Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Umag

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Umag, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Umag je živé chorvatské městečko střední velikosti na severozápadě poloostrova Istrie, které se díky své poloze řadí mezi nejzápadnější obce Chorvatska. 

Letovisko Umag lze charakterizovat jako rafinovanou kombinaci historie a současnosti. Najdete tu totiž jak staré památky pocházející až z antiky, tak moderní hotely a plně vybavené pláže, které lákají ke koupání a letním radovánkám všeho druhu. A zapomenout v žádném případě nelze na tenis, který je v Umagu sportem číslo jedna a který propůjčuje letovisku označení „město tenisu“. 

V Umagu žije na zhruba 13 tisíc obyvatel, kteří se převážně věnují poskytování služeb v turistickém ruchu a zemědělství, jmenovitě pěstování oliv a vinné révy. Olivy místní následně přeměňují na panenský olej, hrozny pak v lahodný tekutý mok servírovaný v četných vinných sklepích a ve zdejších restauracích k tradičním istrijským pokrmům.

Umag má vlastní přístav, takže jde o skutečně rušné místo plné života, poskytující skvělé zázemí nejen pro milovníky plavby. Nadšení budou i příznivci společenského života, zábavy a sportu. Díky nevelké vzdálenosti od Slovinska – cca 10 km – je Umag ideálním výchozím bodem k uskutečňování výletů v rámci Chorvatska i mimo něj. 

Pláže v Umagu

Pláže v Umagu patří k nejkvalitnějším a nejvyhledávanějším na západní Istrii, což u mnohých z nich navíc dokládá i prestižní označení Modré vlajky – jsou jimi např. Aurora, Coral, Laguna Stella Maris, Kanova, Katoro nebo Sipar. Tyto pláže vynikají čistou vodou i okolím, jsou pravidelně udržované a mají kvalitní vybavení. 

Kolem Umagu ale najdete ještě další pláže, neboť zdejší pobřeží je typické výraznou členitostí, která zformovala řadu větších i menších zátok, jež bývají pokryty pískem, oblázky, kamínky nebo uměle upraveny betonem. Většina zdejších pláží má obvykle mělký vstup do vody, a tak láká všechny příznivce bezpečného koupání, neplavce, starší rekreanty a rodiny s malými dětmi.  

Aurora

Aurora je jednou z pláží letoviska Umag. Je oceněna prestižní Modrou vlajkou za kvalitu, čistotu, výbornou údržbu a dostupné služby. Leží asi 2 km od historického centra městečka Umag. Pláž tvoří dvě části – betonovaná, na které lze bezpečně rozložit zapůjčené lehátko a slunečník, a přírodní kamenitá se skalisky, na kterých lze posedávat a smáčet nohy ve vodě nebo rovnou vstoupit do moře. Z betonované sekce vedou do vody schůdky a je zde zbudován i bezbariérový přístup pro handicapované a osoby s pohybovými omezeními. Pod okolo rostoucími stromy lze pohodlně rozložit deku a využít přírodního stínu v horkých letních dnech. K dispozici je venkovní sprcha a šatny. Přítomen také bývá plavčík, který dohlíží na bezpečnost všech rekreantů. Pro děti je připraveno dětské hřiště. V blízkosti pláže se nachází hotel s venkovním bazénem zasazený do lesíka v parkovém stylu s upravenými cestičkami, které vedou až na pláž. 

Katoro 

Zhruba 3,5 km od letoviska Umag leží resort nazvaný exoticky Katoro. Patří k němu i stejnojmenná pláž, která se podobně jako několik dalších pláží v okolí pyšní oceněním Modré vlajky za čistotu a kvalitu. Pláž je rozdělena na několik částí, z nichž každá má jiný povrch, a tak si stačí jen vybrat a usadit se na té, která vám bude nejvíce vyhovovat, ať už to budou oblázky, kameny, skaliska nebo betonové plochy. Díky bezbariérovému přístupu do vody se tu mohou rekreovat i handicapovaní, lidé s pohybovými obtížemi a ocení jej také rodiny s dětmi nebo neplavci. Pro nejmenší je připraveno dětské hřiště. 

Pláž Katoro je výtečně zaopatřena a má svým hostům co nabídnout. Předně jsou to záležitosti praktické, například sprchy, toalety, šatny, pronájem slunečníků a lehátek či přítomnost plavčíka. Co by to ale bylo za vyhlášenou pláž bez zábavy a sportovních aktivit. A tak si během pobytu na pláži Katoro můžete zahrát plážový volejbal, tenis, stolní tenis, sklouznout se na tobogánu, oddat se minigolfu a vodnímu pólu nebo si zkrátka a jednoduše zaplavat nebo zašnorchlovat. V některých plážových sportech se tu dokonce pořádají i soutěže, třeba právě ve jmenovaném plážovém volejbale, takže je možné se zapojit a zasoutěžit si přímo v místě. Díky přítomnosti turistického resortu se naskýtají skvělé možnosti ubytování v několika hotelech či apartmánech. K dispozici jsou též restaurace, kavárny, rychlé občerstvení, venkovní bazén a obchody. 

Laguna Stella Maris

Kompletně vybavená pláž Laguna Stella Maris, oceněná navíc Modrou vlajkou za kvalitu vody i samotné pláže, se nachází asi 2 km od centra letoviska Umag. Patří k nejlepším plážím v okolí a jako taková se může pochlubit opravdu senzačním vybavením a širokými možnostmi relaxace. Pláž Laguna Stella Maris leží v uzavřené zátoce, která vytváří jakousi mořskou lagunu. Od otevřeného moře ji odděluje most, zatímco její břehy s plážemi jsou před veškerým ruchem chráněny stromovím, které současně poskytuje chladivý stín v letních vedrech. Voda je tu čistá a průzračná a vstup do moře pozvolný, tudíž vhodný i pro méně zdatné plavce či neplavce, rodiny s malými dětmi nebo handicapované, kteří se mohou navíc pohybovat i v okolí pláže bez problémů díky zpevněným pěšinám. Povrch pláže je tvořen jednak oblázky a travnatými plochami a jednak dlážděnými sekcemi a skalisky. Návštěvníkům jsou na pláži Laguna Stella Maris k dispozici sprchy, toalety, převlékací kabiny, pronájem lehátek a slunečníků, plavčík a občerstvení. A nesmí samozřejmě chybět ani možnosti sportovního vyžití – plážový volejbal, nafukovací hrad na vodě nebo tobogán. Případně lze také využít hned několika tenisových kurtů v bezprostředním okolí pláže nebo si půjčit jízdní kolo a prozkoumat malebné okolí. 

Kdo vezme s sebou na dovolenou také svého čtyřnohého mazlíčka, může využít části pláže, která je určena právě psům. 

Pláž je dostupná jak pěšky, tak po silnici autem s možností parkování nedaleko pláže, anebo místním MHD. 

Sipar (pláž hotelu Sipar) 

Zhruba 1,5 km od centra Umagu narazíte u čtyřhvězdičkového hotelu Sipar na stejnojmennou pláž, která se může pochlubit jemným písčitým povrchem, dlouhou mělčinou a čistou mořskou vodou. Pro pohodlnější ležení tu byly navíc zbudovány betonové plošiny, kde můžete rozložit zapůjčené lehátko nebo slunečník. K pohodlí návštěvníků přispívá dostupné vybavení, jako jsou převlékací kabiny, sprchy, toalety, občerstvení, obchůdky nebo plavčík. Hned u pláže se do výšky tyčí bohaté stromoví a keře, které vytvářejí příjemný stín. Nechybí ani travnaté plochy, kde lze pohodlně rozložit deku a nerušeně odpočívat pod stromy nebo se opalovat. Pláž Sipar ale rozhodně není jen o lenošení a sladkém nicnedělání. Pokud raději trávíte svou dovolenou aktivněji, můžete si trochu zasportovat, třeba se projet na šlapadle, lodi, vodním skútru nebo na banánu, zahrát si plážový volejbal nebo si zašnorchlovat. Odvážnější jedinci zkusí parasailing a milovníci odpočinkového pohybu si zapůjčí jízdní kolo a vyrazí za poznáním okolí. A protože je pláž Sipar doporučována mimo jiné také rodinám s dětmi, je připraveno dětské hřiště.  

Na pláž se dostanete snadno pěšky, autem (parkoviště je nedaleko) nebo místní MHD. 

Turistická vybavenost, aktivity

Celý Umag a jeho okolí jsou doslova napěchovány ubytovacími zařízeními, neboť tato vysoce atraktivní oblast chorvatské Istrie láká čím dál více turistů, a tak se neustále samotný Umag i nedaleká letoviska rozrůstají. Najdete tu tak širokou škálu možností, kde složit hlavu, od luxusních hotelů přes apartmány a rodinné hotýlky či penziony až po ubytování v soukromí nebo kempy. Raritou letoviska Umag je zdejší cyklistický hotel Sol Garden, který vychází vstříc milovníkům jízdy kolmo. 

Z kempů je největším a nejlépe vybaveným Park Umag, jenž se nachází uprostřed bohaté zeleně asi 9 km od centra letoviska. Pojme až na pět tisícovek návštěvníků a nabízí spoustu zábavy, animačních programů pro děti i pro velké, dětská a sportovní hřiště nebo diskotéku. Dalším je čtyřhvězdičkový kemp Stella Maris s kapacitou necelých 2 tisíce osob. Najdete tu venkovní bazény, restaurace, obchody a další vybavení. To vše pouhé cca 2 km od centra letoviska Umag. A chybět nesmí ani nudistický kemp. Jeden takový se nachází blízko letoviska Savudrija, cca 8 km od Umagu. Jmenuje se Kanegra FKK, je zasazen do zelené přírody a jeho pláž se může pochlubit prestižním oceněním Modré vlajky. 

Co se týče sportu, jsou v Umagu k dispozici snad veškeré letní sportovní aktivity, na které si jen dokážete vzpomenout. Sportem číslo jedna je bezesporu tenis. Však se také Umagu přezdívá „město tenisu“. Kurtů je tu k mání na 60, což je na 13tisícové městečko úctyhodné číslo. Každý rok v červenci tu probíhá chorvatský tenisový turnaj ATP Croatian Open. Z ostatních sportů je to třeba fotbal, golf, minigolf, rybolov, jízda na kole (možnost zapůjčit si tradiční nebo elektrické kolo) a dále celá škála vodních sportů. Díky jachtařské marině ACI Marina Umag, která patří k nejlepším na Jadranu, je v Umagu přáno také příznivcům jachtingu a plavby vůbec. Přístav má zhruba 500 míst ke kotvení a poskytuje služby pro námořníky od možnosti tankování a oprav až po toalety a obchody s potřebami pro jachting. 

Umag ale není jen městem sportu. Je také městem kulturním, a tak si můžete vychutnat jeho společenský život a nasávat příjemnou atmosféru tohoto pestrého přímořského letoviska. Jednou takovou příležitostí budou třeba Rybářské dny, podobně jako je tomu i u jiných chorvatských letovisek. V rámci této události můžete ochutnat rybí speciality, ke kterým neodmyslitelně patří zde vyráběná istrijská vína. Z hudebních festivalů rozhodně neopomeňte akce jako UmagoBlues (hudební festival) nebo Umagination (festival elektronické hudby). Dalším je pak podzimní svátek nazvaný Welldays neboli Dny wellness, v rámci nichž jsou nabízeny hotelové wellness pobyty za zvýhodněných cenových podmínek. 

V Umagu se též dobře najíte. Ať už navštívíte kterékoliv ze stravovacích zařízení, restaurací, barů, kaváren, bister či rychlého občerstvení, vždy najdete něco dobrého na zub. Obzvláště doporučujeme ochutnat istrijskou kuchyni, především těstoviny, mořské plody, ryby, polévky, pokrmy z masa, lanýže, chřest a v neposlední řadě istrijská vína. 

V letovisku Umag natrefíte na několik marketů, kde můžete zakoupit potraviny a další drobnosti, které se mohou na dovolené hodit. A samozřejmě nechybí obchůdky s plážovými a sportovními potřebami nebo suvenýry. 

Noční život v letovisku Umag je soustředěn převážně kolem promenády a přilehlých barů a klubů. 

Výlety v Umagu

Umag má pěkné historické centrum s řadou památek. Dějiny letoviska sice sahají až do antiky, většina pamětihodností ale pochází z doby středověku. Obdivovat tak můžete zbytky středověkých obranných zdí, malebné uličky, kamenné domky a benátské paláce. Stará část města, kde je také umístěna většina památek, byla vystavěna na podlouhlém výběžku, který vystupuje do moře a utváří tak jedinečný romantický obraz s dominantou v podobě vysoké zvonice kostela Nanebevzetí Panny Marie. 

Pokud se vám nebude chtít prozkoumávat letovisko po svých, můžete využít turistického vláčku, který jezdí z resortu Katoro až do centra Umagu. Stihnete tak za kratší čas zhlédnout nejdůležitější zajímavosti a ještě si příjemně odpočinete. 

Nedaleko Umagu se nachází přístavní letovisko Savudrija (cca 7 km) s 36 metrů vysokým majákem opředeným legendami, který patří k nejstarším v Chorvatsku, a dále letovisko Kanegra (cca 7 km), jež leží jen kousek od hranic Chorvatska se Slovinskem. Slovinsko se tedy vedle jmenovaných letovisek může stát vaší další výletní zastávkou. 

Z Umagu můžete dále vyrážet do dalších měst poloostrova Istrie. Jeho vzdálenější končiny vystačí i na celodenní výlet. Za vidění určitě stojí hlavní město Pula (cca 85 km), populární letoviska Poreč (cca 35 km), Rovinj (cca 68 km) a Medulin (cca 90 km), nebo můžete navštívit některá pozoruhodná historická městečka v centrální Istrii, jako např. Buje (cca 13 km), Grožnjan (cca 21 km) nebo Motovun (cca 38 km). 

A jestliže to pořád ještě nebude to pravé, nabízí se ještě Itálie a třeba romantické Benátky (cca 200 km) nebo přístav Terst (cca 47 km). 


Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---