Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Soline

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Dugi otok
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Soline, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Daleko od turisty obležených pláží, v lůně zelené přírody, u modravých mořských břehů s průhledně čistou vodou – to zní jako místo z krásného snu o idylické letní dovolené. Nemusíte ale zůstávat jen u sladkého snění. Přesně taková lokalita totiž existuje. Oním pohádkovým místem je letovisko Soline, které leží na konci dlouhé zátoky Solišćica v severní části ostrova Dugi otok. Maličká vesnička má jen několik domků a zhruba stovku obyvatel, kteří se vedle turismu věnují rybolovu a zemědělství, zejména pak pěstování vinné révy a oliv. Obec Soline patří k vůbec nejstarším na ostrově a její jméno pochází od salin, které zde byly kdysi objeveny a těženy. 

Letovisko Soline je vhodné pro ty, kteří preferují klidnější dovolenou v hezkém prostředí, dále od komerčních resortů přeplněných turisty. 

Pláže v letovisku Soline

Soline

Na pláž Soline se snadno dostanete pěšky, případně autem nebo autobusem. 

Viz též nedaleká pláž Sakarun v textu o letovisku Veli Rat. 

Turistická vybavenost, aktivity

Pokud jde o nocování v letovisku Soline, nepočítejte s hotely. Ubytování je tu možné výhradně v soukromí. Zažijete tak nefalšovanou atmosféru komorního chorvatského letoviska, o kterou se ochudí všichni, kteří raději stráví dovolenou ve známých, plně vybavených resortech. 

V letovisku Soline si můžete zajít na něco dobrého do některé z taveren nebo si nakoupit v několika obchůdcích. 

Jestliže toužíte po aktivním odpočinku, vydejte se na zdravotní procházky po ostrově a kolem pobřeží, anebo se oddejte adrenalinovějším záležitostem, jako je potápění nebo rybolov, včetně podmořského. Ideální podmínky ke dvěma posledně jmenovaným aktivitám poskytuje celá zátoka Solišćica, v níž letovisko Soline leží. 

Výlety v letovisku Soline

Přímo v Soline si můžete prohlédnout farní kostel sv. Jakuba, který byl postaven už v 15. století, ale dnešní podobu získal až ve století devatenáctém. Krom tohoto nenápadného kostelíka je možné si v obci povšimnout původních kamenných domů. Za dalšími památkami už ale musíte vyrazit o pár kilometrů dále. 

Jedním z nejzajímavějších cílů výletů z obce Soline je bezesporu maják u letoviska Veli Rat z poloviny 19. století, vzdálený asi 7,5 km, který je v současnosti využíván jako hotel. Je vysoký na 36 metrů a je vůbec největším majákem na celém Jadranu. Maják leží cca 3,5 km od obce Veli Rat, která je vzdálena asi 4 km od Soline. 

V blízkosti Soline lze navštívit i další obce a lokality ostrova Dugi otok, třeba letovisko a přístav Božava (cca 3 km), přírodní zátoku Telašćica s jezerem Mir nebo národní park Kornati s množstvím tajuplných ostrůvků rozesetých po širém moři. 

Z ostrova Dugi otok se můžete trajektem dostat i na nedaleké ostrovy Molat nebo Rivanj, případně se podívat i do vzdálenějšího pevninského Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, kam ostrov Dugi otok spadá. Zadar je pozoruhodné město plné zábavy, památek a aktivit, takže rozhodně stojí za návštěvu. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---