Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Rijeka

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Rijeka, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Rijeka je se svými zhruba 200 tisíci obyvateli třetím největším městem Chorvatska a v Kvarnerském zálivu vede žebříček měst co do velikosti. Leží na chorvatské pevnině v širokém zálivu a díky tomu, že spojuje pevninskou část země s ostrovy, je významnou dopravní křižovatkou. Rijecký přístav je dokonce největším v celém Chorvatsku, přičemž lodě sem nejen připlouvají, ale i se zde vyrábějí. Nechybí samozřejmě ani trajekty, které zajišťují přepravu mezi ostrovy Krk a Cres a Rijekou. Dále je kvarnerská metropole navázána na dálniční a železniční síť ve směru do Záhřebu a dalších měst. Letecká přeprava je pak dostupná prostřednictvím rijeckého letiště, které je ale umístěno 25 kilometrů od Rijeky na ostrově Krk, nedaleko letoviska Omišalj.

Město Rijeka má za sebou bohatou historii, která se odráží v ulicích a uličkách, v místních restauracích a kavárnách i v četných památkách, ať už ve středověké městské bráně, kolem celého starého města, na římském oblouku, v kostelech či palácích.

Rijeka je správním centrem celé okolní oblasti, zajišťuje tedy veškeré občanské služby, sídlí zde úřady, instituce, muzea, kulturní zařízení a průmyslové podniky. Rijeka je ale také univerzitním městem – je sídlem několika fakult a dalších škol. A protože je město průmyslově vyspělé, v posledních letech se Rijeka prosazuje i jako veletržní a kongresová destinace.

Pláže u letoviska Rijeka

V Rijece a jejím okolí se nabízejí bohaté možnosti koupání a odpočinku na mnoha plážích, z nichž dvě – Kostanj a Ploče – jsou hrdými nositelkami ocenění Modré vlajky za čistotu a kvalitu. Prakticky kolem celé Rijeky jsou rozprostřeny pláže s různou úrovní služeb a vybavenosti. Stačí si tedy vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Výhodou je, že k většině z nich jezdí MHD, případně můžete vyrazit pěšky nebo autem. Kolem pláží bývají umístěna parkoviště, často zdarma.

Viz podrobné texty o plážích: Brajdica, Glavanovo, Kantrida, Kostanj, Ploče, Sablićevo, Skalete, Žurkovo 

Turistická vybavenost, aktivity

Srdcem města a středobodem rijeckého života je Korzo, tedy hlavní ulice procházející centrem. Právě zde najdete ty nejvyhledávanější podniky Rijeky – četné obchody a proslulé kavárny.

Pokud se budete chtít něco dozvědět o zdejší historii, navštivte některé z muzeí. Mezi obzvláště oblíbené patří přírodovědné muzeum a botanická zahrada. Zajímáte-li se naopak o umění, potěší vás místní galerie. A jestliže zavítáte do Rijeky během měsíců ledna a února, můžete zažít Rijecký karneval, který se tu každoročně pořádá už přes 30 let. Hlavní sezónou kulturních akcí je ale léto, kdy se ve městě konají koncerty, festivaly, veletrhy, dramatická vystoupení a výstavy. Během celého roku jsou pak návštěvníkům k dispozici bary, kasina, diskotéky a hudební kluby.

Nad městem se tyčí středověká pevnost Trsat s velkou kruhovou věží. Pokud neváháte vydat se až nahoru k hradu, budete po prudkém výstupu do schodů ohromeni úchvatným výhledem na rozlehlé město, přístav a širé moře. Výjimečně krásná je pak Rijeka po setmění, kdy se rozsvítí doslova les barevných světel podél celého pobřeží.

Dalšími významnými památkami, které stojí za vidění, jsou římský oblouk, který býval v dávných dobách využíván jako městská brána, dále katedrála sv. Víta, městská hodinová věž a kostel sv. Jeronýma s klášterem ze 14. a 15. století. Po celém městě ale najdete spoustu jiných, neméně zajímavých pamětihodností, které vás nenechají na pochybách, že Rijeka se těší svému významu zcela právem.

Jak lze tušit u tak velkého a důležitého města, jakým Rijeka bezesporu je, nabídka ubytování je nemalá. Stačí jen vyslovit přání, v jakém typu ubytovacího zařízení byste chtěli v Rijece přespat, a je téměř splněno. Ať už tedy toužíte po luxusním hotelu, menším hotelu typu B&B, nebo preferujete spíše levnější ubytování v apartmánu nebo hostelu, nic z toho není problém. V nabídce navíc figuruje i romantický botel.

Výlety v letovisku Rijeka

Rijeka je díky své rozvinuté dopravní infrastruktuře, vyspělým službám v oblasti turistického ruchu a výborné poloze při pobřeží Jaderského moře fantastickým místem, z kterého můžete vyrážet na zajímavé výlety po blízkém i vzdálenějším okolí.

Pouhých 15 km od Rijeky najdete přímořské lázeňské městečko Opatija, které láká na svou přívětivou atmosféru a pěkné koupání přímo ve městě. Na opačnou stranu leží ve vzdálenosti asi 33 km známé dovolenkové letovisko Crikvenica se spoustou krásných pláží. O něco dále, asi 105 km od Rijeky, můžete navštívit starobylé město Pula s obřím římským amfiteátrem, který si nezadá se slavným Koloseem. Dokonce blíže než Pula leží známý italský přístav Terst (cca 80 km).

Pokud by vás zajímala trocha tradic, historie a přírody, vydejte se do asi 12 km vzdáleného městečka Kastav. Je to nádherné místo, které se vám vryje do paměti. Najdete v něm spoustu historických památek a nádherný výhled do širokého okolí se zálivem a zalesněnými kopečky a horami. Během léta a podzimu tu můžete zažít lidové kulturní akce a slavnosti, koncerty nebo oslavy vinobraní.

Z Rijeky se pořádají také lodní výlety po Kvarnerském zálivu, který skýtá mnoho nádherných ostrovů, mezi nimi třeba Krk, Rab, Pag, Cres nebo Lošinj.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---