Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sveti Juraj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sveti Juraj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Hory, moře, pohoda, klid a pomalé životní tempo. Skoro jako by toto místo ani nepatřilo do uspěchané moderní doby. To je jinými slovy Sveti Juraj, malá víska s přístavištěm na Chorvatském přímoří nedaleko většího přístavu Senj. Zdejší obyvatelé, kterých tu trvale žije kolem pouhé tisícovky, se stále věnují tradičním odvětvím jako je rybolov nebo zemědělství, čím dál více ale přecházejí také k cestovnímu ruchu a starají se o příchozí návštěvníky. Sveti Juraj se tak pomaličku mění v nevelké letovisko se skromnější nabídkou služeb, zato ale může nabídnout příjemnou oddechovou atmosféru mimo rušné resorty, široké možnosti výletů do přírody, do hor i na moře a v neposlední řadě pěkné koupání.  

Pláže v letovisku Sveti Juraj

Viz podrobný popis pláží Kalić a Ujča

Turistická vybavenost, aktivity

Z velikosti vesničky Sveti Juraj lze dovodit i šíři ubytovacích možností. Ty jsou sice skromnější, ale plně dostačující jako základ pro nenáročnou dovolenou. Veškeré ubytovací kapacity jsou soustředěny do soukromých apartmánů a pokojů, eventuálně můžete využít dvou autokempů v okolí, kterými jsou Eurokemp Rača a kemp Ujča.

V letovisku funguje menší přístav. Z betonového mola nebo z venkovních zahrádek okolních restaurací můžete pozorovat jeho cvrkot a užívat si pěkného výhledu na celou zátoku.

Jestliže ale sezení není pro vás a raději byste udělali něco víc pro své zdraví, vydejte se do hor. Příležitostí je k tomu nespočet. A právě Sveti Juraj vám při tom skvěle poslouží jako startovací bod výletů za horskou turistikou nebo za dobrodružným lezením po skalách nedalekého Velebitu.

Výlety v letovisku Sveti Juraj

Nejbližším větším resortem v okolí Sveti Juraj je Senj, přístav vzdálený necelých 10 km, odkud vyrážejí trajekty na ostrovy Krk a Rab a odkud se dá dále pokračovat na další zajímavá místa chorvatského pobřeží i vnitrozemí. V samotném městě Senj si můžete prohlédnout řadu pěkných historických památek včetně impozantní středověké tvrze na zalesněném kopečku nad přístavem.

Na již zmíněný ostrov Rab se nedostanete pouze ze Senj, ale také krátkou cestou trajektem z letoviska Jablanac, které leží asi 32 km od Sveti Juraj. Pokud se na chvíli zastavíte i v Jablanacu, určitě oceníte jeho nádherný přístav v menší zátoce lemovaný historickými domky a horstvem v pozadí.

Ze Sveti Juraj se po cca 25 kilometrech jižním směrem dostanete až do Národního parku Severní Velebit s impozantními scenériemi, které se vám naskytnou až poté, co vystoupáte do patřičných výšek. Pohled na horskou krajinu jako z malovaných obrázků se stane nezapomenutelným zážitkem.

Jestliže byste se chtěli seznámit se starobylými stavbami původních zdejších obyvatel, můžete tak učinit nedaleko Sveti Juraj na několika archeologických nalezištích z doby pravěku, starověku a středověku. Jedna ze zřícenin – kláštera sv. Jiří – připomíná vznik jména obce Sveti Juraj.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---