejší letoviska, např. Novalja, která je velmi oblíbená hlavně mezi mladými lidmi díky svému velmi modernímu rázu a možnostem divoké noční zábavy, zahrnující diskotéky a hudební festivaly přímo u pláže.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy
--- • --- • ---
---