Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sutomišćica

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Ugljan ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sutomišćica, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malá, ospalá, téměř zapomenutá vesnička na severovýchodním pobřeží ostrova Ugljan – to je Sutomišćica, jedno z mála letovisek, kam ještě nepronikla organizovaná turistika, tak jak ji můžeme zažít na mnoha místech Chorvatska. Naproti tomu v Sutomišćici můžete dosyta vychutnávat klidu daleko od ruchu velkoměst a nadupaných resortů, a to přesto, že jde o odlehlost poněkud zdánlivou –  krátká půlhodinová projížďka trajektem z cca 3 km vzdáleného přístavu Preko vás totiž dělí od Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, kde je hodně k vidění a kde čeká spousta zábavy, kultury i nákupů, pokud na ně zrovna dostanete chuť.

Život obce Sutomišćica s pouhými cca 400 obyvateli se převážně odehrává kolem malého přístavu, kde se potkávají místní s jachtaři a příchozími výletníky, ale také s rekreanty, kteří jsou v obci ubytovaní a tráví zde svou dovolenou. Procházka po pěkné promenádě kolem ukotvených lodí a jachet má navíc nezapomenutelnou přímořskou atmosféru, obzvláště pak po setmění. Zpestřením se stane i návštěva příjemné hospůdky nebo baru, kde se můžete občerstvit a dát si něco dobrého k jídlu a pití. V letovisku nechybí samozřejmě ani pláže, které lákají ke slunění a koupání. 

A pokud by na vás bylo klidu už trochu moc a začali jste se nudit, využijte toho, že je Sutomišćica skvělým výchozím bodem, odkud se dá vyrážet na zajímavé výlety za poznáním i zábavou. 

Pláže v letovisku Sutomišćica

Sutomišćica

Sutomišćica 2

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

Vzhledem k tomu, že je Sutomišćica velmi komorní resort, dosud neobjevený masovým turismem, nenajdete tu žádné hotely ani penziony. Veškeré ubytování je soustředěno v soukromých apartmánech a pokojích k pronájmu. 

Stravování, restaurace, nákupy, služby

V letovisku Sutomišćica je v provozu přístaviště, které disponuje zhruba 200 kotvišti pro menší jachty a lodě. Kolem přístavu se nachází několik restaurací a barů, kde se můžete občerstvit a načerpat síly do dalších, nejen námořních dobrodružství. Poté se můžete třeba projít po pobřežní promenádě a vychutnat si kouzelné okamžiky při pohledu na pohupující se zakotvená plavidla na mírně rozvlněném moři. Obzvláště při západu slunce nebo večer je atmosféra naprosto nezapomenutelná. 

Za širšími možnostmi stravování a nákupů se vydejte do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, které je od letoviska Sutomišćica vzdáleno 20–30 minut cesty po moři. 

Pohybové aktivity, sporty

Vedle klasických prázdninových aktivit jako je koupání v moři nebo šnorchlování si v letovisku Sutomišćica můžete zahrát fotbal nebo si užít námořní plavbu, která je patrně nejoblíbenější zdejší kratochvílí. Využít můžete služeb přístaviště, které nabízí základní služby a na dvě stovky kotvišť. 

Pokud máte raději pevnou půdu pod nohama, vypravte se na obhlídku okolí. Kousek od letoviska Sutomišćica narazíte na vrch zvaný Vela Glava, který leží ve výšce necelých 240 metrů. Můžete na něj i vystoupat. Odměnou vám bude dechberoucí výhled na ostrůvky rozprostřené v přilehlém moři či na hory kolem Zadaru a dohlédnout můžete dokonce až na pevninský horský masiv Velebit.

Výlety v letovisku Sutomišćica

Letovisko Sutomišćica je často využíváno jako přestupní stanice či jakýsi výchozí bod, kde se lze ubytovat a pak odtud vyrážet na zajímavé výlety po ostrově Ugljan, ale i na pevninu nebo na nedaleké ostrovy. 

Rozhodnete-li se zůstat přímo v letovisku Sutomišćica, neopomeňte navštívit zdejší kostel s vzácným vyobrazením sv. Eufemie a dále zámek z 18. století, který kdysi patřil šlechtickému rodu ze Zadaru.

Poté můžete pokračovat dále po ostrově Ugljan. Vydejte se třeba do hlavní obce Preko (cca 3 km), hlavního města ostrova Ugljan. Nachází se tam přístav, z kterého vyrážejí lodě na pevninu. Do Zadaru odtud doplujete za pouhých 20–30 minut. 

Za vidění určitě stojí i blízká vesnička Lukoran, kterou najdete asi 3 km severozápadně od letoviska Sutomišćica. Jde o menší rybářskou obec s přístavem, kde si krom pěkného pobřeží můžete prohlédnout rustikální domky nebo letní vilu De Ponte ze 17. století. Opačným směrem pak leží obec Poljana, která se ukrývá v pěkné zátoce a skýtá například malebný kosetlík s hezkou zvoničkou. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---