Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Porat

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Porat, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Porat, název malé vesničky a nevelkého prázdninového letoviska, pochází z italského názvu „porto“, což znamená přístav. A právě ten je hlavní dominantou drobné obce na západním pobřeží chorvatského ostrova Krk. V sezóně zde kotví až 70 plavidel, a tak byl přístav pro komfort návštěvníků v posledních 20 letech ještě rozšířen a vybudováno bylo současně i suché zimní kotviště. 

Obec Porat je neodmyslitelně spjata s mořem, a to nejen svou geografickou polohou a přístupem k vodě. Již odnepaměti se totiž místní obyvatelé živí mořským rybolovem a o své úlovky se velmi rádi podělí i se svými hosty. Z nabídek poratských restaurací tak můžete vybírat chorvatské speciality, které tvoří převážně čerstvě ulovené ryby se zeleninou zde vypěstovanou, vše pak navíc doplněno trochou tuzemského olivového oleje a samozřejmě nemůže chybět sklenka lahodného vína. I pokud jde o pěstování vinné révy, jsou farmáři z Poratu soběstační. 

Středisko je tedy ideálním místem, máte-li rádi opravdu klidnou, pohodovou dovolenou, nevyhledáváte rušnou noční zábavu a toužíte poznat něco z tradiční kuchyně a zvyků. Díky tomu, že v obci nejsou žádné velké hotelové komplexy, ale naopak spíše jen domky typické pro chorvatské pobřeží, je příjemná domácká atmosféra zaručena. 

Pláže v letovisku Porat

Hlavní pláž letoviska se nachází kousek od přístaviště. Je pokryta kameny, ale v okolí najdete i úseky s malými oblázky nebo pískem. Pláže jsou po celý den vystaveny slunci, ale vždy disponují i zelení, zejména pak borovicemi, které v horkých dnech poskytují příjemný stín. Místy byly vybudovány betonové bloky, které usnadňují slunění a opalování. Vstup do vody je pozvolný. 

Na pláži v Poratu se můžete vedle koupání v moři a kochání se výhledem na křišťálově čistou vodu věnovat též vodním sportům. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování v Poratu je možné především v soukromých apartmánech a penzionech, přičemž místní nabídka je přes nevelkou rozlohu letoviska poměrně široká. Krásné vily v zahradách plných olivovníků s vlastním venkovním posezením a grilem – i taková lákadla zvou ke společnému večernímu posezení se starousedlíky, kteří rádi povyprávějí poutavé příběhy o přímořském životě. A když si s jejich pomocí připravíte vlastnoručně chycenou rybu, tak to je teprve zážitek! Pořádány jsou za tímto účelem celodenní výlety na lodi. 

Kdo upřednostňuje ubytování v hotelu, musí počítat s omezenějším výběrem. Jediným čtyřhvězdičkovým hotelem je hotel Pinia nebo pak hotely v jiných letoviscích na ostrově. 

Vedle ubytovacích zařízení se v obci nachází řada příjemných restaurací. Nedaleko pláží zase uvítáte možnost zchladit se v některé z útulných kavárniček. Pakliže byste potřebovali jakékoliv předměty denní potřeby nebo potraviny, vše nakoupíte v místním obchodě. A přátelům z dovolené můžete přivézt nějakou tu drobnost, kterou pořídíte v jedné z prodejen suvenýrů.

Přímo v Poratu stojí již od 16. století pěkný, nyní rekonstruovaný františkánský klášter sv. Magdaleny, v němž se dodnes konají bohoslužby. Krom toho lze uvnitř obdivovat také umělecká díla s náboženskou tematikou anebo předměty užívané v minulosti příslušníky zdejšího klášterního řádu při zemědělských pracích. Historie stavby je však mnohem pestřejší – figuruje v ní například nešťastné vypálení budovy, nájezdy nelítostných pirátů nebo náboženské obřady, které byly až do 60. let 20. století slouženy ve staroslovanském jazyce. Dnes je navíc návštěvníkům hned vedle areálu k dispozici parkoviště a nedaleko i pláž se sprchou. 

Pokud na své klidné dovolené zatoužíte po početnější společnosti a bujařejší zábavě, zajeďte do sousedního letoviska Malinska, kde na vás čekají restaurace, bary, kavárny, kluby, ale i diskotéky nebo taneční terasy. 

Výlety v letovisku Porat

Okolí městečka Porat je protkáno řadou turistických stezek. Jednou z nich se dostanete až k vrcholu Fumak s vyhlídkou a nezapomenutelným rozhledem do krajiny. Většina z tras vede podél dubových lesů, olivových hájů nebo při pobřeží. Cestou vás tak bude doprovázet vůně rozkvetlých květů fialek, borovic a slané mořské vody. 

Asi 3 km od Poratu se nachází větší, rušnější letovisko Malinska, kam lze dojít příjemnou procházkou po přímořské promenádě zvané Rajská cesta.

Na další výlety pak můžete vyrazit lodí. Z přístaviště vyplouvají spoje do města Krk, do letoviska Omišalj či na ostrovy Cres nebo Lošinj.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---