Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pula

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pula, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Zhruba šedesátitisícové město Pula je největším sídlem chorvatského poloostrova Istrie, a tak lze snadno dovodit, že by současně mohlo být i jeho hlavním městem. A je tomu skutečně tak. Pula je rušnou istrijskou metropolí, hojně navštěvovanou turisty z celého světa, neboť skýtá mnohé krásy, historické zajímavosti, památky a hlavně spoustu zábavy. Současně je také administrativním, obchodním a kulturním centrem celého istrijského regionu. 

Pula se nachází v chráněné zátoce na jihu Istrijského poloostrova a je známá především díky obřímu antickému amfiteátru, který je městskou dominantou. Není to ale zdaleka jediné lákadlo. Krom četných pamětihodností láká Pula na svůj středomořský ráz s možností romantických procházek v okolní přírodě, mírné podnebí chorvatského přímoří, bujarý cvrkot místních podniků, jež trvá až do nočních či ranních hodin, pestré gastronomické zážitky a v neposlední řadě příjemné koupání v průzračném moři s odpočinkem na atraktivních, skvěle vybavených plážích. Dalo by se tedy říci, že Pula je barevným koktejlem všech chutí a vůní, které si jen lze představit, tedy ve zkratce – pro každé něco. 

Ve městě Pula vládne během celé letní sezóny příjemná přímořská atmosféra, v níž se potkává dávná historie několika dlouhých tisíciletí s moderním cestovním ruchem a vyspělou sítí služeb. Zdejší dějiny turismu zde přitom započaly už v 70. letech 19. století. 

V Pule najdete velký pulzující přístav, čilé mezinárodní letiště a vlakové nádraží, dále stravovací zařízení jako restaurace, taverny, bary, kavárny, noční a taneční kluby, vinné sklepy, množství obchodů, ale i sportoviště, kino, mořské akvárium, zábavná centra pro děti i dospělé a samozřejmě muzea. 

Pláže v Pule

Pula není jen cílem výletů za starými památkami, nákupy a kulturou, ale patří také mezi oblíbená letoviska s celou řádkou výtečných pláží, a to i přesto, že se tyto pláže nenacházejí přímo v centru. Jejich výhodou však je, že jsou díky členitému a dlouhému pobřeží velmi rozmanité – liší se jak povrchem, tak vybavením, takže si stačí jen vybrat podle svého gusta. Ať už tedy máte rádi spíše oblázky, holdujete dlouhému opalování na zelené trávě, nebo dáváte přednost přírodním skaliskům či naopak betonovaným plochám, vše z toho se tu najde. Čeká na vás na téměř 30 kilometrů mořského pobřeží plného nekonečných pláží. 

Mezi nejoblíbenější pláže letoviska Pula patří: 

Ambrela 

Pláž Ambrela je vzdálena asi 4 km jižně od centra města Pula a je součástí turistického střediska  Verudela. Díky svým kvalitám, čistotě vody, pravidelné údržbě a celkové organizaci byla oceněna Modrou vlajkou. Pláž je proto oblíbená hlavně mezi rodinami s dětmi, které mimo jiné ocení bezproblémový, mělký přístup do vody, dětské hřiště, trampolínu a nafukovací ostrov na vodě. Samotnou pláž tvoří koberec z kamenů, oblázků a místy i z písku, zatímco na okrajích se setkáte spíše se skalisky, která ale dobře poslouží jako místo odpočinku nebo sestupu do vody. Kolem skalisek se zelená místní hustá vegetace, která vás ukryje před horkými slunečními paprsky. Pláž Ambrela je plně vybavena, a tak můžete očekávat kompletní služby a zařízení, jako sprchy, toalety, převlékací kabiny, pronájem slunečníků a lehátek či přítomnost záchranáře. A samozřejmě nesmí chybět občerstvení včetně zmrzliny, chladivých letních nápojů a něčeho na zub k zahnání hladu. Případně lze zajít také do marketu pro základní potraviny nebo do obchůdku s plážovým a sportovním vybavením, kde nakoupíte vše potřebné pro pobyt u mořských břehů. 

Na pláži Ambrela bylo pamatováno i na návštěvníky s pohybovými omezeními. A tak hned vedle schodů, které vedou až k pláži, byla zbudována bezbariérová betonová cestička pro vozíčkáře a všechny ostatní, kteří schodů nemohou nebo nechtějí využít. A zajištěna je také bezpečnost. Krom zmíněného plavčíka jsou kolem pobřeží vyznačené zóny pro plavce, které informují, že za touto linií není radno se pohybovat, neboť otevřené moře už patří hlavně vodním sportům a člunům. A tím se dostáváme k možnostem pohybových aktivit, kterých je opravdu hodně, ať už je to jízda na šlapadlech, na banánu či vodních lyžích nebo skútrech, na souši pak tenis nebo plážový volejbal. Díky čisté vodě je možno provozovat šnorchlování.  

Na pláž Ambrela se lze dostat zdejší MHD nebo autem. Parkoviště se nachází v blízkosti pláže. 

Brioni 

Brioni patří mezi pláže oceněné Modrou vlajkou za čistotu, kvalitu a pečlivou údržbu. Její povrch tvoří jednak mořská skaliska a jednak betonované sekce, přičemž k lepšímu sestupu do vody slouží uměle zbudované schůdky se zábradlím. Návštěvníkům je k dispozici venkovní sprcha, možnost zapůjčení lehátka či slunečníku, převlékací kabiny, toalety, občerstvení, obchody a plavčík. Další služby jsou dostupné v hotelu Brioni, který se tyčí přímo nad pláží. Kdo si rád na dovolené zasportuje, může vybírat z pestré nabídky vodních sportů, jako parasailing, jízda na vodních lyžích, skútrech, banánu, šlapadle nebo člunu, lze si ale také zaskákat na trampolíně nebo nafukovacím ostrůvku na vodě či si zahrát plážový volejbal. Koupání ve vyznačených zónách, šnorchlování v čisté vodě Jaderského moře, možnost opalování na trávě či odpočinek ve stínu stromů jsou zde samozřejmostí. Díky všem dostupným službám a aktivitám vyhledávají tuto pláž především rodiny s dětmi a milovníci vodních sportů a dalších letních radovánek všeho druhu.

Pláž Brioni se nachází asi 4 km od Puly a dostanete se sem snadno autem (parkoviště nedaleko pláže) nebo zdejší MHD.  

Histria 

Menší, avšak velmi atraktivní pláž Histria najdete u hotelu stejného jména v části Puly zvané Verudela. Pláž má hned pět velmi rozdílných sekcí: uprostřed je to část tvořená velkými oblázky, na jednom okraji jsou to přírodní skaliska, na druhém okraji betonová plata se schůdky do vody, dále trávník ideální k opalování nebo odpočinku ve stínu stromů a nakonec – jako pomyslná třešnička na dortu – bazén s toboganem. Svou komornější velikost tedy pláž Histria naprosto s přehledem vyváží svou malebností, dostupnými službami a také kvalitou, která je potvrzena oceněním Modré vlajky. Rekreantům se tu nabízí venkovní sprcha, toalety, převlékací kabiny, plavčík a pronájem slunečníků a lehátek. Nechybí ani občerstvení a pestrá je i nabídka vodních sportů: jízda na šlapadle či člunu, plážový volejbal, skákání na trampolíně a klouzání na toboganu. Pláž je tedy vhodná nejen pro rodiny, ale také pro jednotlivce, páry nebo milovníky letních sportů. 

V okolí se nachází ještě další pláže, oblíbené nejen rodinami s dětmi. A protože je tato část Puly velmi frekventovaná, je doprava zajištěna městskými autobusy, případně sem snadno dojedete i autem, přičemž vůz můžete zanechat na nedalekém parkovišti.  

Valkane

Valkane je plně vybavená pláž, která nabízí prakticky vše, co si jen můžete na klasické letní dovolené přát. Jednak je to certifikace Modré vlajky, která dokládá její celkovou kvalitu, čistotu a perfektní údržbu, a jednak jsou to nabízené služby a vybavení. Povrch pláže Valkane tvoří v jedné části písek a oblázky, které budou vyhovovat hlavně rodinám a jejich ratolestem, další část je uměle zpevněna betonem, což je ideální terén k rozložení slunečníku a lehátka, a v neposlední řadě je zde trávník, který je vhodný k poležení ve stínu okolní vegetace. 

Všem příchozím je k dispozici pronájem slunečníků a lehátek, sociální zařízení, sprchy, převlékací kabiny, obchůdky, občerstvení a služby plavčíka. Ve sportovním centru, které se nachází v blízkém hotelu Pula, si můžete zaplatit jízdu na šlapadle nebo na člunu. Ve vodě si zahrajete vodní pólo, na souši pak plážový volejbal nebo tenis. Děti si dosytosti užijí skákání na trampolíně a využívat mohou i dětské hřiště, které se nachází hned nad pláží. A zkrátka nepřijdou ani lidé s pohybovými omezeními, pro které je připraven bezbariérový přístup a rampa až do vody. 

Pláž Valkane se nachází v letovisku Pula u přímořské promenády, nedaleko hotelu stejného jména (Pula). Dopravit se sem můžete buď automobilem (parkoviště v blízkosti), veřejnou dopravou, nebo případně dojít pěšky. 

Další možnosti koupání

Tím ale výčet možností, kde se v Pule nebo její blízkosti vykoupat, rozhodně nekončí. Senzační příležitost k letní relaxaci čeká téměř za humny. Jednou takovou je oblázková pláž v zátoce Gortanova Uvala asi 4 km od centra města. Další pak leží ve vzdálenosti pouhých cca 10 kilometrů jihovýchodně od Puly, kde se nachází letovisko Medulin se spoustou kvalitních pláží a letovisko Premantura (cca 12 km) s možností windsurfingu. Pěkné koupání s větším soukromím a možností potápění je také dostupné ve vzdálenosti asi 17 km na jižním istrijském výběžku Kamenjak. Trajektem se můžete během pár minut dopravit na Fratarski otok, malý ostrůvek nedaleko istrijského pobřeží, kde rádi tráví léto i místní. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytovací kapacity v Pule jsou široké a odpovídají velikosti a významu města. Najdete tu množství hotelů, apartmány, prázdninové vily, hostely, ubytování v soukromí, ale i kempy (Brioni a Stoja). Přestože je Pula doslova plná ubytovacích zařízení, je dobré zajistit si rezervaci pokoje s dostatečným předstihem, zejména pokud se rozhodnete strávit zde svou dovolenou v měsících červenci nebo srpnu. V této době totiž probíhá hlavní sezóna a město se rychle zaplní turisty. Nejvíce možností, kde složit hlavu, se naskýtá ve čtvrti Verudela, která leží na poloostrovním výběžku asi 4 km od městského středu. Jde o turistickou oblast se spoustou hotelů, restaurací, sportovišť, ale i pláží.

Ani gastronomická nabídka není v Pule zrovna chudá. Kavárny s příjemnou obsluhou, tradiční i současné restaurace, konoby, rybářské bašty, pizzerie, rychlé občerstvení, samoobslužné jídelny – to vše v Pule najdete. Oblíbené jsou tu hlavně ryby, mořské plody a grilované maso. 

Jestliže jste příznivci nočního veselí, přijdete si v Pule na své. Přesvědčí vás o tom pestrá škála nočních klubů, tanečních podniků, diskoték, barů a kaváren. Pokud ale toužíte po spíše klidnější večerní zábavě, zůstaňte v centru a v některé z otevřených kaváren pozorujte noční život města. Pokud se rádi napijete nebo chcete tančit, zajděte do některého z rockových klubů (Rock Café Pula, Uljanik), nebo na diskotéku Aruba, Pietas Julia a další. 

Cestujete-li s dětmi, Pula bude dobrou volbou. Na vaše ratolesti čeká Akvárium Pula s rybami, želvami a žraloky, Podmořský park Verudela, kde se podíváte přímo pod mořskou hladinu při zvláštní, jedinečné formě potápění, dále je tu dokonce laserová aréna Laser tag Pula, kde se hraje hra podobná paintballu, navštívit lze dětské zábavní středisko Peekaboo s prolézačkami a spoustou atrakcí, anebo můžete své potomstvo zavést do lanového centra s názvem Dobrodružný park Pula. 

Pula je ale mimo jiné i městem kultury a umění. Ujít by vám určitě neměl koncert v římském amfiteátru, neboť jde o opravdu nevšední kulturní zážitek. Novou moderní atrakcí, která zapojuje do turismu netradičně těžký průmysl, jsou takzvaní Svítící obři, tedy světelná show, jejímiž hlavními protagonisty jsou přístavní jeřáby. Ty se rozzáří barevnými světly a postarají se o krásný vizuální efekt na noční obloze nad městem. Každoročně hostí Pula také festivaly, například hudební festival Histria, který nejednou přivítal světově proslulé interprety různých žánrů, nebo Pulský filmový festival, který má své zázemí v římské aréně a pořádá se už od roku 1954. Zdejší kino ale můžete navštívit i kdykoliv mimo termín festivalu. V posledních letech se v Pule stále více prosazuje moderní hudba, a to zejména na festivalech elektronické hudby Outlook a Dimensions. Krom toho se můžete těšit na další koncerty a různá umělecká vystoupení, folklorní akce a trhy, nebo zajít na uměleckou výstavu v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova či do Muzea moderního umění Istrie. 

Samozřejmostí jsou v Pule příležitosti k nakupování. Je libo oblečení, suvenýry, nebo tradiční výrobky místních obyvatel? To vše je totiž k mání. 

Pula má rozhodně co nabídnout též jachtařům, námořníkům a plavebním společnostem. Ačkoliv zdejší přístav nebýval vždy tak rušným jako dnes, zásluhou Habsburků na konci 19. století a později díky industrializaci po druhé světové válce dosáhl svého věhlasu a v současnosti se může pochlubit impozantním číslem milion tun nákladu, který ročně projde právě pulským přístavem. Pro milovníky jachtingu jsou připraveny hned tři jachtařské mariny s potřebným vybavením a možností zakotvit i se 40metrovým plavidlem. 

Výlety v Pule

Pula je bohatá na pamětihodnosti, a tak ještě než se vydáte poznávat okolí města, posečkejte chvilku a vydejte se na pomyslnou cestu dlouhou pulskou historií čítající na neuvěřitelných více než dvě tisícovky let. A dost možná, že budete tak nadšeni, že se vám ani nebude chtít Pulu opustit. 

Turistickou atrakcí číslo jedna je v Pule bezesporu obrovský římský amfiteátr, tyčící se nad přístavem nedaleko centra města. 

Další římskou památkou v Pule je masivní památník podobný vítěznému oblouku zvaný Zlatá brána nebo také Oblouk Sergiů.

Z pozdějších období – kolem 1. a 2. století – se ještě dochovaly další dvě památky: Herkulova brána a Dvojitá brána. V jejich blízkosti stojí Archeologické muzeum Istrie, které můžete také navštívit. A od muzea už to není daleko ke Kaštelu, středověké pevnosti, kterou tu postavili Benátčané v 16. století. Dnes v ní sídlí Historické muzeum Istrie, které se může stát další vaší zastávkou za poznáním istrijských dějin. A nakonec neopomeňte kostely. Třeba katedrála Nanebevzetí Panny Marie nebo kostel s klášterem zasvěcený sv. Františkovi rozhodně stojí za vidění.  

Pokud se Puly dosyta nabažíte, anebo si budete chtít jen trochu odpočinout od městského cvrkotu, udělejte si lodní výlet do Národního parku Brijunské ostrovy nebo do Benátek. Autem se po pouhých 9,5 kilometrech dostanete až do Přírodního parku Kamenjak na jihu Istrie a cestou se můžete stavit v příjemném letovisku Premantura na poloostrově Kamenjak. 

Další místa na Istrii se pak doslova nabízejí – ať už to jsou přímořská letoviska jako Banjole (cca 8,5 km), Pomer (cca 8,5 km), Fažana (cca 9,5 km), Medulin (cca 10 km) či vzdálenější Rovinj (cca 36 km), anebo vnitrozemské historické obce jako Galižana (cca 9 km), Bale (cca 23 km), Svetvinčenat (cca 27 km) nebo Žminj (33,5 km). Na delší výlet se vydejte do Rijeky (cca 109 km) a cestou zastavte v malebném lázeňském městečku Opatija (cca 101 km).

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---