Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Tar

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Tar, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Menší obec Tar, která se nachází kousek od západního pobřeží Istrijského poloostrova a většího letoviska Poreč směrem do vnitrozemí, sice není nijak rozlehlá, přesto je dnes plnohodnotným rekreačním centrem pro všechny věkové kategorie. Avšak v o trochu klidnějším prostředí. Je tomu tak díky geografickému umístění mezi většími letovisky, zároveň však dostatečně daleko od nejvíce turisticky exponovaných oblastí a pláží. 

Městečko Tar leží v pěkné zalesněné krajině jen kousíček od čistých břehů Jaderského moře. Terén kolem obce Taru, která se rozprostírá nad údolím říčky Mirny, je převážně nížinatý, sama obec ale shlíží na lesíky a pobřeží z mírné vyvýšeniny v asi 110 metrech nad mořem. V obci žije pouhých zhruba osm stovek stálých obyvatel, kteří se vedle zemědělství živí také poskytováním služeb v cestovním ruchu a turistice.    

Pláže v Taru

Tar neleží bezprostředně u pobřeží, nemá k němu ale daleko. Jen kousek od městečka se rozprostírá pěkné pobřeží s kvalitními plážemi na poloostrůvku Lanterna. Břehy jsou tu vystlané kamínky a oblázky a místy také uměle zbudovanými rovnými povrchy z betonu. Nejdůležitější je ale to, že hned několik zdejších pláží bylo oceněno tzv. Modrou vlajkou, takže kvalita je jistojistě zaručena. Jsou jimi tyto: 

Viz pláže Crnika, Galeb a Valeta v textu o letovisku Poreč. 

Turistická vybavenost, aktivity

Co se týče ubytování, navazuje Tar společně s nedalekou Lanternou na porečskou aglomeraci, a tak se zde můžeme setkat s opravdu dobře vybavenými zařízeními, v nichž nechybí bazény, restaurace a další příslušenství a služby. Přímo v samotném Taru se ubytování soustředí spíše do skromnějších apartmánů a pokojů v soukromí. Na poloostrůvku Lanterna si už ale můžete dopřát plného komfortu ve čtyřhvězdičkovém hotelu Valamar Club Tamaris nebo se ke spánku uložit ve velkých apartmánových komplexech jako Lanterna nebo Valamar Tamaris Residence. Dohromady mají tato zařízení dokonce kapacitu několik tisíc lůžek, takže opravdu je z čeho vybírat. Méně nároční návštěvníci pak mohou zvolit pobyt v kempu, které jsou tu hned dva, přičemž jeden z nich – kemp Solaris – se s apartmány stejného jména specializuje na příznivce naturismu. 

Sem tam se během léta můžete v Taru zúčastnit příležitostných koncertů vážné hudby v kostele sv. Martina, za další zábavou ale musíte vyrazit do nedalekého letoviska Poreč nebo do Novigradu, kde je možností kulturního vyžití nachystáno mnohem více. Případně stačí i blízký poloostrůvek Lanterna, kde se o volný čas rekreantů starají hotely s vlastním programem. 

Velice populární aktivitou na celé Istrii, letovisko Tar nevyjímaje, je bezesporu cyklistika, která tu má skvělé podmínky – krásnou přírodu, různorodou krajinu a spoustu cyklostezek s rozlišnou obtížností. Především v poloostrovní části Lanterna můžete využít řady možností, jak protáhnout tělo, ať už na suchu (plážový volejbal, minigolf, tenis, stolní tenis, fotbal, basketbal, badminton, jezdectví), na či ve vodě (vodní lyžování, windsurfing, potápění, šnorchlování, plavba, jachting), anebo ve vzduchu (paragliding). 

V Taru, respektive ve stejnojmenné zátoce pod ním, si můžete odskočit na výborný oběd nebo večeři do rybí restaurace, která má v místě výbornou pověst díky senzační kuchyni inspirované tradičními recepturami a používání čerstvých kvalitních surovin. Za dalšími gastronomickými slastmi, případně nákupy musíte vyjet do oblasti Lanterna, kde čekají restaurace, kavárny, cukrárny a obchůdky s různým zbožím. 

Výlety v Taru

V samotném Taru je k vidění barokní kostel sv. Martina z 19. století, jenž byl zbudován na místě svého středověkého předchůdce. Krom dalšího kostela sv. Michala Archanděla si pak lze ještě v okolí Taru všimnout zřícenin několika křesťanských a antických staveb, ale i opevnění a starověkých sídlišť původních ilyrských kmenů. 

Tar má výtečnou strategickou polohu – leží zhruba uprostřed západního pobřeží Istrie, takže se může stát vaší startovací čárou při toulkách a poznávání celého Istrijského poloostrova. Začít je možné takříkajíc za humny, a to v sousední vesničce Vabriga ležící asi 1,5 km od Taru. Je to malebná obec s výrazným kostelíkem a typickou istrijskou architekturou v bohaté zeleni okolních lesů. Dále se vypravte do letoviska Novigrad (cca 8 km) a do většího resortu Poreč, který leží pouhých 10 km a do jehož teritoria se Tar řadí. 

Pokud máte s sebou na dovolené potomstvo, vezměte jej do jednoho ze dvou nedalekých akvaparků: Istralandia (cca 13 km) a Aquacolours (cca 13 km). 

Směrem do vnitrozemí můžete zavítat do některého z historických městeček centrální Istrie, jako je Motovun (cca 23,5 km), Grožnjan (cca 25 km) nebo Oprtalj (cca 33,5 km). 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---