Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Veli Rat

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Dugi otok
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Veli Rat, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Veli Rat je nejseverněji položeným letoviskem severodalmatského ostrova Dugi otok. Přesněji řečeno leží na jednom z jeho severních táhlých výběžků, a to při ústí uzavřeného zálivu. Obec je známá především pro svou docházkovou vzdálenost k romantickému majáku, v kterém se lze i ubytovat a zažít neopakovatelnou atmosféru námořní nostalgie v krásném prostředí s borovými lesy a azurovou mořskou hladinou kolem. 

Obec Veli Rat není velká, má pouhých zhruba 150 stálých obyvatel, jde tedy o letovisko menší, skromnější, bez velkých hotelových komplexů, zato pyšnící se krásnou přírodou, romantickým charakterem a jednou z nejkrásnějších pláží chorvatského pobřeží. Bude se tu proto nejvíce líbit těm rekreantům, kteří vyhledávají spíše pohodu, klid, odpočinek, skvělé koupání v moři a možnost dlouhých procházek kouzelnou krajinou. 

Pláže v letovisku Veli Rat

Hlavní pláží turistického střediska Veli Rat je vyhledávaná pláž Sakarun, která je oblíbená hlavně pro své mořské dno pokryté pískem. Nicméně i kolem známého majáku nedaleko letoviska se ukrývají příjemná místa ideální ke koupání. Jsou jimi přírodní pláže poseté oblázky nebo tvořené skalisky. Některé z nich se mohou taktéž pochlubit písečným dnem a tyrkysovou, křišťálově čistou mořskou vodou, podobně jako tomu je u již zmíněné pláže Sakarun. 

Sakarun 

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Veli Rat nejsou žádné hotely. Na nejbližší ubytování hotelového typu narazíte asi 7,5 km odtud – v resortu Božava na severovýchodním pobřeží ostrova Dugi otok. Přímo v obci Veli Rat složíte hlavu jen v soukromých pokojích, apartmánech nebo prázdninových vilkách. 

Zvláštností letoviska Veli Rat je asi 3,5 km vzdálený maják vybudovaný v polovině 19. století, který slouží jako netradiční ubytovací zařízení. Vysoká signální věž, která měří 36 metrů, je umístěna ještě severněji než samotné letovisko a je největším majákem na celém Jadranu. A nutno říci, že tento jedinečný maják stále plní i svůj původní účel. Jeho světlo je přitom viditelné až do vzdálenosti 22 námořních mil. Pokud si chcete dopřát opravdu neobvyklý romantický zážitek, můžete v majáku strávit noc. Je ale nutné si přenocování zarezervovat s dostatečným předstihem, protože je o něj samozřejmě velký zájem. Díky kapličce, která stojí hned u majáku, se tu dokonce můžete i vdát či oženit. 

V letovisku Veli Rat najdete několik obchodů, moderní přístav pro jachty a lodě, poštu a turistickou kancelář. 

Pokud jde o sport, Veli Rat přeje hlavně sportovnímu rybolovu, díky stezkám přírodou je populární také cyklistika a pěší turistika a v neposlední řadě je to potápění, které láká na zajímavé podmořské lokality. 

Výlety v letovisku Veli Rat

V samotném letovisku Veli Rat je k vidění skromný farní kostel sv. Antonína, za dalšími zajímavostmi už se ale musíte vypravit o trochu dále. I když žádná extrémní štreka vás rozhodně nečeká. Pouhé cca 3,5 km od resortu se pěknou procházkou dostanete k již jmenovanému majáku s kapličkou, kde se dá i vykoupat v moři. 

Protože severní část ostrova Dugi otok není příliš rozlehlá, můžete navštívit její další letoviska, např. Soline (cca 4 km) nebo Božavu (6,5 km). 

Jestliže se budete chtít podívat do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, vyhraďte si raději celý den, abyste si stihli užít co nejvíce z jeho turistických atrakcí, obchodů, kaváren, restaurací a památek. Cesta autem včetně trajektové přepravy zabere zhruba 2,5 hodiny, přičemž trajekty vyplouvají z přístavu Brbinj vzdáleného asi 17 km od letoviska Veli Rat. Případně můžete vyrazit i z Božavy, ale to již sami, tedy bez automobilu, protože odtud nevyplouvají trajekty, ale jen plavidla pro osobní přepravu. 

Zhruba 44,5 km od obce Veli Rat můžete navštívit přírodní park Telašćica se slaným jezerem Mir, v kterém se lze i vykoupat, o něco dále si pak vychutnáte prohlídku Národního parku Kornati, kterou můžete spojit s plavbou kolem 150 malých ostrůvků v moři. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---