Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ugljan

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Ugljan ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Ugljan, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

V Chorvatsku bývá zvykem, že se název ostrova a jeho hlavní obce většinou shodují. Letovisko Ugljan je ale přesně tou výjimkou, která potvrzuje zavedené pravidlo. Správním centrem ostrova Ugljan je totiž překvapivě obec Preko, která leží asi 10 km právě od letoviska Ugljan. 

Městečko Ugljan je tak jednou z řadových obcí stejnojmenného ostrova. Má zhruba tisícovku obyvatel, disponuje vlastním přístavem a může se pochlubit pěknými písčitými a oblázkovými plážemi. Přestože jde o pohodovou, ničím nerušenou destinaci, skvělá poloha v blízkosti chorvatské pevniny činí z tohoto místa křižovatku mezi oázou klidu a moderní civilizací. Leží totiž téměř přesně naproti Zadaru, hlavnímu městu Severní Dalmácie, a tak zábava, kultura, památky a možností nákupů i zážitků jsou odtud vzdáleny jen asi půlhodinku cesty trajektem. 

Resort Ugljan nebýval vždy prázdninovou destinací. Do své krásy letoviska se postupně přeměnil z malé rybářské a zemědělské vesničky. A tradice těchto oborů zde trvá dodnes. V malebném přístavu tak i dnes spatříte rybáře, jak připlouvají se svými úlovky ke břehu, a při svých procházkách narazíte na vinice a olivové hájky, které jsou téměř všudypřítomné a stále opečovávané místními. 

Jste-li milovníky klidu a pohody, nepotřebujete k relaxaci luxusní hotely ani bujarou zábavu a rádi trávíte čas dovolené na malebných plážích či objevováním přírodních a kulturních zajímavostí, je letovisko Ugljan stvořeno právě pro vás. 

Pláže v letovisku Ugljan

V letovisku Ugljan najdeme několik pěkných písečných pláží s pozvolným vstupem do vody:

Ugljan

Mostir

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

V letovisku Ugljan najdeme jeden jediný hotel a řadu soukromých nemovitostí, které si lze pronajmout od jejich vlastníků, ať to jsou prázdninové vilky, apartmány nebo pokoje. V okolí do cca 2 kilometrů se nachází také pár menších kempů. 

Stravování, restaurace

Letovisko Ugljan má pro své návštěvníky připraveno několik restaurací a konob, kde si pochutnáte především na plodech moře a rybách, ale najde se i něco pro příznivce kontinentální stravy, jako steaky, těstoviny, saláty, ale také výborné sladké zákusky. 

Pohybové aktivity, sport

Na plážích letoviska Ugljan se můžete oddávat klasickým dovolenkovým aktivitám, jako je plavání, šnorchlování či potápění. Vzhledem k tomu, že má obec svůj vlastní přístav, nabízí se možnost jachtingu a plavby. Dobrodružnější povahy si zas mohou vyzkoušet třeba podmořský rybolov. Při pobřeží pak můžete vyrazit na krásné dlouhé procházky kolem nekonečné mořské hladiny. 

Výlety v letovisku Ugljan

Ještě před tím, než vyrazíte za poznáváním dalších míst ostrova, doporučujeme zastavit se na chviličku přímo v letovisku Ugljan a prohlédnout si zdejší památky. Dominantou je františkánský klášter sv. Jeronýma z 15. století, který leží přímo u jedné z pláží nedaleko přístavu. Jeho prohlídku – i když jen zvenčí, neboť není zpřístupněn veřejnosti – můžete spojit s příjemným koupáním na pláži a kochat se pohledem na něj přímo z pohodlí deky nebo lehátka. V samotném městečku Ugljan narazíte na několik starých šlechtických domů a v okolí letoviska si pak můžete prohlédnout ruiny rané křesťanské baziliky nebo antických staveb z doby osídlení Římany.

Další vaše kroky mohou vést do nedalekých letovisek, jako je Preko (cca 10 km), hlavní obec ostrova, letovisko Sutomišćica (cca 8 km), které leží při cestě do Preka, anebo o něco vzdálenější Kukljica (cca 18 km).

Vzhledem k tomu, že je ostrov Ugljan propojen mostem se sousedícím ostrovem Pašman, příležitost k výletu se doslova nabízí. Letovisko Ugljan dokonce leží přímo na silniční komunikaci, která vede až k mostu a která pokračuje dále až na Pašman. Doprava tedy nemůže být snadnější – stačí cca 20 minut jízdy autem a jste na úplně jiném ostrově. 

Pokud jde o další ostrovy a ostrůvky v okolí, z ugljanského přístavu se jednoduše dostanete na větší Dugi otok nebo menší Rivanj a Iž. Z nedaleké obce Preko můžete zase vyrazit na zalesněný ostrůveček Ošljak nebo zelený ostrůvek Galovac (Školjić), na kterém se navíc ukrývá  františkánský klášter s kostelem z 15. století. 

A samozřejmě ve výčtu výletních destinací dostupných z letoviska Ugljan nesmí chybět Zadar, hlavní město Severní Dalmácie, kam se můžete vydat z přístavu nedaleké obce Preko, odkud vyrážejí do Zadaru pravidelné trajektové linky. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---