Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Zaton

Oblast
Typ letoviska Rušné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Zaton, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Zaton je sice nevelká obec, přesto se dokázala z obyčejné zemědělsko-rybářské vesničky proklubat do krásy a proměnit se v živé turistické středisko ve stejnojmenné zátoce na východním pobřeží Severní Dalmácie, kde zaujímá své čestné místo nedaleko Zadaru a městečka Nin a jen kousek od dalších resortů jako Petrčane nebo Novigrad. 

Dalo by se říci, že pokud jde o typ dovolené, kterou letovisko Zaton může nabídnout, jde o jakýsi zlatý střed. Najdete tu jak klidná zákoutí, nerušený odpočinek na pláži a hezké prostředí k romantickým procházkám starými uličkami městečka či v přírodě, tak živější zábavu pro celé rodiny a jejich ratolesti, ale i pro všechny ostatní návštěvníky bez rozdílu věku. Zaton má navíc kvalitní infrastrukturu, dlouhou písečnou pláž a nabízí nepřeberné množství zajímavých lokalit v celém okolí, které se mohou stát cílem vašich výletů za poznáním a krásami této malebné části Chorvatska. 

Pláže v letovisku Zaton

Zaton

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Zaton se nachází velký turistický areál s ubytováním v apartmánech, který je schopen pojmout na dva tisíce hostů. Dále je tu kemp Zaton, jež má připravenu kapacitu pro více než čtyři tisíce lidí v mobilních domech nebo na parkovacích místech pro karavany a auta. Vedle toho jsou ale k dispozici i další možnosti, kde se ubytovat – třeba prázdninové vilky, soukromé apartmány a pokoje, případně ještě jeden kemp zvaný Peroš. Je tedy skutečně z čeho vybírat. 

V Zatonu si užijete nejen spoustu zábavy na pláži, ale dobře se tu také najíte. Letovisko má totiž velmi dobrou gastronomickou základnu skládající se z kaváren, tradičních restaurací, rychlých občerstvení, pizzerií a cukráren. Doporučujeme ochutnat ryby a mořské plody, maso na grilu a místní vína. 

Letovisko Zaton můžeme bez nadsázky označit rájem sportu. Vedle klasických plážových aktivit jako jízda na šlapadlech, vodních skútrech a lyžích, windsurfingu, jachtingu, potápění nebo plážového volejbalu se můžete oddat také tenisu, stolnímu tenisu, minigolfu, basketu, střelbě či jízdě na kole a na koni. Nechybí tu ani instruktoři a školy pro jednotlivé disciplíny, ať už jste začátečníci nebo se chcete zdokonalit v tom, co už umíte. A pokud byste snad zatoužili po aktivitě, která vám napumpuje do žil pořádnou dávku adrenalinu, zajeďte k cca 40 km vzdálenému mostu Maslenica, z kterého si můžete skočit bungee. 

V Zatonu dále naleznete obchůdky se vším potřebným – od supermarketu a obchůdku s ovocem a zeleninou až po krámky se suvenýry a dárkovým zbožím. Nechybí ani kadeřnictví, masáže, směnárna a další zařízení. Za většími nákupy a širší paletou služeb už ale musíte vyrazit do nedalekého hlavního města Severní Dalmácie – Zadaru (cca 14 km).

Pro rekreanty jsou v Zatonu organizovány nejrůznější zábavné akce bez ohledu na věkovou kategorii, takže nikdo nepřijde zkrátka – ani děti, ani dospělí. Nechybí diskotéka, kasino, podniky s živou hudbou, vystoupení hudebních skupin, tanec, karaoke a další. Děti bude bavit nekonečné dovádění na dětském hřišti, soutěže nebo jízda na ponících. 

Výlety v letovisku Zaton

Než opustíte hranice letoviska Zaton, určitě nejprve prozkoumejte jeho historické a kulturní dědictví. Vzhledem k tomu, že dějiny této oblasti byly opravdu bouřlivé, dochovaly se některé zajímavé památky. Z doby původních kmenů, tedy z 1. až 4. století př. n. l., jsou to pozůstatky tehdejších lodí, pohřebišť nebo dolů, z období Římanů zbytky přístavu, středověk připomíná kostel sv. Mikuláše z 11. století s vyhlídkou a romantickým cimbuřím a upomínku na dobu Benátčanů představuje obranná věž Kaštelina ze 16. stol., sloužící kdysi jako ochrana před tureckými nájezdníky. 

Jestliže se rozhodnete strávit svou chorvatskou dovolenou právě v Zatonu, nenechte si ujít návštěvu hlavního města Severní Dalmácie Zadaru asi 14 km od letoviska nebo malebného historického městečka Nin, které leží dokonce ještě blíže – cca 4,5 km od Zatonu. Navštívit můžete také nedaleký ostrov Vir (cca 13,5 km), na který se dostanete pohodlně po mostě, jenž jej propojuje s chorvatskou pevninou. Na další ostrovy už ale musíte využít trajektu – třeba pokud si budete chtít prohlédnout ostrov Ugljan (cca 1,5 hodiny včetně plavby) nebo Molat (cca 4,5 hodiny včetně plavby). 

Pokud se považujete za příznivce přírodních skvostů, potěší vás fakt, že Zaton leží nedaleko několika národních parků – ve vzdálenosti cca 52 km odtud leží NP Paklenica, ve vzdálenosti cca 86 km je to NP Krka a o něco dále, zhruba 128 km od Zatonu, se nacházejí slavná Plitvická jezera.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---