Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Selce

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Crikvenická riviéra - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Selce, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Selce je jedním ze čtyř letovisek Crikvenické riviéry, která se nachází v Kvarnerském zálivu na východním pobřeží chorvatské pevniny. Resort Selce je menší tradiční osada s původní architekturou, dříve patřící výhradně zdejším farmářům a rybářům, dnes zaměřená i na cestovní ruch a ozdravné pobyty. Obklopuje ji malebná zátoka s mořským dnem velmi mírného klesání, což ji předurčuje k letní rekreaci na plážích a u břehů moře obecně.

Skromnější turistické středisko Selce leží asi 3 km od Crikvenice, centra Crikvenické riviéry. A protože je s ním spojeno pěknou promenádou, můžete kdykoli vyrazit příjemnou procházkou za širší nabídkou zábavy, služeb, obchodů, restaurací i pláží právě do většího přímořského letoviska Crikvenica. Můžete ji ale využít i jako cyklostezku nebo dráhu pro jízdu na kolečkových bruslích či k rannímu joggingu.  

Selce je doporučováno především jako prázdninová destinace pro rodiny s dětmi, ale i mladé páry a seniory. Obzvláště vhodný je zdejší pobyt pro osoby trpící kardiovaskulárními, plicními nebo revmatickými onemocněními, neboť právě tady mohou nalézt úlevu od svých potíží, a to jednak díky místní léčebně, která se na tyto zdravotní neduhy zaměřuje, a jednak díky blahodárným účinkům léčivého přímořského vzduchu.

Pláže v letovisku Selce

U letoviska Selce čekají na své návštěvníky hned dvě zajímavé pláže, obě oceněné Modrou vlajkou za kvalitní služby a pravidelnou údržbu. Jednou z těchto pláží je Poli mora, která leží ve vzdálenosti asi 300 metrů od samotného centra resortu. Mořská voda je tu průzračná a čistá stejně jako samotná pláž. Tu pokrývá písek a jemné oblázky, nicméně místy narazíte i na kameny nebo uměle vytvořená plata k ještě příjemnějšímu ležení. Vstup do moře je jen mírně svažitý a o bezpečnost se navíc starají zkušení záchranáři. K dispozici jsou sprchy, toalety, šatny a možnost pronájmu slunečníků a lehátek. Nechybí samozřejmě sporty, například tenis, plážový volejbal, skákání na trampolíně, tobogán, dětské hřiště, jízda na vodních lyžích, skútru nebo šlapadle, šnorchlování a potápění. Pláž je přístupná po moři i po souši a je přizpůsobena také handicapovaným. Je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. 

Druhou pláží je Rokan, což je taktéž rodinná pláž, která má zčásti písčitý a zčásti oblázkový povrch, místy pak i betonovaná plata a schůdky do moře. Děti i rodiče jisté ocení mělké brouzdaliště, kde budou ti nejmenší vždy v bezpečí a užijí si spoustu letní zábavy, zatímco rodiče mohou bezstarostně odpočívat opodál. Dále je k dispozici tobogán, pronájem lehátek a slunečníků, sprchy, převlékací kabiny a WC. Občerstvení nabízí blízké restaurace a bary. Sportovní aktivity pak zahrnují tenis, stolní tenis, minigolf a samozřejmě různé vodní radovánky. 

Turistická vybavenost, aktivity

V Selce najdeme léčebnu nemocí dýchacího a oběhového ústrojí a revmatických potíží. Pokud se však nepřijíždíte do tohoto resortu léčit, ale pouze rekreovat, můžete se ubytovat v některém z hotelů, apartmánů a soukromých pokojů nebo v jednom ze dvou kempů (Selce a Uvala Slana). Pokud jde o hotely, najdete v Selce různé hotelové kategorie, tedy jak klasické tříhvězdičkové se základními službami, tak luxusnější, včetně pětihvězdičkových. Jeden z posledně jmenovaných – tedy Amabilis s pěti hvězdami – má tvar výletního parníku a skutečně z jeho oken a teras můžete spatřit nezapomenutelné romantické scenérie, skoro jako kdybyste cestovali lodí. Tento hotel, který je nejpřepychovějším na celé Crikvenické riviéře, je opatřen vlastním bazénem, je moderně vybaven, vyniká elegantním designem, skvělou kuchyní a ochotným profesionálním personálem. I v dalších hotelích se však obvykle setkáte s příjemnou obsluhou, neboť svou pohostinností jsou Chorvaté již proslulí. 

V letovisku Selce se můžete věnovat všem běžným plážovým aktivitám, včetně řady sportů a činností spojených s vodou, jako je rybolov, potápění, šnorchlování, jachting nebo plavání. Ze suchozemských sportů zkuste třeba minigolf, tenis, stolní tenis, můžete se ale i vydat na pěší túry nebo si zajezdit na kole. Protože je nabídka sportů pestrá, může se hodit místní půjčovna sportovních potřeb. Samozřejmostí jsou kavárny a restaurace a nechybí ani menší přístav, který slouží jako kotviště pro soukromé i výletní lodě. 

Během léta se v letovisku Selce konají zajímavé kulturní akce, festivaly a slavnosti s koncerty, ochutnávkami nebo společným rybolovem za asistence zdejších zkušených rybářů. V červenci můžete být u toho, až budou jako každý rok soupeřit plachetnice na své tradiční regatě. 

Kaple sv. Jiří 

Kaple sv. Jiří se nachází v letovisku Selce. Jde o značně starou stavbu, tedy alespoň její nejstarší část pochází zřejmě z doby kolem 10. století našeho letopočtu. Pokud si chcete prohlédnout, jak vypadá zevnitř, jistě vás potěší, že se neplatí žádné vstupné.


Kaple sv. Josefa

Velmi pěkně zrekonstruovaná kaplička sv. Jiří v letovisku Selce zaujme na první pohled svou výraznou žlutavou fasádou hořčicového odstínu s bílými zdobnými prvky, včetně bílého křížku hned nad vchodem. Uvnitř si můžete prohlédnout oltář inspirovaný benátským sakrálním uměním.

Výlety v letovisku Selce

Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou přímo v letním středisku Selce, nebo se sem vypravíte na výlet, určitě se nejprve vydejte do jeho centra, kde můžete spatřit původní přímořskou architekturu. Určitě si všimnete i kostela svaté Kateřiny a nad městečkem pak kostela sv. Jiří. 

Navštívit můžete nedaleké resorty Crikvenické riviéry: Jadranovo, Dramalj a hlavní město Crikvenici, ale i turistickou osadu Kačjak na stejnojmenném poloostrůvku. 

Vzhledem k tomu, že navazující část pobřeží, tzv. Chorvatského přímoří, se nachází jen několik kilometrů od Selce, další tip na výlet se přímo nabízí. Pouhých 6 km odsud najdete například malebné letovisko Novi Vinodolski s přístavem a dobrými podmínkami ke koupání v moři. O něco dále se pak rozkládá údolí Vinodol s hrady a zříceninami. 

A protože Selce leží v Kvarnerském zálivu, kde společně s ním spočívají i takzvané Kvarnerské ostrovy, proč se nevydat právě tam? Nejblíže položen je ostrov Krk se spoustou zajímavých lokalit, letovisek a krásných pláží. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---