Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Tkon

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Tkon, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Menší letovisko Tkon, v němž je turistika zatím ještě na vzestupu, patří k vzácným místům, kde si můžete užít jednoduchou, zcela poklidnou dovolenou mimo rušné destinace. Přitom se neochudíte ani o nádherné písčité pláže, krásně čisté moře ani o klasické dovolenkové zážitky. A k vašemu rozhodnutí strávit volno právě tady mohou přispět také výhodné ceny ubytování, které jsou zde nižší než jinde v Chorvatsku. 

Rybářská víska Tkon se nachází spolu s deseti dalšími pašmanskými obcemi na východním pobřeží ostrova Pašman, samotný Tkon pak v jeho jižní části, dokonce je nejjižněji položenou obcí ostrova. V letovisku žije necelá tisícovka obyvatel. Ti se zabývají převážně zemědělstvím, zejména pak pěstováním vinné révy a oliv, ale samozřejmě je mezi nimi i spousta rybářů a sběračů škeblí. V posledních letech se začínají více a více věnovat také poskytování služeb v cestovním ruchu. 

Podnebí na ostrově Pašman a potažmo v letovisku Tkon je středomořské. V létě tu tedy vládne typické prázdninové počasí, ideální k vodním radovánkám, pěší turistice a dalším aktivitám. A není to zdaleka jen člověk, kterému takové klima prospívá. Daří se zde také zvířatům a především rostlinstvu, které na Pašmanu vytváří vůbec nejzelenější vegetaci ze všech chorvatských ostrovů. 

A co víc, Tkon má ještě jednu velkou výhodu – je snadno dostupný jak z pevniny, a to díky pravidelným trajektovým linkám, které pendlují mezi Tkonem a Biogradem na moru, tak z vedlejšího ostrova Ugljan, odkud se sem dostanete jednoduše po silnici, jež oba ostrovy propojuje. 

Pláže v letovisku Tkon

V letovisku Tkon je k dispozici několik pláží, většinou písečných či oblázkových, navíc obklopených zelenou vegetací. Mají obvykle mělký vstup do vody, který potěší zejména rodiny s malými dětmi a méně zkušené plavce. A co hlavně – všechny pláže se mohou pochlubit velmi čistou mořskou vodou, neboť zde působí proudy, jež vodu pročišťují a neustále přivádějí čerstvou, tedy křišťálově průzračnou. 

Sovinje 

Další pláže

Pokud by pláže v samotném Tkonu nedostačovaly, máte na výběr z dalších mnoha pláží, plážiček a zátok kolem celého východního a severního pobřeží ostrova Pašman. Jsou jimi například: Vrluje (cca 0,5 km od centra Tkonu), Plažine (asi 1,5 km od centra) nebo Ugrinici (cca 2,5 km od centra).

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

Resort Tkon zatím ještě nepatří k masově vyhledávaným destinacím, a tak tu nečekejte žádné velké hotelové komplexy. Návštěvníci se nejčastěji ubytovávají v soukromých apartmánech nebo prázdninových vilkách. Využít lze i některého ze zdejších kempů. Tím nejznámějším je tříhvězdičkový naturistický kemp Sovinje, který se nachází asi 2 km od centra letoviska a pojme kolem dvou stovek hostů. Jeho lákadlem číslo jedna je čistá písečná pláž, dále pak krásné prostředí v blízkosti borovicových lesů a samozřejmě vybavení, které sestává ze sportovišť (plážový volejbal, stolní tenis, basketbal, pronájem lodí a jízdních kol), sociálních i stravovacích zařízení a řady služeb. 

Stravování, restaurace, nákupy, služby

Přestože patří Tkon obecně k menším letoviskům, nemusíte se bát, že byste zůstali o hladu nebo neochutnali něco z místní kuchyně. V resortu najdete hned několik restaurací a hospůdek, postrádat nebudete ani bary, cukrárny a kavárny. Na jídelním lístku takzvaných konob, tedy tradičních místních taveren, najdete středomořské pokrmy, které se převážně skládají ze surovin zdejší provenience – jde především o ryby, mořské plody, skopové maso, sýry, ale také vlastní zeleninu vypěstovanou na domácí zahrádce. Nezřídka se setkáte s lahodnými přírodními dochucovadly jako je olivový olej nebo bylinky pocházející přímo z ostrova Pašman. Co si ale rozhodně nesmíte nechat ujít, jsou dvě věci: sušený pršut, který je vysoušen speciálním způsobem pomocí větru bora, a  jedinečné místní škeble “kunjka”, které jinde nejsou k mání. Pokud experimentovat nechcete nebo zkrátka preferujete kontinentální stravu, určitě si pochutnáte i na steaku nebo pizze. Nejlepší restaurace najdete kolem přístavu. 

V letovisku Pašman si můžete základní potraviny a předměty denní potřeby nakoupit v minimarketu nebo na tržišti. Za většími nákupy už ale musíte vyrazit do Zadaru (cca 33 km), kde najdete velké supermarkety a nákupní centra. 

Pohybové aktivity, sport

Vzhledem k tomu, že Tkon leží u pobřeží a má pěkné pláže, nabízí se množství aktivit spojených s vodou a pobytem na pláži, jako je plavání, šnorchlování, jogging, plážový volejbal, plavba a další. To ale zdaleka není všechno. Na druhé straně je tu totiž celý ostrov a jeho krásná příroda a památky, které můžete důkladně prozkoumat při pěších túrách nebo na kole. Vytyčit si můžete tři zajímavé cíle...  

Prvním je pevnost Pustograd, respektive její ruiny, které se dochovaly ze 6. století na  Pustogradském vrchu. Tento zelený kopec najdete v jižní části ostrova nad zátokou Zaklopica, v níž bývá během sezóny otevřena restaurace. Samotná stavba pevnosti, kterou tvoří kamenné obvodové zdivo se střílnami, je chráněnou chorvatskou památkou. Od pevnosti se navíc naskýtá krásný výhled do krajiny a na moře. Stezka začíná přímo v letovisku Tkon, je opatřena značkami a její délka je cca 4 km, což vychází na cca 50 minut chůze.

Druhým bodem, který by neměl chybět na seznamu výletů, je vyhlídka zvaná Straža, jež se nachází na vrcholu kamenitého kopce. K vyhlídce vede značená stezka přímo z Tkonu a její zdolání zabere necelou hodinku chůze. Odměnou za výšlap vám bude dechberoucí výhled do malebného okolí. Vyhlídka je navíc zajímavá tím, že je celá vystavěna z kamene, stojí na čtyřech kamenných nohách a zdobí ji oranžová stříška. Tento typ vyhlídky jen tak někde neuvidíte. 

A konečně třetím místem, kam stojí za to se vypravit, je Ugrinića Dvori. Za tímto zvláštním názvem se skrývá tak trochu strašidelná kamenná pevnost. Jde o mohutnou dvoupatrovou stavbu z velkých kamenů s hluboce zaříznutým vchodem, který díky tmavému stínu navozuje dojem tajemna. Budova pochází z 16. století a je chráněnou památkou. Součástí pevnosti je kuchyň, obytné a pracovní prostory, ale i křesťanský oltář. K pamětihodnosti se dostanete stezkou buď po svých, nebo na bicyklu přímo z letoviska Tkon. Cesta je dlouhá necelých 5 kilometrů. 

Kultura, zábava

Na ostrov Pašman se nejezdí primárně za zábavou, jako je tomu u některých vyhlášených destinací, přesto se tu nudit rozhodně nebudete. Nepůjde však o zábavu soustředěnou v nočních klubech či na diskotékách, neboť ty tady jednoduše nejsou. Určitě ale můžete například posedět v baru v centru obce či u pláže a dát si lahodný nápoj nebo něco k snědku. 

Během měsíce července se stanete svědky každoročního závodu plachetnic a člunů, tedy události zvané Regata Dir po konalu. Jde o sportovní klání, při kterém se utkají místní plavidla v Pašmanském kanálu. Po náročném výkonu následuje zasloužená oslava s hudbou a dobrým jídlem. 

A stejně jako je tomu ve většině chorvatských ostrovních obcí, i ve Tkonu vzdávají místní lidé hold moři a darům, které jim pravidelně poskytuje. A tak můžete společně se starousedlíky zažít nostalgické Rybářské noci, které se konají vždy 15. srpna již od 80. let minulého století. Součástí jsou ochutnávky, soutěže, tomboly nebo společenské hry. Okusit při této příležitosti můžete samozřejmě ryby a mořské plody, jako jsou škeble, mušle a podobně, ale také lahodné zdejší víno. K příjemnému gastronomickému zážitku vám navíc zahraje tradiční živá hudba. 

Bude-li vám při pobytu ve Tkonu chybět noční veselí, nemusíte truchlit. Stačí vyrazit do nedalekého Zadaru (cca 33 km), kde se zábavy nabízí doslova přehršel – najdete tam spoustu barů, diskoték a dalších nočních podniků, které vás budou bavit až do brzkého rána.

Výlety v letovisku Tkon

Než opustíte letovisko Tkon, prohlédněte si nejprve zdejší památky a zajímavosti, mezi nimi například farní kostel sv. Tomáše a kostel Panny Marie Sedmibolestné, oba z 18. století, nebo kostel sv. Antonína ze 17. století. 

Vůbec nejzajímavější památkou Tkonu je ale bezesporu benediktinský klášter, který je častým cílem výletů. Klášter je zasvěcen svatým Kosmovi a Damiánovi, pochází z 12. a 14. století a je jediným klášterem svého druhu v celém Chorvatsku. Dostanete se sem nejlépe autem po silnici, která vede z nedaleké obce Ugrinići. Samotný klášter se nachází na vrchu Ćokovac, odkud se vám naskytne úžasný výhled na letovisko Tkon, protilehlý resort Biograd na moru a samozřejmě moře. Uvnitř budovy vás zaujmou dobové sochy, krucifixy a další artefakty. A v neposlední řadě můžete obdivovat také původní knihy a texty psané hlaholicí, jež jsou dokladem toho, že byl klášter v minulosti významným centrem hlaholské literatury a písemnictví. Navíc málo se ví, že právě toto místo je historicky provázáno s českými zeměmi. Sám král a císař Karel IV. totiž navštívil roku 1337 Chorvatsko, konkrétně městečko Senj, kde poznal zdejší hlaholskou kulturu a bohoslužby a rozhodl se přizvat hlaholské mnichy do Prahy.

Po návštěvě kláštera se vám otevírají další široké možnosti výletů. Začněme nejprve na samotném ostrově Pašman. V malém městečku Kraj, vzdáleném asi 3,5 km severovýchodně od Tkonu, si můžete prohlédnout františkánský klášter ze 14. století s muzeem a vzácnými obrazy. Zavítat můžete také do hlavního městečka Pašman. 

Rozhodnete-li se posléze vyrazit i mimo ostrov, určitě si nenechte ujít letovisko Biograd na moru (cca 1,5 námořních mil), které se nachází na protilehlé pevnině a kam se dostanete pravidelnou trajektovou linkou po asi 20 minutách cesty. Dále můžete pokračovat třeba do Zadaru (cca 33 km), Šibeniku (cca 50 km), Primoštenu (cca 70 km), Trogiru (cca 112 km) nebo Splitu (cca 140 km). 

Z Tkonu se snadno dopravíte na vedlejší ostrov Ugljan, s kterým je Pašman propojen mostem. Lze tedy vyrazit po zdejší silniční komunikaci a po necelých 20 kilometrech jste na úplně jiném ostrově, aniž byste smočili prst u nohy. 

Díky skvělé poloze ostrova Pašman je možné navštívit několik národních či přírodních parků, jako je Vranské jezero (cca 14 km), vodopády na řece Krka (cca 60 km), horský park Paklenica (cca 69 km), Přírodní park Telašćica na ostrově Dugi otok (cca 67 km) nebo Kornatské ostrovy, kam se dostanete pouze lodí. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---