Punat
Velmi oblíbené prázdninové letovisko, rozlehlý přístav, oblázkové pláže a olivový olej – tak by se dalo několika krátkými hesly charakterizovat město Punat na jihozápadním pobřeží ostrova Krk. Příjemné rekreační středisko se rozkládá v široké zátoce Puntarska draga (či také Košljunska draga), která je od otevřeného moře oddělena zeleným poloostrovem Prniba. S tímto pásem malé samostatné pevniny bývala obec kdysi propojena pomocí mostu, který sice již dnes neexistuje, nicméně něco po něm přeci jen zůstalo – samotný název obce. Punat totiž pochází z italského slova ponte, což v překladu znamená „most“. Chloubou města je mimo jiné punatská marina, která je nejen největším, ale také nejstarším jachtařským přístavištěm v celém Kvarnerském zálivu, a proto je právě jachting jedním z hlavních sportovních odvětví této oblasti.
Pláže v letovisku Punat
Kvalitní oblázkové pláže kolem Punatu lákají především rodiny s dětmi, a to zejména v jižní části města, která je klidnější a příznivější ke koupání a vodním radovánkám. Cestou od vody k hotelům a apartmánům si můžete povšimnout všudypřítomných olivovníků, z kterých se zde lisuje vyhlášený olivový olej vysoké jakosti.
Většina pláží v Punatské zátoce je oblázková, písčitooblázková nebo kamenitá, u hotelů se setkáte i s parkovou úpravou a betonovými platy pro příjemnější ležení. Obvykle nechybí sprcha, půjčovny slunečníků a lehátek. Rodiče s dětmi ocení vedle ostatních služeb a vybavení také přítomnost toboganu nebo vodních skluzavek.
Místní však myslí i na vozíčkáře, a tak je hned na několika plážích upraven vstup do vody, aby byly přístupné skutečně všem bez rozdílu. V pravidelných intervalech jezdí k plážím z centra obce vláček.
Pár metrů od centra města čeká na návštěvníky Punta Debij, krásná oblázková pláž s pozvolným vstupem do vody. Je oceněná Modrou vlajkou, která je garancí nádherně čisté vody, upravené pláže a udržovaného okolí. Stejným symbolem je pak označena i pláž naturistického kempu Konobe.
Kdo si chce užít trochu soukromí, může se vydat směrem ke Staré Bašce, kde se nachází mnoho malých pláží skrytých ve stínu borovic. Nejlépe se k těmto plážím dostanete člunem.
Turistická vybavenost, aktivity
Při příjezdu do Punatu si možná všimnete zvláštní konstrukce umístěné v Punatské zátoce. Jde o vlek pro vodní lyže a wakeboarding. Druhý jmenovaný je poměrně nový adrenalinový sport, kdy místo lyží stojíte na jakémsi vodním prkně taženém lodí nebo vlekem. Dá se to přirovnat k jízdě na snowboardu či skateboardu. Zkušení provozovatelé tohoto sportu vás jistojistě ohromí svými kousky, ať už výskoky, salty nebo figurami. Zkusit si to ale můžete i jako naprostý amatér, neboť zdejší instruktoři vám zapůjčí veškeré potřebné vybavení a poskytnou patřičné instrukce a rady do začátku. Nicméně škála vodních sportů v Punatu těmito novinkami nekončí a nabídka je daleko širší, a tak si na své přijdou třeba i nadšení potápěči nebo rybáři.
Pokud neholdujete ani lovu ryb ani se nechcete potápět pod mořskou hladinu, čeká na vás sportovní vyžití suchozemského rázu. Co třeba cyklistika? Cyklistických tras je totiž v okolí Punatu více než dost. Specifické jsou především tím, že váš provedou krajem pastýřů a rolníků, tedy podél polí a pastvin. A kdo by měl přes to všechno sportu ještě stále málo, může protáhnout své tělo na tenisovém kurtu či se s partou přátel pobavit na minigolfu.
V turistické sezóně se v obci Punat pořádají folklorní večery, lidové a rybářské slavnosti nebo koncerty. Milovníci umění jistě rádi navštíví galerii Toš, kde jsou pro ně pravidelně připravovány zajímavé výstavy. Na začátku října se konají Dny oliv. Jak název napovídá, v těchto dnech se vše točí jen kolem oliv a olivového oleje. Vyzkoušet si tak můžete jejich sběr, lisování, ochutnat místní vybrané speciality připravené na čerstvém olivovém oleji a domů si na památku odvézt ten nejkvalitnější panenský olej v láhvi. Původní lis na olej z 18. stol je zakonzervován v domě Stari toš, kde můžete posedět ve stylovém baru Toš-bar.
Turisté ve městě najdou vše, co potřebují pro opravdu pohodlné prožití dovolené: obchody, směnárny, restaurace a příjemné kavárničky na každém kroku. Z pošty lze poslat pohled, který vyberete v některém z nepřeberného množství stánků se suvenýry na zdejším tržišti. Na průzkum okolí se můžete vydat na kole či skútru, a to díky místní půjčovně.
Ubytování je zajištěno jak v hotelových komplexech, tak v kempech a v soukromých apartmánech. Zkrátka pro každého podle jeho gusta. A na své si přijdou i milovníci naturismu – pro ně je ideálním místem k dovolené naturistický kemp Konobe.
Výlety v letovisku Punat
Punatská zátoka má jednu originální a zcela jedinečnou raritu – jejímu středu totiž dominuje malý zalesněný ostrůvek Košljun. Vzdálenost od Punatu, která činí cca 750 metrů, snadno překonáte lodí z místního přístaviště. A že ostrůvek opravdu stojí za návštěvu! Tolik zvláštností na jednom místě jen tak někde neuvidíte. Největší zdejší památkou je rozlehlý františkánský klášter z 16. stol., o který se dodnes starají místní řeholníci a který si díky jejich neutuchající péči zachoval svou původní podobu. Je tu soustředěna velká knihovna, která však bohužel není veřejnosti zatím přístupná. Navštívit ale můžete etnografické muzeum a seznámit se tak s místní kulturou a vzácnými sbírkami sakrálního umění a knih psaných hlaholicí. V letních měsících se zde pořádá množství koncertů vážné hudby. A bez zajímavosti není ani ostrovní fauna a flora. Na celé ploše tohoto malého ostrůvku (6,5 hektaru) roste 485 druhů rostlin, kdy jejich velká část je endemických, tedy nerostou nikde jinde než právě tady. Jen hub se tu ročně urodí na 150 různých druhů. Naopak pokud jde o zvířenu, je zvláštní, že ve srovnání s bohatým rostlinstvem na ostrově krom ptactva a hmyzu nenajdete žádné jiné zástupce živočišné říše. Při toulkách po ostrůvku natrefíte na tři malé kapličky. I když zde nepotkáte jedinou restauraci ani kavárnu, vyplatí se zabalit si svačinu do batůžku a na tento pozoruhodný ostrov se vypravit.
Okolí Punatu je protkáno řadou turistických stezek kopírujících původní cesty využívané pastýři při přehánění stád ovcí – i proto nesou tyto stezky název “pastýřské“. Dostat se tak můžete i k nejvyšším vrcholkům okolních kopců, například na nejvyšší vrch ostrova zvaný Obzova (568 m).
Tři kilometry od Punatu, u křižovatky, která rozděluje dopravu do města Krku, do Punatu a Bašky, objevíte vzácný románský kostelík sv. Donáta, skrytý v bujné vegetaci.
Pěknou vycházku slibuje promenáda podél moře od punatského přístavu až k naturistickému kempu Politin. Jednu cestu si klidně můžete ušetřit a svézt se vláčkem, který tu v pravidelných intervalech jezdí.
Velké přístaviště v Punatu přímo vybízí k výletům lodí. V jejich nabídce se místní agentury doslova předhánějí. Mezi nejvyužívanější patří výlety do Bašky, Krku, Staré Bašky nebo na ostrovy Sveti Grgur, Goli otok a samozřejmě na již zmíněný ostrov Košljun.
Lokalita
Kvarner
Jak se tam dostanu
Krk
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Rušné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Diskotéky Nákupy Památky |