Premuda ostrov
Jestliže někdy zatoužíte uniknout daleko od ruchu moderního světa a představa dovolené v přeplněném turistickém letovisku vám nahání husí kůži, pak zavítejte na ostrov Premuda v Severní Dalmácii severozápadně od pevninských břehů Chorvatska. Jde totiž o nejodlehlejší ze všech ostrovů této oblasti. A pokud ještě navíc máte rádi potápění, máte jen o důvod víc vyrazit právě sem.
Ostrov Premuda patří k nejmenším ostrovům Zadarského souostroví – má rozlohu jen něco málo přes 9 km2. Je podlouhlého tvaru, a tak je poměrně úzký, kdy vzdálenost od jednoho břehu k druhému činí pouhý jeden kilometr, zatímco délka je přibližně 10 km.
Na ostrově jsou jen dvě trvale osídlené lokality – maličká osada Krijal ve stejnojmenné zátoce na severu ostrova a hlavní obec Premuda, jež leží tamtéž, jen více směrem do vnitrozemí. Ve druhé jmenované žije méně než sto obyvatel, nicméně během letní sezóny se počet přítomných zněkolikanásobí, a to přesto, že ostrov nepatří k nejrušnějším destinacím a turismus je tu zatím ve svých počátcích. I když ale ekonomický podíl cestovního ruchu v posledních letech stoupá, zdejší obyvatelé zůstávají stále věrni i tradičním disciplínám jako je chov ovcí, rybolov nebo pěstování ovoce, vinné révy, fíků a oliv.
Ostrov Premuda je někdy označován za nejhezčí ostrov Severní Dalmácie s podtitulem „Ostrov spokojenosti“. A proč tomu tak je? Posuďte sami... Povrch ostrova, jenž omývají křišťálově čisté vody Jaderského moře, je celý pokryt makchiemi, olivovníky a nízkými borovými háji. Jeho všudypřítomná, nekonečně se rozlévající zeleň kontrastuje s tyrkysově modrou hladinou širého moře narážejícího na ostrovní břehy s oblázkovými plážemi. Na Premudě jsou zakázány automobily a neuvidíte tady ani asfaltové silnice, což ještě umocňuje pocit příjemné odloučenosti, čistoty a nostalgie. Velké bohatství ostrova se pak ukrývá pod vodou, kde se nachází celá řádka pozoruhodných potápěčských lokalit s podmořskými labyrinty a potopenými vraky. Na své si ve zdejších vodách přijdou ale i sportovní rybáři a jachtaři.
Pláže na ostrově Premuda
Část pobřeží ostrova Premuda oplývá strmými skalisky, a tak je špatně přístupné a tudíž nevhodné k rekreaci. Pokud ale přijíždíte vyloženě za koupáním, na tyto nehostinné končiny zapomeňte. Vás budou zajímat hlavně jihozápadní břehy Premudy, kde objevíte řadu pěkných zátok a čistých pláží pokrytých především oblázky, místy se však najde i písek.
Zad crikve
Zad crikve je písečná pláž, která je patrně nejoblíbenější pláží ostrova Premuda, a to nejen mezi návštěvníky, ale i místní sem rádi zajdou na odpolední opalovačku a zaplavat si. Ať už jste mladší ročník nebo starší, ať už s sebou máte děti, není to podstatné. Tato pláž je totiž vhodná pro všechny věkové kategorie, neboť má jen mírnou svažitost terénu a je omývána klidnou vodou s jemnými vlnkami. V blízkosti pláže je k dispozici občerstvení.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Turismus a ubytovací služby na ostrově Premuda nejsou tak rozvinuté jako ve frekventovaných destinacích, do nichž běžně přijíždějí tisíce návštěvníků každý rok, a nelze tedy očekávat žádné hotely ani penziony. Složit hlavu můžete v pronajatém soukromém apartmánu nebo prázdninovém domku či vilce.
Potápění
Dalo by se bez nadsázky říci, že Premuda je rájem potápěčů. A není se čemu divit. Podvodní labyrint jeskyní a tunelů zvaný Katedrála nebo potopený vrak rakousko-uherské lodi z první světové války jsou skutečným lákadlem i pro zkušené příznivce podvodního sportu. Ti přijíždějí z celého světa.
Díky skvělým podnebným podmínkám lze provozovat potápění na Premudě od května do září. Teplota vody se v této době pohybuje od 10 do příjemných 25 °C, přičemž v létě se drží blíže horní teplotní hranice.
Zejména podmořské bludiště tzv. Katedrály v zátoce Široka, kam je třeba se ponořit hned dvakrát, pokud chcete prozkoumat celý komplex, je velmi působivé. Obzvláště efektní je pak hra světel v hlubinách, kdy se světelné pruhy prodírají skrze porézní kamenné propletence podmořských stěn a stropů.
Necelých 70 metrů od Katedrály se nachází další atraktivní cíl potápěčů, a sice vrak lodi Szent Istvan, která je chráněnou památkou. Toto rakousko-uherské válečné plavidlo zde ukončilo svou plavbu v roce 1918, během první světové války, poraženo italskými jednotkami a jejich torpédem. Spolu s vrakem zůstalo pod vodou i téměř 90 členů posádky. Loď byla znovu nalezena až v polovině 70. let, a to v hloubce cca 50 metrů pod hladinou a obrácená palubou dolů.
V jedné z dalších lokalit jsou pak k vidění také starověké amfory v hloubce asi 45 metrů. A nechybí samozřejmě ani bohatý podmořský život, který zahrnuje murény, ďasy, humry nebo korály.
Pohybové aktivity, jachting
Ostrov Premuda disponuje hned dvěma přístavy – novější trajektový přístav Krijal na jihu s nově zbudovanou malou osadou a severní zvaný Loza. Ideální podmínky pro jachtaře poskytuje zejména první z nich, tedy Krijal, protože je dobře chráněn před větrem.
Pokud raději zůstáváte v bezpečí souše a rozhodnete se prozkoumat ostrov, vydejte se třeba na některou z vyvýšenin, odkud za jasného počasí dohlédnete až na mohutné pevninské pohoří Velebit.
Gastronomie, stravování
V hlavní obci ostrova Premuda na vás čekají tři restaurace s nabídkou tradičních pokrmů z ryb, mořských plodů, ale i jehněčího masa nebo sýra, který se tu vyrábí tradičním způsobem. A na stole samozřejmě nesmí chybět ani víno z místních hroznů. V obci najdete také poštu a obchůdek.
Výlety na ostrově Premuda
Ačkoliv ostrov Premuda leží zdánlivě osamocen uprostřed vod Jaderského moře, není odříznut zcela, neboť zde fungují pravidelné lodní a trajektové linky směřující jak na okolní ostrovy (např. kvarnerský Mali Lošinj), tak na chorvatskou pevninu do Zadaru. V letním období pendlují lodě mezi Premudou a Zadarem každý den.
Na vlastní pěst se pak můžete vydat na nedaleké ostrovy Olib, Škarda, Silba nebo kvarnerský ostrov Pag.
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Oblast: |
Regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Nákupy |