Premantura
Když se podíváte na mapu Istrie, všimnete si úplně dole, tedy na samém jihu Istrijského poloostrova, maličkého podlouhlého výběžku. Je to mys Kamenjak, v jehož středu leží malé městečko a současně letovisko Premantura, tvořící pomyslnou hranici mezi dvěma přírodními parky – Gornjim Kamenjakem na severu a Donjim Kamenjakem na jihu poloostrůvku.
Obec Premantura je zasazena do krásné nížinaté přírody uprostřed úzkého mysu, porostlého bujnou zelení a omývaného Jaderským mořem. Ačkoliv městečko neleží přímo u pobřeží, má k němu co by kamenem dohodil – pouhých cca 200 metrů na obě strany. Krajina je rovná a nabízí nekonečné lesy, ale i velké množství zátok na členitém pobřeží, z nichž některé se pyšní pěknými a hlavně romantickými plážemi. A nechybí ani maličké ostrůvky v blízkosti břehů.
Samotné městečko Premantura je menších rozměrů a má pouhých cca 850 obyvatel, z nichž se většina věnuje turismu, a tak je zajištěno vše potřebné pro návštěvnictvo, které přichází hlavně za sportem, pěšími túrami, cyklistikou a koupáním. Dovolená v tomto místě je tedy především doporučována aktivním jedincům a milovníkům sportu, nicméně díky přítomnosti hezkých pláží a některých atrakcí si tu své užijí i rodiny s dětmi.
Pláže v Premantuře
Krajina kolem Premantury je spíše plochého charakteru a stejně tak je tomu, pokud jde o pobřeží. U břehů, které měří zhruba 30 kilometrů, nejsou až na pár výjimek žádné strmé skály, jež by bránily vstupu do vody. Naopak je celý okraj mysu Kamenjak ozdoben četnými plážemi s hladkými kameny a oblázky, mnohými zátokami, ale i ostrůvky v moři kolem. Na tyto neobydlené ostrůvky se můžete také vydat a užívat si nerušeného soukromí, koupání a opalování mimo klasické turistické resorty. Nejčastějším povrchem, s jakým se kolem Premantury setkáte, jsou hladké kamínky, hrubší písek nebo plošší skaliska. Skotačení ve vodě a plavání je tak bezpečné pro neplavce a hlavně pro děti, což nejvíce ocení jejich rodiče, kteří se tak mohou oddávat odpočinku a nemusejí se zbytečně strachovat. Některé pláže mají dokonce bezbariérový přístup, a tak přijdou vhod návštěvníkům s handicapem.
Mys Kamenjak ale na prvním místě přeje zejména těm, kteří provozují vodní sporty, neboť právě pro ty zde vládnou ideální povětrnostní podmínky. Nejlepší období je jaro a podzim, kdy je zdejší vítr nejsilnější a umožňuje tak pohánět nejrůznější sportovní náčiní jako třeba surf, takže hlavně windsurfaři budou doslova nadšeni. Sice tu nenajdou tak vysoký standard ubytování, zábavy a služeb jako v jiných částech Istrie, ale možnosti aktivního vyžití jim toto vše vynahradí.
Mezi pláže Premantury a mysu Kamenjak se řadí následující:
Debeljak
Debeljak je jednou z populárních pláží na krásném pobřeží mysu Kamenjak, konkrétně na jeho východní straně, kam se dostanete po silnici nebo pěšky. Celá pláž je převážně kamenitá, část je pokrytá oblázky a hrubšími kameny, vstup do vody je místy písčitý. Kolem dokola zátoky, v níž se pláž nachází, jsou břehy tvořeny skalisky, která jsou ale plošší a nízká, takže se po nich dá povětšinou i chodit nebo na nich dokonce odpočívat. Voda je čistá a průzračná a mořské dno mírně svažité, a tak se tu nemusejí obávat ani rodiče o své děti, které se mohou bezstarostně brouzdat mělčinou a hrát si v této rajské mořské laguně. Rádi sem jezdívají i mladí lidé. Všem návštěvníkům bez rozdílu je pak k dispozici občerstvení.
Dražice
Pláž Dražice je jednou z pláží malebného mysu Kamenjak, na kterém se nachází. Ukrývá se v zátoce stejného jména, nedaleko kempu Stupice. Terén části pláže je pokryt oblázky a kameny, ostatní pasáže jsou spíše kamenité, přesto je vstup do vody mírný, a tak přívětivý hlavně k dětem, mládeži a seniorům. Přímo na pláži není žádný přírodní stín, ale jen nedaleko se můžete ukrýt pod košatými stromy a keři. V blízkosti je návštěvníkům pláže k dispozici občerstvení a parkoviště.
Franina
Franina je jedna z přírodních pláží v nejjižnějším cípu poloostrůvku Kamenjak na jihu Istrie, a to nedaleko pláže Debeljak. Pláž Franina je ozdobou stejnojmenné zátoky. Její hlavní část je poměrně malá a úzká, tvořená většími oblázky a pozvolným vstupem do průzračně čisté mořské vody. Kolem dokola zátoky se pak rozprostírají kaskády plochých skal a travou porostlé vyvýšeniny. V blízkosti pláže neroste žádná vyšší vegetace, tedy ani keře ani stromy, takže je dobré si zajistit vhodnou ochranu před sluncem ještě před tím, než se sem vypravíte. Žádné služby zde nenajdete, a proto se sem nestahuje ani velké množství turistů, naopak může být tato pláž i úplně prázdná, a tak si užijete ničím nerušeného soukromí.
Kršine
Kdo nemá rád klasické, turisticky zaměřené pláže, nechť se vypraví na pláž Kršine. Tato pláž, která se nachází na stejnojmenném výběžku na mysu Kamenjak, je totiž všechno jen ne tradiční pláž se slunečníky a písečným pobřežím. Hlavní část pláže je sice oblázkovo-kamenitá, převážná část břehů je ale dekorována kaskádovitým systémem tvrdých a ostrých kamenů, místy doplněných i plochými sekcemi, kde se dá rozložit deka. Při zvýšené dávce opatrnosti lze ze skal i skákat rovnou do vody. Je ale také ještě třeba dávat pozor na mořské proudy a vlny. Proto je tato pláž určena spíše zkušeným adrenalinovým plavcům nebo dobrodruhům, případně těm, kteří se sem přijdou jen pokochat krásou pobřeží a mořem s výhledem na nedaleké ostrůvky a maják Porer. V blízkosti pláže, tedy jen pár desítek metrů od ní, je k dispozici občerstvení v podobě známého Safari baru, který je vybaven v exotickém stylu.
Mala Kolombarica a Velika Kolombarica
Nejjižnější cípeček poloostrůvku Kamenjak na jihu Istrie je plný pěkných přírodních pláží. Jedna z nich je ale výjimečná. Jmenuje se Mala Kolombarica a najdete ji ve stejnojmenné zátoce, v níž se nachází to, díky čemu tato pláž proslula – mořská jeskyně ukrytá ve skalách. Můžete k ní jednoduše doplavat, prohlédnout si ji zevnitř, potopit se a podívat se, jak vypadá podmořská část jeskyně, anebo si udělat jedinečné snímky pod vodou, máte-li voděvzdorný fotoaparát. Když budete mít velké štěstí, můžete v jeskyni a kolem ní zahlédnout vzácného tuleně středomořského, jehož zpozorovaný výskyt se má dokonce hlásit úřadům. Sama pláž Mala Kolombarica je celá kamenitá a skalnatá, takže vstup do vody není zrovna mělký, je proto doporučována opatrnost, zvlášť u malých dětí a starších osob. Odvážnější jedinci mohou z okolních skal do vody rovnou skočit, ovšem taktéž jen s velkou obezřetností. Pláž Mala Kolombarica patří k vůbec nejnavštěvovanějším plážím na Kamenjaku. Byl tu proto zbudován také známý Safari bar, který poskytuje občerstvení hladovým a žíznivým rekreantům po celý den. Dětem je k dispozici dětské hřiště.
Další pláží na jihu mysu Kamenjak je Velika Kolombarica, která je podobného charakteru jako Mala Kolombarica, tedy skalnatá, ovšem ještě o něco více. Pobřeží je tu vysoké, tvořené masou ostrých kamenů. Ty však mají tu výhodou, že představují přírodní skokanský můstek. Pokud tedy máte odvahu a jste dostatečně opatrní, můžete si skočit do vody pěkně z výšky zdejších skal. Z tohoto důvodu se tato pláž doporučuje spíše mladším návštěvníkům. Stejně jako u menší sousedky, i tady najdete jeskyni – tentokrát pod názvem Velika Kolombarica – a naskytne se vám šance zahlédnout tuleně. K dispozici je občerstvení v nedalekém Safari baru. Pláž Velika Kolombarica se nachází ve stejnojmenné zátoce, ukryté v nejjižnějším koutku mysu Kamenjak.
V útesech kolem obou pláží čekají na dobrodružné dovolenkáře skvělé potápěčské, respektive šnorchlařské lokality v podobě jeskyní a jeskyněk, kterými se dá snadno proplavat a pokochat se jejich krásou pod hladinou moře.
Munte
Na mysu Kamenjak je spousta pláží pro různé kategorie návštěvníků, přesto se tu nezapomíná ani na handicapované, včetně nevidomých. Těm slouží pláž zvaná Munte, kterou lze nalézt na východě Premantury. Na zdejších skaliscích byla vybudována betonová terasa opatřená na okrajích zábradlími pro lepší orientaci a bezpečnost. Jedna menší část je kamínková, kterou se vstupuje do vody, případně lze využít i umělých schůdků. Nad pláží se tyčí stromy, které poskytují přírodní stín. Pláž je bezpečná pro všechny, kteří mají jakýkoliv typ postižení, ale hlavně je přizpůsobena nevidomým. Pobřeží tu má navíc provazem s bójkami vyznačenu bezpečnou zónu pro koupání a plavání.
Mys Kamenjak
Pokud chcete zažít opravdu přírodní pláž, vydejte se do nejjižnějšího cípu mysu Kamenjak, kde se před vámi rozprostře pláž stejného jména. Jde v podstatě o skalnaté pobřeží, které je lemováno průzračnými vodami Jaderského moře. Skály jsou tu vyšší než jinde, vstup do vody příkřejší a pohyb na ostrých kamenech tak bude spíše vyhovovat mladším ročníkům. Tato pláž nepatří k nejnavštěvovanějším, ale zato jde o jedinečné neposkvrněné místo, které je dílem samy matky přírody. Proto se sem také nejde dostat autem, ale jen pěšky nebo lodí.
Njive
Krásnou přírodní pláž Njive najdete v malé zátočině totožného jména na západním pobřeží Kamenjaku v jižním cípu Istrie. Zátoku Njive tvoří drobná kamínková pláž s pozvolným vstupem do vody, která je na obou stranách olemována hladkými skalisky. Díky dlouhé mělčině si tu mohou bezpečně hrát i malé děti. Rekreantům jsou nabízeny slunečníky a lehátka k pronájmu, nicméně vzhledem k bohatému zelenému porostu v okolí je možné najít i přírodní stín. Nad pláží je v provozu plážový bar s občerstvením a nedaleko si můžete dopřát i masáž ve speciálním zařízení. A pokud se na tuto pláž chystáte autem, jistě rádi využijete blízkého parkoviště.
Penižule
Pláž Penižule je vedle pláže Radovica považována za nejkrásnější na celém poloostrůvku Kamenjak. Pláž Penižule se ukrývá ve stejnojmenné zátoce, která je jednou z mnoha podobných na tomto pobřeží, a tak svou konkurentku dosti připomíná. Taktéž je rozdělena do více sekcí, takže stačí vybrat, která právě vám bude nejlépe svědčit, jestli to bude ta uprostřed s kamínky a oblázky, anebo spíše kamenité okraje, tvořené tvrdými vyvýšenými plochami. Na těch se dá buď ležet, nebo z nich, samozřejmě s jistou opatrností, skákat do průzračné vody. Díky pozvolnému vstupu do moře je pláž Penižule vhodná i pro rodiče s malými dětmi, které se tu mohou bezpečně cachtat a dovádět ve vlnkách. Kolem pláže je spousta vzrostlých keřů, takže se dá najít i nějaký ten přírodní stín. Nedaleko pláže se nachází parkoviště, plážový bar a také odtud můžete vyrazit na stezku za poznáním dinosauří historie tohoto regionu.
Plovanije
Velmi pohledná pláž zvaná Plovanije, která se nachází na západním pobřeží mysu Kamenjak, vám ukáže, jak to může vypadat, když si příroda vytvoří malý plážový pokojíček. Jde totiž o malinkou, zato útulnou plážičku, která je chráněná skalisky a křovinami, obdařená průzračnou mořskou vodou a vystlaná kobercem oblázků a kamínků. Vstup do vody je pohodlný a hlavně mělký, takže bude vyhovovat i dětem a neplavcům. Přímo na centrální části pláže není moc stínu, takže se doporučuje vzít si s sebou slunečník nebo plážový stan. Okolo pláže se dá posedávat nebo polehávat na skalách a pozorovat moře nebo se schovat před přímým sluncem ve stínu vegetace.
Podlokva
Jen nedaleko kempu Stupice na východním pobřeží poloostrůvku Kamenjak na jihu Istrie se ukrývá menší zátoka s pláží, molem a rybářským přístavištěm. Povšimnout si tu můžete rybářských chatek a loděk zakotvených u břehu, které společně dodávají zátoce jedinečnou romantickou atmosféru. Terén pláže je zčásti oblázkový a zčásti skalnatý. Vstup do moře je pozvolný, a tak sem můžete bez problémů vzít i své ratolesti. Nechybí ani přírodní stín, který nabízejí větve stromů a křovin kolem pláže.
Polje
Polje je jedna z mnoha pláží poloostrůvku Kamenjak na jižním pobřeží Istrie. Je součástí stejnojmenného přístaviště, které ale nijak nenarušuje zdejší atmosféru vhodnou ke koupání, slunění a odpočinku při březích průzračného moře. Podobně jako další pláže na Kamenjaku, i Polje má svou oblázkovo-kamenitou část, zatímco její okolí je vyplněno skalami a bujnou zelení. Skaliska jsou převážně plošší, takže i na nich se dá rozložit deka a poležet. Vstup do vody je pozvolný, takže potěší hlavně děti, neplavce a seniory. V blízkosti je plážový bar s občerstvením a rustikální restaurace.
Radovica
Pláž Radovica patří společně s pláží Penižule k nejkrásnějším na celém mysu Kamenjak, a to je co říci, neboť pláží je po celém jeho pobřeží opravdu hodně. Pláž Radovica je součástí stejnojmenné zátoky a nachází se na západní straně poloostrůvku. Pláž je rozdělena do několika mořem přepažených částí a je velmi členitá. Jedna část je tvořena oblázky a hrubším pískem s pozvolným vstupem do vody, na okrajích pak je spoustu hladkých kamenných ploch, na kterých se dá odpočívat a ležet, nebo z nich můžete i skákat do moře. Přestože je moře krásně průzračné a vidíte až na dno, doporučuje se samozřejmě opatrnost. Díky dlouhé mělčině je pláž vhodná též pro rodiny s dětmi a méně zkušené plavce či neplavce. Líbit se tu ale bude každému, kdo má rád romantické prostředí, čistou vodu a zábavu bez moderního komfortu. Pokud přijíždíte na pláž autem, můžete svůj vůz zaparkovat hned nad pláží. Při sestupu k pláži ale buďte obezřetní, neboť cesta je trochu hrbolatější a strmější.
Runke (pláž kempu Runke)
Pláž Runke je součástí kempu stejného jména v letovisku Premantura. Zdejší pláž je složena z oblázků a větších i menších kamenů, a jako tomu je u většiny pláží na mysu Kamenjak, i zde se nacházejí plochá skaliska. Vstup do vody je ale jen mírně svažitý, takže můžete vzít s sebou i děti nebo starší členy rodiny, kteří nemají rádi hloubky. Ostrému slunci se tu vyhnete, pokud se ukryjete pod četnými keři a stromky kolem celé pláže. Díky přítomnosti kempu jsou zajištěny veškeré služby, včetně restaurace a dalšího občerstvení, nebo třeba škola potápění. V kempu si nakoupíte v místním marketu a na zdejším přístavišti můžete zakotvit své nebo zapůjčené plavidlo.
Stupice (pláž kempu Stupice)
Pláž Stupice je jednou ze součástí stejnojmenného kempu, který se nachází na východním pobřeží nádherného mysu Kamenjak na jihu poloostrova Istrie. Prázdninové relaxaci se tu můžete oddávat hned v několika menších zátočinách a na miniaturním poloostrůvku. Pobřeží je téměř celé pokryté kamínky nebo skalisky, která jsou ale schůdná a vedou až do průzračné vody, ojediněle může být vstup malinko strmější. Rozhodně tu ale najdete i mělké mořské dno, které je vhodné pro děti a neplavce. A pokud byste přeci jen měli nějaké obavy, můžete je opět zahnat, neboť bezpečnost návštěvníků zajišťují zkušení plavčíci. V rámci kempu si můžete užívat veškerých služeb, jako je občerstvení v několika zařízeních, pronájem jízdních kol a vozítek, zahrát si můžete plážový volejbal a tenis, nebo se zapište do windsurfingové školy, kde vám poskytnou vše potřebné a naučí vás, jak tento sport provozovat.
Sv. Mikule Dražica
Pláž Sv. Mikule Dražica není určena běžným dovolenkářům, kteří touží po oblázkové nebo písečné pláží s pozvolným vstupem do vody a spoustou služeb. Pláž je zcela přírodní a tvoří ji pouze kameny a skaliska, která jsou uprostřed nižší a po okrajích se vzdouvají vysoko nad mořskou hladinu. Díky nim je pláž vhodná ke skokům do vody, i když samozřejmě jen za zvýšené opatrnosti. Pláž najdete v zátoce na jihu mysu Kamenjak, a to nedaleko pláže Debeljak, u které můžete na parkovišti nechat vůz, pokud jste přijeli po silnici. Jestliže se nejprve vypravíte na nedalekou nejnavštěvovanější pláž Kamenjaku, kterou je Mala Kolombarica, dojdete na pláž Sv. Mikule Dražice pohodlně i pěšky.
Škara
Pokud se podíváte na satelitní snímek nebo mapu pláže Škara a pokud vám napovíme, že chorvatské slovo „škara“ znamená v češtině „nůžky“, hned vám bude jasné, jak tento název vznikl. Pláž totiž leží v zátoce stejného jména, která skutečně kopíruje tvar připomínající nůžky. Toto zajímavé místo najdete na východním pobřeží mysu Kamenjak v jižním cípu Istrijského poloostrova. Pláž Škara se skládá ze dvou částí – jedna leží uprostřed zátoky, je oblázkovo-kamenitá, místy s hrubším pískem, druhou část pak tvoří levý a pravý okraj pláže, které jsou oba formovány nízkými a ploššími skalisky. Voda je tu čistá a průzračná a vstup do vody mírný, takže bude vyhovovat i malým dětem, seniorům a nezkušeným plavcům.
Školjić
Na východním pobřeží mysu Kamenjak se nachází zvláštní místo, kde břehy vyčnívají dále do moře a utváří miniaturní poloostrůvek s táhlými rameny kolem. Jde o zátoku s pláží Školjić, která patří k nejoblíbenějším destinacím na Kamenjaku, pokud jde nejen o koupání, ale hlavně o windsurfing a kitesurfing. Veškeré vybavení se tu dá vypůjčit a vše potřebné vás také naučí v místě. Nemusíte však zůstat jen u dvou jmenovaných sportů, můžete si také třeba půjčit jízdní kolo a projet se po okolí, anebo si prostě a jednoduše pronajmout lehátko a slunečník a oddávat se plně klasické plážové relaxaci. Ideální podmínky vám k tomu poskytne pobřeží pláže Školjić, které je složené z oblázků, hrubších kamenů a plošších skalisek. Proto se tu mohou bezpečně pohybovat i děti a mládež nebo senioři. Dovolenkářům je k dispozici občerstvení a specializované zařízení, které nabízí masáže. Jestliže se na pláž vypravíte autem, využijte nedalekého parkoviště.
Tašalera
Pláž Tašalera leží v areálu stejnojmenného kempu na východním pobřeží mysu Kamenjak. Pláž tvoří sekce pokrytá oblázky a pískem, nad ní se nachází travnaté plochy pro karavany nebo k opalování a součástí je i betonový bezbariérový přístup až do vody. Přímo z pláže je snadný a hlavně mělký vstup do vody, takže se ničeho nemusejí bát ani děti, starší lidé nebo neplavci. Jestliže se při pobytu na Tašaleře rozhodnete prozkoumat okolí a nebojíte se skalisek, i když ty zdejší nejsou nijak extrémní, vydejte se podél zalesněného skalnatého pobřeží, kde objevíte spoustu hezkých míst, na kterých se můžete také vykoupat. Protože je pláž součástí kempu, nabízejí se veškeré služby. Občerstvení, market, sporty (plážový volejbal, půjčovna kol) a zábava jsou samozřejmostí.
Toreta
Pláž Toreta se celá skládá pouze a jedině z kamenů a skalisek, formovaných kaskádovitě do svahu. Skaliska ale nejsou nijak přehnaně vysoká a neubírají pláži na její malebnosti. Na kamenech, které jsou převážně hladké, se dá pohodlně odpočívat, ležet a opalovat. Navíc se z nich dá skvěle skákat do vody, ovšem samozřejmě jen s patřičnou opatrností. Pláž Toreta láká nejen milovníky divokých vodních radovánek, ale i rodiny s dětmi, mládež a další návštěvníky, kteří preferují přírodní pobřeží.
Pláž Toreta je k mání v zátoce stejného jména na západní straně mysu Kamenjak, který najdete v nejjižnějším cípu poloostrova Istrie.
Veliki Portić a Mali Portić
Veliki Portić je krásná rozlehlá zátoka s pláží, průzračnou mořskou vodou a bujnou zelení kolem. Jde o vůbec největší zátoku na mysu Kamenjak, na jehož pobřeží se nachází. Toto malebné místo je oblíbeno hlavně mezi jachtaři a lidmi ve člunech a lodích všeho druhu, kteří do zálivu připlouvají relaxovat se svými plavidly, ukrýt se před silnějším větrem anebo zakotvit, a to i během bouřek. U břehů je pak možné si odpočinout na pláži a vykoupat se v moři. Pláž je převážně tvořena skalisky, ale najdou se samozřejmě plochy, kde můžete rozložit také svou deku nebo lehátko. Přímo na pláži sice není moc přírodního stínu, ale opodál roste spousta stromů a keřů, pod nimiž se můžete ukrýt před horkým sluncem.
Mali Portić je zátoka a současně pláž, které jsou společně součástí větší zátoky Veliki Portić. Pláž Mali Portić nabízí svým návštěvníkům menší písčitou pláž a je tak jedinou svého druhu na celém mysu Kamenjak. Písek přitom pokrývá nejen centrální část pláže, ale také mělké mořské dno, zatímco na obou krajích je pláž chráněna skalami, jež jsou porostlé stromy a další zelení. Nechybí občerstvení v nedalekém plážovém baru a možnost kotvení s menším plavidlem.
Další možnosti koupání
Další možnosti koupání představují četné ostrůvky takzvaného Medulinského souostroví v Medulinském zálivu na mysu Kamenjak. Jsou jimi například Bodulaš, Ceja, Fenera nebo Trumbuja. Celý záliv s ostrůvky je už od roku 1996 chráněnou oblastí, takže vás tu čeká opravdu neporušená příroda a romantické koupání v krásném prostředí.
Jedním z medulinských ostrůvků je Porer, na kterém byl v roce 1833 postaven kamenný maják, dnes využívaný jako netradiční ubytovací zařízení, kde můžete zažít nostalgický pobyt na opravdickém majáku s úchvatnými pohledy na široké daleké moře.
Turistická vybavenost, aktivity
Pobyty v Premantuře jsou především určeny aktivním dovolenkářům, kteří mají rádi různé druhy sportů a nepotrpí si na velký luxus nebo bujarou zábavu. Tito lidé tu najdou pohodu a skvělé podmínky pro sporty ve vodě i na souši. Obzvláště pokud jste příznivci windsurfingu, zdejší silný vítr vás zde bude věrně provázet, a to hlavně na jaře a na podzim. Nechybí ale ani možnost rybaření (hlavně lov na udici) nebo potápění.
Ubytování v Premantuře odpovídá charakteru a zaměření letoviska i celého poloostrova Kamenjak. Nečekejte tu proto žádné velké hotelové komplexy a hotely vůbec. Výstavba je kvůli chráněné přírodní rezervaci velmi omezena, aby byla co nejvíce zachována příroda. Ubytovat se tedy můžete v apartmánech, v soukromí nebo v několika přímořských kempech (Kranjski, Runke, Stupice, Tašalera), které mají své vlastní pláže.
Ovšem pozor, přeci jen se jen kousek od Premantury najde jedna ubytovací lahůdka pro opravdové fajnšmekry. Toužili jste někdy zkusit, jaké to je strávit noc na majáku? Na maličkém ostrůvku Porer asi 2,5 km jižně od mysu Kamenjak a cca 7 km od Premantury se vám toto přání může splnit. V roce 1833 tu byl totiž postaven krásný statný maják z kamene, který dnes slouží jako malý romantický penzion. Měří přes 30 metrů a do jeho 2 čtyřlůžkových pokojů se vejde až 8 osob. Přestože se kolem ostrůvku s majákem tvoří vodní proudy, lze si v bezpečné vzdálenosti od břehu a na místech, která vám poradí přítomný personál, i zaplavat.
Jak už bylo řečeno, Premantura je zejména určena sportovcům, ale nikoliv jen těm vodním. I na souši je co dělat a co vidět. Celým mysem Kamenjak vede vyznačená cyklistická trasa, která je navíc okružní, a tak se můžete vydat na zajímavou obhlídku krásné zdejší přírody a kolem pobřeží. Další části stezky vás pak zavedou i mimo Kamenjak – do pobřežních letovisek Západoistrijského přímoří, jako je Medulin, Pomer nebo Banjole. Případně se můžete zúčastnit cyklistických závodů, v létě i nočních.
Premantura a hlavně celý mys Kamenjak jsou ale především rájem odvážných windsurfařů, kitesurfařů a vůbec surfařů všeho druhu. Díky senzačním podmínkám a zeměpisné pozici, kdy kolem břehů fouká vítr ze všech světových stran, je možné se plně oddat všem větrným sportům. I když větry, hlavně pak maestral, vanou u Kamenjaku neustále, nejideálnější vzdušné proudy zde zastihnete na podzim, a právě v tuto dobu se tu také koná evropský windsurfařský šampionát dětí a mládeže ve volném stylu.
Pokud se spíše zaměřujete na jachting nebo plavbu vůbec, určitě využijete některý z bezpečných zálivů jako Debeljak nebo Veli Portić, kde je závětří a plavidla jsou tak chráněna i před mořskými bouřemi.
Z dalších sportů se nabízejí tenis, plážový volejbal, minigolf, bowling a tradiční boccia podobná francouzskému pétanque. Mezi oblíbené náleží také běh v krásných kulisách kamenitého pobřeží.
Pro všechny milovníky přímořské kuchyně jsou ve zdejších restauracích připraveny pochoutky z ryb, mořských plodů a také slávek a ústřic, které se chovají právě v Premantuře. Brzy na jaře se loví i raci a krabi. Případně můžete vyrazit na romantický výlet na ostrůvek Ceja, vzdálený jen kousek od Premantury, jehož návštěvu můžete spojit s posezením ve výtečné rybí restauraci. Mezi místní speciality patří zde lovení krabi, na jejichž oslavu se pořádá každoroční květnový Krabí festival (Fešta od rakih) s dlouhou tradicí, doprovázený hudbou, ukázkou výlovu a bohatými hostinami. Z dalších potravin je oblíbený divoký chřest nebo delikátní ovčí sýr.
Pokud budete trávit svou dovolenou v Premantuře v první polovině srpna, nenechte si desátý den tohoto měsíce ujít slavnost zvanou Lovrečevo, kterou místní vzdávají hold svému premanturskému patronu sv. Vavřincovi.
Krom uvedených událostí se můžete těšit na spoustu příležitostných akcí, jako jsou trhy s tradičními rukodělnými a potravinářskými výrobky, např. vínem, medem, sýry, olivovým olejem nebo lanýži, a dále pak nejrůznější koncerty a taneční vystoupení během celého léta.
Výlety v Premantuře
Na celém Kamenjaku je sice bezpočet míst, kam se vydat na pěkný výlet, nejprve byste ale určitě měli věnovat pozornost samotné Premantuře a prohlédnout si několik významných památek.
První je zhruba 30metrová zvonice a hodinová věž zvaná Turanj, která stojí v centru Premantury. Je poněkud netypická, alespoň tedy pro Istrijský poloostrov. Jednak není kulatá, ale má hranatý půdorys s vrcholem ve tvaru osmihranu a jednak nebyla primárně určena k náboženským účelům, tzn. jako kostelní zvonice, ale měla svůj vojenský úkol – komunikovat s loděmi pomocí vlajek či za užití světla vysílat Morseovou abecedou zprávy na moře. Uvnitř věže se ukrývá takzvaný Velký zvon, který se dochoval jako jediný z původních několika exemplářů. Na jedné z vnějších stěn jsou umístěny hodiny. V noci je věž navíc krásně osvětlená a dodává svému okolí nostalgickou atmosféru.
Další zajímavou stavbou Premantury je kostel sv. Vavřince, věnovaný zdejšímu patronovi, tedy sv. Vavřincovi. Svatostánek, který stojí v centru obce hned naproti zvonice Turanj, pochází z první poloviny 17. století. Je to prostá jednolodní sakrální stavba s maličkou zvoničkou nad vstupem a spoustou vzácných památek uvnitř, jako jsou sochy svatých, krucifixy, několik oltářů nebo vitrážová okna, včetně pěkného rozetového nad vchodem a jednoho s vyobrazením sv. Vavřince.
Při procházce uličkami Premantury možná zaregistrujete zvláštní kamennou stavbu, která stojí samostatně mezi ostatní zástavbou, nemá žádné dveře, ale zato má vlastní komín a uvnitř za obloukovým vstupem to vypadá jako jakási kamenná kuchyňka. A určitě vás napadne otázka – k čemu asi sloužila? Od kuchyně není její účel příliš vzdálen. Šlo totiž o veřejnou pec na chleba. Dříve jich bylo dokonce více, ale do dnešních dnů se dochovala jen tato jediná. Ještě před zhruba 200 lety sem přicházeli lidé z celé vesnice a sázeli své bochníky z kynutého těsta do velké pece, ze které za chvíli vytáhli čerstvý pecen.
A teď už nastává čas vydat se na obhlídku dalších částí poloostrůvku Kamenjak. I když nemusíte zrovna daleko. Jen pár set metrů od Premantury narazíte na jeskyni zvanou Gradina. Na první pohled nevypadá nijak zvlášť zajímavě, nicméně byly v ní nalezeny vzácné pozůstatky po pravěkém člověku. Kousek od jeskyně začíná několik kilometrů dlouhá naučná stezka pro nevidomé, která pomocí Braillova písma seznamuje s přírodou, kulturou, historií a archeologickými nálezy oblasti Gornjiho Kamenjaku.
Jestliže jste jako děti toužili spatřit na vlastní oči nějaký důkaz o existenci pravěkých dinosaurů, jste na správném místě. Právě na Kamenjaku, kde bylo nalezeno na necelých 150 dinosauřích stop starých více než 90 milionů let, se vám tento sen bezezbytku vyplní. Život prehistorických tvorů vám navíc podrobněji přiblíží turistická Dinosauří stezka s modely kamenjackých dávných obyvatel v jejich životní velikosti. Když se navíc vypravíte na nedaleký ostrůvek Fenoliga (též Tanjur), můžete spatřit skutečnou stopu dinosaura otištěnou v kameni.
Až se dostatečně nabažíte poloostrova Kamenjak, přijde ten pravý okamžik na to podívat se též za jeho pomyslné hranice, tedy směrem na sever od Premantury, kde na vás čekají pobřežní letoviska Istrie a vnitrozemská městečka. Pouhých 12 km od Premantury můžete navštívit největší istrijské město Pula plné historických pamětihodností. Cestou za jeho poznáním se ale ještě zastavte v letoviscích Banjole nebo Pomer (obě cca 6,5 km od Premantury), na severovýchodě od Premantury pak leží ještě známý resort Medulin (cca 11 km).
Pokud byste chtěli využít toho, že jste na Istrii, a tedy blízko Itálie a Slovinska, vyrazte i za hranice Chorvatska, třeba do italského Terstu (cca 130 km) nebo do slovinské jeskyně Postojna (cca 165 km).
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Nákupy |