Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Rovinj

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Rovinj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Přístavní městečko Rovinj, které kdysi bývalo obyčejnou rybářskou vesničkou, je dnes patrně nejfotogeničtějším letoviskem nejen samotné Istrie, ale i celého chorvatského pobřeží. Můžeme jej tak přirovnat k výkladní skříni, v níž si lze prohlédnout to nejlepší zboží chorvatského cestovního ruchu. Přestože obec v minulosti čelila benátské nadvládě a připomíná spíše italská středomořská sídla, patří neodmyslitelně mezi poklady dovolenkového Chorvatska. Ve chvíli, kdy se budete k městečku přibližovat po modré mořské hladině, ohromí vás jeho architektonická krása a harmonie historických domků, naskládaných v jeden dokonalý celek na úzkém skalnatém výběžku istrijské pevniny. Jeho dominantou, kterou určitě neminete, je nepřehlédnutelná zvonice velkého kostela sv. Eufemie, jež se tyčí k nebesům jako věčný strážce tohoto okouzlujícího místa. 

Zajímavostí je, že stará část dnes 13tisícového města stojí na malém poloostrůvku, který v dřívějších dobách byl dokonce ostrovem, než došlo k zasypání kanálu spojujícího jej s pevninou. Kolem dokola tedy není nic jiného než širé moře. Nové, mladší rovinjské čtvrti se pak rozpínají mimo městský střed směrem do vnitrozemí a historické centrum si zachovává výraznou porci své původní podoby. Ta se začala tvořit už v dobách ilyrských kmenů, které osadu založily. Po nich místo ovládli Římané a vetkli mu jméno Rugium, které se později přeměnilo na Rovinj. Zlatou éru prožilo město až v časech Benátské republiky, kdy dochází k rozkvětu stavebnictví, ale také rozvoji v oblasti zemědělství a obchodu se stavebními materiály jako kámen nebo dřevo. S nevyhnutelným pádem Benátčanů však končí i rovinjský věhlas. Italové zůstávají až do období po druhé světové válce, kdy hromadně odcházejí a nahrazují je v chátrajícím městě chorvatští umělci. Ti tak mají velký podíl nejen na kulturní atmosféře města Rovinje, ale také na jeho dnešním vzhledu, neboť i právě díky nim nedošlo ke zkáze vlivem vylidnění a zubu času. 

Vedle historické hodnoty, kulturního zázemí a množství památek se Rovinj může pochlubit i svou popularitou, již si vysloužilo na poli turistiky. Patří totiž k vůbec nejoblíbenějším letoviskům a je častým cílem výletů z okolních i vzdálenějších resortů. Najdete tu spoustu bujné zeleně, pěkné pláže, řadu ubytovacích zařízení, restaurací a zábavy. Ač jde o turisticky orientovanou destinaci, je město Rovinj jedinečné svým nostalgickým charakterem starého rybářského městečka a prostupuje jím umělecký duch svobody a nekonečné tvořivosti. 

Pláže v Rovinji

Jedním z důvodů, proč se město Rovinj stalo oblíbeným turistickým letoviskem, jsou právě pláže, jejich čistota a krásné pobřeží. Písek tu sice najdete jen místy uměle navezený, zato se na vás budou převážně těšit oblázkové, skalnaté nebo uměle upravené břehy a okolo nich husté borové lesy. Průzračné moře, pláže a jejich zelené okolí jsou vedle sebe uspořádány v obzvláště atraktivní symbióze, která vytváří dokonalé prostředí k nádherné letní dovolené. Široká je nabídka vodních sportů od vodního póla a lyžování přes jachting a windsurfing až po podmořské rybaření. Nespornou výhodou letoviska Rovinj je, že ač může být v letní sezóně plné návštěvníků, vždy se najde i nějaká ta zátoka na zdejším táhlém pobřeží, kde se lze oddat nerušené relaxaci stranou lidí. Pokud jste naopak více společenští a láká vás procházka kolem pobřeží, využijte udržované promenády, která je současně přístupovou cestou k jednotlivým plážím. 

Některé z místních pláží nesou prestižní kvalitativní označení Modré vlajky, zaručující čistotu a výbornou údržbu. K těmto plážím patří například Amarin, Valalta, pláž u kempu Veštar nebo pláž náležící ke komplexu Villas Rubin. 

Plážemi přímo v letovisku Rovinj a jeho bezprostředním okolí to ale nekončí. Další možnosti koupání se naskýtají na nedalekých ostrovech, jako je například Ostrov sv. Kateřiny nebo Červený ostrov (Crveni otok). 

Amarin 

Amarin je jednou z nejoblíbenějších a také nejhezčích pláží města Rovinj. Nachází se sice zhruba 3 kilometry od centra, stojí ale rozhodně za delší procházku. Pláž si totiž za svou kvalitu a čistotu vysloužila ocenění Modré vlajky, a tak si můžete být jisti, že právě tady si dosyta užijete skvělou letní relaxaci, nerušenou žádnými nepříjemnými faktory. Pláž samotná má různorodý terén, a tak si stačí jen vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat, ať už to budou oblázky, plochá skaliska vedoucí až do moře nebo velké balvany smáčené průzračnou mořskou vodou. 

Na pláži Amarin si můžete pronajmout slunečníky a lehátka, převléknout se v šatně a omýt ve sprše. Všechna tato zařízení a služby jsou totiž bez problémů dostupné přímo v místě. Samozřejmostí jsou také toalety, občerstvení a přítomnost plavčíka. A zapomínat se nesmí ani na sporty, a to ani na dovolené. Na pláži Amarin můžete zakusit jízdu na vodním šlapadle, windsurfing, jachting, plážový volejbal, tenis, stolní tenis a basketbal. Pro děti je pak připravena trampolína, dětské hřiště a skákací hrad na vodě. Někteří, ať už dospělí nebo ti nejmenší, možná propadnou kouzlu šnorchlování. Pokud to ale není zrovna vaše parketa, třeba vám přijde k chuti raději projížďka na jízdním kole, které si tu můžete vypůjčit a projet se krásným okolím. 

Pláž Amarin má mělké břehy, a tak je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi, neplavce a seniory. Což však neznamená, že by snad teenageři a mladí lidé byli o něco ochuzeni a na tuto pláž nechodili. Vzhledem k řadě aktivit, možnostem sportů a zábavy v nedalekém resortu Amarin přeje tato plážová destinace i jim. Ve zmíněném turistickém komplexu jsou k dispozici další služby jako restaurace, bary, obchody a nechybí ani venkovní bazén. 

Kuvi 

Nedávno renovovanou pláž Kuvi najdete asi 3 km od centra města Rovinj. Tvoří ji necelý kilometr dlouhý pás pobřeží, obdařený kobercem oblázků a kamínků; místy narazíte i na balvany či skaliska. Část pláže je uměle zpevněna a umožňuje tak snadnější rozložení lehátka a slunečníku, které si můžete zapůjčit na místě. A nechybí ani trávník k dokonalému opalování a odpočinku nebo sekce vyhrazená psím mazlíčkům. 

Jakmile na pláži Kuvi vstoupíte do zdejších křišťálově čistých vod, zjistíte, že mořské dno je tu krásně mělké, tudíž bezpečné i pro neplavce, seniory a malé děti, což uvítají hlavně rodiny s těmi nejmenšími. Ti si mohou vedle dovádění na mělčině dosyta užít prázdninové legrace také na instalované trampolíně nebo na dětském hřišti. Pro sportovní nadšence jsou připraveny pohybové aktivity jako jízda na šlapadle, plážový volejbal nebo šnorchlování. O bezpečnost všech přítomných dovolenkářů se starají zkušení plavčíci. K dispozici jsou návštěvníkům toalety, šatny, sprchy a občerstvení. Jestliže se vám bude v letním pařáku, který v Chorvatsku není nijak neobvyklý, zdát, že je až příliš horko, můžete se zchladit v nedalekém borovém lese. V blízkosti pláže Kuvi se rozkládá komplex Villas Rubin, jehož vybavení také můžete využít. Jednak má svou vlastní, Modrou vlajkou oceněnou pláž a jednak nabízí další možnosti stravování, rekreace a letní zábavy. 

Na pláž Kuvi se dostanete pouze pěšky nebo po moři. Pokud se ale vypravíte vozem, také to nebude problém. Nedaleko pláže se totiž nachází veřejné parkoviště. 

Není tedy divu, že díky všem dostupným službám a kvalitní vybavenosti patří pláž Kuvi k nejoblíbenějším a také nejnavštěvovanějším plážím města Rovinj. 

Lone 

Pláž Lone leží prakticky v centru letoviska Rovinj, přesněji řečeno je od něj vzdálena pouhých několik set metrů, které snadno překonáte kratičkou procházkou, jež vám zabere slabou čtvrt hodinku. Ocitnete se tak na oblíbené pláži Lone, jež je součástí útulné zátoky nesoucí totožné jméno. Do vínku dostala tato pláž hned několik štědrých darů. První z nich je skutečnost, že leží hned u lesoparku, a je tedy lemována vzrostlými košatými stromy, které jí jednak propůjčují atraktivní zelené kulisy a jednak poskytují přirozený stín za letních veder. K parku přináleží i pěkně udržovaný trávník, který lze využít k relaxaci na dece a slunění. Druhou charakteristikou místa je fakt, že i když sama pláž má pouhých zhruba 300 metrů, v jejím bezprostředním okolí, kde pobřeží pokračuje po obou stranách od pláže, se najdou mnohá příjemná zákoutí k relaxaci i koupání. Hlavní část pláže tvoří převážně kamínky a oblázky, ale také skaliska a obří kameny, místy je pobřeží uměle zpevněno. Nicméně vstup do vody je jen pozvolně svažitý, voda čistá a průzračná a zóna pro plavání řádně vyznačena, takže sem mohou bez obav zavítat i rodiny s dětmi nebo méně zkušení plavci. O přísun potřebné energie v podobě lahodného občerstvení se starají kavárny a restaurace nedaleko. K dispozici je i zmrzlina, fast food a supermarket. A samozřejmě nesmí chybět sporty. Zajezdit si tu můžete na šlapadle, surfu, banánu anebo vodním skútru, zahrát si plážový volejbal či projet se na kole po okolí. Děti nadchne skákací nafukovací ostrov na vodě. Rekreantům jsou dále k dispozici šatny, toalety, sprchy, služby plavčíka i pronájem lehátek a slunečníků. Část pláže patří majitelům psů a jejich čtyřnohým miláčkům. 

Monte (ve staré části města)

Monte je pláž s jedinečným kouzlem, nacházející se ve staré části města Rovinj, tedy v části ležící na malém poloostrovním výběžku u západních břehů Istrie. Přestože je tato pláž součástí městského celku, její voda je průzračně čistá a tyrkysově modrá. Pláž je dostupná výhradně pěšky, neboť k ní musíte sestoupit po schodech, případně lze k pláži Monte připlout lodí. Kulisu tvoří kamenná zeď s výklenky, která pláži dodává unikátní romantickou atmosféru. Vstup do moře není nejsnazší, i když jsou zde vybudované schůdky do vody, a proto je pláž Monte doporučována spíše mladším ročníkům a zkušeným plavcům než rodinám s dětmi nebo seniorům. Kdo si ale potrpí na skoky do vody, bude potěšen. Jedna část pláže je formována skalami, ze kterých se dá skvěle seskočit přímo do hlubin, samozřejmě s nezbytnou opatrností. Dále je třeba dávat pozor na spálení od sluníčka, neboť na pláži nejsou žádné stromy ani keře, které by přes sluncem chránily. V blízkosti pláže jsou k mání veškeré služby, které poskytuje zázemí města, včetně restaurací, barů a obchodů. 

Ostrov svaté Kateřiny

Ostrov svaté Kateřiny, jak název napovídá, není pláž, ale rovnou celý ostrov, nebo spíš ostrůvek, který se nachází jen několik set metrů přes moře od města Rovinje. Je považován ze nejmalebnější ze všech okolních ostrůvků. Dostat se sem dá příjemnou a krátkou lodní plavbou, která je sama o sobě hezkým dovolenkovým zážitkem. Loď vás doveze až ke břehu ostrova, na kterém si hned všimnete velkého hotelu Katarina. Ten má ve svém itineráři vedle restaurace, kavárny, dětského hřiště, tenisových a volejbalových hřišť a třeba i potápěčského klubu též několik luxusních bazénů. Krom toho jsou tu skalnaté nebo oblázkové plážičky, kde se dá pěkně vykoupat nebo skočit do vody z útesu. Díky všudypřítomné zeleni se není třeba obávat prudkého slunce – vždy se budete mít kam schovat. 

Škaraba 

Pláž krytá hustou zelení a obklopená skalisky – to je Škaraba, pláž ležící ve stejnojmenné zátoce asi 3 kilometry od centra města Rovinj. Škaraba se skládá z několika částí – jednu tvoří oblázkovo-kamínkový povrch, další je opatřena betonovou terasou a okrajové části jsou skalnaté. V celé zátoce lze nalézt spoustu míst ke koupání, skákání do vody, šnorchlování a dalším letním radovánkám. Jediné, co je k tomu potřeba, je trochu zvídavé nátury a hlavně opatrnosti, protože ne všechny úseky jsou zcela bezpečné, a tak jsou spíše určené zkušeným plavcům. Kolem celého zdejšího pobřeží se táhnou řady vzrostlých stromů a keřů, které se starají o příjemný chládek v letních dnech. Ve stínu vegetace se ukrývá také plážový bar s posezením a část pláže je vyhrazena pejskařům a jejich čtyřnohým přátelům. 

Pláž je dostupná po moři i po souši. Co se týče přístupu z pevniny, je možné sem dojít pěšky, přijet autem, anebo využít cyklotras, které vedou všude kolem, a zahrnout tuto pláž mezi jednu ze zastávek. Automobily mohou zaparkovat nedaleko pláže. 

Valalta 

Pláž Valalta ve stejnojmenné zátoce nedaleko centra města Rovinj má hned dvě specifika – jednak je hrdou nositelkou Modré vlajky a jednak umožňuje svým návštěvníkům přijít rovnou v rouše Adamově a Evině. Pokud se na ní tedy chystáte vyrazit, nechte plavky raději doma. Jde totiž o pláž nudistickou, která je součástí nudistického kempu. Pláž obepíná zdejší malebné pobřeží pásem drobnějších kamínků a hrubšího písku, omývána je křišťálově čistou vodou v odstínech mořské modře a za zády je dekorována hustým zeleným porostem. K vybavení pláže Valalta patří sprchy, toalety, šatny, venkovní bazén s mořskou vodou, občerstvení, pronájem lehátek a slunečníků a samozřejmě na frekventované pláži nesmí chybět plavčík. Na děti se těší tobogán, nafukovací hrad na hladině a dětské hřiště. Jestliže holdujete sportům, uvítáte jistě možnost zahrát si plážový volejbal nebo minigolf, na vodě pak můžete vyzkoušet třeba windsurfing. 

Veštar 

Jednou z pláží letoviska Rovinj, které si vysloužily své prestižní ocenění Modré vlajky, je také Veštar, pláž obdařená jemnějšími kamínky, hrubým pískem, skalisky a stínem stromů. Pláž Veštar vyniká svou čistotou a dostupnou infrastrukturou, a tak je vhodná pro všechny typy návštěvníků, včetně rodin s dětmi. Pro rekreanty jsou připraveny toalety, občerstvení a služby plavčíka. Dětem se bude líbit hřiště určené jen jim a nafukovací hrad na vodě. Dospělí si zase rádi pinknou plážový volejbal nebo tenis, pronajmou si loď nebo jízdní kolo, anebo se oddají šnorchlování či potápění. Na posledně jmenovanou aktivitu jsou tu náležitě připraveni – vše potřebné včetně instruktáže poskytne zdejší potápěčský klub. A nezapomíná se tu ani na pejskaře a jejich mazlíky. Právě pro ně je uzpůsobena jedna část pláže. A jestliže na pláž Veštar přijedete automobilem, můžete jej ponechat nedaleko na parkovišti. 

Villas Rubin 

Villas Rubin, pláž ležící u stejnojmenného ubytovacího a turistického komplexu, patří k těm plážím, které se mohou pochlubit Modrou vlajkou za svou čistotu a kvalitní údržbu. Řadí se tak mezi vůbec nejlepší a nejoblíbenější pláže města Rovinj, přestože se nachází 3 km od jeho centra. Odměnou za trochu cestování nebo chůze vám ale bude dlouhá, zhruba 1,5 kilometru dlouhá pláž, pokrytá kamínky a betonovými plochami. Vybudováno zde bylo také několik mol, která mají pohodlný sestup do moře pomocí schůdků. Na své si tu přijdou jak rodiny s dětmi, tak všichni ostatní návštěvníci, ať už to budou teenageři, milovníci sportů nebo třeba majitelé pejsků, kterým je určena jedna konkrétní sekce pláže. Stejně tak mají svůj kousek dlouhého pobřeží vyhrazeni také nudisté. Všem příchozím jsou pak k dispozici sprchy, šatny, toalety, pronájem lehátek a slunečníků, různé druhy občerstvení a sportů. 

Jestliže si dovolenou bez pohybové aktivity ani nedokážete představit, je právě pláž Villas Rubin dobrou volbou. Mají tu potápěčské centrum a půjčovnu vybavení, minigolfové hřiště, tenisové kurty i hřiště na volejbal a basketbal. Centrum vodních sportů se pak postará o další zábavu – vypůjčit si můžete šlapadla, banán nebo rovnou celou loď, vydat se do vln při windsurfingu, případně na souši pak můžete vyrazit vstříc poznávání okolí na zapůjčeném jízdním kole. A jestliže chcete jen luxusně relaxovat, je pro vás připraven venkovní bazén. A co děti? Nebojte, pamatuje se i na ně. Svědčí o tom tobogán a senzační nafukovací ostrov přímo na mořské hladině, na kterém si zařádí i nejeden dospělý. Bezpečnost při letních radovánkách je zajištěna jednak vyznačenými zónami pro plavání a jednak přítomnými plavčíky, kteří bedlivě dohlížejí, zda se na pláži a v moři neděje něco neobvyklého. Pláž je navíc bezbariérová a v její blízkosti se nachází také parkoviště. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ve městě Rovinj a jeho bezprostředním okolí je opravdu z čeho vybírat, pokud jde o ubytování. Hotelů je téměř nespočet, stejně jak kempů, včetně jednoho naturistického. Nechybí samozřejmě ani apartmánové komplexy nebo pokoje v soukromí. Protože se Rovinj zaměřuje na středně movitou klientelu, odpovídá tomu i vyšší standard většiny ubytovacích zařízení. Například většina hotelů oplývá vlastním bazénem, obchody, restauracemi, sportovišti a množstvím služeb. Jeden ze zdejších známých hotelů – Katarina – se dokonce nachází na nedalekém zeleném Ostrově sv. Kateřiny. Jde o celý hotelový areál s veškerým komfortem a několika bazény. Dostat se tam dá pouze lodí. A pokud by pro vás takovýto „běžný“ hotel byl až příliš obyčejný, uložte se ke spánku na ostrůvku Sv. Ivan na Pučini, kde stojí maják užívaný jako ubytovací zařízení. 

Město Rovinj je nakloněno sportovním aktivitám. Díky dvěma přístavům se tu můžete věnovat jachtingu a plavbě všeho druhu. Jachtaři zde mají dokonce svou školu. A stejně tak potápěči. Jestliže jste ještě nezkusili, jaké to je pod mořskou hladinou, anebo jste naopak už zkušenější potápěči, v obou případech vám vyjdou ve zdejších potápěčských centrech vstříc, zapůjčí potřebné vybavení a poskytnou instruktáž, radu nebo dají tipy na zajímavé podmořské lokality (např. vrak lodi Baron Gautsch ležící asi 40 metrů pod mořskou hladinou). 

U pláží a ubytovacích zařízení naleznete často hřiště na minigolf, volejbal, plážový volejbal, basketbal, bowling či tenis. Pokud máte radši vodní sporty, nabízí se windsurfing, jízda na vodních lyžích, banánu, člunech nebo šlapadlech, dále si lze zahrát vodní pólo a výjimkou není ani podmořský lov ryb. Na mnoha místech jsou instalovány nafukovací ostrovy na vodě a dětská hřiště. Množství cyklistických stezek v okolí láká k výletům na jízdních kolech. Kdo však holduje poněkud adrenalinovějším záležitostem, bude nadšen z dalších možností, jako paragliding, paintball nebo lezecká stěna. Zdejší jezdecké kluby pak nabízejí projížďku na koních. 

Rovinj je plná restaurací, barů a kaváren, takže příležitostí užít si příjemný čas u dobrého jídla a pití bude opravdu mnoho. Doporučujeme ochutnat hlavně rybí speciality, neboť právě Rovinj je známa jejich zpracováním v místním závodě. A k dobrému jídlu neodmyslitelně patří také víno. Pěstování vinné révy patří ke zdejším zemědělským odvětvím, takže surovina je vlastní a víno se vyrábí v této lokalitě již tradičně. 

Pobyt v Rovinji ale rozhodně není jen o plážích, sportu a jídle. Město totiž žije také kulturou a další zábavou. Už v červnu tu můžete zažít Letní festival salsy a zatancovat si v rytmu latiny. Rovinjské kulturní léto zahrnující především koncerty se pak koná po celou hlavní letní sezónu, tedy v červenci a srpnu. V srpnu je také pořádána akce Grisia určená výtvarnému umění, při které můžete třeba i vy vystavit svůj obraz a nabídnout jej k prodeji. Událost totiž zdaleka není určena jen profesionálům, ale každému, kdo miluje kreslení a malování. 

Podobně jako v mnoha chorvatských letoviscích, i v Rovinji jsou organizovány tzv. Ribarske fešte, tedy Rybářské slavnosti doprovázené koncerty živé hudby, tancem, zpěvem a trhy se spoustou dobrot k ochutnání. V polovině září je pak oslavována zdejší patronka sv. Eufemie. Její svátek provází různá představení, soutěže, průvody a jako zlatý hřeb ohňostroj. V Rovinji dále funguje muzeum se spoustou historických sbírek a zajímavé akvárium při Centru pro výzkum moře. 

Asi těžko bychom našli lepší místo, kde by se měla konat fotografická soutěž, než právě v Rovinji, v tomto fotogenickém prostředí plném přírodních i městských zákoutí, která jsou hodna zvěčnění. Rovinj Photodays je tak každoročně svátkem všech milovníků focení, z nichž několik je vždy oceněno za obzvláště povedené snímky. 

Středobodem denní i noční zábavy v letovisku Rovinj je Zábavní centrum Monvi. Najdete tu diskotéku, pořádají se koncerty a další kulturní akce, dále zde mají výtvarnou galerii, lezeckou stěnu, videohry a několik restaurací a barů s různým zaměřením. 

Výlety v Rovinji

Rozhodně nedoporučujeme opustit město Rovinj, než si stihnete prohlédnout jeho křivolaké uličky a náměstíčka a než se pokocháte pohledem na jeho četné památky. Turbulentní historie se tu odráží na každém kroku, ať už ve středověkém opevnění, které kdysi chránilo celé město, ve zdech domů, ve věžích, palácích a kostelech anebo ve čtyřech městských branách (sv. Kříže, sv. Benedikta, Pod stěnou a Balbiho oblouk). 

Při poznávacích procházkách městem určitě potkáte červenou hodinovou věž z doby benátské nadvlády, dále městskou radnici, jejíž nejstarší část pochází ze 14. století,  anebo kostel sv. Tomáše apoštola ze stejného období. Místní kostel sv. Eufemie, patronky města, který dnes nese prvky baroka, byl postaven na základech starého křesťanského svatostánku z 6. století. Místo tedy zůstalo své náboženské tradici věrno a dnes jej zdobí právě zmíněný kostel, který je díky své vysoké zvonici dominantou města. Zvláštností je, že na vrcholku věže není kříž, jak tomu obvykle bývá, ale zdobí jej socha samotné patronky. Věž je navíc přístupná veřejnosti, a tak se na její špici můžete potěšit širokým rozhledem, který vám rozprostře celé okolí jako na dlani. 

Příjemným povyražením při pobytu v Rovinji se může stát návštěva některého z nedalekých poloostrůvků a ostrůvků, např. poloostrova Muntrav (také nazývaného Zlatni rt neboli Zlatý mys) se stoletou přírodní rezervací lesoparkového typu a starořímskými kamenolomy. Dále se lze podívat na  Ostrov sv. Kateřiny nebo Červený ostrov (Crveni otok). 

Asi 6,5 km od Rovinje se můžete těšit na archeologické naleziště lidského osídlení z doby bronzové. Místo se jmenuje Monkodonja a představuje základy a další ruiny tehdejších staveb a krásné výhledy do okolní krajiny. 

Zhruba po 9,5 km od města Rovinje dorazíte do ornitologické rezervace Palud, která je jedinou takovou na Istrii. Na 20 hektarech tu můžete spatřit až 220 druhů ptáků. Vstup je zdarma a je možný po celý rok. Pouze pokud byste si chtěli dopřát pozorování živočichů s odborným výkladem, platí se drobný poplatek. 

V blízkosti Rovinje můžete navštívit spoustu dalších zajímavých míst při pobřeží, například rezervaci Limský záliv (cca 7,5 km), letoviska Fažana (cca 30 km) a Poreč (cca 35km) nebo Brijunské ostrovy (cca 30 km do Fažany a odtud lodí). Určitě si nenechte ujít ani hlavní město Istrie, kterým je Pula (cca 40 km). Nemusíte se ale držet jen pobřeží. Krásná místa se nachází i ve vnitrozemí, jako je Bale (cca 14,5 km), Dvigrad (cca 21 km), Žminj (cca 25 km) nebo Pazin (cca 37,5 km). A jestliže ani ty neuspokojí vaše cestovatelské touhy, vydejte se lodí do italských romantických Benátek. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---