Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Premuda ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Premuda ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Jestliže někdy zatoužíte uniknout daleko od ruchu moderního světa a představa dovolené v přeplněném turistickém letovisku vám nahání husí kůži, pak zavítejte na ostrov Premuda v Severní Dalmácii severozápadně od pevninských břehů Chorvatska. Jde totiž o nejodlehlejší ze všech ostrovů této oblasti. A pokud ještě navíc máte rádi potápění, máte jen o důvod víc vyrazit právě sem. 

Ostrov Premuda patří k nejmenším ostrovům Zadarského souostroví – má rozlohu jen něco málo přes 9 km2. Je podlouhlého tvaru, a tak je poměrně úzký, kdy vzdálenost od jednoho břehu k druhému činí pouhý jeden kilometr, zatímco délka je přibližně 10 km. 

Na ostrově jsou jen dvě trvale osídlené lokality – maličká osada Krijal ve stejnojmenné zátoce na severu ostrova a hlavní obec Premuda, jež leží tamtéž, jen více směrem do vnitrozemí. Ve druhé jmenované žije méně než sto obyvatel, nicméně během letní sezóny se počet přítomných zněkolikanásobí, a to přesto, že ostrov nepatří k nejrušnějším destinacím a turismus je tu zatím ve svých počátcích. I když ale ekonomický podíl cestovního ruchu v posledních letech stoupá, zdejší obyvatelé zůstávají stále věrni i tradičním disciplínám jako je chov ovcí, rybolov nebo pěstování ovoce, vinné révy, fíků a oliv. 

Ostrov Premuda je někdy označován za nejhezčí ostrov Severní Dalmácie s podtitulem „Ostrov spokojenosti“. A proč tomu tak je? Posuďte sami... Povrch ostrova, jenž omývají křišťálově čisté vody Jaderského moře, je celý pokryt makchiemi, olivovníky a nízkými borovými háji. Jeho všudypřítomná, nekonečně se rozlévající zeleň kontrastuje s tyrkysově modrou hladinou širého moře narážejícího na ostrovní břehy s oblázkovými plážemi. Na Premudě jsou zakázány automobily a neuvidíte tady ani asfaltové silnice, což ještě umocňuje pocit příjemné odloučenosti, čistoty a nostalgie. Velké bohatství ostrova se pak ukrývá pod vodou, kde se nachází celá řádka pozoruhodných potápěčských lokalit s podmořskými labyrinty a potopenými vraky. Na své si ve zdejších vodách přijdou ale i sportovní rybáři a jachtaři.

Pláže na ostrově Premuda

Část pobřeží ostrova Premuda oplývá strmými skalisky, a tak je špatně přístupné a tudíž nevhodné k rekreaci. Pokud ale přijíždíte vyloženě za koupáním, na tyto nehostinné končiny zapomeňte. Vás budou zajímat hlavně jihozápadní břehy Premudy, kde objevíte řadu pěkných zátok a čistých pláží pokrytých především oblázky, místy se však najde i písek. 

Zad crikve 

Zad crikve je písečná pláž, která je patrně nejoblíbenější pláží ostrova Premuda, a to nejen mezi návštěvníky, ale i místní sem rádi zajdou na odpolední opalovačku a zaplavat si. Ať už jste mladší ročník nebo starší, ať už s sebou máte děti, není to podstatné. Tato pláž je totiž vhodná pro všechny věkové kategorie, neboť má jen mírnou svažitost terénu a je omývána klidnou vodou s jemnými vlnkami. V blízkosti pláže je k dispozici občerstvení. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování 

Turismus a ubytovací služby na ostrově Premuda nejsou tak rozvinuté jako ve frekventovaných destinacích, do nichž běžně přijíždějí tisíce návštěvníků každý rok, a nelze tedy očekávat žádné hotely ani penziony. Složit hlavu můžete v pronajatém soukromém apartmánu nebo prázdninovém domku či vilce. 

Potápění 

Dalo by se bez nadsázky říci, že Premuda je rájem potápěčů. A není se čemu divit. Podvodní labyrint jeskyní a tunelů zvaný Katedrála nebo potopený vrak rakousko-uherské lodi z první světové války jsou skutečným lákadlem i pro zkušené příznivce podvodního sportu. Ti přijíždějí z celého světa. 

Díky skvělým podnebným podmínkám lze provozovat potápění na Premudě od května do září. Teplota vody se v této době pohybuje od 10 do příjemných 25 °C, přičemž v létě se drží blíže horní teplotní hranice. 

Zejména podmořské bludiště tzv. Katedrály v zátoce Široka, kam je třeba se ponořit hned dvakrát, pokud chcete prozkoumat celý komplex, je velmi působivé. Obzvláště efektní je pak hra světel v hlubinách, kdy se světelné pruhy prodírají skrze porézní kamenné propletence podmořských stěn a stropů. 

Necelých 70 metrů od Katedrály se nachází další atraktivní cíl potápěčů, a sice vrak lodi Szent Istvan, která je chráněnou památkou. Toto rakousko-uherské válečné plavidlo zde ukončilo svou plavbu v roce 1918, během první světové války, poraženo italskými jednotkami a jejich torpédem. Spolu s vrakem zůstalo pod vodou i téměř 90 členů posádky. Loď byla znovu nalezena až v polovině 70. let, a to v hloubce cca 50 metrů pod hladinou a obrácená palubou dolů. 

V jedné z dalších lokalit jsou pak k vidění také starověké amfory v hloubce asi 45 metrů. A nechybí samozřejmě ani bohatý podmořský život, který zahrnuje murény, ďasy, humry nebo korály. 

Pohybové aktivity, jachting

Ostrov Premuda disponuje hned dvěma přístavy – novější trajektový přístav Krijal na jihu s nově zbudovanou malou osadou a severní zvaný Loza. Ideální podmínky pro jachtaře poskytuje zejména první z nich, tedy Krijal, protože je dobře chráněn před větrem. 

Pokud raději zůstáváte v bezpečí souše a rozhodnete se prozkoumat ostrov, vydejte se třeba na některou z vyvýšenin, odkud za jasného počasí dohlédnete až na mohutné pevninské pohoří Velebit. 

Gastronomie, stravování 

V hlavní obci ostrova Premuda na vás čekají tři restaurace s nabídkou tradičních pokrmů z ryb, mořských plodů, ale i jehněčího masa nebo sýra, který se tu vyrábí tradičním způsobem. A na stole samozřejmě nesmí chybět ani víno z místních hroznů. V obci najdete také poštu a obchůdek. 

Výlety na ostrově Premuda

Ačkoliv ostrov Premuda leží zdánlivě osamocen uprostřed vod Jaderského moře, není odříznut zcela, neboť zde fungují pravidelné lodní a trajektové linky směřující jak na okolní ostrovy (např. kvarnerský Mali Lošinj), tak na chorvatskou pevninu do Zadaru. V letním období pendlují lodě mezi Premudou a Zadarem každý den. 

Na vlastní pěst se pak můžete vydat na nedaleké ostrovy Olib, Škarda, Silba nebo kvarnerský ostrov Pag. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy
--- • --- • ---
---