Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Šilo

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Šilo, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Šilo je malé přímořské letovisko, které se nachází na severovýchodě ostrova Krk, přímo naproti pevninské Crikvenice, s níž je propojeno pravidelnými lodními linkami. Jednou z hlavních výhod resortu Šilo je jeho geografická poloha. Rozprostírá se totiž v zátoce Stipanja uzavřené poloostrůvkem, který nese stejné jméno jako letovisko, tedy Šilo, a který chrání celou oblast před větrem a zajišťuje téměř úplné bezvětří. Skvělá lokace a klidné prostředí jsou tak zárukou úžasné dovolené, zejména pak pro rodiče s dětmi. A právě takových dovolenkářů je tu nejvíce. Šilo je ale také výborným výchozím bodem, pokud se chystáte poznávat jeho okolí. V blízkosti navíc objevíte několik dalších letovisek, řadu památek a nadšeného cestovatele jistě uchvátí i krásná příroda.

Pláže v letovisku Šilo

Nejvyhledávanější pláží letoviska Šilo je Pećine, příjemná pláž s jemným pískem či drobnými oblázky a velmi pozvolným vstupem do vody. Moře je tu opravdu křišťálově čisté a velmi klidné, proto láká hlavně rodiny s dětmi. Zejména těm nejmenším na této pláži nuda rozhodně nehrozí – během chvilky si zde najdou plno kamarádů ke společnému řádění a stavění hradů z písku. Pláž je, jako mnohé krcké pláže, taktéž vyznamenána Modrou vlajkou. Vysoký standard – tj. čistota okolí, pláže i vody – je proto naprostou samozřejmostí.

Další pláže jsou spíše skalnaté a většina z nich má navíc vybetonovaná místa pro pohodlné opalování. A jestliže máte sluníčka už dost a náhodou zapomenete slunečník, určitě oceníte možnost schovat se do stínu, který vytvářejí stromy podél pobřeží.

Část pláže v okolí městečka Šilo je přístupná majitelům psů s jejich čtyřnohými miláčky, což většina pejskařů vítá a s radostí využívá.

Turistická vybavenost, aktivity

Oproti resortům jako město Krk nebo Malinska je Šilo spíše klidnější letovisko, orientované na rodiny, a tak tu najdete vše, na co si jen vaši nejbližší vzpomenou – od obchůdků a restaurací přes příjemné kavárničky nebo pizzerie až po pekárnu nebo prodejce skvělé zmrzliny. Večerní posezení vám zpříjemní místní umělci, jejichž hudba vykouzlí opravdu úchvatnou kulisu. Vystoupení jsou přitom velmi častá a díky nim poznáte i mnohé tradice a zvyky ze života místních starousedlíků.

Při toulkách městečkem a podél moře můžete navštívit starý maják a unikátní strážní věž, která připomíná lov tuňáků, jímž dříve vesnice žila. Těchto věží se dochovalo jen několik – krom té v Šilu můžete další spatřit ještě v Bakaru nedaleko Rijeky a jednu u vjezdu na most, který spojuje pevninu s ostrovem Krk. Tyto straže, jak se jim říká, vypadají jako dlouhý žebřík vysunutý přes útes do výšky nad hladinu moře. Odtud mohli rybáři sledovat tah tuňáků a včas přivolat ostatní kolegy. Pokud by totiž přesun těchto velkých a chutných ryb propásli, znamenalo by to pro tehdy převážně rybářské obyvatelstvo a jejich obživu znatelný problém.

Milovníci cyklistiky mohou každý den vyrážet do okolí na kolech, neboť cyklistických tras je kolem Šila požehnaně. Na plážích se setkáte s vodními sporty, například se můžete naučit potápět, nebo si aspoň zašnorchlovat, což je v okolí menších a spíše skalnatých pláží nezapomenutelný zážitek. Obzvláště zajímavou potápěčskou lokalitou je ta kolem potopené řecké lodi Peltastis, která nedobrovolně ukončila svou plavbu nedaleko letoviska v 60. letech minulého století. Její vrak dodnes leží na písečném dni v hloubce cca 25 metrů pod mořskou hladinou, přičemž hlavní stožár spatříte už v hloubce pouhých 8 až 10 metrů.

Na své si ale v Šilu tradičně přijdou i milovníci rybaření. Místní obyvatelé se s vámi rádi podělí o své poznatky a na ryby vás vyvezou. Na suchu je pak k dispozici volejbal, tenis nebo bowling.

Nadšení plavci by měli dovolenou plánovat v polovině srpna. V tuto dobu se totiž v obci koná Crikvenický mezinárodní plavecký maraton, kdy závodníci přeplavou ze Šila do Crikvenice a překonají tak vzdálenost 3 800 m.

V letovisku Šilo nečekejte žádné hotelové komplexy. Ubytování je nabízeno v příjemných a útulných soukromých apartmánech nebo v kempu Tiha.

Výlety v letovisku Šilo

Krásnou procházkou po pobřeží se během půl hodinky dostanete k majáku a strážní věži na mysu Šilo, z mysu Golubnjak si pak zase užijete nádherný výhled do zátoky od trosek staré římské vily.

Po turistických cestách se vydáte do Dobrinje, malebné vesničky na vysokém kopci a obklopené zelenými lesy. A určitě navštivte také nedalekou zátoku Soline, která je vyhlášená svým léčivým bahnem. A když už tu budete, neměli byste si nechat ujít ani krápníkovou jeskyni Biserujka.

Všeobecně turisticky oblíbené bývají lodní výlety. Jejich cílem, pokud vyjíždíte ze Šila, je nejčastěji letovisko Malinska, správní město Krk nebo starobylé městečko Vrbnik. Vyplout můžete ale i do protilehlé Crikvenice na pevnině, kam vás dopraví vodní taxi během cca 20 minut.


Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---