Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pomer

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pomer, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malé přívětivé městečko rozkládající se v bohatě zelené, nížinaté krajině členitého pobřeží jižní Istrie, proslulé rybími specialitami, lovem langust a chovem ústřic a slávek, ale také moderní marinou v chráněné Medulinské zátoce. To je Pomer, dnes turistické letovisko, které se z původní rybářské vísky proměnilo v oblíbené místo letních dovolených na istrijském poloostrově.   

Ač co do velikosti nepatří Pomer k velkým resortům, dokáže přilákat svůj okruh příznivců. Mezi těmi jsou především milovníci skromnější pohodové dovolené v kempu nebo apartmánu, gurmáni zaměření na rybí pokrmy a plody moře, ale také ti, kteří rádi tráví čas u mořských břehů obecně, ať už koupáním nebo třeba plavbou a jachtingem. Navíc je městečko vzdáleno jen pár kilometrů od Puly a dalších letovisek Západoistrijského přímoří, takže jestliže by někoho ospalá atmosféra Pomeru přestala na chvilku bavit, může vyrazit do rušnějších míst v bezprostředním okolí. 

Pláže v Pomeru

U břehů kolem Pomeru se nacházejí dvě větší pláže:  

Pomer 

Místní pláž Pomer je situována nedaleko pomerského přístaviště a kempu stejného jména. Nachází se v příjemném prostředí zátoky s výhledem do zeleně a na světle modrou, průzračnou mořskou hladinu. Přírodní pláž Pomer je tvořena hrubšími kamínky a oblázky, jen sem tam jsou kamenité pasáže a travnatá plocha s místy pod stromy k rozložení deky. Díky nedalekému kempu si můžete pronajmout šlapadla a čluny, potřeby k surfingu a windsurfingu a další sportovní náčiní, ale zahrát si lze také volejbal nebo fotbal. Čistá voda láká k nasazení šnorchlu a prozkoumání podmořského světa. Na své si tak na pláži Pomer přijde celá rodina. Zatímco rodiče si užívají pohody pod pronajatým slunečníkem, děti se mohou brouzdat bezpečnou mělčinou a hrát si od rána do večera. Zóna pro plavání je navíc vyznačena bójemi. K dispozici jsou toalety, převlékací kabiny a sprchy. Občerstvení zajišťují restaurace a bary v blízkosti, kde můžete zakoupit nápoje, jídlo i zmrzlinu, která na dovolené rozhodně nesmí chybět. Ostatní drobnosti nebo něco menšího na zub seženete ve zdejším marketu. Nedaleko se nachází parkoviště. 

Šćuza 

Pěkná, příjemná a naprosto pohodová pláž Šćuza je umístěna hned za hranicí městečka Pomer. Je rozprostřena v hezké zátoce, vhodné k odpočinku i sportům všeho druhu. Vyhovovat tak bude každému, včetně rodin s dětmi, kterým se bude líbit průzračná mořská voda svažující se do hloubky jen velmi zlehounka a pozvolna. Všichni si užijí oblázkovo-kamínkové pláže s travnatou opalovací plochou, přírodním stínem a možností zapůjčit si lehátko nebo slunečník. Tím ale výčet nekončí. Dále je možné využít nabídky vodních sportů, jako je jízda na šlapadlech, člunu či kajaku, vodních lyžích a wakeboardu. Děti nadchnou skákací hrady na vodě a dětské hřiště. Díky čisté vodě se nabízí šnorchlování a k dispozici jsou také sprchy, šatny a občerstvení s nabídkou nápojů, jídla a zmrzliny. Nedaleko pláže je dostupné parkoviště. 

Turistická vybavenost, aktivity

Pomer není letoviskem, kde by se daly očekávat velké hotely, a už vůbec ne hotelové komplexy s bazény a tenisovými kurty. Nicméně přesto není návštěvník připraven o svůj komfort, pohodlí a vybavení odpovídající přímořskému prostředí. V letovisku je možné vybírat z pestré škály rekreačních a apartmánových domů, soukromých pokojů a bytů k pronájmu, přičemž některé objekty dávají k dispozici svým hostům i pěkně udržované zahrady, venkovní bazény a terasy s posezením. Případně je možné přespat také v nedávno zrekonstruovaném kempu, pojmenovaném stejně jako letovisko, tedy Pomer. Ten se ukrývá nedaleko přístavu v bohaté vegetaci, má vlastní hřiště na fotbal a volejbal a nabízí vodní sporty jako jízdu na šlapadlech či windsurfing. Veškeré vybavení je možno si zapůjčit přímo v kempu. 

Za dalšími druhy ubytování včetně velkých hotelů a o něco živější zábavou, bohatší kulturou nebo více možnostmi sportů musíte vyrazit do letovisek Medulin (cca 5 km), většího města Pula (cca 8 km) nebo Premantury (cca 6,5 km) na poloostrově Kamenjak. A pokud je řeč o sportu, do většiny okolních letovisek můžete vyrazit rovnou na zapůjčeném nebo vlastním jízdním kole. Cyklistické stezky kolem Pomeru vedou například do Medulinu, Banjole a Premantury. 

Pobyt v samotném letovisku Pomer rozhodně nemusí znamenat jen ležení na pláži, pokud toto není váš vysněný typ dovolené. Toužíte-li po aktivní rekreaci, potěší vás zdejší nabídka vodních sportů. Zapůjčit si můžete člun a vydat se kolem břehů, zalovit si ve vodách Medulinské zátoky a pro jachtaře je připravena menší marina se vším potřebným vybavením, včetně kotviště pro cca 300 plavidel.

V Pomeru najdete několik kvalitních restaurací, které umí fantasticky upravit veškeré čerstvé ryby a plody vytažené z moře. Z toho důvodu je navštěvují i místní nebo sem přijíždějí za gurmánským zážitkem turisté z okolních letovisek.

Resort žije v letních měsících též kulturou. Výjimečné nejsou koncerty, především klasického žánru, a to na náměstí nebo v kostelech, a dále se pořádají folklorní akce a různé festivaly. 

V letovisku nechybí pekařství a několik obchůdků. 

Výlety v Pomeru

Jestliže zůstanete v letovisku, můžete si prohlédnout historické památky, například románský kostel se starým křesťanským hřbitovem a vzácnými freskami, dále zbytky románské baziliky nebo dokonce pozůstatky po římském osídlení. 

Z Pomeru je možné vyrážet na zajímavé výlety po sousedních letoviscích. Nejblíže leží Banjole – cca 3 km na západ – a Medulin – cca 5 km na východ od letoviska. Když se ale vypravíte autem severozápadním směrem, dorazíte do známého starobylého města Pula. Tam můžete strávit pěkný den prohlídkou historických památek včetně velkého římského amfiteátru, posezením v příjemných restauracích a kavárnách nebo návštěvou muzea či mořského akvária. 

A když už budete trávit dovolenou v Pomeru, nenechte si ujít nádherný poloostrůvek Kamenjak, který začíná už pouhých 2,5 kilometru na jihozápad od centra Pomeru. Vyrazit můžete pěšky, na kole nebo autem za drobný poplatek. Na Kamenjaku najdete chráněné krajinné území Donji a Gornji Kamenjak se spoustou zajímavých lokalit a atrakcí a s možností skvělého koupání. Zhruba uprostřed poloostrova natrefíte na další letovisko Západoistrijského přímoří – Premanturu. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---