Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Veli Lošinj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Lešinj ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Veli Lošinj , budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Ačkoliv název obce Veli Lošinj vybízí k přestavě velkého letoviska, je tomu přesně naopak – dříve sice byl Veli Lošinj hlavním městem, nyní však jde o menší, poklidné a pohodové středisko, mnohem menší než pár kilometrů vzdálený Mali Lošinj. 

Veli Lošinj je nejstarším osídleným místem ostrova, neboť první zmínky o něm pocházejí již ze 13. století. Co je však ještě impozantnější, jsou novodobé dějiny resortu, zejména ty vážící se k turismu. Na konci 19. století byl totiž letovisku Veli Lošinj přiznán status lázeňského města, jehož léčebným zdrojem je přímořské podnebí a čistý vzduch. V odborné terminologii se jedná o takzvané klimatické lázně, které umějí léčit nejrůznější neduhy od alergií a kožních problémů až po dýchací obtíže. 

Ať už ale přijedete do letoviska Veli Lošinj ze zdravotních důvodů nebo jen na klasickou dovolenou, vždy si vychutnáte zdejší blahodárné klima a neutuchající slunce, které svítí po většinu dní v roce. K příznivým podmínkám přispívá také všeobjímající zeleň, o kterou není v letovisku nouze. Nezřídka se setkáte s krásně rozkvetlými zahradami u luxusních vilek a také s upravenými parky, které společně se zahradami propůjčují městečku kouzelný vzhled. 

Obec Veli Lošinj, jež vyplňuje pěknou zátoku na jihovýchodě ostrova Lošinj, má zhruba tisícovku stálých obyvatel. Jejich doménou je dnes především rybolov a cestovní ruch; kdysi to ale bývalo námořnictví, které je reflektováno ve sbírkách zdejšího námořního muzea. Také některé z krásných vilek, které můžete potkat při procházkách městečkem, patřívaly námořním kapitánům. Největším mořeplaveckým odkazem je však zdejší stále živý přístav, který má pro obec velký význam a je jejím kulturním a společenským středobodem. 

Pláže v letovisku Veli Lošinj

V okolí letoviska Veli Lošinj se nachází několik skvělých pláží. Jejich povrch je převážně skalnatý, najdou se ale i oblázkové pláže, případně je v některých sekcích použit beton, který vyrovnává povrch a umožňuje příjemnější poležení. 

Punta 

Rovenska

Zagrebačka

Javorna

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

V letovisku Veli Lošinj můžete vybírat z široké nabídky apartmánů a ubytování u soukromníků. Vedle toho jsou tu ale i dva hotely – Punta a Tamaris – a také hostel pro nenáročné hosty pojmenovaný Youth Hostel, který je tak trochu raritou, protože podobných zařízení v chorvatských letoviscích mnoho nenajdete. 

Vraťme se ale ještě na chvíli ke jmenovanému hotelu Punta, přesněji Vitality Hotel Punta (****), který rozhodně stojí za zmínku. Jde totiž o první chorvatský hotel zaměřený na osoby s alergiemi; říká se mu proto antialergický hotel. A rozhodně toto označení není pouhým marketingovým trikem – zdravotní nezávadnost byla stvrzena prestižní mezinárodní certifikací Evropského centra pro výzkum alergií ECARF. A tak se alergici mohou těšit na zdravý, a přitom moderní hotel s pěknou zelení v jeho okolí, kvalitními službami, wellness centrem a restaurací, kde je vše přizpůsobeno právě lidem s nejrůznějšími omezeními nejen ve stravování. Krom toho je hotel Punta ověnčen dalšími oceněními: pyšní se například značkou Sustainable Hotel (ekologicky udržitelný hotel), dále obdržel certifikát od Europe Spas Association za kvalitu služeb v oblasti wellness a lázeňství, několikrát po sobě byl vyznamenán platformami Tripadvisor a HolidayCheck za vysoký počet pozitivních recenzí od svých návštěvníků a umístil se na druhé příčce žebříčku Tourist Flower mezi wellness hotely. 

Stravování, gastronomie 

Veli Lošinj není sice městečko velké, přesto se tu setkáte se slušnou nabídkou restaurací, kaváren a barů, zejména pak v přístavu, který je zdejším místem setkávání, příjemného posezení a společenského života. V restauracích dostanete ochutnat hlavně chorvatskou klasiku, kterou jsou speciality z ryb a mořských plodů. 

Pohybové aktivity, sport 

Řada sportovních aktivit, které můžete v letovisku Veli Lošinj provozovat, je soustředěna do hotelů a na pláže. U vody je to třeba plavání, vodní pólo, šnorchlování, potápění, rybaření, jízda na vodních skútrech, jachting nebo rybaření. Na souši, zejména na sportovištích místních hotelů, se můžete oddat tenisu, volejbalu, basketbalu nebo fotbalu. Jestliže nejste fanouškem ani jednoho z uvedených, možná vás osloví zdejší pěší a cyklistické stezky, které jsou značené a které vás provedou mnoha pěknými scenériemi ostrova Lošinj. Dostat se můžete nenáročnou procházkou až na horu svatého Ivana (Sveti Ivan, cca hodina pěšky), na jejímž úpatí leží právě letovisko Veli Lošinj. Případně vystoupejte až na nejvyšší vrcholy jižní části ostrova, kterými jsou Kalvarija (výška 234 metrů, z letoviska Veli Lošinj je to asi 45 minut pěšky) a Grgošćak (výška 243 metrů). Z obou vrchů se naskýtá dechberoucí výhled na ostrov Lošinj, mořskou hladinu a okolní ostrovy. 

Kultura, zábava 

Podobně jako je tomu v jiných přímořských destinacích Chorvatska, tak i v letovisku Veli Lošinj je pečováno o zábavu. O tu večerní se starají nejen hotely, ale také restaurace, kavárny a bary, a nechybí ani diskotéka. Další možnosti povyražení hledejte mimo resort Veli Lošinj; nejblíže je letovisko Mali Lošinj.

Pokud budete trávit dovolenou v letovisku Veli Lošinj na začátku srpna, navštivte kousek od přístavu Ústav pro výzkum a ochranu moře, kde se každoročně koná populárně-naučný Den delfínů. 

Výlety v letovisku Veli Lošinj

Resort Veli Lošinj má rozhodně co nabídnout, a tak než jej dočasně opustíte a vydáte se na výlet, poznejte nejprve jeho krásy a zajímavosti. Letovisko má dlouhou historii sahající až do středověku, a tak se tu můžete setkat s některými pozoruhodnými stavbami. Tou nejstarší je kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola) v románském stylu pocházející z 15. století. Dalším svatostánkem je farní kostel sv. Antonína, který se hrdě vypíná přímo u mořského břehu a který zaujme svou narůžovělou fasádou. Pozoruhodné je, že jeho zvonice není součástí hlavní budovy, ale stojí opodál. O kousek za jmenovaným kostelem si pak jistě povšimnete zvláštní kruhovité stavby s cimbuřím. Je to takzvaná Uskok-kula – obranná strážní věž z 16. století, kdysi postavená na obranu před nájezdníky. Dnes je tato památka součástí zdejšího muzea a můžete si v ní prohlédnout stálou expozici věnovanou námořnictví, které má v městečku bohatou tradici. Z věže se vám navíc naskytne nádherný výlet po malebném okolí. Při procházce starým městečkem s kamennými středomořskými domy narazíte také na opulentní vily se zahradami, vystavěné v průběhu 19. století za dob habsburské monarchie rakouskou smetánkou a místními námořními kapitány a obchodníky. V této době vzniklo i několik parků s uměle vysázenými vzácnými rostlinami z dovozu. 

Jakmile budete mít prohlédnuté městečko Veli Lošinj, vydejte se po jedné z nejoblíbenějších a nejproslulejších přímořských promenád Chorvatska, která má více než stoletou historii a která vás zavede do asi 4 kilometry vzdáleného letoviska Mali Lošinj. 

Vzhledem k množství ostrovů a ostrůvků v okolí se nabízejí lodní výlety na písečný ostrůvek Susak, na květinový ostrov Ilovik, zelený ostrov Unije, dále na zalesněné ostrůvky Male a Vele Orjule nebo na o něco vzdálenější ostrůvky Oruda a jeho menšího souseda Palacol, na kterém si můžete prohlédnout ruiny starobylé obranné pevnosti.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy
--- • --- • ---
---