Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sveti Filip i Jakov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sveti Filip i Jakov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Květinová oáza rozprostírající se zhruba na půli cesty mezi Šibenikem a Zadarem a jen pár kilometrů od Biogradu na moru – tak by se dalo stručně charakterizovat letovisko se zvláštním názvem Sveti Filip i Jakov (Svatý Filip a Jakub), které bylo již v 15. století pojmenováno po zdejším kostele vystavěném právě na počest těchto dvou světců. 

Sveti Filip i Jakov je resort sice menší co do velikosti a poměrně skromný co do nabídky služeb, zato ale o to bohatší svou atraktivností a jedinečnou, příjemně živou atmosférou. K té přispívají zejména místní obyvatelé, kteří jsou známí svou pohostinností a kteří se vedle cestovního ruchu stále ještě zabývají i tradičními obory, jako je pěstování plodin, zejména ovoce, zeleniny a vinné révy. Žije jich tu zhruba 4,5 tisíce. Celkový počet lidí v letovisku se ale pochopitelně během léta výrazně zvýší díky rok od roku stoupající návštěvnosti. 

A co vlastně nejvíce láká rekreanty vedle květin a atmosféry? Do letoviska Sveti Filip i Jakov se jezdí především za krásným koupáním na malebných plážích a za příjemným odpočinkem v hezkém prostředí. Mnozí návštěvníci využívají letovisko i jako výchozí bod nejrůznějších výletů na okolní ostrovy, po chorvatském přímoří nebo do vnitrozemí. 

Pláže v letovisku Sveti Filip i Jakov

Iza Banja

Croatia       

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

V obci Sv. Filip i Jakov, která rozhodně není v cestovním ruchu žádným nováčkem, najdeme širokou škálu možností, kde se ubytovat. Záleží už jen na vašich preferencích, který typ zvolíte, jestli to bude jeden ze čtyř hotelů, prázdninový apartmán nebo jeden z kempů v okolí.  

Pohybové aktivity, sport

Nejvíce pohybových aktivit, které je možné provozovat v letovisku Sv. Filip i Jakov, se pochopitelně váže k mořskému pobřeží, ať už jde o klasické dovolenkové aktivity, jako je plavání, vodní pólo, plážový volejbal, potápění a projížďka na nejrůznějších plavidlech (motorový člun, kajak, kanoe, šlapadlo), anebo sportovní činnosti typu jachting a windsurfing. Krom nich si díky turistickým komplexům, které disponují příslušným vybavením a sportovišti, zahrajete třeba tenis, a to jak ten tradiční, tak stolní. 

Pokud naopak nejste vyloženě sportovní typy, ale máte rádi třeba procházky nebo vás baví jízda na kole, využijte zdejších stezek. Na jedné z nich natrefíte dokonce na rozhlednu s nádherným výhledem po širém okolí letoviska. 

Stravování, restaurace, nákupy a další služby

V restauracích a tavernách letoviska Sv. Filip i Jakov, z nichž většina se nachází přímo u pobřeží a kolem promenády, poznáte pravou chorvatskou pohostinnost, živou „hospodskou“ atmosféru a lásku k jídlu. Ochutnat přitom můžete buď tradiční dalmátskou kuchyni, která sestává hlavně z ryb a mořských plodů, nebo zůstat u známějších kontinentálních pokrmů, jež také najdete na jídelních lístcích zdejších gastronomických zařízení. Nechybí tu ani pizzerie nebo kavárny. 

V letovisku Sv. Filip i Jakov si nakoupíte pouze v menších obchůdcích, případně na trhu. Je zde i supermarket, pekařství a lékárna. A samozřejmě nesmějí chybět finanční služby v podobě směnárny či bankomatu. Více možností nákupů včetně obchodů s širší nabídkou sortimentu a nákupních center už však musíte hledat dále od resortu – nejblíže je hlavní město Severní Dalmácie Zadar, která je vzdáleno asi 26 kilometrů. 

Kultura, zábava 

Vzhledem k tomu, že je městečko Sv. Filip i Jakov přirovnáváno ke květinové oáze, je zcela zřejmé, že právě květiny mají pro obec velký význam. Proto je jim věnován samostatný Květinový festival, který je pořádán každoročně v dubnu. V tento jarní čas se zdejší přímořská promenáda mění v koberec pestrobarevných květů a vystavovatelé tu představují zajímavé květiny ze svých zahrad a skleníků. Této pozoruhodné akce se obvykle účastí i žáci místních škol, kteří tak mají jedinečnou příležitost pochlubit se svými květinovými výpěstky. 

Další akce už patří létu, ať jde o hudební, náboženské, gastronomické, sportovní či dokonce filmové události, které se konají převážně v červenci a srpnu. Z těch nejzajímavějších jmenujme například srpnovou oslavu svátku sv. Rocha, který je patronem letoviska a na jehož počest se pořádá procesí městečkem a mše, zatímco večer následuje Filipjanska noć s ochutnávkou místních lahůdek a slavnostním ohňostrojem. 

O zábavu se starají též některé místní hotely, kavárny a bary, které mají pro hosty připraven vlastní program. 

Výlety v letovisku Sveti Filip i Jakov

Letovisko Sv. Filip i Jakov má na seznamu svých lákadel mnoho pěkných a zajímavých míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Než tedy resort opustíte, vydejte se nejprve prozkoumat jeho krásy, ať už přírodní, historické nebo kulturní. Ujít si nenechte především kostel sv. Michala, který byl před svou přestavbou z gotického svatostánku na barokní zasvěcen svatému Filipu a Jakubovi (Sveti Filip i Jakov), po nichž je letovisko pojmenováno. Projděte se uličkami a kolem pobřeží a nasajte atmosféru dýchající historií. Poté už se můžete vydat dále... 

Jednou z mnoha předností letoviska Sveti Filip i Jakov je jeho výtečná poloha, která umožňuje pořádat pěkné výlety, aniž byste museli trávit příliš času samotným přesunem. Například do nejbližšího oblíbeného letoviska Biograd na moru dojdete klidně i pěšky příjemnou procházkou, neboť jde o pouhé cca 4 km vzdálenou obec. Ještě blíže leží leží Turanj (cca 2 km severozápadně), o něco dále pak Pakoštane (cca 10 km jihovýchodně). Vzhledem k tomu, že letovisko Sv. Filip i Jakov leží přímo na Jadranské magistrále, která se vine podél pobřeží od Šibeniku (cca 50 km) až po Zadar (cca 26 km) a dále do chorvatského vnitrozemí, můžete navštívit nepřeberné množství letovisek, městeček, pláží a památek, které se nacházejí v blízkosti této důležité komunikace. 

V místních agenturách lze zakoupit organizované zájezdy, které se zaměřují především na přírodní zajímavosti. Navštívit tak můžete třeba Vranské jezero (cca 12 km) nebo Národní park Kornatské ostrovy, k nimž se dostanete pouze lodí. Dále se můžete zajet podívat na vodopády v Národním parku Krka (cca 58 km) nebo na vzdálenější Plitvická jezera (cca 164 km).

A v neposlední řadě je možné vyrazit na nedaleké ostrovy, které jsou doslova rozesety po celém okolí letoviska Sv. Filip i Jakov. Nejblíže je Pašman, ten leží přímo naproti resortu, o něco dále pak Dugi otok, Ulgjan, Iž nebo Murter. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---