Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Savudrija

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Savudrija, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Stará rybářská vesnička s vysokým majákem a spoustou romantických zákoutí – to je Savudrija, obec ležící v severozápadní části chorvatského poloostrova Istrie, nedaleko slovinských hranic. Je nejseverněji a současně nejzápadněji položeným istrijským i chorvatským letoviskem. V Savudriji žije jen pár set obyvatel, kteří se věnují tradičnímu rybaření, pěstování ovoce a zeleniny a samozřejmě také cestovnímu ruchu. 

Letovisko Savudrija leží v zalesněné krajině při mořských březích, kde statné borovice, cypřiše a duby sestupují od pobřeží až k mořské hladině. Na zdejších plážích slouží tyto stromy jako přírodní slunečníky, které se starají o chladivý stín v teplých letních dnech. 

Savudrija je místem, kde se bude líbit každému, kdo má rád klid a pohodu, zelenou přírodu, čisté modré moře, hezké oblázkové pláže a romantické kulisy pro pěkné fotografie. Ty pořídíte u majáku, v přístavu, kde zároveň můžete pozorovat čilý dopravní ruch a práci rybářů, nebo při západu slunce na romantické pláži, kde rybáři zavěšují svá plavidla na dřevěné konstrukce nad mořskou hladinu. 

Pláže v Savudrii

Pláže v letovisku Savudrija a kolem něj mají převážně oblázkový povrch, případně jsou skalnaté nebo zpevněné betonovými plochami, které jsou určené k ležení a opalování či sestupu do vody. Moře je v celé oblasti čisté, průzračné, a tak vhodné ke koupání a dalším letním aktivitám. K dobru přijde zelená kulisa v podobě borovicových hájků a další zeleně hned u pláží. 

Bašanija

Pláž Bašanija má společně s některými dalšími okolními plážemi jedno nezaměnitelné poznávací znamení, díky kterému si ji jen těžko spletete s plážemi v jiných částech Chorvatska. Jsou to loďky místních rybářů zavěšené nad mořskou hladinou na podomácku stlučených dřevěných trámech. Zejména při západech slunce je scenérie s rybářskými bárkami obzvláště působivá a nadchne všechny amatérské i profesionální fotografy. Krom focení vás ale na pláži Bašanija čeká řada dalších aktivit. Patří k nim hlavně plavání, šnorchlování, opalování a vůbec relaxace při pobřeží a ve stínu stromů, které jej obklopují. Povrch pláže tvoří jednak kamínky s oblázky, travnaté plochy pod stromy a jednak plošší skaliska, na kterých se dá odpočívat. Pláž je bezbariérová a umožňuje handicapovaným bezpečný vstup do vody. A stejně tak mohou být bez obav i rodiny s malými dětmi. Mořské dno je tu totiž jen mírně svažité, a tak vhodné i pro ty nejmenší a pro neplavce. Voda je navíc křišťálově čistá, takže i když jde jen o menší, klidnější pláž, byla oceněna Modrou vlajkou za svou čistotu a kvalitu údržby. Dokonce je její kvalita tak vyhlášená, že je pláž Bašanija považována za hlavní pláž letoviska Savudrija, přestože leží až za vesnicí. Nedaleko pláže najdete několik restaurací a obchodů. Návštěvníkům pláže je k dispozici sprcha, převlékací kabiny a služby plavčíka. 

Na pláž Bašanija se lze dopravit buď místní MHD, nebo sem dojet autem a vůz zaparkovat na blízkém parkovišti. 

Kanegra

Malebná, vysoce atraktivní pláž, kde se snoubí tyrkysová barva moře se žlutobílým odstínem pláže a zelení okolní vegetace. To je Kanegra, populární pláž ve stejnojmenném turistickém resortu, který se nachází nedaleko dvou istrijských letovisek – Savudrije a Umagu (z obou letovisek je to sem cca 7,5 km). Pláž Kanegra se řadí k vůbec nejlepším v celém okolí. Není tedy divu, že si vysloužila také prestižní ocenění Modré vlajky. Její povrch je vystlán jemnými oblázky a kamínky a k dispozici je i trávník, na kterém se skvěle leží a opaluje. Za zády vás bude před ostrým sluncem chránit přírodní clona tvořená hustou přímořskou zelení, především borovicemi. Díky vybavenosti pláže, jejímu povrchu, dlouhé mělčině a čisté vodě si Kanegru oblíbily hlavně rodiny s malými dětmi, ale i neplavci, páry nebo senioři. Pro návštěvníky jsou připraveny venkovní sprchy, šatny, pronájem slunečníků a lehátek, občerstvení, obchody a dětské hřiště. O bezpečnost se stará přítomný plavčík. Pokud byste si rádi zasportovali, můžete si zahrát plážový volejbal, tenis, stolní tenis, zašnorchlovat si nebo se ponořit do mořských hlubin v neoprenu. Kdo však raději poznává suchozemské lokality, může si pronajmout bicykl a projet se po okolí. 

Součástí turistického střediska Kanegra je část určená nudistům. Pokud jste tedy vyznavačem tohoto odvětví, máte jedinečnou příležitost užít si svou zálibu v krásném prostředí a s veškerými dostupnými službami a zábavou. 

Na pláž Kanegra se snadno dopravíte prostřednictvím místní MHD, anebo automobilem, který můžete zaparkovat na zdejším veřejném parkovišti. 

Ravno 

Pláž Ravno leží ve stejnojmenné zátoce v letovisku Savudrija na severozápadě Istrie. Část pláže a zdejší mořské dno tvoří písek, najdete tu ale i skalnaté plošiny u pobřeží, na kterých se dá pohodlně ležet, nebo vybetonovaná plata a trávník k opalování. Díky písku, ze kterého je možné stavět hrady a jezírka, je tato pláž oblíbená hlavně u rodin s malými dětmi. Populární je ale i u dalších návštěvníků všech věkových kategorií, a to jak v sezóně, tak mimo ni, kdy sem lidé přicházejí na procházku, posedět si a hledět na moře. V létě je pláž Ravno ideální ke koupání, opalování a pohybovým aktivitám. K dispozici je dětské hřiště, občerstvení a sekce pro pejskaře. A podobně jako je tomu na některých dalších plážích v okolí, i zde narazíte na loďky místních rybářů „zaparkované“ na dřevěných rámech nad vodou. 

Turistická vybavenost, aktivity

Letovisko Savudrija nabízí ubytování všeho druhu. Je libo luxusní hotel, prázdninovou vilku, anebo apartmán s kompletním vybavením? To vše a ještě mnohem víc má Savudrija připraveno pro své návštěvníky. Jedním z nejluxusnějších je zdejší pětihvězdičkový hotel Kempinski, který se vedle wellness specializuje také na golf a má vlastní golfové hřiště o 18 jamkách. Jestliže ale luxus není něčím, po čem zrovna toužíte, nebo pokud hledáte spíše lacinější typ ubytování, zvolte bungalovy nebo některý z apartmánových komplexů. A něco se najde i pro vyznavače tradičního kempování, kteří mají v Savudriji hned dvě možnosti – buď kemp Veli Jože se spoustou zábavy i sportu, anebo o malinko vzdálenější kemp Pineta. Nicméně ubytovacími zařízeními všech typů je doslova poseté celé pobřeží kolem letoviska, takže si určitě vybere úplně každý. Dokonce i ti, kteří prahnou po něčem méně obvyklém, jako například přenocování v majáku. I taková varianta se v Savudriji naskýtá, a ne jen tak ledajaká. Přespat tu totiž můžete rovnou v nejstarším majáku Chorvatska, který je zároveň dominantou letoviska Savudrija. A kdyby se přeci jen stalo, že byste si přesto nevybrali, je tu ještě nedaleké letovisko Umag, které je podobně jako Savudrija připraveno na nápor turistů a má v nabídce celou škálu kvalitních ubytovacích kapacit. 

V Savudriji najdete příjemné restaurace s lahodnými pokrmy na jídelních lístcích. Ochutnat byste určitě měli zejména mořské plody, ryby, grilované pochoutky a skvělá istrijská vína. 

Savudrija přeje vedle gastronomie také sportu. Krom vodních aktivit, jako je windsurfing nebo klasické surfování, jsou tu suchozemské sporty, jako je plážový volejbal, házená, fotbal, tenis nebo stolní tenis. V první řadě je to ale golf, který láká v poslední době nejvíce turistů. Je tomu tak díky luxusnímu hotelovému komplexu Kempinski a jeho 18jamkovému golfovému hřišti. Jestliže ale neholdujete ani vodním sportům, ani golfu, ani pohybu na pláži, ale máte raději poznávání, spojte jej s jízdou na kole. Krajina kolem Savudrije a cyklistické stezky k tomu doslova vybízejí. 

Přístav v Savudriji každoročně hostí, a to hned několikrát za sezónu, lidové slavnosti zvané Savudrijské noci. Během tohoto festivalu ožívá letovisko hudbou a hlavně domácí kuchyní. Máte tak jedinečnou příležitost okusit domácí lahůdky jako pršut, nejrůznější mořské plody nebo pokrmy z chřestu. Spousta dalších zábavných akcí, hudebních vystoupení a diskoték se koná celé léto přímo v hotelích nebo v kempech, případně můžete vyrazit i do ulic za zábavou v některém z barů. Více možností zábavy můžete vyhledat v nedalekém letovisku Umag. 

Výlety v Savudrii

Dominantou letoviska Savudrija je bezesporu vysoký maják, který stojí na břehu moře. Ten už téměř dvě století vyhlíží lodě připlouvající z mořských dálav a navádí je do bezpečného savudrijského přístavu. Maják je vysoký na 36 metrů a patří k nejstarším a také nejhezčím v celém Chorvatsku, k čemuž přispívá mimo jiné i malebné okolí plné zeleně. V útrobách majáku se můžete i ubytovat a dopřát si tak opravdu nevšední zážitek. 

Protože je Savudrija součástí nevelkého chorvatského poloostrova Istrie, míst k výletům je i z tohoto nejseverněji položeného místa spousta a všechna jsou téměř co by kamenem dohodil. Nejblíže letovisku leží jiný oblíbený resort a středověké městečko Umag. Je vzdáleno pouhých cca 7 kilometrů od Savudrije a vedle prohlídky starých památek se tu můžete také vykoupat na skvělých plážích. Případně se vydejte za vodními radovánkami do akvaparku Istrialand, který leží cca 23 km od Savudrije. Další zajímavosti čekají v centrální části ostrova, kde leží nespočet historických městeček a vesnic, které dýchají dávnými časy. Jsou jimi například Buje (cca 18 km), Grožnjan (cca 25 km), Oprtalj (cca 30 km), Motovun (cca 45 km), Buzet (cca 58 km) nebo Beram (cca 62 km). 

Daleko to ze Savudrije ale není ani do míst mimo Chorvatsko. Do italského přístavu Terst dorazíte po pouhých zhruba 50 kilometrech, do nejbližší slovinské obce Sečovlje dokonce po pouhých 15 kilometrech, což je asi 20 minut jízdy autem. V obci Sečovlje udržují její obyvatelé už od 13. století tradici těžby soli na salinách, tedy solných polích. Na tento unikát se můžete podívat na vlastní oči. O něco dále pak můžete navštívit slovinské lázeňské městečko Portorož (cca 22 km od Savudrije). 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---