Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Punta Križa

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Cres
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Punta Križa , budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Jen málo míst na Jadranu je tolik nepoznamenaných masovou turistikou a rozvojem průmyslu a obchodu jako je obec Punta Križa a její okolí na jihovýchodě ostrova Cres. Pro milovníky téměř nedotčené přírody je tato oblast ideálním místem pro strávení letní dovolené. Členité pobřeží s řadou malých zátok, průzračné moře, husté borové lesy, pastýřská stavení, volně se pohybující divoká zvířata, všudypřítomný klid a ticho, málo turistů – prostě ideální místo pro člověka milujícího pocit naprostého souznění s přírodou. I díky těmto přednostem byla celá oblast prohlášena národním parkem a je velmi oblíbená i mezi Chorvaty, kteří si sem jezdí odpočinout. Ve volné přírodě běžně natrefíte kromě tradičních domácích ovcí např. na divoké daňky, a dokonce můžete při toulkách okolím z křoví vyplašit divoké prase.

Vesnice Punta Križa leží 12 km od Osoru a dostanete se sem pohodlně po hlavní silnici.

Pláže v letovisku Punta Križa

Po celém pobřeží si můžete vybírat z mnoha zátok a různých typů pláží. Většina je oblázkových, nicméně některé jsou upravované pro pohodlnější ležení plošinami vysekanými ve skalnatém pobřeží. Rozhodně vás nečeká žádné mačkání a boj o místa, dost možná celý den nenatrefíte na dalšího člověka a pobyt v malebné zátoce tak dostane opravdu romantický ráz. Slunečníky není potřeba, neboť hustý borovicový porost mnohdy sestupuje až k moři a poskytuje tak příjemnou přírodní ochranu před ostrým sluníčkem. Nádherný klid a ticho, kdy můžete poslouchat jen šumění stromů a narážení drobných vlnek na pláž, to je nenapodobitelný způsob odpočinku, kterého se vám zde dostane v obrovské míře. A neuvěřitelně čisté moře je také naprostou samozřejmostí. Členitost pobřeží navíc nahrává i milovníkům šnorchlování, potápění a dalších vodních sportů, kteří si zde určitě přijdou na své.

Turistická vybavenost, aktivity

Hotely tu nehledejte, jelikož ty by rozhodně svou velikostí a povahou do tak přírodního střediska nezapadly. Ubytují vás v malých vilkách podél mořských břehů, v městských domech, případně v některém z přilehlých kempů. Například zdejší kemp Baldarin, citlivě zasazený do přírody kousek od vesnice, je ze dvou třetin naturistický. V kempu najdete několik sportovišť – s přáteli si to tak rozdáte při minigolfu, tenise, basketbalu nebo plážovém volejbale.

Pokud se toužíte vydat po stopách dějin, v několika zátokách najdete pozůstatky dřívějšího života, především zbytky antických staveb nebo křesťanských kostelů.

Letovisko Punta Križa dává lodím a člunům k dispozici hned tři přístaviště ve třech zátokách umístěných kolem resortu.

Výlety v letovisku Punta Križa

Kdo rád vyráží na pěší túry nebo má s sebou kolo, poznávání okolí pro něj bude tím pravým. Při vycházkách po místních vyznačených stezkách a cyklostezkách narazíte na velké množství pastýřských osad, např. Drakovac, Garmožaj, Loze, Matualda, Murtovnik, Parhavac a další, které jsou už většinou opuštěné a prázdné, ačkoliv dříve tu byl pastýřský život velmi živý.

Pouhých 12 kilometrů od letoviska Punta Križa se nachází malebné historické městečko Osor, které leží na samém pomezí mezi ostrovem Cres a sousedním ostrovem Lošinj. Z Osoru se můžete vydat dál směrem na sever a zavítat do města Cres, hlavního města ostrova Cres. Celkem měří trasa z resortu Punta Križa do Cresu zhruba 33,5 km, takže vám autem bude stačit pouhých zhruba 45 minut.

Na jmenovaném ostrově Lošinj si nenechte ujít nádherný výhled z tamního vrcholu Televrina (588 m). Odtud se zatajeným dechem dohlédnete až téměř na samý konec ostrova Lošinj tvořený zvlněným horským pásem, jehož zelené svahy sbíhají dolů k modrému pobřeží a mizí pod mořskou hladinou. Cesta z letoviska Punta Križa k Televrině je dlouhá cca 21 km.

Z přístavišť se můžete na člunech vydávat za poznáváním dalších částí ostrovního pobřeží, včetně mnoha pěkných letovisek na obou sousedících ostrovech – Cresu a Lošinji.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy
--- • --- • ---
---