Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sukošan

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sukošan, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Menší přímořské letovisko v Severní Dalmácii, vzdálené asi 12,5 km od Zadaru, jehož poznávacím znamením je velká a mezi jachtaři vyhlášená marina neboli jachtařský přístav. Řeč je o Sukošanu, příjemném místě pro letní dovolenou u moře nebo na jachtě. Nejsou to však zdaleka jen plážové aktivity a jachting, které se tu nabízejí. Díky výborné poloze letoviska lze odtud pořádat spoustu zajímavých výletů hned do několika národních parků, do Zadaru a dalších turistických cílů této části Chorvatska. Letovisko Sukošan tak uspokojí především ty návštěvníky, kteří rádi na své dovolené kombinují poklidnou relaxaci s aktivním odpočinkem, poznáváním a pohybem v přírodě či na moři. 

Letovisko Sukošan se se svými zhruba 4,5 tisíci obyvateli nachází v široké zátoce Zlatna luka, což v překladu znamená Zlatý přístav. A s trochou nadsázky by se dalo říct, že sukošanský přístav má skutečně cenu zlata. Patří totiž k největším přístavům přímořského Chorvatska, navíc s výbornou infrastrukturou. Má veškeré vybavení, včetně 1 200 míst ke klasickému kotvení a 500 ke kotvení suchému. Míří sem proto především jachtaři a dovolenkáři na lodích. Pokud ale námořní přeprava není zrovna vaše gusto, můžete využít Jadranské magistrály, která letovisku zajišťuje skvělou dostupnost i po silnici a přivede vás snadno a pohodlně až do Sukošanu. 

Pláže v letovisku Sukošan

Sukošan rozhodně neláká jen příznivce jachtingu a plavby. Letovisko má totiž i pěkné pláže, převážně oblázkové a písčité, případně skalnaté, a podél pobřeží navíc disponuje menšími plážičkami a odlehlými zátokami. Většinou se setkáte s mělkým vstupem do vody, který vyhledávají hlavně rodiny s dětmi. Na největších plážích nechybí veškeré potřebné vybavení ani vodní sporty.   

Dječji raj

Mala Makarska

Turistická vybavenost, aktivity

Ač je Sukošan menší letovisko, je dobře připraven na turisty a má zajištěny dostatečné kapacity. V místních hotelích, apartmánech, prázdninových vilkách, v soukromých pokojích, kempech a dalších ubytovacích zařízeních čeká více než tři tisíce lůžek. Je tomu tak i proto, že má letovisko v oblasti cestovního ruchu již dlouhou tradici. První hosté sem začali přijíždět už ve 20. a 30. letech minulého století a jejich zájem neopadl ani dnes, ba naopak. 

Obyvatelé Sukošanu se dnes vedle turismu živí zemědělstvím a pěstováním nejrůznějších atraktivních plodin jako vinná réva, olivy, ovoce nebo zelenina, což se odráží na množství zdejších gastronomických zařízení a jejich nabídce. Najdete tu proto řadu restaurací a kaváren v příjemném prostředí starých uliček, kde můžete ochutnat dalmatské dobroty a zažít pohostinnost zdejších obyvatel. Nenechte si ujít hlavně výborná vína vlastní provenience. 

Jestliže jste zastánci aktivní dovolené, naskýtá se vám v Sukošanu řada zajímavých možností, ať už na zemi nebo na vodě. Ze suchozemských sportů se můžete těšit na tenis, plážový volejbal, basketbal, pěší turistiku a cyklistiku, z vodních pak na potápění, jachting, surfing, windsurfing a jízdu na vodních skútrech či na člunech.

Sukošan je během letní sezóny velmi živým letoviskem, k čemuž přispívají mimo jiné i kulturní akce, lidové slavnosti, folklorní hudební večery, festivaly nebo dokonce netradiční klání typu oslích závodů. Nejoblíbenějšími událostmi jsou letní maškarní karneval Sukošanská noc, po celé léto pravidelné Rybářské slavnosti s možností ochutnat místní rybí speciality, vína a další lahůdky, a v srpnu pak oslava patrona obce nazvaná Svátek sv. Kasiána. Ta je doprovázena náboženskými ceremoniemi, jež jsou následovány bujarým veselím s hudbou a tancem do noci a vrcholící barevným ohňostrojem na temné obloze nad mořskou hladinou. 

V Sukošanu najdete menší obchůdky jako pekařství nebo řeznictví, ale také samoobsluhy se základní nabídkou smíšeného zboží. Za většími nákupy se musíte vydat dále, třeba do Zadaru, kam se dostanete autem za pouhých cca 20 minut, autobusem pak do zhruba půl hodinky. 

Noční život v Sukošanu se soustředí do zdejších barů a kaváren při pobřeží. Můžete si tu pochutnat na barevných drincích i si zatancovat. Občas se během léta pořádají diskotéky. Za většími podniky a živějším nočním veselím se musíte opět vypravit do nedalekého Zadaru (cca 12,5 km). 

Výlety v letovisku Sukošan

Historické centrum městečka Sukošan se skládá z propletence starých úzkých uliček, mezi nimiž narazíte sem tam na nějakou tu zajímavou památku. Nejvýznamnější je farní kostel sv. Kasiána, městského patrona, z 11. století, kostel sv. Martina nebo městská brána Gornja vrata. Raritou Sukošanu jsou pozůstatky biskupského letního sídla z 15. století na jednom z nedalekých ostrůvků. Ruiny této památky totiž vypadají, jako by levitovaly přímo na vodní hladině, neboť ostrůvek, na němž ve skutečnosti stojí, zcela splývá s hladinou moře. Místy si můžete v Sukošanu a kolem něj povšimnout důkazů o přítomnosti Římanů v dobách starověku. Jedním takovým je například starořímský akvadukt. 

Z letoviska Sukošan se můžete vydat na mnoho dobrodružných, poznávacích nebo nákupních výletů. Začít můžete v Zadaru (cca 12,5 km), hlavním městě Severní Dalmácie, kde najdete jak spoustu obchodů a restaurací, tak pláže, památky a nekonečnou zábavu. O něco dále, cca 33 km od Sukošanu se nachází starobylé městečko Nin, které také rozhodně stojí za vidění, stejně jako některá okolní letoviska, např. Biograd na moru (cca 24 km), Pakoštane (cca 30 km) nebo Šibenik (cca 80 km). 

Velkou výhodou pobytu v Sukošanu je skutečnost, že leží v blízkosti hned několika přírodních parků. Podívat se tak můžete do Národního parku Kornati (cca 13 námořních mil), Národního parku Paklenica (cca 50 km), Přírodního parku Telašćica na ostrově Dugi otok (cca 3 hodiny cesty autem včetně přepravy trajektem), Národního parku Krka (cca 69 km), Národního parku Severní Velebit (cca 140 km), nebo si prohlédnout Vranské jezero (cca 26 km) a Plitvická jezera (cca 137 km). Také plavby na nedaleké ostrovy Pašman, Dugi otok nebo Ugljan se mohou stát neotřelým zpestřením vaší dovolené. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---