Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Preko

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Ugljan ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Preko, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Dalo by se říci, že obec Preko je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Na chorvatských ostrovech totiž bývá zvykem, že název ostrova a jeho hlavní obce je totožný. Jenže na Ulgjanu je to jinak. Zde je správním centrem Preko, nikoliv obec Ulgjan, která je od Preka vzdálena asi 10 km. Na kvalitách hlavního ostrovního městečka to však nic nemění, ba naopak. V Preku díky tomu najdete naprosto vše, co potřebujete na letní dovolené: písečné a oblázkové pláže, moderní přístav, skvělou chorvatskou kuchyni v místních restauracích, přímořskou promenádu, obchody i zábavu. A nechybí ani tradiční dalmátská architektura a pěkná příroda. 

A proč se vlastně hlavní obec jmenuje právě Preko? V překladu do češtiny znamená toto slůvko „naproti“. A když se podíváte na mapu, bude vám ihned jasné, proč je tomu tak – Preko totiž leží přímo naproti Zadaru, hlavnímu městu Severní Dalmácie, které se nachází na protilehlé pevnině. Od sebe je přitom dělí poměrně úzký Zadarský průliv, jehož překonání trvá trajektem pouhou půlhodinku. Bezprostřední blízkost Zadaru tak skýtá skvělou příležitost k návštěvě tohoto známého chorvatského města plného památek, nákupních možností, zábavních podniků, barů a restaurací. Jde o výhodu, kterou však zdaleka nevyužívají jen turisté, kteří tráví svou dovolenou na Ugljanu, ale především samotní Chorvati žijící na pevnině. Ti do Preka vyrážejí ve volných dnech za koupáním a prázdninovou rekreací; až v posledních letech přibývá i návštěvníků jiných národností, české občany nevyjímaje. 

Letovisko Preko, jehož populace čítá na necelé dva tisíce lidí, najdete na jihovýchodním pobřeží ostrova Ugljan. Původně šlo o obec zaměřenou na rybolov a zemědělství, a tyto obory samozřejmě přetrvávají dodnes – místní rybáři se stále starají o přísun čerstvých surovin do zdejších restaurací a kolem městečka si můžete povšimnout úhledných vinic a olivových hájů. Později pak ještě přibyl nový způsob obživy – turistický ruch, který je nyní na vzestupu. 

Pláže v letovisku Preko

Preko

Jaz

Pláže na ostrůvku Galovac (Školjić)

Ostrůvek Galovac leží jen kousek od břehů letoviska Preko a lze k němu jednoduše doplavat. Na hustě zalesněné ploše se tu nabízí oblázkové pláže s příjemným poležením ve stínu bohaté vegetace. To ale není zdaleka vše. Když už na ostrůvku Galovac budete, vydejte se také na průzkum jeho sice nevelkého, zato pozoruhodného území. V jeho středu objevíte františkánský klášter s kostelem z 15. století, který se schovává v hustém stromoví a stane se příjemným zpestřením vašeho malého dobrodružného výletu. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

Resort Preko a jeho turistická infrastruktura se stále vyvíjejí a nabídka služeb i ubytování narůstá a rozšiřuje se. V současné době zde sice nenajdete žádný hotel, zato apartmánů a vůbec ubytování v soukromí je dostatek. Nechybějí samozřejmě ani prázdninové domy a vilky, některé navíc s bazénem a terasou nebo balkonem s výhledem na moře. 

Stravování a restaurace

V letovisku Preko funguje řada restaurací od tradičních konob a taveren přes bistra, pizzerie a rychlá občerstvení, takže si každý vybere dle svého gusta a chuti. Doporučujeme zejména tradičnější podniky, kde můžete ochutnat dalmátské speciality sestávající především z čerstvých mořských plodů a ryb.

Pohybové aktivity, sport

Letovisko Preko disponuje rozvinutým přístavem, a tak je hlavní sportovní odvětví nabíledni – je to jachting a plavba všeho druhu. Zdejší trajektový přístav, odkud vyrážejí pravidelné linky do nedalekého Zadaru, je největší na celém ostrově. Pro jachtaře pak byla v nedávných letech zbudována novější marina, která pojme kolem stovky lodí a jachet.

Máte-li rádi pobyt na pláži, nemusíte jen ležet a slunit se, ale můžete se zde věnovat i řadě zajímavých aktivit – k těm tradičním patří plavání, potápění nebo šnorchlování, vyzkoušet ale můžete též windsurfing, podmořský rybolov či oblíbený plážový volejbal. 

Podél zdejšího pobřeží vede přímořská promenáda s pestrou nabídkou služeb a občerstvení, která poslouží i jako místo romantických procházek pro ty, kteří preferují poklidnější druh aktivního odpočinku. Pokud vám promenáda nebude stačit a budete chtít vyrazit na delší pěší túru nebo cyklovýlet, zvolte některou z pěti turistických stezek, které se nachází kolem letoviska a které vás zavedou na velmi pěkná místa ostrova Ugljan. 

Kultura, zábava

Na celém ostrově Ugljan probíhá během hlavní sezóny Kulturní léto ostrova Ugljan; letovisko Preko z něj není vyloučeno, a tak se můžete těšit na spoustu letní zábavy při koncertech, hudebních a folklórních vystoupeních a dalších akcích. 

Více než 30letou tradici mají v resortu Preko srpnové slavnosti Priješka legrica, kde se můžete setkat s řadou chorvatských interpretů a kapel, které zahrají k poslechu i k tanci. Součástí události jsou nejrůznější soutěže, bohatý doprovodný program a završením největší události letní sezóny je pak velkolepý ohňostroj nad mořskou hladinou. 

Výlety v letovisku Preko

Než se vydáte za poznáním dalších pěkných míst ostrova Ugljan, prozkoumejte nejprve samotné letovisko Preko. Při procházce obcí s typickou architekturou Severní Dalmácie se můžete vedle starých kamenných domů seznámit s románským kostelem svatého Jana Křtitele a barokním farním kostelem z 18. století, který je hlavním zdejším svatostánkem. Dominantou letoviska Preko je však jiná stavba – zřícenina pevnosti sv. Michala z dob benátské nadvlády, tedy ze 13. století. Díky vyvýšené poloze se odtud můžete porozhlédnout po malebném okolí a dohlédnout až na pevninský masiv Velebit, ostrov Dugi Otok nebo dokonce břehy Itálie a Národní park Kornatské ostrovy. 

Jen kousek od břehů letoviska Preko si nemůžete nepovšimnout roztomilého ostrůvku. Jmenuje se Galovac (nebo také Školjić) a je tak blízko, že na něj můžete snadno i doplavat. Na poměrně malé ploše se tu nachází františkánský klášter z 15. století, který vykukuje nad vršky hustého borového háje, jenž pokrývá většinu ostrůvku. Při příležitosti návštěvy Galovace se můžete navíc vykoupat a pobýt na pěkných oblázkových plážích kolem dokola ostrůvku. 

Zůstanete-li ještě na ostrově Ugljan, navštivte další jeho letoviska, jako je Sutomišćica (cca 3 km), Ugljan (cca 8,5 km) nebo Kukljica (cca 10,5 km). 

Protože je letovisko Preko díky svému přístavu jediným místem ostrova Ugljan, odkud se dostanete na chorvatskou pevninu, výlet mimo ostrov se doslova nabízí. Pravidelné spoje míří do hlavního města Severní Dalmácie, tedy Zadaru, kde na vás čekají další možnosti zábavy a poznávání chorvatské kultury, ale také restaurace a obchody. Cesta přitom trvá pouhou půlhodinku. 

K dalším výletům zvou okolní ostrovy. Nejlépe bude začít na vedlejším Pašmanu, který je s Ugljanem spojen mostem a silniční komunikací. Pokračovat pak můžete třeba do Národního parku Kornatské ostrovy, kde můžete spatřit více než stovku ostrovů a ostrůvků rozesetých na mořské hladině Jadranu.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---