Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Tisno

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Murter ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Tisno, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Pobřežní vísku Tisno bychom mohli bez nadsázky nazvat bránou ostrova Murter, neboť právě tady se nachází zvedací most, který propojuje ostrov s chorvatskou pevninou ležící na protilehlé straně Murterského průlivu. Navíc je obec rozprostřena na obou stranách mořské úžiny, tedy jak na samotném ostrově, kde najdeme staré historické město, tak na pevnině, kde vyrostla moderní část s novými ubytovacími kapacitami. K nové zástavbě patří i již zmíněný most, jenž nahradil ten původní, který nedostačoval dnešním standardům. V současnosti je jeho mostní konstrukce sama o sobě atrakcí a láká turisty všech věkových kategorií. Ti se mohou dvakrát denně těšit pohledem na jeho dlouhé modré rameno, které se zdvihne vysoko nad hladinu, aby nechalo proplout lodě a jachty převyšující jeho podhled.  

Tisno však není jen dopravní spojkou mezi ostrovem a pevninou, ale také příjemným prázdninovým letoviskem, které se z kdysi nepříliš vzhledné vesnice v posledních letech proměnilo v atraktivní místo letní dovolené. Najdete tu pěkné pláže, ubytování různého typu, sportovní vyžití i možnost vyrážet odtud na zajímavé výlety. 

V obci žije trvale zhruba 1 500 obyvatel, kteří se živí nejen službami v cestovním ruchu a poskytováním ubytování, ale také rybolovem nebo pěstováním vinné révy, olivovníků a zeleniny. 

Pláže v letovisku Tisno

Jazine

Sveti Andrija

Turistická vybavenost, aktivity

V obci Tisno najdete ubytování všech kategorií, tedy jak hotely, tak apartmány, soukromé pokoje a kempy. A tak si stačí jen vybrat, která z uvedených variant bude vyhovovat právě vašim potřebám, preferencím a finančním možnostem. Je však dobré vědět, že nejvíce ubytovacích zařízení je k dispozici v pevninské části městečka, kde se nachází novější stavby přizpůsobené modernímu cestovnímu ruchu. 

Jste-li sportovně založení, máte právě v letovisku Tisno báječnou příležitost rozpohybovat tělo při řadě sportů, jako je tenis, stolní tenis, plážový volejbal, minigolf, potápění, šnorchlování, plavání, rybolov, jachting, pěší turistika nebo jízda na kole. 

Pokud vás oslovuje spíše kultura a umění než sport, budou se vám určitě líbit místní kulturní akce.  A oblíbené jsou také ukázky tradic, které stále přežívají díky zdejším starousedlíkům. Ti každoročně připravují například karneval, tradiční velikonoční snídani pod širým nebem, květnové oslavy svátku Panny Marie, červencové Bramborové dny, srpnové oslí dostihy nebo Tisnovské léto během letních měsíců. To ale zdaleka není všechno. Během celé letní sezóny se konají četná hudební vystoupení, koncerty, prodejní trhy a dokonce i několik festivalů elektronické hudby. 

Výlety v letovisku Tisno

Přímo v letovisku Tisno narazíte při procházkách na kostel Ducha Svatého a kostel sv. Rocha, dále na křížovou cestu a archeologické naleziště z období starověku, tedy z 2. až 5. století našeho letopočtu.  

Chcete-li vyrazit na obhlídku ostrova, vydejte se do ostatních letovisek Murteru: hlavního města Murter (cca 8 km), do Jezery (pěšky necelé 2 km) nebo Betiny (cca 7 km automobilem, cca 6 km krásnou procházkou po nové promenádě podél břehů ostrova).

Pokud budete trávit dovolenou v letovisku Tisno, vyhraďte si jeden den na výlet do Národního parku Kornatské ostrovy. Pravidelné výletní lodě vyrážejí z hlavního města Murteru a zavezou vás k jedinečnému přírodnímu pokladu v podobě téměř 150 ostrovů, které zdobí mořskou hladinu Jaderského moře asi 7,5 námořních mil od ostrova Murter.

Nemusíte ale zůstávat jen v bezprostředním okolí letoviska ani na samotném ostrově. Hezký výlet si můžete udělat také na pevninu, třeba navštívit známé letovisko Šibenik (cca 28 km) nebo zajet do hlavního města Severní Dalmácie Zadaru (cca 60 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---