Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Vrbnik

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Krk
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Vrbnik, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Městečko Vrbnik je jedním z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších měst na ostrově Krk. Je tomu tak mimo jiné i díky jeho bizarní poloze, neboť je vystavěno na 50 metrů vysokém skalním útesu, jenž mu propůjčuje obrovské kouzlo a jedinečnost. Hned druhé místo na seznamu lákadel Vrbniku zaujímá kruhová uzavřená zástavba města a množství starých historických budov, které vybízejí k romantickým procházkám. Ještěže je městečko tak malé a cestu z něj vždy najdete, protože zabloudit tu díky spleti uliček není až tak složité a může se stát, že i přes dobrý orientační smysl skončíte u někoho na dvorku. Některé z uliček jsou dokonce tak úzké, že s větším batohem nemáte šanci projít.

Do starých domů v centru jsou citlivě zasazeny kavárny, restaurace a hlavně vinárny. Oblast kolem Vrbniku je totiž vyhlášená vinařstvím, přičemž největší vinohrady se nacházejí hned za městem ve Vrbenskom polji. Nikde jinde na světě nepěstují odrůdu bílého vína zvaného žlahtina, jen tady. Ani na jiných místech ostrova Krku nebývá tento lahodný mok obvykle k dostání, proto neváhejte a toto tradiční slámové víno žluté barvy zde nejen ochutnejte, ale určitě si nezapomeňte nějakou tu láhev zakoupit i s sebou domů.

Pláže v letovisku Vrbnik

Pobřeží kolem městečka Vrbniku je pěkně členité a oplývá spoustou menších i větších zátok, je ale především skalnaté a místy strmé, takže dostupnost těchto odlehlých zákoutí je pro návštěvníky mírně ztížená. To však nahrává kvalitním městským plážím, které se nacházejí jen kousek od centra a které tak patří k oblíbeným místům odpočinku, relaxace a aktivit při pobytu ve Vrbniku.

Prakticky v centru městečka je všem milovníkům koupání k dispozici pláž Zgribnica, která podobně jako většina krckých pláží nese ocenění Modré vlajky. Povrch pláže tvoří větší oblázky a pro pohodlnější ležení jsou tu zbudována betonová mola. Blízko pláže najdete příjemnou restauraci, kam si můžete zajít na něco dobrého. Pláž je uzpůsobená k celodennímu pobytu, a tak pokud nechcete, nemusíte ji vůbec opouštět, neboť veškerý komfort je zajištěn.

Na severozápad od Vrbniku se vydejte na další vyhledávané a oblíbené oblázkové pláže – Nuluk a Pod Kovač, jihovýchodním směrem pak na pláž Kozica.

Za nejkrásnější pláž v okolí Vrbniku je ale považována pláž Potovošće, která je vzdálena od centra asi tři kilometry a na níž se pohodlně dostanete autem. Tato pláž rozhodně stojí za návštěvu. Během sezóny je tu zajištěné i občerstvení, a tak nic nebrání tomu vyrazit sem na celodenní výlet.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování ve Vrbniku naleznete především v soukromých apartmánech. Všechny jsou mimo historický střed města a lze k nim dojet autem. V centru má totiž často problém projít uličkou i člověk s ruksakem, natož aby tudy projel řidič s osobním vozem.

Městečko Vrbnik láká návštěvníky nejen svou jedinečnou polohou a pitoreskním labyrintem starých uliček, ale také nabídkou vín v místních vinárnách, které poskytují záruku příjemně strávených a bezesporu nezapomenutelných večerů, třeba po romantické procházce městečkem.

Ve městě dále nechybí obchody, směnárna, bankomat nebo tržnice. K dispozici je i pobočka pošty, a tak o svých zážitcích můžete domů napsat dopis nebo pohlednici. Textové zprávy na mobilu dnes totiž píše každý; zdejší atmosféra starého městečka má však tak osobité kouzlo, že Vás možná inspiruje k tomu dělat věci trochu jinak a tradičněji. I když oblast není vyloženě rybářská kvůli nejistým vodám Vinodolského průlivu, místní rybárny mají ve své nabídce mořské dobroty, které určitě stojí za ochutnání. Velký výběr pizzerií a restaurací je samozřejmostí.

Ve Vrbniku je k vidění mnoho památek, neboť městečko patří k vůbec nejstarším osadám na ostrově Krk. Velká většina pamětihodností se vztahuje k starověkému písemnictví – hlaholici a k osídlení krckými knížaty Frankopany. Nad centrem města se tyčí mariánský kostel z 15. století, který byl několikrát přestavován a jehož dominantou je renesanční zvonice. Velmi navštěvovaná je knihovna bratří Vitezićů z Vrbniku, kterou najdete v místním muzeu. Některé ze zde umístěných svazků mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Kromě mariánského kostela potkáte při procházkách městem ještě několik dalších svatostánků, např. barokní kostel sv. Antonína Paduánského, kapličku sv. Martina nebo románsko-gotický kostel sv. Jana.

Když zatoužíte po troše adrenalinového sportovního vyžití, ve Vrbniku se vám budou věnovat instruktoři v místní škole potápění.

Výlety v letovisku Vrbnik

Severozápadně od Vrbniku navštivte hrad Gradec, přesněji řečeno jeho zříceninu, kterou najdete na severním okraji Vrbnického polje. Zajímavostí tohoto bývalého panského sídla je, že k jeho zkáze přispěli mimo jiné i vášniví hledači pokladů, kteří se domnívali, že jeden z posledních šlechticů rodu Frankopanů zde ukryl své jmění. Mezi místními lidmi se povídá, že zde opravdu něco našli. Z těchto prostředků prý byla ve Vrbniku na počátku 16. století vystavěna zdejší zvonice. Nedaleko zříceniny hradu je malý románský kostelík sv. Mikuláše. 

Z malého přístavu ve Vrbniku vyplouvají lodě na okružní plavby kolem ostrova se zastávkami na koupání v malých skrytých zátokách.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---