Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Vodice

Oblast
Typ letoviska Rušné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Vodice, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Přímořské letovisko a rušné městečko Vodice patří vedle Šibeniku a Biogradu na moru k vyhledávaným destinacím severodalmatské pevninské riviéry. Přispívá k tomu jeho energií nabitá atmosféra, čilý cestovní ruch, kvalitní služby i pláže, turistická vybavenost, zelená příroda a přátelská nátura zdejších obyvatel. Těch tu trvale žije zhruba 9 tisíc a zabývají se vedle turismu také zemědělstvím. 

Letovisko Vodice se nachází v široké zátoce asi 23,5 km od známého turistického centra Šibenik. Propojeno s ostatními částmi Chorvatska je prostřednictvím Jadranské magistrály, a krom toho má i vlastní přístav. 

Jako přímořské prázdninové středisko oplývající dostatkem vláhy se může Vodice pochlubit velmi pěknou zelení po celém městečku, v zahradách a u domů, na pobřeží i kolem pláží. A když už je řeč o plážích, i těch je tu habaděj, takže stačí jen sbalit kufry a vyrazit do malebné Vodice na nezapomenutelnou dovolenou. 

Pláže v letovisku Vodice

V letovisku Vodice a kolem něj na vás čeká spousta pěkných pláží s různým typem povrchu: převážně jsou oblázkové, skalnaté nebo uměle zpevněné betonem. Obvykle je kryjí košaté koruny borovic, které návštěvníkům poskytují příjemný stín. Některé vodické pláže jsou navíc vyznamenány prestižním oceněním Modré vlajky. 

K nejoblíbenějším plážím letoviska Vodice se řadí: 

Hangar

Imperial

Plava plaža

Srima

Turistická vybavenost, aktivity

Vodice je jedním z nejoblíbenějších, a tudíž také nejnavštěvovanějších letovisek regionu. A na takový nápor musí být město náležitě připraveno. Najdete tu proto skutečně široké možnosti ubytování, zejména v hotelích. Těch je ve Vodici zhruba dvacítka a patří k nim třeba hotelový komplex Punta, dále čtyřhvězdičkový hotel Olympia, který leží v blízkosti centra a samotného pobřeží, anebo tříhvězdičkový hotel Imperial s vlastní pláží a cca 450 pokoji. Vedle hotelů se samozřejmě nabízí spousta soukromých pokojů a apartmánů k pronájmu, hostel pro studenty a nenáročné, případně složíte hlavu v kempu Imperial nebo Dom. Tříhvězdičkový kemp Imperial má tu výhodu, že jeho hosté mohou využívat veškeré vybavení stejnojmenného hotelu. Kemp je navíc zasazen do zelené přírody kolem pobřeží a umí se postarat až o čtyři stovky návštěvníků. 

Při svém pobytu ve Vodici si určitě nenechte ujít gastronomický zážitek v podobě některého z tradičních dalmatských pokrmů, zejména pokud jejich základní složku tvoří ryby a mořské plody. Nejlépe umějí tyto lahůdky připravit ve specializovaných rybářských baštách nebo v klasických chorvatských konobách, tedy typických tradičních restauracích s domácí přípravou jídla. Večeři můžete navíc zpříjemnit lahvinkou kvalitního chorvatského vína. Pokud si však na ryby nepotrpíte, nevadí. Na jídelních lístcích najdete i jiné dobroty, nebo můžete zajít do pizzerie či bistra třeba na přímořské promenádě. Pohostinských zařízení najdete ve Vodici kolem stovky, takže opravdu je z čeho vybírat. 

Jestliže byste se chtěli vydat na nákupy, ve Vodici pořídíte jen suvenýry, potraviny a věci základní každodenní potřeby v menších obchůdcích. Za většími nákupy se vydejte do Šibeniku, který je vzdálen asi 14 km od Vodice. V Šibeniku už jsou nákupní možnosti o poznání rozmanitější – vedle supermarketů tam natrefíte i na dvě větší nákupní centra. 

Ve Vodici není nouze ani o noční život. O ten se starají četné noční podniky a bary, z nichž některé pořádají večírky hned po skončení pobytu na pláži kolem páté hodiny odpolední a pokračují do zhruba devíti hodin večer. Tyto podvečerní a večerní party jsou jakousi přípravou na další zábavný program, který zpravidla trvá až do nočních hodin. Vyhlášeným je taneční klub Hacienda, který se těší věhlasu i mimo Chorvatsko. Patří k největším klubům v celé zemi a pojme na dva tisíce hostů. 

Letovisko Vodice přeje také sportům. Ty se soustředí hlavně na zdejší pláže, kde si můžete užít jízdu na vodních lyžích, skútru či šlapadle, zkusit windsurfing nebo poznat podmořské krásy díky potápění za asistence instruktora z potápěčské školy. Některé pláže jsou navíc vybaveny nafukovacími plovoucími ostrovy na vodě a trampolínami. Krom již jmenovaných nabízí Vodice ještě tenis a stolní tenis, minigolf, basketbal, fotbal a volejbal. Jestliže máte ale raději poklidnější sportovní vyžití, půjčte si kolo a vydejte se po místních cyklostezkách poznávat pěkné okolí. 

Jedním z populárních míst letoviska Vodice je jeho chráněná marina, tedy jachtařský přístav, který láká námořníky k ukotvení svých plavidel v bezpečném přístavu. Marina jim krom možnosti kotvení na cca 350 kotvištích poskytuje navíc i řadu služeb, jako přípojku do elektrické sítě, pitnou vodu, dále je tu recepce, veřejné toalety a sprchy, směnárna, restaurace a kavárna. Marina je otevřena celoročně a splňuje přísné kvalitativní standardy. 

Letní sezóna ve Vodici je ve znamení zábavy všeho druhu, a tak nesmí chybět ani hudba, festivaly a další kulturní akce. Každoročně v červenci se tu koná Jazzový festival, který trvá dva dny a hostí řadu zajímavých interpretů daného žánru. Uprostřed léta – na začátku srpna – ovládne městečko největší akce zvaná Vodička fešta, jejímž vrcholem je velkolepý ohňostroj. To ale zdaleka není všechno. Během celého léta se můžete stát svědky celé škály koncertů, výstav, her a slavností.

Výlety v letovisku Vodice

Určitě se vyplatí chvíli posečkat přímo v samotné Vodici a teprve pak se vydat mimo město. Jeho historie totiž sahá až do pravěku a starověku, takže se zde můžete seznámit s některými pozůstatky dávných civilizací v podobě četných archeologických nálezů. V centru města si prohlédněte kamennou věž z 16. století, která bývala součástí původního opevnění, nebo barokní kostel svatého Kříže z 18. století se zvonicí, jejíž výstavba trvala neuvěřitelných 20 let. Nad městem pak dominuje na kopci vystavěný kostel Panny Marie Karmelské, původně ze 17. století, později upraven do dnešního moderního vzezření. Další vaší zastávkou by se určitě mělo stát Akvárium a muzeum námořní tradice, kde poznáte, jak se kdysi rybařilo, jaké náčiní se k tomu používalo, dále tu mají vystaveny pozoruhodné modely námořních lodí nebo nejrůznější archeologické nálezy objevené pod hladinou zdejších mořských vod. V akváriu zase spatříte na desítky druhů mořské fauny a flory, která má svůj domov v Jaderském moři. 

Až se nabažíte všech zajímavostí, které Vodice nabízí, vydejte se na pěkný celodenní výlet do Šibeniku (cca 14,5 km), historického města Trogir (cca 70 km), Zadaru (cca 77,5 km), tedy hlavního města Severní Dalmácie, nebo ještě o něco dále do Splitu (cca 109 km). Pokud se vám ale nechce cestovat moc daleko, i v blízkosti jsou pěkná místa, která stojí za vidění, třeba tradiční rybářská vesnička Tribunj (cca 4 km) a řada dalších drobných letovisek rozesetých po celém okolním pobřeží. 

Cílem výletu se mohou stát také nedaleké ostrovy, jako Murter, Dugi otok s Přírodním parkem Telašćica nebo Národní park Kornatské ostrovy. Jiným národním parkem, který leží nedaleko Vodice, je pak Národní park Krka (cca 22 km), kde budete obdivovat nezapomenutelné vodopády, u nichž se můžete i vykoupat. A pokud chcete ještě na chvíli zůstat v lůně přírody, zajeďte do Přírodního parku Vranské jezero (cca 32,5 km) s ornitologickou rezervací. 

V blízkém okolí Vodice se nachází celá řádka archeologických lokalit, které vám nastíní život původních zdejších kmenů, Římanů nebo raných křesťanů. Většina těchto pozoruhodných památek je stará stovky až tisíce let. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---