Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sali

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Dugi otok
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sali, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Sali je největší obcí ostrova Dugi otok, a přestože má jen něco přes tisícovku obyvatel, je také jeho obcí nejlidnatější, což ji celkem logicky předurčilo k tomu stát se zdejším správním a administrativním centrem. Panenská příroda, tradiční charakter a dostupnost hned několika národních parků jí zase umožnily přeměnit se z rybářské vesničky v drobnější pohodové letovisko pro méně náročné návštěvníky, kteří zvláště ocení přírodní krásy, klid a více soukromí než ve velkých rušných resortech. Z letoviska Sali lze podnikat nejrůznější výlety, lodní plavby kolem okolních ostrovů či do nedalekého Zadaru, anebo se věnovat sportu a poklidné relaxaci u moře. 

Osadu s tradicí v oblasti zemědělství a lovu ryb najdeme na severovýchodním pobřeží ostrova Dugi otok, kde pokrývá malý zelený výběžek a jeho bezprostřední okolí při ostrovních březích. Ty od výběžku oddělují dvě zátoky ve tvaru velkého „V“, známé především jako útočiště menších plavidel a sloužící jako přístav. Z jednoho z nich vyráží pravidelně trajekt směr Zadar. 

Pláže v letovisku Sali

Pobřeží kolem letoviska Sali je povětšinou hornaté a bohatě členité, a tak se může pochlubit množstvím romantických zátok a přímořských zákoutí, která jsou lemována hustými borovými lesy. 

Šašćica 

Pokud se za dalšími možnostmi koupání neváháte vypravit i dále od letoviska, zkuste pláže Mir a Telašćica v Přírodním parku Telašćica. 

Viz pláže Mir a Telašćica v textu o letovisku Telašćica.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování v letovisku Sali obstarává jeden jediný hotel hrdě nesoucí jméno obce a za ním následují už jen možnosti ubytování v soukromých pokojích, apartmánech či vilkách. 

V resortu Sali lze provozovat některé sporty, ať už vodní nebo suchozemské. K prvně jmenovaným se vedle plavání, šnorchlování a potápění řadí též jachting a plavba všeho druhu. Populární mezi sportovními fajnšmekry je pak rybolov (včetně podmořského), který má v tomto místě dlouholetou, dokonce prý již tisíciletou tradici. Ze suchozemských aktivit patří k vyhledávaným pěší turistika nebo jízda na kole, neboť zemědělský kraj kolem Sali vyniká pěknými scenériemi, které zahrnují vinice, ovocné sady a olivové háje. Olivovníky jsou dokonce místním pokladem a přírodní památkou. Některé z nich totiž pamatují až neuvěřitelných 700 let, a tak rozhodně stojí za vidění.  

Rybářská tradice letoviska Sali už byla několikrát zmíněna. A nejinak je tomu, pokud jde o zdejší restaurační zařízení. I v nich zůstávají rybám a mořským plodům věrni, a tak si zde můžete dopřát výtečné mořské speciality připravované podomácku a dle tradičních receptur. Zajímavostí je, že právě v Sali mají vlastní továrnu na zpracování a konzervaci ryb zvanou Mardešić, která distribuuje i do České republiky. 

Po ubytování se, plavání, sportu a dobrém jídle je čas na trochu kultury. Ani ta totiž v Sali nechybí. Během letní sezóny se stanete účastníky třídenního folklorního festivalu Saljske užance, který představuje tradiční tance a hudbu (tzv. Tovareća mužika neboli Oslí hudba), na jeho programu jsou ale také různé závody a soutěže, přehlídky lodí a podobně. Tato nevídaná akce je součástí Turistického léta v Sali, které zahrnuje další události, například mariánskou pouť v polovině srpna. 

Co se týče praktických věcí, v Sali najdete například bankomat, poštu, lékaře nebo zubaře. 

Výlety v letovisku Sali

V samotném letovisku je k vidění gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který ukrývá vzácné obrazy, dřevěný oltář ze 17. století a hlaholské nápisy. Dále si můžete prohlédnout kostel sv. Mikuláše nebo kostel sv. Rocha, případně v okolí letoviska narazíte na pozůstatky starokřesťanských svatostánků. Z dalších budov jsou významné některé šlechtické domy, zejména ty z nich, které nesou prvky renesance a baroka. 

Jedinečnou botanickou a turistickou atrakcí je olivový háj nacházející se hned za obcí, jehož některé exempláře jsou staré až 700 let a vyznačují se tlustými kmeny a bizarními tvary. 

Přímo z letoviska Sali vyrážejí trajekty do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, které nabízí spoustu zábavy a památek, řadu restaurací, kaváren a barů a samozřejmě také možnosti nákupů. 

Jestliže vás ale více zajímá příroda nežli obchody, máte v Sali ideální příležitost vypravit se do dvou významných parků. Prvním je Telašćica (asi 9 km), přírodní rezervace se zátokou, v které se dá i vykoupat. V parku můžete strávit čas u slaného jezera Mir, v němž je koupání taktéž dovoleno, a na cestách kolem jezerní krajiny můžete potkat divoké osly. Cestou k této rezervaci se ještě zastavte na skalním hřebenu Grpašćak, mohutném výběžku čnícím vysoko nad mořskou hladinou. Druhým přírodním skvostem je pak Národní park Kornati, který tvoří skupina téměř 150 neobydlených ostrovů a ostrůvků v širém moři.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---