Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Plomin

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Kvarnerská riviéra – pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Plomin, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Plomin je malebné historické městečko, které vévodí jednomu z kopců ve výšce cca 160 metrů nad Plominským zálivem. Středověké sídlo se původně jmenovalo Flanona, načež byl o mnoho staletí později právě tímto názvem honorován zdejší známý hotel, od kterého se naskýtá krásný výhled na modrozelený záliv a okolní skaliska.

Místo, kde stojí dnešní obec Plomin, bylo živé už v dobách Římanů. Dnes, kdy tu žije pouhých cca 140 obyvatel, je spíše ospalou vesničkou, která ale poskytuje dostatek klidu, pohody a ticha všem, kteří právě takovýto typ odpočinku vyhledávají.

Pláže v Plominu

Přímo pod městečkem Plomin se kousek od přístavu rozprostírá pěkná pláž Plomin Luka s modrozelenou vodou v úzkém Plominském zálivu.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování zcela odpovídá velikosti a významu letoviska Plomin. Je tedy spíše skromnější, zato pohodové a cenově dostupné.

Hotel je v Plominu k mání jen jeden, zato je zcela jedinečný. Futuristická stavba hotelu Flanona je totiž současně unikátní vyhlídkou na krásný záliv a nedaleké ostrovy Cres a Lošinj. Nenachází se proto přímo ve městě, ale cca 2 km od něj na jednom z vrcholků nad mořem. Pokoje jsou moderně a elegantně vybaveny ve vysokém standardu, nechybí internetové připojení, klimatizace, televize, koupelna a WC. Chloubou celého hotelu je restaurace s vyhlídkou. Je velmi vkusně zařízena, nabízí místní kulinářské speciality a její venkovní terasa vám rozprostírá neopakovatelně romantický výhled na moře a hory.

Další ubytovací kapacity v Plominu jsou výhradně soukromé, tedy studia, apartmány, prázdninové domy a vilky.

Kopcovitá krajina v okolí, rozlehlé pobřeží Jadranu a síť turistických pěších tras a cyklostezek vám umožní poznat přírodu kolem Plominu zase z trochu jiného úhlu. Z vyvýšených prostranství zahlédnete dechberoucí scenérie strmých skal nad sytě tyrkysovým pobřežím. Uličky samotného města vám pak nechají nahlédnout do historie, a to mnohdy až do 9. století, kdy tu vyrostly dodnes zachované domy, opevnění a další pamětihodnosti. Navštívit můžete dva kostely se zvonicemi – kostel sv. Jiřího Mladšího z 15. století, pozdně gotická stavba s bohatou vnitřní výzdobou, a kostel sv. Jiřího Staršího z 11. století s 15metrovou románskou zvonicí, renesančními oltáři, hlaholskými nápisy, freskami a klenotnicí.

Nedaleko Plominu je možné se na místě zvaném Plominska gora věnovat lovu zvěře pod taktovou zdejší specializované firmy.

Výlety v Plominu

Protože je Plominský záliv dlouhý a lemovaný kopci a skalami, je tu možné najít spoustu vyhlídkových bodů, z kterých můžete pozorovat pestrou, kolem se rozprostírající krajinu. Jedním takovým je například takzvaný Plominský belveder asi 3 km od Plominu. Je schován mezi křovinami a stromy a věnuje vám pohled na Plominský a Kvarnerský záliv, ale také na nedalekou obec Labin a ostrovy Cres a Lošinj. Tento jinak dokonalý výhled narušuje v jedné části jen místní elektrárna s komíny. Příroda kolem však tento nedostatek hravě vynahradí. Další vyhlídkou je mys Mašnjak v severní části Plominského zálivu, z kterého uvidíte na moře Kvarnerského zálivu a část vnitrozemí. A do třetice na vás čeká vyhlídka hotelu Flanona, z jehož terasy je viditelný Plominský záliv a ostrovy Cres a Lošinj.

Zastávkou při výletech kolem Plominu by se určitě měl stát Přírodní park Učka, tedy pohoří stejného jména, vzdálené od letoviska Plomin asi 35 km po silnici směrem na severozápad. Síť zdejších stezek v horském prostředí je lákadlem pro milovníky pěších túr. Možnost lezení po horách a slaňování zas potěší horolezce a alpinisty. Trasy jsou vhodné i pro horská jízdní kola. A nezřídka se lidé vydávají do tohoto prostoru za nevšedním zážitkem v podobě paraglidingu.

Nejbližším letoviskem směrem na sever od Plominu je Mošćenička Draga. Ta leží asi 20 km od Plominu a může nabídnout romantické procházky historickým městečkem a dlouhou, dvoukilometrovou pláž.

A pokud by se vám zachtělo prozkoumat protilehlý ostrov Cres, na který je vidět ze břehů kolem Plominu, není nic snazšího. Stačí zajet do nedalekého trajektového přístavu Brestova a podívat se na ostrov pěkně zblízka.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---