Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Stará Baška

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Krk
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Stará Baška , budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malá vesnice skrytá v tyrkysovém zálivu, obklopená vápencovými skalisky a zalesněnými kopci – to je Stará Baška. Ještě v nedávné minulosti se sem dalo dostat pouze lodí, protože po pevnině neexistoval žádný přístup. To se však změnilo, když byla zbudována silnice, a do Staré Bašky se tak dnes pohodlně dopravíte i autem. Odříznutí od okolního světa, které trvalo dlouhé roky, zapříčinilo, že místní lidé žijí tak trochu jinak. Poznáte to již při běžném rozhovoru, neboť jejich dialekt je velmi odlišný od obyvatel jiných částí ostrova Krk.

Velké vápencové skalní stěny, které obklopují Starou Bašku, přinášejí tomuto letovisku jednu obrovskou výhodu – celý záliv kryjí před bórou, větrem foukajícím z pevniny, jenž občas v jiných letoviscích pozlobí dovolenkáře. I proto je místní záliv tolik vyhledáván jachtaři, protože ti mají jistotu, že jejich nablyštěné krasavice kotví v bezpečné a chráněné lokalitě.

Vesnice Stará Baška musela být vždy velmi soběstačná, proto zde najdete ovocné sady, cesty lemují olivovníky a po kopcích se pne vinná réva. Hlavní obživou většiny obyvatel je ale stále rybolov. Jak také jinak, když dřívějším jediným dopravním prostředkem do oblasti byly lodě. Místní, kterých tu trvale žije jen něco málo přes stovku, mají tak k moři opravdu blízko.

Pláže v letovisku Stará Baška

Pláže ve Staré Bašce, co se povrchu týče, jsou velmi rozmanité. Pokud je projdete všechny od severní části až na jih, pod nohami ucítíte jemný písek, poté příjemné malé oblázky, větší oblázky a nakonec přijdete z pláže trochu zabahnění.

Nejnavštěvovanější je pláž Oprna, která je na pomezí mezi písčitým a oblázkovým terénem. Kdo přijede autem z jiných letovisek, musí parkovat vysoko nad pláží a k moři sejít po svých, a to úzkou cestičkou mezi skalním porostem.

Další pláž leží u kempu Škrila a je dlouhá 700 m. Její jedna čtvrtina je vyhrazena pro majitele psů, takže dovolenou si tu můžete užít i se svým věrným parťákem. Provozovatelé kempu se snaží každý rok rozšířit nabídku plážových aktivit.

Turistická vybavenost, aktivity

Stará Baška je velmi klidné letovisko, a tak jej vyhledávají hlavně milovníci jachtingu a rybolovu. Je to balzám na duši pro všechny romantické duše, kterým učaruje odlehlost a uzavřenost vesnice před okolním světem. V místě funguje také potápěčská škola, takže poznávat krásy podmořského světa Jadranu se přímo nabízí.

Ve Staré Bašce nechybí obchody, restaurace a příjemné malé kavárničky. Žádný velký ruch ale nečekejte.

Ubytování je v letovisku nabízeno pouze v soukromí, zato výběr je velice široký. Apartmány seženete kousek od pláže i výše v kopcích, odkud budete mít sice delší cestu k moři, ale každý den vás přivítá nádherný výhled na zátoku

Ubytovat se je možné i v kempu Škrila, který se snaží svým návštěvníkům poskytnout opravdu velmi kvalitní ubytování a jeho vybavenost je každým rokem lepší a lepší. V jedné ze svých částí nabízí i ubytování pro turisty se čtyřnohými miláčky, a tak má oproti okolním kempům v nejbližších letoviscích konkurenční výhodu.

Výlety v letovisku Stará Baška

Okolí Staré Bašky je protkáno sítí turistických stezek. Vydat se můžete například na nejvyšší vrchol ostrova – Obzovou (568 m), nebo dojít až do Bašky či Punatu.

Mnoho výletů nabízejí i v místním přístavu. Vyplout tak můžete třeba do Krku, Vrbniku, nebo opět do Bašky a Punatu.  

V centru si domluvíte výlet na ostrov Košljun se starým františkánským klášterem, nebo na ostrov Goli.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---