Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Senj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Senj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Staré přístavní městečko při pobřeží Jaderského moře, rozprostírající se podél úpatí horského masivu Velebit, který se od pobřeží vzdouvá do výše nad blankytně modrou mořskou hladinou široké zátoky. Řeč je o městu Senj, které je nejen důležitým přístavem, ale také stále oblíbenějším turistickým letoviskem takzvaného Chorvatského přímoří, jehož je součástí.

Dominanta městečka Senj, kterou je středověká pevnost Nehaj tyčící se na zalesněném kopci nad resortem, nenechá nikoho na pochybách, že tudy doslova prošly dějiny. Městečko totiž píše již třetí tisíciletí své existence a patří tak k nejstarším sídlům v celé severojaderské oblasti.

Ač je Senj především přístavem, cílem výletů a přestupním bodem na cestách po Kvarnerském zálivu, stále více se prosazuje i jako letovisko pro letní dovolenou.

Pláže u letoviska Senj

Viz podrobné popisy pláží Diga, Duga Draga, Prva Draga a Škver 

Krom čtyř hlavních pláží najdete kolem letoviska Senj řadu menších, často odlehlejších zátok, které poskytují větší soukromí daleko od turistického ruchu.

Turistická vybavenost, aktivity

Nabídka ubytování v letovisku Senj je pestrá, a tak můžete volit mezi různými kategoriemi a úrovněmi přenocování. Nejvyšší standard nabízí čtyřhvězdičkový hotel Libra v centru Senj s wellness službami a výhledem na historické náměstí a zátoku. Hned za ním následuje menší dvouhvězdičkový hotel Art nedaleko od pláže a centra města. Ostatní ubytovací zařízení jsou soukromá – jde tedy především o vilky a apartmány přímých majitelů, které jsou rozesety po celé obci.

A samozřejmě ani tady nesmějí chybět, podobně jako je tomu podél celého Chorvatského přímoří, kempy a autokempy. V blízkosti resortu Senj jich je hned pět. Nejznámější je autokemp Škver, který se nachází u břehu moře přímo v centru městečka. Jeho součástí je stylová chorvatská restaurace, směnárna a řada služeb od sociálního zařízení (sprchy, toalety) až po napojení na elektrickou síť. Kemp má kapacitu pro necelých 50 aut a téměř 150 lidí. Je tedy sice menší, zato plně dostačující. A pokud by vám třeba autokempování tak úplně nevyhovovalo, jsou tu připraveny i dva apartmány. Nedaleko Škveru je malé přístaviště pro čluny a loďky a od kempu se snadno dostanete také na okolní pláže a zátoky. Dalšími kempy vedle Škveru jsou: Bunica I a Bunica V nebo Ujča a Rača.

V letovisku Senj můžete zavítat do některé z tradičních přímořských restaurací, které mají na jídelním lístku především ryby, plody moře, skopové a divočinu, ale zajisté se najde něco i z kontinentální kuchyně. Rozhodně si k jídlu objednejte chorvatské víno nebo ochutnejte místní destilát zvaný rakija.

Jestliže máte rádi nakupování, k dispozici vám bude několik obchodů v centru města, a to nejen se suvenýry, ale i s dalšími výrobky – především potravinami a drogistickým zbožím, a nechybí ani lékárna. Nicméně za většími nákupy budete muset vyrazit o něco dále – do cca 60 km vzdálené Rijeky, kde najdete velká nákupní centra. Pokud byste ale chtěli třeba jen poslat domů pohlednici z dovolené, není nutné jezdit tak daleko. V Senj totiž mají i pobočku pošty.

Pokud jde o noční život, v letovisku Senj je k mání několik barů, kde můžete posedět a dát si pár drinků. V některých se tančí a zpívá, takže máte jedinečnou příležitost zažít i něco z místního koloritu. Jestliže ale prahnete po skutečné noční zábavě do ranních hodin, zajeďte si do cca 33 km vzdálené Crikvenice, kde to opravdu žije.

Během celého léta jsou v Senji pořádány nejrůznější kulturní akce a festivaly, například Mezinárodní letní karneval, Rytířské dny Uskok s bohatým programem, rybářský festival a další.

Jediné, co snad ještě zbývá doplnit na tento pestrý seznam aktivit, které lze v letovisku Senj provozovat, je sport. A ani v tomto ohledu resort rozhodně nezaostává. Věnovat se tu můžete plavbě a jachtingu, rybaření, potápění, pěším túrám a cyklistice, ale třeba také lovu zvěře.

Výlety v letovisku Senj

Přímo v městečku stojí za vidění několik zajímavých památek: symbol města, kterým je středověká obranná tvrz Nehaj ze 16. století, dále radnice v gotickém stylu, městská lodžie, nejstarší stavba ve městě – katedrála Panny Marie z 12. a 18. století, kruhová věž Šabac s původním opevněním města, Velká brána z 18. století a několik šlechtických paláců (Carina nebo Vukašovic, v němž dnes sídlí muzeum).  

Nejbližšími většími resorty v okolí jsou Novi Vinodolski (cca 23 km) a známá Crikvenica (cca 33 km).  

Po pouhých 30 kilometrech jižně od letoviska Senj se dostanete do Národního parku Severní Velebit s dechberoucí divokou přírodou a překrásnými výhledy do malebných údolí a na širé moře rozlévající se podél chorvatských břehů.

Jestliže jste dosud neměli tu čest spatřit slavná Plitvická jezera, využijte pobytu v letovisku Senj a udělejte si jednodenní výlet do tohoto nádherného parku s vodopády a tyrkysovými jezery. Vzdálenost od resortu je cca 133 km.  

A protože je Senj hlavně přístavem, můžete očekávat dobré spojení na okolní ostrovy. Vyráží odtud třeba trajekty do krcké Bašky, odkud se dá pokračovat na obhlídku dalších míst tohoto pozoruhodného ostrova. Pokud byste však z jakéhokoliv důvodu nechtěli podstoupit plavbu, na ostrov Krk se lze dopravit i po souši, respektive po Krckém mostě, který leží necelých 50 km od Senje. Jiným blízkým ostrovem je pak Rab. Tam už musíte jedině po moři, odměnou vám ale bude vedle příjemné plavby možnost navštívit stejnojmenné hlavní město a další ostrovní resorty s pěknými plážemi.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---