Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Valun

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Cres
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Valun, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Valun, malé rozkošné městečko lemující pobřeží Valunské zátoky ve střední části ostrova Cres, je ideálním letoviskem pro milovníky historie a klidných romantických dovolených bez velké koncentrace turistů, barů a diskoték. Už jen fakt, že do města nesmí automobily, slibuje vítaný odpočinek od smogu a rušných ulic.  

Městečko ale necharakterizuje jen klid a pohodová letní atmosféra. Poznávacím znakem Valunu je především jedna historická rarita, a to Valunská deska – náhrobní kamen z 11. století, o kterém se zmíníme později. Krom něj má letovisko pestré okolí, jenž láká k pěším túrám, poznávání a také fotografování. Velmi fotogenické je například nedaleké Vranské jezero, sladkovodní přírodní nádrž, v které se sice nevykoupete, neboť je to zakázáno, nicméně pohled na tuto nádheru ve vás rozhodně zanechá jedinečnou vzpomínku.

A ještě jednou zajímavostí Valun proslul – zdejší výtečnou kuchyní, hlavně pokud jde o zpracování ryb na nejrůznější způsoby. Určitě tedy neprohloupíte, když zavítáte do některé z valunských restaurací.

Pláže v letovisku Valun

V blízkosti letoviska Valun se nacházejí hned dvě pěkné oblázkové pláže. První z nich – Zdovici – najdete v malebné Valunské zátoce u stejnojmenného kempu. Podobně jako je tomu u letoviska Valunu, ani do Zdovici není povolen vjezd autům, jde tedy čistě o klasický stanový kemp, který pojme cca dvě stovky nocležníků. Sama pláž, kterou obestírají lesy, je ideální především ke koupání v moři a poležení na pláži, a to i pokud s sebou máte malé děti. Jde totiž o bezpečnou lokalitu s převážně klidnou hladinou a se sociálním zařízením (sprchy, toalety). Jednou z dalších výhod pláže Zdovice je skutečnost, že na ni dorazíte kratičkou pětiminutovou procházkou z centra Valunu. Jen pár set metrů od kempu pak můžete zavítat do restaurace nebo zakoupit základní potraviny v malém obchůdku.

Západně od Valunu na vás čeká druhá pláž zvaná Rača, která patří k nejlepším v celém Chorvatsku. Je příjemně stíněna borovicovým lesem, pokryta jemnými oblázky a omývána čistou a poklidnou vodou Jaderského moře.

V letovisku Valun můžete také využít příležitost k provozování některých vodních sportů. Ať už se ponoříte do mořských vod při potápění či šnorchlování, nebo zkusíte štěstí při lovu ryb, ani v jednom případě nebudete litovat.

Turistická vybavenost, aktivity

Jak již bylo řečeno, Valun je menší a klidnější letovisko, a tak nelze očekávat žádné velké hotely a už vůbec ne velké hotelové komplexy s bazény a luxusním vybavením. Pro toto letovisko je typické ubytování v soukromých apartmánech. Kvalita se různí, a tak je třeba správně vybrat takovou, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Případně je možné využít i zdejšího kempu Zdovice, který nabízí klasické stanování pro asi 200 lidí, ovšem bez automobilů. Stejně tak do města auta nesmí, a tak musíte svůj vůz zanechat na parkovišti nad městem.

Valun je vyhlášen svým kulinářským umem, a tak tu je v provozu řada restaurací vyhlášených podáváním rybích specialit. Jednou takovou je třeba konoba Toš Juna s replikou Valunské desky a s historickým olivovým lisem přímo v prostorách pro hosty, kteří si tak obě zajímavosti mohou během večeře prohlédnout. Nechybí ale ani malé příjemné kavárny. Větší ruch tu však nečekejte.

Mnozí návštěvníci letoviska, kteří tu nezůstávají, ale přijíždějí pouze na výlet z okolních resortů nebo ostrovů, mají jediný cíl – podívat se na tzv. Valunskou desku (Valunska ploča). Jde o náhrobní kámen z 11. století, do něhož jsou vytesána současně hned dvě písma – hlaholice a latinka. Je tedy zřejmé, že má velký význam pro chorvatskou kulturu a zejména písemnictví, proto je velmi vážená a vzácná. Prohlédnout si ji je možné na zdi v prostorách zdejšího kostela sv. Marka.

Večerní zábava má ve Valunu poklidný charakter. Zajít můžete do restaurace na dobré jídlo nebo do kavárny na sklenku a užívat si příjemné a ničím nerušené atmosféry. Jestliže byste ale přeci jen chtěli zažít něco rušnějšího, například diskotéku, museli byste se vydat do cca 15 km vzdáleného Cresu nebo člunem doplout až na chorvatskou pevninu do některého z živějších resortů při pobřeží.  

Krajinu kolem Valunu a vůbec celý ostrov Cres protíná několik cyklostezek, takže další zajímavé aktivity a možnosti seznámení se zdejší přírodou vás čekají ze sedla jízdního kola, případně při pěších výšlapech.  

Výlety v letovisku Valun

Nedaleko Valunu se nachází severní břeh nádherného Vranského jezera, největšího jezera v celém Chorvatsku, jehož návštěvu určitě neopomiňte. Jedná se o jedno z nejpozoruhodnějších míst na ostrově Cres. Toto sladkovodní jezero, které obsahuje neuvěřitelných 200 milionů kubíků vody, je zvláštní především svou polohou. Jeho dno se totiž nachází 74 metrů hluboko pod mořskou hladinou, zatímco hladina jezera je v nadmořské výšce 14 metrů. K tomuto geologickému fenoménu došlo vlivem silné tektonické činnosti v této oblasti. Jezero je dnes důležitou zásobárnou pitné vody pro město Cres a města Mali a Veli Lošinj na sousedním ostrově Lošijn. Celé území Vranského jezera je přísně chráněno jako rezervace, a proto je v něm bohužel koupání přísně zakázáno. 

Již zmíněné hlavní město ostrova Cres je vzdálené jen asi 13 km, a tak pěkný výlet můžete naplánovat i tímto směrem. A stejně tak pokud jde o sousední ostrov Lošinj, kdy nejbližší letovisko Nerezine leží pouhých 35 km od Valunu. 

Dále se můžete podívat do 5,5 km vzdálené vesničky Pernat, která stojí na nejvyšší náhorní plošině ostrova Cres, a tak vám nabídne okolní krajinu jako na dlani. Vidět odtud můžete celou zátoku kolem města Cres, poloostrov Istrie, horu Učka, ale také krásné Vranské jezero. Navíc sama vesnice není o nic méně zajímavá, neboť se v ní vrátíte v čase díky původní architektuře, již tvoří pouze základní přírodní materiály. Asi 7 km na opačnou stranu, tedy na jih, se nachází vesnička podobného charakteru Lubenice – taktéž poskytuje pěkný výhled s nostalgickou atmosférou, tradičními ostrovními obydlími a zajímavou skalní pevností. V obci žije již jen hrstka původních obyvatel, kteří pomalu vymírají, a tak se na jejich podporu a k přilákání návštěvníků vesnice pořádají letní koncerty pod názvem Lubenické hudební večery. Pod vesnicí se ukrývají menší zátoky vhodné ke koupání.

Asi 9 kilometrů od Valunu navštivte ornitologickou rezervaci Podokladi u vesnice Orlec, kde jsou pozorovatelny zde hnízdícího supa bělohlavého.

Pokud se vydáte zhruba 6 km od Valunu směrem na jih, dostanete se do zátoky Žanja, odkud můžete doplavat do tzv. Modré jeskyně. A proč že se jí říká právě modrá? Protože díky světlu, které do ní proniká skrze otvor ve skále, můžete spatřit dechberoucí hru odstínů modři po jejích stěnách i po mořské hladině. Ideální je spojit tento výlet s organizovanou lodní plavbou za tímto přírodním fenoménem, kdy si navíc užijete příjemnou projížďku lodí s možností koupání v moři i na plážích a grilování přímo na palubě.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---