Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Vrsar

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Vrsar, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

U ústí Limského zálivu na západním pobřeží Istrijského poloostrova se ve svahu nad mořskými břehy a přístavištěm rozkládá malé městečko Vrsar. Jeho dominantou je zámek Vergotini a impozantní, už zdálky viditelná zvonice kostela sv. Martina, jež se tyčí na temeni nevelkého pahorku a shlíží na městské domy a hladinu Jaderského moře. Kdysi – ještě jako malá rybářská obec – zabíral Vrsar pouhou malou část kopce, na kterém leží, později se ale rozšířil podél vody a mohl se tak postupně proměnit ve významné letovisko. Z rybářů se časem stali provozovatelé restaurací a ubytovacích zařízení, kteří společně s ostatními zhruba dvěma tisíci obyvateli přesedlali na cestovní ruch a s ním spojené služby. Přesto je zachována tradice zemědělství a rybaření a někteří rezidenti se těmto oborům stále věnují, jen už v menší míře než dříve, kdy byla tato odvětví nezbytnou součástí obživy.  

Historické městečko Vrsar vyniká svým romantickým charakterem, přímořskou atmosférou, nádhernou okolní přírodou a členitým pobřežím. Za teplých dní a vlahých večerů se můžete brouzdat jeho starými uličkami a kolem historických památek. Břehy bohaté na pláže a zátoky vás zase budou lákat k vodním radovánkám. A všudypřítomné lesy v okolí nabídnou čisté a oku lahodící prostředí k dlouhým zdravotním procházkám či pěším túrám. Díky těmto devizám se Vrsar řadí k vyhledávaným cílům nadmíru příjemné dovolené. A dost možná se do tohoto kouzelného místa rovnou zamilujete, podobně jako se to stalo známému svůdníku Casanovi, který tu zažil mnohá dobrodružství při svých dvou návštěvách.  

Pláže ve Vrsaru

Vrsar láká na své četné pláže, které se vyznačují různými druhy povrchů, nejčastěji oblázky a kamínky, případně betonovanými terasami a plochami, dále pak skalisky, pískem a případně i trávou, na které se výborně leží, odpočívá a především sluní. Některé zátoky kolem Vrsaru jsou upravené a oficiálně využívané jako pláže, jiné jsou skryté a čekají, až si je sami objevíte. V okolí vrsarských břehů je navíc rozprostřeno necelých dvacet ostrůvků, většinou neobydlených, na které se dostanete člunem a na nichž najdete ničím nerušený ráj na Zemi. 

Mezi nejoblíbenější pláže Vrsaru patří: 

Belvedere 

Zhruba 300 metrů dlouhá pláž Belvedere, která je součástí hotelového komplexu totožného jména, leží asi kilometr od centra Vrsaru. Její terén je pokryt oblázky a kamínky, místy též balvany a zpevněnou kamenito-betonovou terasou, která umožňuje pohodlnější rozložení deky nebo umístění lehátka se slunečníkem. Pláž Belvedere je nositelkou Modré vlajky, takže o její kvalitu se rozhodně není třeba obávat. Vždy čistá voda, udržované pobřeží a mělký vstup do moře hovoří za vše. Přímo na pláži sice není moc přírodního stínu, nicméně stromy rostou hned za pláží. A kdo chce zůstat v bezprostřední blízkosti moře, může si pronajmout slunečník. Přímo u pláže je v provozu sportovní centrum, kde si můžete zaplatit prázdninový zážitek v podobě jízdy na šlapadle či člunu nebo si pronajmout bycikl a projet se po malebném okolí. Děti budou u vytržení z obřího skákacího hradu na vodě se spoustou rafinovaných skluzavek, prolézaček a dalších prvků, které zajišťují nekončící zábavu. A rozhodně není tato atrakce určena jen těm nejmenším, často se tu vyřádí nejeden dospělák. Dále je možné si zahrát stolní tenis a fotal, zajít do restaurace či si dát osvěžující zmrzlinu nebo drink. Návštěvníkům jsou k dispozici šatny, sprchy, toalety a služby plavčíka či masérek. K pláži se dá sice dostat jen pěšky nebo po moři, nicméně ti, kteří přijedou vozem, mají možnost zaparkovat opodál na veřejném parkovišti. 

Gradska plaža (Městská pláž) 

Gradska plaža neboli Městská pláž se nachází pouhého půl kilometru od centra letoviska Vrsar a je jednou z jeho několika pláží. Sice se nemůže pochlubit Modrou vlajkou jako její sousedky, přesto patří k velmi oblíbeným a dobře vybaveným plážím. Gradska plaža je převážně vystlána oblázky a kameny, část je též betonovaná. Kolem rostoucí stromy se starají o přírodní stín a zelený trávník zas poskytuje skvělý terén pro pohodlné poleženíčko. 

Svým návštěvníkům Gradska plaža nabízí nejen pěkný výhled na staré město a nedaleký ostrov Sveti Juraj, ale také řadu atrakcí, služeb a vybavení, jako třeba sprchy, toalety, šatny, pronájem slunečníků a lehátek, občerstvení ve dvou restauracích a dvou plážových barech, anebo dětské hřiště a sportovní centrum. Ze sportů si zde můžete užít windsurfing, potápění a šnorchlování, plavbu ve člunu, na banánu, vodních lyžích, wakeboardu nebo šlapadle a samozřejmě plážový volejbal. Případně si lze zapůjčit jízdní kolo a vydat se za poznáním okolí. Ty nejmenší pak vedle již zmíněného dětského hřiště potěší ještě trampolína, tobogán a nafukovací hrad na vodě. O bezpečnost rekreantů se starají plavčíci a o potřebné vybavení na pláž zase obchůdek s plážovými potřebami. 

Kompletnost a univerzálnost pláže završuje vybavení pro handicapované, které z ní činí bezbariérovou přímořskou lokalitu.  

Pláž Gradska plaža je dostupná městskou hromadnou dopravou, ale dá se sem dojet také autem. Díky parkovišti nedaleko od pláže budete mít možnost nechat svůj vůz v docházkové vzdálenosti. 

Koversada 

Jestliže máte v horkých letních dnech a hlavně při koupání rádi absolutní svobodu, můžete si ji vychutnat v místě zvaném Koversada, tedy v největším nudistickém centru Evropy, které leží u břehů Vrsaru a současně na jednom z nedalekých ostrůvků v moři. Koversada je prázdninový resort sám o sobě a jako takový má i svou vlastní pláž. Ta navíc vyniká kvalitou a čistotou, které jí vysloužily ocenění Modré vlajky. Jak již bylo řečeno, resort se nachází jednak u vrsarského pobřeží a jednak na zalesněném ostrůvku Otočić Koversada, přičemž obě části jsou propojeny lávkou. I když se hlavní pláž rozkládá kolem Vrsaru, i na ostrůvku narazíte na pěkná místa ke koupání. Na plážích Koversady se setkáte s různými druhy povrchů od oblázků a skalisek přes betonované plochy až po uměle navezený písek nebo trávu vhodnou k opalování. Návštěvníkům jsou pak vedle spousty místa k odpočinku v naturistickém stylu dostupné veškeré služby jako pronájem slunečníků a lehátek, sprchy, toalety, šatny, občerstvení, supermarket, obchod s plážovým vybavením či služby plavčíka. Ze sportů lze provozovat minigolf, tenis (mají tu i tenisovou školu), stolní tenis a plážový volejbal. Vyjet si můžete na člunu nebo na šlapadle, děti si zase rády pohrají na dětském hřišti. Kdo se naopak chce podívat pod vodní hladinu, nechť využije služeb zdejšího potápěčského centra, kde mu zapůjčí potřebné vybavení a vysvětlí vše potřebné, případně je možné si jen zašnorchlovat. A protože je okolí resortu velmi pěkné a atraktivní, byla by škoda si jej trochu lépe neprohlédnout. Nejpříjemnější to bude ze sedla jízdního kola, které si také můžete zapůjčit v resortu Koversada. 

Petalon (pláž u kempu Porto Sole)

Pod názvem Petalon se skrývá jedna z těch pláží letoviska Vrsar, které nesou kvalitativní označení Modré vlajky, jež je zárukou čistoty vody, pláže i jejího bezprostředního okolí. Když přičteme opravdu malebné prostředí kolem, bohaté na zeleň v parkové úpravě, s vyhlídkami na mořskou hladinu posetou jachtami a maličkými ostrůvky, slibuje Petalon fantastický zážitek z letního koupání a pobytu u moře. Pláž se nachází nedaleko kempu Porto Sole v letovisku Vrsar a tvoří ji betonová terasa vybudovaná na nízkých skaliscích, opatřená schůdky až do vody. Moře je dokonale průzračné, dno oblázkové a voda má světlounce modrou barvu. Přímo na pláži není žádný stín, neboť stromy rostou až výše nad pláží, proto je vhodné zapůjčit si společně s lehátkem i slunečník, který poskytne ochranu před prudkým sluncem. Krom toho je možné využívat sprch, šaten, toalet, výpůjčky člunů, loděk, šlapadel a surfařských prken, dále občerstvení nebo nabídky masáže přímo na pláži. Kdo chce poznat podmořské krásy, nechť zkusí potápění nebo šnorchlování, suchozemští sportovci si zase určitě rádi zahrají minigolf, stolní tenis, klasický tenis, bowling, badminton, basketbal nebo tradiční hru boccia, která je podobná francouzskému pétanque. Těm, kdo touží poznat pěkné okolí, doporučujeme půjčit si jízdní kolo a prohlédnout si modré pobřeží z jeho sedla. Díky mělkému moři a vyznačeným koupacím zónám je pláž Petalon vhodná pro neplavce i rodiny s těmi nejmenšími, kteří si mohou navíc užívat na nafukovacím ostrůvku na vodě a dětském hřišti. O bezpečí všech návštěvníků pláže se navíc stará plavčík. Nedaleko pláže je připraven i obchůdek s plážovým zbožím a supermarket. 

Valkanela 

Pláž Valkanela, která patří k autokempu stejného jména, leží mezi letovisky Vrsar a Funtana na západním pobřeží chorvatského poloostrova Istrie. Z obou letovisek je to na pláž Valkanela jen kousek – z centra Vrsaru sem dorazíte pěšky po zhruba 2,5 kilometrech, po silnici pak necelé 4 km, a z Funtany je to ještě blíže – cca 2 km autem i chůzí. Pláž je zasazena do pěkného prostředí istrijského pobřeží, konkrétně do jedné z jeho malebných zátok, která je typická svým mělkým vstupem do vody a převážně oblázkovým terénem. Setkat se tu ale můžete i se skalisky, betonovanými sekcemi a trávníkem pro správnou letní opalovačku. V blízkosti pláže se daří bohaté vegetaci, která vás ukryje před sluncem, když to bude právě potřeba, případně si můžete pronajmout společně s plážovým lehátkem také slunečník. Pláž Valkanela je dobře vybavená a organizovaná, proto si vysloužila prestižní označení Modré vlajky za čistotu a kvalitu. Nechybí tu proto ani sprchy, toalety nebo šatny, které přispívají k pohodlné dovolené. Díky dobré nabídce služeb, skvělému vybavení a mělkému moři si tuto pláž oblíbily rodiny s dětmi, ale vzhledem k pestré nabídce sportů se tu bude líbit také mládeži a sportovcům. Z pohybových aktivit je k dispozici pronájem šlapadel a různých typů plavidel motorových i nemotorových, dále potápění nebo šnorchlování. Na souši zas láká plážový volejbal, tenis, kulečník nebo trampolína. A nezapomíná se samozřejmě ani na děti. Pro ty je nachystáno dětské hřiště a nafukovací ostrov přímo na mořské hladině. Během provozování všech sportovních aktivit, které samozřejmě zahrnují i plavání, je na pláži Valkanela důležitá hlavně bezpečnost, na kterou bedlivě dohlížejí zdejší plavčíci. Pláž je bezbariérová, a to včetně vstupu do vody, takže ani handicapovaní se nemusejí ničeho obávat a mohou směle vyrazit za prázdninovou relaxací. Hned u pláže se naskýtají široké možnosti občerstvení – nesmí chybět zmrzlina, chlazené nápoje a něco dobrého na zub. Pokud byste si přesto nevybrali, poslouží supermarket. A kdybyste si náhodou zapomněli vzít na pláž něco důležitého, bez čeho byste se neobešli, zajděte do obchůdku s plážovým vybavením. Nedaleko pláže se nachází parkoviště a přímo v místě si lze také pronajmout jízdní kola a vyrazit na obhlídku hezkého okolí. 

Turistická vybavenost, aktivity

Vrsar je populární letovisko, které je na své hosty náležitě připraveno. Jeho ubytovací možnosti jsou proto široké. V podstatě zde najdete všechny klasické typy ubytování – od hotelů přes apartmány až po kempy. Hotely jsou tu čtyři, apartmánových komplexů pět a kempů, které jsou nejčastějším a nejoblíbenějším druhem ubytování, je tu hned několik, včetně jednoho naturistického (Koversada). Mezi největších kempy v okolí Vrsaru se řadí Valkanela s ubytovací kapacitou pro šest tisíc osob a dva tisíce aut. A kdo si ani přesto ve Vrsaru nevybere, může ještě využít 3,5 km vzdáleného resortu Funtana. 

Ve Vrsaru se můžete těšit na desítky restaurací včetně tradičních konob, kde ochutnáte místní speciality z ryb, mořských plodů (vč. zde chovaných ústřic a slávek), zvěřiny, chřestu nebo lanýžů, dále výborné domácí těstoviny nebo polévky, a samozřejmě k dobrému jídlu vína z lokální produkce. 

Jestliže si během pobytu ve Vrsaru budete chtít nakoupit nějaké drobnosti, potraviny nebo suvenýry, nebude to problém. Mají tu supermarket, pekařství, obchůdky s vínem a dárkovými předměty, u pláží pak i krámky s plážovým a sportovním vybavením. V městečku se konají trhy, zejména s rybami. Za většími nákupy se ale budete muset vydat do hlavního města Istrie Puly, kde jsou připravena velká nákupní centra s kompletní nabídkou zboží. 

Pokud jde o noční život, ve Vrsaru sice nenajdete žádné diskotéky jako takové, nicméně během některých zdejších festivalů nebo individuálního programu místních podniků, hotelů a kempů se zábava s tancem a hudbou protahuje až do nočních hodin, připadně se po setmění můžete odebrat do některého z barů. 

Vrsar je také znám jako kulturní město pořádající množství festivalů, koncertů živé hudby různých stylů a dalších uměleckých akcí. Zažít tu můžete třeba Rybářské dny, které se konají od jara až do podzimu. Během nich ochutnáte voňavé ryby a jiné mořské plody připravované na grilu. U tohoto gurmánského potěšení si navíc poslechnete živou hudbu a kalorie hned zase spálíte při tanci. A k jídlu na Istrii samozřejmě patří zdejší výborná vína. 

Jinou významnou akcí konanou ve Vrsaru je Letní škola sochařů, která probíhá v opuštěném dole Montraker, odkud se pak díla přesouvají do ulic městečka, kde si je každý může prohlédnout. 

V resortu Koversada se zase každoročně, a to několikrát během sezóny, konají Dny Koversady s volbou miss a spoustou zábavných aktivit. 

A samozřejmě nesmíme zapomenout na velmi oblíbený Casanovafest, který je připomínkou dvou návštěv známého milovníka. V rámci akce zažijete atmosféru jako za romantických Casanových časů a samotného Giacoma Casanovu můžete i spatřit při divadelním představení přímo v uličkách Vrsaru. Součástí zamilovaného svátku jsou také koncerty, výstavy, literární večery, promítání filmů nebo zábavné soutěže. 

Vrsar přeje také sportovcům. Proč si třeba nezapůjčit jízdní kolo a nevyrazit kolem letoviska? Příroda je zde krásná a cyklostezky její poznávání nejen usnadňují, ale hlavně vás zavedou na ta nejhezčí a nejzajímavější místa. Jestliže máte raději vodní sporty, oddejte se windsurfingu, rybolovu, plavbě, jízdě na vodních lyžích nebo potápění. Nechybí ani tenis, stolní tenis, plážový volejbal, minigolf, bowling nebo jízda na koni. Díky sportovnímu letišti Crljenka lze využít nabídky vyhlídkových letů nad celou Istrií nebo si vyzkoušet zážitkový paragliding. 

Výlety ve Vrsaru

Předtím než se vydáte za hranice města Vrsaru, na chvíli ještě zůstaňte a projděte se jeho historickými uličkami se starými domy, které jsou živoucí památkou na středověké časy. Prohlédnout si můžete dvě městské brány, opevnění, kostely nebo dominantu města, kterou je zámek Vergotini z 18. století. Jde o bývalý biskupský palác z přelomu 12. a 13. století, který byl později přestavěn do dnešní podoby. Nedaleko od zámku si můžete povšimnout kostela sv. Martina, který je novější stavbou, neboť pochází z 30. let 20. století. O zhruba 200 let starší kostel sv. Antonína s prvky renesance a baroka zaujímá své místo nedaleko jedné z vrsarských bran, které se také říká Mořská brána. Patrně nejvzácnější pamětihodností je ale románská bazilika Panny Marie, která pochází už z 8. století, byla ale ještě mezi 10. a 12. stoletím výrazně přebudována a dalšími úpravami prošla během následujících staletí hned několikrát. Svatostánek leží u přístavu a zvenčí nijak výrazně nevyniká, uvnitř se ale nacházejí vzácné fresky a mozaiková květinová dlažba. 

Vrsar má však historii mnohem delší, sahající až do pravěku a starověku. Zejména pozůstatky přítomnosti starých Římanů jsou zde dodnes viditelné, například jde o zbytky římské vily nebo antické kamenolomy na některých ostrůvcích a dalších místech kolem Vrsaru. Jedním takovým je třeba poloostrůvek Montraker, na kterém se nacházejí starořímské kamenolomy a ruiny přístavního skladiště. Zmíněné kamenolomy byly zčásti revitalizovány a dnes slouží jako tvůrčí útočiště sochařům a současně je místem konání každoroční Letní sochařské školy. 

Naopak novodobější památkou je Park soch Dušana Džamonji s pozoruhodnými plastikami tohoto chorvatského autora, zesnulého v roce 2009, který 9 let před svým skonem pořádal úspěšnou výstavu v Praze. Park se nachází u kempu Valkanela, kde měl sochař svůj dům a ateliér. 

Příjemným zpestřením pobytu ve Vrsaru se může stát výlet do Limského zálivu, který je současně přírodní rezervací. Zejména si nenechte ujít plavbu po jeho dlouhé modrozelené hladině. Organizované výlety lodí jsou totiž jedinou možností, jak si tuto přírodní vzácnost prohlédnout přímo z úrovně vody, neboť jen turistická plavidla sem mají přístup. Je zde také zakázáno koupání a veškeré sportovní aktivity. Dlouhý kaňon zaplněný vodou je ale možné si prohlédnout ještě z výšky, a to díky paraglidingu. 

Vyrazit se dá na některý z nedalekých neobydlených ostrůvků kolem Vrsaru. Na jednom z nich, který se jmenuje Sv. Jiří, stojí stejnojmenný kostelík. 

Jen kousek od Vrsaru se u letoviska Poreč nachází akvapark Aquacolours, o něco dále – v blízkosti letoviska Novigrad – pak ještě jeden, pojmenovaný Istralandia (cca 40 až 46 km od Vrsaru dle zvolené trasy). 

Za návštěvu rozhodně stojí nedaleká letoviska, jako např. již jmenovaný resort Poreč (cca 11,5/17,5 km dle trasy) nebo Novigrad (cca 27,5 km), dále pak Funtana (cca 3,5 km), Rovinj (cca 30 km) a hlavní město Istrie Pula (cca 55 km). Zhruba 27,5 km od Vrsaru narazíte na pozůstatky hradu a středověkého města Dvigrad, cca 19 km pak na krasovou jeskyni Beredine. 

Jestliže zatoužíte vydat se ještě dále, zvolte třeba Národní park Brijuni (cca 50 km) ležící na ostrově u jihozápadních břehů Istrie. A vypravit se můžete i do Itálie. Italský přístav Terst leží jen zhruba 100 km od Vrsaru a výlety se pořádají také do romantických Benátek. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---